16
Fotogalerie

Denon Ceol N10: skvělý síťový Hi-Fi mikro CD receiver [test]

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech.

Plusy
Skvěle všestranný lifestyle
Příjemný "Denon zvuk"
Svižné reakce
Promyšlené detaily jako rozsvěcování tlačítek usnadňují každodenní život
Minusy
Je vcelku důležité spojit jej s citlivějšími reprosoustavami
10  /10

Denon minisystémy vždycky uměl - nevelká zařízení s pěknou výbavou, atraktivní cenou a slušným zvukem jsou něco, čím se Denon prostě může pochlubit. Zejména řada Ceol má všechno, co si běžný uživatel může přát. V současné generaci je síťový receiver s CD mechanikou vybavený i systémem HEOS pro snadné multiroom zapojení. Ostatně právě Denon Ceol N10 si odnesl ocenění EISA za nejlepší kompaktní síťový systém roku 2018/2019. 

Vzhled a konstrukce

N10 je elegantní a kompaktní přístroj, který s necelými 3,5 kg váhy a rozměry 28 x 30,5 x 10,8 cm (š x h x v) je to zařízení, které snadno zapadne na jakémkoliv místě. Díky zaobleným hranám, velmi nízkým nožkám a celkově elegantnímu vizuálnímu pojetí pak spolu s všestrannou výbavou představuje lifestyle dle náročných moderních měřítek.

scene_01_format_eu.jpg

Na předním panelu najdete poměrně velký a dobře čitelný OLED displej, který nahoře kryjí dvířka mechaniky, po levé straně je spínací tlačítko a USB port pro připojení datových pamětí, po straně pravé tlačítko pro vysunutí mechaniky a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Všechno ovládání se realizuje na dálku, ať už ovladačem nebo aplikací.

Mírně "vsunutá" do těla přístroje je zadní stěna (patrně hlavně aby konektory příliš nevyčnívaly), obsahující veškerou konektivitu. Dominují samozřejmě čtyři vedle sebe zarovnané reproduktorové terminály, vhodné víceméně jen pro holé vodiče.

Pro zdroje zvuku je tu k dispozici jeden linkových cinchový vstup a dvojice optických vstupů digitálních. Pokud by snad nestačila vestavěná Wi-Fi anténa, můžete Ceol N10 do sítě připojit i pomocí ethernetového konektoru. Trochu překvapivé v dnešní době může být přítomnost AM a FM antény klasického pozemního rádia (a možná naopak absence DAB, když už). Krom malé napájecí zásuvky je tady k dispozici i malá dvoupólová napájecí zásuvka.

Gallery_CEOLN10_11_eu.jpg

Mechanika přehrává pouze čistá CD, ze sítě krom různých služeb typu Spotify nebo TIDAL (a samozřejmě z internetových rádií) můžete přehrávat i soubory FLAC, WAV (až 24 / 192) nebo dokonce i DSD (až 5,6 MHz) formát a to vše bez mezer. A pokud by vám to vše bylo málo, lze využít i Bluetooth nebo protokol AirPlay 2.

Denon udává harmonické zkreslení na úrovni 0,1% (1 kHz / 5 W / 4 ohmy) a také to, že Ceol N10 dává výstupní výkon 60 Wattů / 4 ohm / kanál. Že půjde o zesilovače pracující ve třídě D sice uvedeno není, ale samo se to nabízí.

Pokračování 2 / 2

Jak to hraje

Ceol N10 jsme poslouchali v místnosti dovozce, zejména pak s reprosoustavami řady Polk Signature (od S20e přes S55e až po S60e), s nimiž je Denon v dlouhodobých zvýhodněných nabídkách - zkoušeli jsme zejména model Polk Signature S20e, který k Ceol N10 sedí proporcemi i cenou. Propojeno bylo kabely InAkustik základních řad.

Houpavý bas v "Pink Panther Theme" ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) byl citelně vřelejší, měkčí a takový až košatě nadýchaný, příjemně zaplňující prostor i s menšími reprosoustavami. Denon si dává záležet, abyste bas vnímali - není to možná audiofilsky precizně konturovaný, ale je příjemně, uvolněně vlnivý a kupodivu to není nějaká jen mručící zvuková hmota, ale tam kde je třeba, tam má tón hutnost a vcelku už i patrný úder.

Sladká laskavost a uvolněnost neopouští přednes ani ve středních frekvencích - třeba zpěv Julie Stone byl v "I´m not yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl mile vstřícný, solidně srozumitelný a přitom barevný. Ona přívětivost možná není vzorem neutrálnosti, ale čistota je v kontextu ceny vkusná a navíc se ta celková zakulacenost s příjemně muzikálním "Denon nádechem" dobře poslouchá.

Cinkot mnohých kovových perkusí v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) byl svižný a zřetelně přímočařejší, jasnější a znělejší, než zbytek pásma, je to možná i celkově výraznější přednes. Ne snad přímo nacinkaný, ale výrazný, dávající pocit detailnosti a bohatosti zvuku. Ani při vyšší hlasitosti ale nemá Denon tendenci "kousnout" vás do ucha, i tak jsou totiž tóny dostatečně jemné.

V Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) cítíte, že Ceol N10 není úplně strojem s tělesně důrazným zvukem, který by vás ohromil makrodynamickou výbušností, hraje si spíše v pohodě, uvolněně a s důrazem na hladkost a čitelnost, jak si to jen lze za podobné peníze přát. Nicméně opět - s citlivějšími reprosoustavami je živost prostě slušná.

Spousta drobných zvuků v "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) ukázala, že Denon sice možná není analytickým strojem, který se žene za detailnostmi, ale má - už jsme to slovo použili, ale ono se tak nějak nabízí - košatý a bohatý zvuk, volný a vzdušný, takže pokud vysloveně nevíte, jak nahrávka zní na referenčním řetězci, budete spokojení s tím, jak Ceol N10 zvládá při své cenovce udržet přehlednost a čitelnost v kombinaci s celkovou příjemností.

Prostor pěkně zachycený v nahrávce "Thus saith my Cloris brite" ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) nechal malý Denon vyznít v překvapivě velkých proporcích. Není to holografická prezentace, ale je dobře vyplňující prostor, nadýchaná a i když cítíte, odkud zvuk proudí, zejména na mírně delší vzdálenost je všechno v pořádku.

Co je zjevně účelem malého Ceol N10, nač byl naladěn a co opravdu funguje, to je schopnost nabídnout vám poslech bez překážek (a opět - zejména to platí, máte-li citlivější reprosoustavy). Velká, hutná a energická "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byla melodická, plná a velká, byla zároveň hladká a uklidněná, takže ani exponované pasáže vás nebudou tahat za uši a zvuk vřelý a přátelský je zcela neúnavný.

Verdikt

Malý všeuměl Denon RCD-N10 (neboli Ceol N10) je překvapivě dobře, všestranně a zvukově příjemně fungující krabička, která spojuje všechna důležitá řešení pro pohodlný každodenní poslech a i tomu přizpůsobuje svůj vzhled, svůj zvuk i své ovládání - všechno je totiž velmi komfortní.

Navíc jej dostanete za férovou cenu a to i v případě více než zajímavě fungujícího setu s Polk Signature S20e, který uspokojí za dané peníze jak aspirujícího hifistu, tak toho, kdo chce hladkým všeobjímajícím zvukem zaplnit jakýkoliv kout prostoru, od ložnice, přes pracovnu, kuchyň až klidně po obývací pokoj, kde takový set stvoří malý a vkusný systém za nemnoho peněz.

Denon Ceol N10

Cena: 12 990 Kč
Cena (set Denon Ceol N10 + Polk Signature S20e): 16 490 Kč


Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Určitě si přečtěte

Články odjinud