Deepwater Horizon: Moře v plamenech - recenze filmu

4. října 2016
TWEET SDÍLET
Dantovské ohnivé peklo na moři. Peter Berg křísí žánr katastrofických filmů v sugestivní rekonstrukci ekologického 11. září.

Žánr katastrofických filmů byl populární především v sedmdesátých letech minulého století (Letiště, Dobrodružství Poseidonu, Skleněné peklo). V poslední době se s rozvojem triků a technické stránky filmů objevují v kině adaptace skutečných dramatických příběhů, které mají k tomuto žánru blízko. Everest režiséra Baltasara Kormákura, před měsícem Eastwoodův Sully: Zázrak na řece Hudson.

Místa, kde se tyto katastrofy odehrávaly, byly různé. Letadlo, moře, mrakodrapy, hory. Ohrožení přicházelo ze strany meteoritu, blížícího se k Zemi (Drtivý dopad) nebo sopky v blízkosti malého města (Rozpoutané peklo). Na plovoucí vrtné plošině se ale dosud žádný áčkový snímek tohoto žánru neodehrával.

Ekologické 11. září

Scenáristická dvojice Matthew Michael Carnahan (Království, Hrdinové a zbabělci, Na odstřelSvětová válka Z) a Matthew Sand (Ninja Assassin) se pro vznik snímku nechala inspirovat skutečnou událostí, která se odehrála před šesti lety. Jistě si ji ještě dobře pamatujete z novin nebo televizního zpravodajství.

20. dubna roku 2010 došlo v Mexickém zálivu, osmdesát kilometrů od Louisiany, k explozi plovoucí vrtné plošiny Deepwater Horizon. Tu postavila společnost Transocean, od níž si ji pronajala britská těžařská společnost British Petroleum. Na její palubě bylo 126 lidí, přičemž jedenáct z nich během výbuchu nebo následné evakuace zahynulo.

Do moře se během této katastrofy vylily stovky hektolitrů ropy, což tuto událost pasovalo na nejhorší ropnou pohromu v historii Ameriky, způsobenou člověkem. Nedozírné ekologické důsledky úniku neprostupné ropné skvrny (jež se odstraňovala čtyři měsíce) do volného moře tvůrci zmiňují, ale spíš okrajově. Mnohem víc je zajímá vykreslení samotné havárie a jejího dopadu na ty, kteří byli jejími účastníky.

Dantovské ohnivé peklo

Pohnuté události vnímáme perspektivou několika postav. Především však tou hlavního bezpečnostního technika Mikea Williamse (Mark Wahlberg). Důležitý je i pohled jeho šéfa a vedoucího plošiny Jimmyho Harrella (Kurt Russell), přezdívaného Mr. Jimmy a operátorky řízení Andrey Fleytas (Gina Rodriguez). Byrokraty z vlastnické společnosti British Petroleum (dále jen BP), která si plošinu pronajímá, zastupují úlisný pan Donald Vidrine (John Malkovich) a Robert Kaluza (Brad Leland).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mike se vrací z dovolené, strávené s rodinou a čeká ho pravidelná třítýdenní směna na průzkumné ropné plošině, jejíž zkušební vrty sondují neznámý terén a označují vhodná místa pro těžbu. Na ní ho ale hned zkraje čeká nepříjemné překvapení, když zjistí, že zmínění zástupci společnosti BP nenechali z důvodu časového skluzu a úspor provést kontrolu zpevňování vrtu betonem. Jimmy úředníky přesvědčí, že tlakový test je nezbytný, ale ten neodhalí žádný zádrhel. Nebo odhalí, ale jeho výsledky jsou sporné.

Zakrátko dojde k průsaku bahna. Mike telefonuje po skypu se svou ženou Feliciou (Kate Hudson) a na palubě i v podpalubí začíná pravé peklo. Nepředstavitelný tlak ropy na všechny možné trubky a šachty, jejichž poklopy odlétávají kosmickou rychlostí. Explodující methan. Všudypřítomný nedýchatelný kouř. Hladina, pokrytá plameny z unikající ropy. Bortící se Deepwater Horizon a ledový oceán, v němž těm, kteří do něho skočí, hrozí okamžité podchlazení.

Realistický boj o přežití

Režisér Peter Berg (Království, Hancock, Bitevní loď) s Markem Wahlbergem spolupracoval už na jiném filmu podle skutečné události. Šlo o rekonstrukci operace Red Wings ve snímku Na život a na smrt (2013). Při ní měli čtyři členové elitní jednotky Navy SEALs na území Afghánistánu zajmout či zlikvidovat čelního představitele Al-Káidy Ahmada Shaha. Jejich střet s mnohonásobnou přesilou Talibánců režisér pojmul v žánrovém duchu akční heroické podívané, zkombinované se survival thrillerem.

Jeho novinka vykazuje oproti tomuto snímku mnohem realističtější charakter, i když i do ní pronikají žánrové prvky. Onen civilní ráz si nejlépe uvědomíte, když vás postavy v úvodní polovině vyprávění začnou zasvěcovat do svého pracovního žargonu. Technickými odbornými pojmy (vakuový efekt, tlaková kapsa) se to zde jen hemží, a i když jim asi nebude rozumět, velmi záhy z nich pochopíte, že se dotýkají onoho nestabilního vrtu, který přispívá k napětí mezi pracovníky ropné plošiny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Realistický je i způsob, jakým režisér zachází se samotným inscenováním celé události. Nehraje si na žádný Armageddon, plný heroický proslovů a činů, ale radši nás postupně seznamuje s okolnostmi, jež vedly k této tragédii.

Tlak vedení BP na uzavření vrtu kvůli dalšímu možnému zpoždění, střídání směn a špatně odvedená práce té předchozí, rozporuplné vyhodnocení situace. S využitím dokumentárních záběrů nám pak přibližuje ekologické i právní konsekvence případu této katastrofy, jejíž rozsah v oblasti ekologických škod přirovnal prezident Barack Obama k 11. září.

Realistické je rovněž vyobrazení figur. Nejde o žádné heroické typy, ale spíš o lidi, kteří se hrdiny stávají pod tlakem okolností. Jejich jedinou motivací je přežít a vrátit se ve zdraví zpět domů k rodinám. Tématem se stává elementární boj o přežití, tedy téma příbuzné Bergově předchozímu filmu Na život a na smrt.

Profesní expozice

Kompozice vyprávění se tomuto tématu přizpůsobuje. Úvodní polovina nám nabídne detailní vhled do pro mnohé fascinujícího prostředí ropné plošiny a seznámí nás s jednotlivými aktéry příběhu a jejich profesním mikrosvětem, odříznutým od pevniny. Jde o expozici poměrně dlouhou a v mnohém symbolicky naznačující, jaké události nás čekají v druhé, katastrofické půlce 107 minut dlouhého snímku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vnímáme milující se manžele Williamsovy a jejich dcerku Sydney (Stella Allen), která je na tátu patřičně hrdá a vidí v něm jakéhosi novodobého Indiana Jonese. Když připravuje referát do školy o jeho práci a kým je, dojde k explozi coca-coly v plechovce, která předznamenává explozi mnohem hrozivější. Stejně tak purpurová barva kravaty jednoho z pohlavárů BP je dána do souvztažnosti s barvou alarmu výstražného světla na ropné plošině, který značí, že je zle.

Po příjezdu na směnu se rozehrává trochu modelová hra na hodné a tedy zodpovědné zaměstnance Deepwater Horizon, jimž šéfuje otcovsky respektovaná postava, ztvárněná Kurtem Russellem, a zlé a ziskuchtivé petrolejáře pod vedením Johna Malkoviche. BP šetří na bezpečnostních testech, plíživé náznaky budoucí katastrofy se kumulují, až k ní skutečně dojde.

Lidské selhání

Mohutná tlaková vlna, spojená s ohnivou explozí, je opravdu sugestivně zachycena. Stejně jako následná snaha zachránit si vlastní holé životy i životy svých spolupracovníků na rozpadající se ropné plošině. Těch necelých 160 milionů dolarů rozpočtu je v druhé půli metráže využito maximálně k vyobrazení dantovského pyrotechnického pekla.

Klaustrofobicky stísněnými prostorami chodeb létají trosky lodi, spolu s lidskými těly, ale Berg přitom nerozehrává megalomanské popcornové inferno alá Michael Bay nebo Roland Emmerich. Z destruktivních záběrů je vždy patrné, že důležitější je pro něj vžití se do strachu lidí, ocitnuvších se uprostřed neskutečného zmatku, než samotná explozivní show. Mark Wahlberg jako Mike se i v tomto chaosu snaží zachovat chladnou hlavu a pomáhat. Třeba tím, že vyděšenou kolegyni hodí přes palubu.

Atmosféru burácejícího ohnivého pekla dokresluje soundtrack Stevea Jablonskyho, který zesiluje emotivní dopad těchto scén. Na slzné kanálky pak zatlačí tvůrci v závěru, když ukazují za doprovodu písně Take Me Down od Garyho Clarka Jr. fotky obětí havárie.

Jinak ale Berg patosem spíš šetří. Jde mu totiž o něco jiného než o heroickou podívanou, k níž patří. Realisticky vyobrazuje ohnivou katastrofu a pojmenovává faktory, které k ní přispěly. Především ten lidský v jeho selhání, které má dopad na životy nevinných lidí i přírodu. Režisér se nestaví do role soudce, ale jasně a přitom komplexně poukazuje na ty, kdo za celý ropný průšvih mohli. Ve vyprávění, které vás strhne svou intenzitou a mrazivou realistickou autentičností.

Deepwater Horizon: Moře v plamenech

  • Žánr: katastrofické drama
  • Původní název: Deepwater Horizon
  • www.deepwaterhorizon.movie/
  • USA, 2016
  • Scénář: Matthew Michael Carnahan, Matthew Sand
  • Režie: Peter Berg
  • Hrají: Mark Wahlberg, Kurt Russell, John Malkovich, Brad Leland, Gina Rodriguez, Kate Hudson, Joe Chrest, Chris Ashworth, J.D. Evermore, Deneen Tyler
  • Distribuce: Freeman Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 29. 09. 2016

Hodnocení filmu: 7/10 

 

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze


Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Samsung The Frame – co umí a jak se ovládá unikátní řada televizorů

Vyzkoušeli jsme si The Frame (2021), který má stále co nabídnout. Chlubí se sice hlavně režimem uměleckých děl, ale rozhodně je více důvodů, proč jej zvolit místo klasiky.

Tomáš Holčík
SamsungTelevizory
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Nechybí ani screenshoty od vývojářů.

Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo
Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. To Sony s PS4 zdaleka nekončí

Microsoft přestal vyrábět všechny typy Xboxu One. To Sony s PS4 zdaleka nekončí

U Microsoft už střídání stráží proběhlo, v Sony ještě budou souběžně vyrábět obě generace konzolí

Markéta Mikešová
PS4Xbox OneSonyMicrosoft
Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

Nejlepší aplikace pro tento týden: Myšlenkové mapy, skákání přes švihadlo a tvorba prezentací

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Čeká nás VR hra o hašení požáru v katedrále Notre-Dame

Čeká nás VR hra o hašení požáru v katedrále Notre-Dame

Vžijte se do kůže hasičů, kteří čelili velké pohromě v Paříži.

Radek Wunderlich
Virtuální realitaUbisoft
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy

Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy