8
Fotogalerie

Deadpool: recenze filmu

Super, ale ne hrdina. Tvůrci si nekorektně utahují z komiksových klišé i sebe sama. Vulgární konverzační komedie, romance i brutální řežba v jednom jako vedlejší produkt X-Men série.

Komiksový antihrdina Deadpool se poprvé představil v roce 1991. Ve filmu pak o osmnáct let později v první sólovce Wolverina X-Men Origins: Wolverine. Měl zde zašitá ústa a jeho pojetí se dost odlišovalo od podoby, již známe z komiksových sešitů. Už tehdy ho hrál Ryan Reynolds, který mu propůjčuje podobu i v jeho prvním samostatném filmu, na němž se podílí i produkčně.

Ukecaný superhrdina

Deadpool je ten nejmíň tradiční superhrdina nejen ze stáje studia Marvel, kam patří, ale i blízké žánrové konkurence. Oproti svým dušínovským kolegům, kteří se při zachraňování světa potýkají s vlastními morálními dilematy a existenciálními úzkostmi, se on zbytečnými pochybnostmi příliš nezdržuje.

Je to oprsklý, infantilní, vulgární, brutální a značně vyšinutý bývalý žoldák, který se kromě nekonečného žvanění vyznačuje zvráceným černým humorem, absolutním cynismem a pravidelným porušováním všech superhrdinských pravidel. Jeho slovní vyřídilka je stejně mimořádná jako jeho bojové nadání při práci s katanami nebo vyvinutá schopnost regenerace, ne nepodobná Wolverinovi.

Deadpool patří spolu s Wolverinem  do X-Men universa. Slavnější stájový kolega není ve filmu přítomen, ale stává se častým terčem Deadpoolovým narážek. Možná proto, že i po mutantské transformaci zůstal fešákem a jeho vzhled nepřipomíná „varle se zubama“ nebo „avokádo, které mělo sex se starším avokádem“.

Narážky na X-Men universum

Jak se stalo, že Deadpool došel ke své znetvořené vizáži, nám přiblíží samotný hlavní aktér prostřednictvím nechronologického vyprávění, plného flashbacků. Tato nelineární forma dává jednoduchému (až moc) komiksovému příběhu potřebnou dynamiku a rytmizaci. Vždy, když začne vyprávění v nějaké časové ose drhnout nebo ztrácet dech, přeskočí vypravěč do jiné a divák si mozaiku jeho osudu postupně doplňuje.

deadpoolfireplace.jpgdeadpool-mv-2.jpg

Deadpool, podobně jako představitelé na pět Oscarů nominované Sázky na nejistotu, využívá prolomení čtvrté stěny mezi postavou a divákem. V souladu s předlohou zdůrazňuje svou fikční komiksovou podstatu a zábavně komentuje pravidla tohoto žánru. Sebereferenčně tak odkazuje nejen k sobě samému a universu, jehož je součástí, ale šířeji se zabývá i dalšími komiksovými látkami a popkulturou jako takovou.

Ironické narážky na Wolverina, svou vlastní účast ve filmu o něm i skutečnost, že ve světě X-Menů postavy vystupují v dvojí časové identitě (za kterým Profesorem X jít), se proplétají s těmi, kde si Ryan Reynolds utahuje z jiné a nepříliš úspěšné komiksové látky, v níž se objevil (Green Lantern).

Tvůrci se dělají nekorektní legraci z fiktivního komiksového a filmového (Star Wars) světa a postav v něm (Samuel L. Jackson, Liam Neeson), stejně jako ze skutečného světa celebrit (Pamela Anderson, Justin Bieber). Nešetří ale ani sami sebe a studio 20th Century Fox, které film produkovalo.

Režisér filmu se v úvodních titulcích představuje jako přeceněný blb a postavy mají namísto jmen popisky typu „britský padouch“ nebo „zbytečné cameo“. Možným výtkám se vzdoruje upozorněním na to, že jde o vedlejší produkt X-Men série a že měli tvůrci k ruce menší rozpočet, než jejich marvelovští kolegové.

Zábavná hra s komiksovými klišé

Toto neustálé pomrkávání na diváka, zcizování a shazování sebe sama představuje velmi zábavný způsob, jak si pohrát s komiksovými klišé. Hlavní antihrdina neváhá zastavit záběr, pootočit kamerou jinam a na místo k postavám mluví k nám divákům. Přičemž nám vysvětluje, co snese který žánr.

deadpool-mv-3.jpgdeadpool-mv-4.jpg

Jeho představitel, který se pravidelně objevuje v žebříčku nejvíc sexy mužů planety, vypadá jak brácha od Freddyho Kruegera. Jeho vyvolená je prostitutka a tanečnice a jejich romantické sbližování začíná výčtem toho, jak strašné měli dětství. Deadpoolovu přítelkyni Vanessu Carlysle hraje brazilská herečka Morena Baccarin, známá ze seriálů Hvězdná brána a Firefly, kde hrála také společnici. Jen ne tu profesionální.

Deadpoolovými společníky z X-Men universa se stávají chráněnci Profesora X. Kovový obr Colossus (Stefan Kapicic) a jeho učednice Negasonic Teenage Warhead (Brianna Hildebrand), která má telepatické schopnosti a ráda si hraje s výbušninami. Titán s ruským přízvukem Colossus je oproti hláškujícímu Deadpooli spíš suchar. Rád by ho naverboval do týmu X-Menů, ale jejich představy o morálce superhrdinů se značně rozcházejí.

Super, ale ne hrdina

Deadpool totiž představuje dokonalou antitezi hrdiny. Jak sám říká, je super, ale ne hrdina. Zatímco jeho mravnější a idealističtější kolegové v elastických trikotech přemítají nad souvztažností výjimečné síly a odpovědnosti za stav světa, on se řídí výhradně osobními pohnutkami.

Než se stal Deadpoolem, byl Wade Wilson (Ryan Reynolds) členem speciálních jednotek. Když mu lékaři diagnostikovali pokročilé stadium rakoviny většiny orgánů, podrobil se experimentální léčbě v rámci programu Weapon X, známého mezi x-menovskými mutanty.

deadpool-mv-5.jpgdeadpool-mv-6.jpg

Jejím výsledkem jsou nejen zmutované geny, větší síla a schopnost okamžitého hojení ran, ale i znetvořený vzhled. Kvůli němu se nemůže ukázat před svou dívkou Vanessou, kterou poznal před oznámením progresivní diagnózy.

Wade se proto rozhodne pomstít doktorovi Freemanovi alias mutantovi Ajaxovi (Ed Skrein). Jeho stvořitel mu během operace a léčby, spolu s Angel Dust (Gina Carano), připravil strašná muka a zbavil ho pěkného designu. A aby toho nebylo málo, jde mu po přítelkyni, kterou unese. Hnacím motorem znetvořeného superhrdiny se tak stane pomsta protivníkovi a poté záchrana dívky, což je klasická komiksová zápletka.

Kulometná palba nekorektních narážek

Osvěžující je způsob, jakým k ní debutující režisér Tim Miller přistupuje. Miller dosud točil krátké animované filmy, v nichž si osvojil princip hravé zkratky, kterou zde uplatnil například v romantických pasážích. Jinak se ale dost věrně a k dobru věci drží charakteru komiksové předlohy.

To znamená, že jeho film je oproti žánrovým souputníkům poměrně brutální a vulgární. Humor, který pěstuje, je plný sofistikovaných sebereferenčních a popkulturních odkazů, ale i sexuálních narážek a vtipů značně infantilních a pokleslých. Domácí divák bude mít občas problém pojmout narážky na některé místní celebrity, u nichž se české titulky snaží přijít s jejich známějšími ekvivalenty.

deadpool-mv-8.jpgdeadpoolphoto1.jpg

Scenáristická dvojice Rhett Reese a Paul Wernick, stojící za filmy Zombieland a z G.I. Joe 2: Odveta, sází na kulometnou palbu nekorektních hlášek a na vztahovou chemii uprostřed party Deadpoolových společníků, kteří s ním tvoří jakousi dysfunkční rodinu. O obou mutantech už byla řeč, jeho lidského kamaráda Weasela ztvárňuje T.J. Miller.

Konverzační komedii, v níž se vedle sebe dobře doplňuje humor černý, cynický, jízlivý či absurdní, režisér kloubí s překvapivě funkční romancí a drsnou eRkovou zábavou, plnou krve, násilí a hromady mrtvol s prostřelenou hlavou nebo useknutými končetinami. V akčních scénách využívá množství vizuálních gagů, které doplňují slovní glosy.

Posun ke komisům pro dospělé

Deadpoolovi u Marvel Studios umetli cestu Strážci galaxie. Ze strany studia šlo tehdy o velký risk. Režisér, který s takto nákladným projektem neměl žádnou zkušenost, obskurní parta mimozemských existencí a sázka na situační a slovní humor. Pořád šlo ale ještě o rodinnou podívanou, kterou Deadpool není. I proto ho neprodukovalo studio Walt Disney, ale 20th Century Fox, které se v rámci marvelovských látek soustředí na ty dospělejší.

Mládeži do 15 let nepřístupný superhrdinský film, režírovaný debutantem, je dalším posunem na cestě směrem ke komiksovým zpracováním, které už se nebudou tolik snažit oslovit širokospektré publikum. Přinese to možná finanční nevýhody, ale zase nebudou tvůrci nuceni k tolika obsahovým kompromisům. Osobně se na dospělejší a více nekorektní zpracování komiksových látek u Marvelů velmi těším.

Deadpool

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Deadpool
  • www.foxmovies.com/movies/deadpool
  • USA, 2016
  • Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick
  • Režie: Tim Miller
  • Hrají: Ryan Reynolds, Ed Skrein, Stefan Kapicic, Brianna Hildebrand, T.J. Miller, Morena Baccarin, Gina Carano, Karan Soni, Michael Benyaer, Kyle Cassie, Style Dayne
  • Distribuce: CinemArt CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 11. 02. 2016
Deadpool
film   8

Určitě si přečtěte

Články odjinud