Plusy
- Krásné zpracování
- Výtečná cena za daný výkon
- Skvostný komfort nošení
- Líbezně muzikální „Denon zvuk“
- Jedny z nejlepších sluchátek minimálně do úrovně 30 000 Kč
Japonský Denon se může chlubit více než sto deseti lety historie výroby elektroniky, zhruba poloviční dobu (což je čas neméně úctyhodný) se pak věnuje i výrobě sluchátek – kdo by to byl řekl, že právě Denon tak patří mezi nejstarší výrobce v tomto segmentu.
V současnosti má firma v nabídce poměrně širokou škálu „komerčních“ modelů, ale také trojici klenotů v podobě klasických hi-fi sluchátek takříkajíc „pro dospělé“.
Vzhled a konstrukce
I prostřední model AH-D7200 patří mezi prémiová, až luxusně vyrobená sluchátka. Dřevěné mušle, kovové nosné části, krásně prošitá pravá ovčí kůže na týlním mostě, všechno je vysoce nadstandardní a i leckterá mnohem dražší sluchátka pak nevypadají takhle dobře. Přidejte k tomu ještě vysoký komfort nošení a pěkně polstrované měkounké pěnové náušníky v umělé kůži, které dobře přilnou k uším a máte dlouhodobě velmi snadno snesitelná sluchátka pro prakticky jakoukoliv hlavu.

AH-D7200 jsou velmi klasicky navržená a nesnaží se nějak prozkoumávat hranice možných sluchátkových technologií – jsou to poctivá, pravověrná uzavřená sluchátka.

Denon navrhuje a vyrábí také použité měniče – jde o dynamické reproduktory typu FreeEdge o mírně nadstandardním průměru 5 cm. Reproduktory jsou připevněné na tlumící vrstvě z umělé pryskyřice pro zmírnění vibrací. Materiálem membrány je nanovlákenná struktura a papírová směs.

Do každé mušle přivádí signál jedna odnož kabelu z bezkyslíkaté mědi čistoty 7N s pěknými konektory a celkově lehkou, pružnou konstrukcí. Na straně sluchátek je 3,5 mm otvor, dodávaný kabel má pak u zesilovače 6,3 mm jack s dodávanou redukcí.

Sluchátka váží příjemných 350 gramů. Výrobce udává frekvenční odezvu 5 – 55 000 Hz, impedanci 25 ohm a citlivost 105 dB / mW. Na poměry sluchátek mají AH-D7200 schopnost zpracovat velký výkon – prý až 1 800 mW.
Měříme
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace
Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací
AH-D7200 jsou působivě vyrovnaná sluchátka, jejich energie začíná už pod 30 Hz a prakticky lineárně pokračuje až k metě 2 000 Hz. Výšek je o něco méně, než je dokonalý ideál, ale jde jen o drobnosti. AH-D7200 nabízí poctivě plnorozsahový charakter. Souběh kanálů je dobrý, i když ne dokonalý.

Zkreslení – levý kanál
Špičky zkreslení, patrné na obou kanálech, nejsou úplně dramatické, může jít také o projevy odrazů v mušlích. Celkově jsou i tady AH-D7200 spořádané.

Zkreslení – pravý kanál
Jak to hraje
Denon AH-D7200 jsme poslouchali ve společnosti všech používaných sluchátkových zesilovačů – primárně přes RME ADI-2 DAC FS, ale také přes Apogee Groove, OPPO UDP-205 nebo Teac NT-503. K porovnání byla redakční Focal Clear nebo třeba Avantone Pro Planar. Signálový kabel jsme vyměnili za Dynamique Audio Halo 2.
Už od prvních hlubokých tónů v Soukupově „Ptáci jsou hloupí“ („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) bylo cítit, že sluchátka mají takový ten pohodový styl Denonu, bas byl nenuceně čitelný, měl slušnou, i když neefektní váhu bez přídavků a zněl vyzrálým, klidnějším, líbezně vřelým způsobem. Propracovanost ale byla výtečná, bas se nikam nedere, ale volně, pružně a kultivované plyne.
Také střední pásmo má týž charakter, Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) zněla také charakteristiky „denonově“ – hladký, lehce vřelejší, ale krásně „lidský“ styl. Není to ultimativně analytický zvuk, přesto v kategorii do třiceti tisíc AH-D7200 nabízí skvělou informativnost a jakousi organickou, přirozenou detailnost, takový elegantně autentický zvuk.
V klidnějším zvuku pak ale nechybí ani zřetelné cinkání a dostatečné zastoupení výšek – činel v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) byl příjemný, hladký a čistý, měl dostatečný objem i slušnou dávku audiofilských perliček, doznění a jemnůstek, ale přitom byl prezentovaný tak nějak klidně, civilně, naprosto neagresivně.
Když pak ale přijde na rázné bubny v „Sea Nature“ od Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7), sluchátka kupodivu umí přes svůj klidnější styl dobře zprostředkovat tu intenzitu a tu důraznost, ten pocit fyzické průbojnosti. Hudba má drajv a dynamiku, byť ne tak přímočaře tlačenou jako třeba u Clear – ale hraje s chutí, s energií a s ochotou.
Stejně jako u dynamiky, i u hodnocení rozlišení nás překvapilo, že AH-D7200 dosáhnou až za hranici své cenové kategorie a klidnější, hladší a vřelejší zvuk nebrání hudbě ve vyniknutí. I tady je nejlepším definujícím adjektivem „organický“ – zvuk je spojitý, celistvý a přesto v něm jednotlivé nástrojové linky pracují odděleně, už dostatečně samozřejmě a přestože bez takového toho technicistně analytického stylu, nechávají sluchátka dobře vyniknout nástroje v jejich dobře ohraničené samostatnosti, aniž by je vytrhávala z celku.
Podání prostoru do velké míry definuje uzavřená podstata konstrukce těchto sluchátek – taková vždy a všude budou mít limit oproti podobným, ale otevřeným. AH-D7200 si nicméně vedou dobře. Šíře scény v Hollandova „Ario“ („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) tak byla definovaná mušlemi, ale pěkně organizovaná, bez nějakého středového těžiště, vzdušná a s náznakem předozadního rozložení nástrojů.
No a ani divočejší hudba typu „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) sluchátka nijak nerozhodí, neztrácí svou organičnost, eleganci a glanc, přitom ale v míře velmi příjemné dávkuje i tu žádoucí rockovou dravost a důraznost. Hudba má drajv a rytmus, zejména díky pocitu, že vyšší bas šlape jako hodinky. Poslech má šmrnc, přitom ale zůstává velmi nekonfliktní a příjemný i po dlouhé hodiny, stejně jako můžete poslouchat album za albem, aniž byste měli pocit nějaké únavy nebo náročnosti.
Verdikt
Kdo by to byl řekl, že jedna z nejlepších, nejvšestrannějších a nejvyzrálejších sluchátek v kategorii do 30 000 Kč bude mít tak trochu nenápadně a trochu jako doplněk ve svém portfoliu zrovna japonský Denon.
Možná vám nebudou úplně sedět svým poklidným, organickým, možná místy i trochu vřelejším zvukovým charakterem, ale dejte svým uším šanci si přivyknout – ten dojem by totiž dost možná mohl být způsobený přímým srovnáním s moderně laděnými sluchátky.
Stačilo pár hodin soužití a najednou je vlastně až skoro těžké si představit život bez toho komfortu a bez té muzikální pohody, kterou AH-D7200 nabízí. Takže z čistě osobního pohledu, až finance dovolí, AH-D7200 (nebo snad rovnou AH-D9200?) se stanou součástí redakčního vybavení…
Denon AH-D7200
Cena: 19 990 Kč
Technické parametry
- Typ měniče: Dynamický (technologie Free Edge, membrána z kombinace nanovláken a papírové směsi)
- Průměr měniče: 50 mm
- Impedance: 25 ohm
- Citlivost: 105 dB/mW
- Maximální zpracovatelný výkon: 1800 mW
- Frekvenční rozsah: 5 Hz - 55 kHz
- Délka kabelu: 3m
- Hmotnost: 385 g
Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice