Dědictví aneb Kurva se neříká: recenze filmu

8. února 2014
TWEET SDÍLET
Bohouš Stejskal se po 22 letech vrací v pokračování kultovní komedie. V režii Roberta Sedláčka Bolek Polívka ironicky i rozjímavě účtuje se ztrátami, jež v posledních letech utržil.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág se stalo satirickým zrcadlem počátku devadesátých let minulého století u nás. Tedy éry nastupujícího kapitalismu, provázeného restitucemi a privatizacemi, kdy se symbolem novozbohatlíka stal podnikatel v zeleném nebo fialovém saku, s bílými ponožkami v černých mokasínech.

Film, který dozrál

Na film přišlo do kina 800 tisíc diváků a kritici režisérce a spolucenáristce Věře Chytilové vyčítali příklon k hrubozrnější poetice lidových komedií Zdeňka Trošky. Objevovaly se tedy podobné výtky, které můžeme sledovat i po premiéře druhého Dědictví po dvaadvaceti letech.

První film ale v průběhu let dozrál. Vztah mnoha lidí se k němu mění s každou reprízou v televizi a většina se dnes asi s historickým odstupem shodne, že jde o opravdu trefnou společenskou moralitu, jíž nechybí vtip, nadhled, ostrý satirický šleh i ztřeštěná grotesknost.

Věře Chytilové se zároveň v komedii z porevoluční doby velkých možností povedlo autenticky zachytit atmosféru české vesnice a přitom přinést i jakousi vyšší či spirituálnější výpověď o ironii života, která lidem typu Bohouše Stejskala umožnila proniknout mezi smetánku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První Dědictví je vnímáno jako kultovní film s množstvím nezapomenutelných scének a hlášek, které se staly součástí běžné mluvy obyvatelstva. Živelné herectví Bolka Polívky, pak v součinnosti s jeho kolegy z brněnských divadel Husa na provázku a HaDivadlo i těmi pražskými, připomínalo divoký mejdan, při němž se dobře baví jak aktéři zábavy, tak její příjemci.

Nadějný tandem

Když se objevily zprávy o tom, že by se tento kult měl dočkat pokračování, objevily se reakce víceméně dvojího typu. Ty první a negativnější poukazovaly na jistou vynucenost dvojky finančními potížemi farmy Bolka Polívky v Olšanech, na něž poukazuje jako seriózní, tak bulvární tisk.

Ty druhé, pozitivněji naladěné, přivítaly, že po Věře Chytilové se režisérského kormidla ujmul kritiky velebený Robert Sedláček, který je po právu považován za jednoho z nejzajímavějších domácích tvůrců. Jeho předchozí počiny (Pravidla lži, Muži v říji, Největší z Čechů, Rodina je základ státu) mimo jiné ukázaly, jak se dá nepodbízivým způsobem vypovědět poměrně hodně o době, v níž žijeme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V cyklu České století pro veřejnoprávní televizi pak tuto schopnost ještě znásobil v připomínce zlomových historických momentů, které formovaly či spíše deformovaly naši národní páteř.

Tandem Polívka-Sedláček tedy vzbuzoval jisté naděje, už proto, že autorský režisér má za sebou zkušenosti z portrétování vesnické komunity (Muži v říji) a pokřivených rysů chování jejích obyvatel. Ve dvojce Dědictví se ale ukazuje, že kvalita filmu je odvislá od kvality scénáře, který je největším kamenem úrazu tohoto pokračování.

Krasosmutnění kámošů z mokré čtvrti

Je znát, že Bolkovi Polívkovi zoufale chyběl nějaký partner, ať už režisér jako spoluscenárista (jako v případě jedničky), nebo spíš osvícený dramaturg, který by mu naznačil, že tvar, který vytvořil, působí nekompaktně a nevyrovnaně.

Už jednička připomínala spíš než klenutý příběh sled různorodých epizodek, které dávaly hercům prostor k vyřádění se. Tyto epizody ale měly tu výhodu a přednost, že byly skvěle pointovány, což se zde neděje. Ve dvojce se scény víc vlečou, což souvisí se změnou kurzu vyprávění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud je možno jedničku chápat také jako oslavu bohatýrského užívání si, tak dvojka přináší nostalgické, bilanční účtování s tímto způsobem života, který měl Bohouš rád, ale který už se vzhledem k věku nevrátí a nedá se opakovat.

Připomíná proto hodně abiturientské setkání, kde se sice hojně vzpomíná na to, co jsme byli v mládí schopni vypařit, ale z pohledu mladších přihlížejících v tomto věku už jde spíš o takové v pocitu nepřenosné krasosmutnění vyžilých kámošů z mokré čtvrti.

Postavy z jedničky

Dvojka z oparu nostalgie za jedničkou těží, což se projevuje jak v připomínce některých scén (luxusní restaurace, Arnoštův nos, replika s ženským přirozením), tak postav, které se v ní objevily. Krátce se zde v úvodu mihne prostituující „hérečka“ Irenka, číšník Jaromíra Dulavy nebo advokát Ulrich (Miroslav Donutil), který se v závěru pak zjeví jako deus ex machina a vyřeší problém, s nímž se Bolek Polívka potýká ve svém reálném životě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O něco výrazněji do děje zasáhne Bohoušův přítel Arnošt (Arnošt Goldflam), paní Ulrichová (Ivana Chýlková) nebo „andělský“ advokát Strážný (Jiří Pecha). Vlastička (Dagmar Veškrnová-Havlová) je pohřbena hned v úvodu a Bohoušovi se pak po zbytek filmu zjevuje jako duch, který ho ze zásvětí varuje a kárá před nepravostmi, do nichž se řítí.

Bohoušova nová alkoholická jízda

Multimilionář z vůle boží Bohouš Stejskal (Bolek Polívka) za těch víc jak dvacet let, co jsme ho neviděli, zestárl tak jako každý z nás. Snad i trochu zmoudřel a celkově se zkultivoval. Zplodil jednu dceru (Anna Polívková), která ho učinila dědečkem šestiletého vnuka. Právě od jeho narození nepije. Většinu času věnuje péči o vnuka, jehož na své rozlehlé farmě, obklopené zoologickou zahradou, učí jezdit na koni.

Za peníze ale vše nekoupíš a i jeho postihuje velká tragédie. Vlastička zemře, on je znovu na vše sám a hledá přes varování dcery i přítele Arnošta útěchu i pomoc na dně láhve. Po letech odříkané abstinence tak jeho život znovu dostává charakter divoké jízdy, při níž natropí množství hloupostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prohnaná doktorka Ulrichrová se na něm domáhá splacení údajné půjčky několika desítek milionů, kterou má u jejího bývalého manžela, jenž zmizel neznámo kam. Se svým novým manželem, též advokátem (Karel Heřmánek) zároveň spřádá plán, jak Bohouše přimět ke koupi zchátralého zámku a získat za to tučnou provizi.

Jeho dobromyslnosti i megalomanského fanfarónství se ale nesnaží využít jen vykutálení podvodníci z řad právníků, ale i ti ze showbyznysu. Připlete se proto jako mecenáš k natáčení filmu a bláznivě se zamiluje do herečky Evy (Jitka Čvančarová), již chce ve finále přímého přenosu taneční soutěže požádat o ruku. Čímž se ztrapní před celým národem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nakonec pod tlakem dcery, přítele Arnošta i ducha Vlastičky končí v protialkoholní léčebně, kde nachází klid v tichém rozjímání se zavánějícím doktorem Strážným. I odtud ale po pár dnech na koni uteče a jeho postoj k alkoholu se výrazně nezmění.

Reflektovaná realita

Polívkův scénář se dotýká mnoha záležitostí, které se nějak vztahují k jeho reálnému životu. Alespoň tak to působí na běžného vnímatele medií, jež o těchto věcech referují. Je tu tedy reflektován hercův vztah k alkoholu, zneužívaná dobročinnost i problémy s exekucí jeho farmy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Problémem je, že zápletka, pokud můžeme o něčem takovém vůbec hovořit, působí velmi řídce. Podvod doktorky Ulrichové nevyjde a Bohouše bez jeho přičinění před exekucí zachrání postava, přicházející jako deus ex machina.

Postavy zde vůbec působí velmi neukotveně, objevují se a zase mizí značně samoúčelně, dle autorské libovůle. To je nejen případ Miroslava Donutila, ale i Karla Gotta. Tam, kde mělo jeho účinkování v jedničce prvek náhody, nyní slouží jako očekávaná atrakce. Tedy podobně jako Lucie Borhyová coby členka poroty ve variaci soutěže Star Dance. Jen producentem filmu je Nova, tak je třeba zde nasadit její televizní tváře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mimo Bolka Polívky nemají herci moc prostoru k rozvinutí svých rolí. Pokud ano, tak se to například v případě Dagmar Veškrnové děje proti naturelu původní postavy. Zásvětní Vlastička působí až příliš étericky a majestátně oproti živočišné charakteristice hospodské z prvního filmu. To je ale obecný rys většiny postav, které paní ex-prezidentová hraje v posledních letech a jež v sobě postrádají kus té ztřeštěné Holky z porcelánu.

Změnil se ale i Bohouš, jehož Polívka posouvá do mnohem distingovanější polohy, která se ale stále bije s jeho buranskou, jadrnou podstatou. Polívka si v roli Bohouše sebeironicky utahuje ze svého obrazu opilce, ale činí tak mnohem méně rozjíveně než před dvaceti lety. Spíš víc smutně a hořce, v duchu věty, již pronese při sedánku s Karlem Gottem „Zestárli jsme, Karle“. Téma stárnutí ale opět nedovede rozvinut do lepšího gagu než je ten otřepaný s viagrou.

Antiteze diváckých očekávání

Komedie, v níž není moc humorných scén, zhořkla a ztratila spád. Až se vkrádá kacířská myšlenka, která není při pohledu na Sedláčkovu předešlou filmografii, kdy do svých společensky kritických snímků podvratně vkládal žánrové prvky (krimi, thriller), až tak od věci.

Nechtěl se režisér prostřednictvím druhého Dědictví vysmát všem těm lidovým komediím od Trošky, Vejdělka a Poledňákové tím, že nabídne antitezi toho, co diváci očekávají? Tedy oddramatizovaný děj, spíše s figurkami než postavami s nějakým psychologickým pozadím, který navíc je spíš rozjímavý než vtipný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Robert Sedláček jako režisér toto Polívkovo autoterapeutické bilancování či krasosmutnění balí do vizuálně přitažlivých obrazů malebné valašské krajiny. Tu snímá z ptačí perspektivy za doprovodu konejšivé hudby. Časté letecké záběry z vrtulníku, včetně záběrů na něj samotný, ale až příliš zavání product placementem, byť opět ironicky přiznaným.

Mizející folklórní svět vesnických sborů s cimbálem se tu střetává se snobským světem golfových hřišť u zámků jako připomínka toho, čím jsou jednotlivé regiony výjimečné a co by si do budoucna měly uchovat jako své specifikum.

Potřeba oponenta

Pokud ale Robertu Sedláčkovi tento podvratný záměr jen podsouvám, abych sám v sobě omluvil nedostatky díla, pak se nabízí druhý pohled, který nám říká, že jeho osobitost dobrovolně ustoupila do pozadí ve prospěch hlavního protagonisty. Při přijetí filmu pak bude hodně záležet na tom, jaké k Bolku Polívkovi a postavě Bohouše chováte sympatie.

Bolek Polívka se totiž velmi často stává nepřítelem sám sobě. Jeho zbytnělé ego ztrácí soudnost a potřebuje někoho, kdo by ho uměl ukočírovat. To se povedlo například Vladimíru Michálkovi v Zapomenutém světle. V druhém Dědictví neměl při tvorbě scénáře oponenta, s nímž by jeho podobu konzultoval a na výsledku je to znát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Opilecké výstupy ani omšelá žlutá rádiovka, kterou už beztak prodal v reklamě na paštiku, totiž nezabírá na každého. Film marně hledá své téma a já jsem moc zvědavý, kolik z diváků se nechá koupit tentokrát. V jedničce na konci si chtěl Bohouš koupit všechny, ale to by musel jeho protagonista s dědictvím kultu, který pomáhal stvořit, zacházet mnohem uvážlivěji.

Jsem zároveň i zvědavý, jak ho přijmou diváci televize Nova, v jejíž produkci snímek vznikl. Blíže než k hospodské taškařici, kterou asi očekávají, má totiž k dojímavému rozjímání hvězdy, která se vyrovnává se ztrátami, jež v posledních letech utržila.

Dědictví aneb Kurva se neříká

  • Žánr: hořká komedie
  • www.dedictvi2.cz/
  • ČR 2014
  • Scénář: Bolek Polívka
  • Režie: Robert Sedláček
  • Hrají: Bolek Polívka, Arnošt Goldflam, Miroslav Donutil, Ivana Chýlková, Dagmar Veškrnová-Havlová, Břetislav Rychlík, Karel Heřmánek, Jiří Pecha, Anna Polívková, Marian Roden, Jitka Čvančarová
  • Distribuce: Space Films
  • Distribuční premiéra v ČR: 06. 02. 14

AVmania.cz hodnotí
Film 5

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Mobilní čipsety by už za rok měly být desetijádrové. Změnu má odstartovat Samsung, záhy by se měli přidat i další

Mobilní čipsety by už za rok měly být desetijádrové. Změnu má odstartovat Samsung, záhy by se měli přidat i další

** Samsung chystá na příští rok 10jádrový superprocesor ** Na 10 jader má v roce 2024 přejít i Qualcomm a Mediatek ** Potřebujeme však deset jader v mobilu? A co na to baterie?

Martin Chroust
ExynosMobilní procesorySmartphony
Recenze mini PC Āsome MF Game. Je z Česka, troufne si i na hry, přitom je menší než konzole

Recenze mini PC Āsome MF Game. Je z Česka, troufne si i na hry, přitom je menší než konzole

**Výborný kompaktní počítač pro mnoho využití **Vystačí i na hraní moderních her **Netrpí na nedostatky podobných malých počítačů

Jan Pánek
Testy
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zapomeňte na externí úložiště hesel. Už brzy si je totiž uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

Zapomeňte na externí úložiště hesel. Už brzy si je totiž uložíte přímo do Androidu a načtete otiskem prstu

** Google nabídne alternativu k externím úložištím pro hesla ** Nově je uloží přímo v rámci systému pod váš Gmail ** Výhledově by mělo nové API podporovat i aplikace třetích stran

Martin Chroust
HesloAndroid
Twitter začne platit svým influencerům. Ale nejdřív musí zaplatit oni

Twitter začne platit svým influencerům. Ale nejdřív musí zaplatit oni

Markéta Mikešová
Elon MuskTwitterSociální sítě
Vyrážíte do zahraničí? Takhle si pohlídáte, abyste v roamingu mimo EU neprodatovali i plavky

Vyrážíte do zahraničí? Takhle si pohlídáte, abyste v roamingu mimo EU neprodatovali i plavky

** Zkontrolujte si nastavení SIM karet ještě před odjezdem ** Máte jako datovou SIM tu správnou? ** I ve Velké Británii stále voláte za stejné ceny jako doma

Martin Chroust
Mobilní dataNávodyRoaming
Programování elektroniky: Proměnili jsme starý školní mikroskop v digitální dělo

Programování elektroniky: Proměnili jsme starý školní mikroskop v digitální dělo

** Máte doma starý optický mikroskop z dětství? ** Dnes jeden takový vrátíme do 21. století ** Připojíme k němu Raspberry Pi a jeho kameru

Jakub Čížek
MikroskopPojďme programovat elektroniku