Denon D-F103 PS: test CD/HDD mini systému

25. června 2008
TWEET SDÍLET
„Kombajn“ přehrávající nejrůznější audioformáty je bezesporu velmi zajímavým počinem známého audiofilského výrobce.

Je to, co nabízí Denon slepá ulička, nebo krok správným směrem? Snad nám alespoň částečně odpoví test. 

Zaměření?

Mini komponenty obecně budí dojem něčeho druhořadého. V tomto případě se však nenechte zmýlit, i přes nenápadné rozměry a konstrukci, které ctí designovou stránku se jedná o Hi-Fi plnokrevníky, navržené se stejnou pečlivostí jako u jejich bratrů o klasických rozměrech. Od přístrojů je požadován nadstandardní zvukový projev u všech běžně dostupných i „přenosných formátů“, bez nutnosti zapínat počítač. Přístroj je svým zaměřením určen k velmi kvalitnímu a estetickému ozvučení např. pracovny, ložnice, ale zrovna tak obývacího pokoje a to jako hudební centrum a jukebox pro veškeré audio v domácnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Pro pořádek uvádím, že dovozce pro naši republiku nabízí podobné sety dva. U obou tvoří základ stereo receiver DRA-F102, v levnější kombinaci doplněný o CD přehrávač DCD-F102 (set DF-102 PS, cena 13 290 Kč) a v našem případě o CD/HDD player CHR-F103 (set D-F103 PS, cena 31 980 Kč). Vše můžeme ještě doplnit o překvapivě stále žádaný kazetový magnetofon s horizontální mechanikou, redukcí šumu Dolby B a autoreverzem. Volitelně k dokoupení jsou i firemní, velmi kvalitní (dle poslechu na výstavě) dvoupásmové reprosoustavy, které jsme ale v době testu neměli k dispozici. 

Co to vlastně umí

Tentokráte se trošku vyhneme běžnému popisu přístrojů a pokusím se „vypíchnout“ a přímo zhodnotit to nejzajímavější z množství funkcí a fines tohoto sofistikovaného přístroje.

Takže o co jde? Uložení vašich CD je možné na pevný disk, včetně zobrazení a přiřazení názvů titulů z internetové databáze Gracenote obsahující přes 350 000 titulů. Část této databáze je instalována již na harddisku, ale v případě nejnovějších titulů připojení k internetu zajistí stažení údajů ze serveru. V našem případě se tak stalo bez chybičky po zkušebním natažení všech testovacích CD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na vestavěný pevný disk o kapacitě 40 GB uložíme ve formátu WMA až 10 000 skladeb o typické 4 minutové stopáži v kompresi Normal (bitrate 128 kbps). Mé zkušenosti s kompresními formáty však hovoří spíše ve prospěch vyšších datových toků a zde bych doporučil spíše kvalitnější ripping v nižší kompresi označované HQ (bitrate 192 kbps - 7 000 skladeb). Natáhnout skladby beze ztrát je možno v plném lineárním PCM formátu, kapacitně sice vycházejícím nejhůře, ale pořád se jedná o úctyhodných cca 900 skladeb, tento režim lze doporučit v případě zakoupení velmi kvalitních reprosoustav. Během záznamu z CD na HDD lze skladby samozřejmě poslouchat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Orientace ve skladbách je na jedničku, systém podporuje hledání podle umělce, alba, žánru a čísla skladby. Snadno také vyhledáte a vytvoříte až 20 vlastních playlistů, plus dva automaticky vytvářené přístrojem, jako naposled přehrávané a poslední uložené. Díky dodávanému softwaru Denon Music manager lze velmi elegantně zobrazovat a provádět kompletní editaci seznamů stop na HDD, upravovat playlisty mnohem komfortněji na PC monitoru, ale především umožňuje jednoduchý import všech hudebních souborů z vašeho PC do systému a naopak, při případném zálohování z vestavěného HDD na váš počítač. Do systému jsem v rámci testu „nasypal“ veškeré MP3 z mého PC, vše bez nejmenšího zadrhnutí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud by jste přeci jen i nadále trpěli nedostatkem hudby, je možné přes síťový konektor dle libosti poslouchat internetová rádia z obrovské databáze celého světa. Dále funkce síťového přehrávače hudby umožní přehrávat přes domácí či firemní počítačovou síť audio soubory z PC a komu by nestačilo ani tohle, může si přinést svoje MP3 na flash disku a přes čelní USB port může hrát přímo, bez natažení na vnitřní disk. Přehrávání MP3 a WMA je bez nejmenších problémů možné z CD disků i z vypálených médií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Osazený komfortní třířádkový display s množstvím informativních symbolů pro snadnější orientaci při obsluze je z těch lepších, decentní a zároveň výborně čitelný i na větší vzdálenost. Estetické a luxusní provedení čelního panelu shodné s provedením „velkých“ komponentů dodává punc exluzivity. Nadstandardem jsou dva optické výstupy a hlavní analogový linkový výstup je také doplněn ještě jedním párem k bezproblémovému připojení např. záznamového zařízení. Kvalitu analogového výstupu podtrhují špičkové 192kHz/24bit D/A převodníky Burr-Brown.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ergonomický dálkový ovladač HDD systému je vzhledem k velkému množství funkcí řešen oboustranně, na což si osobně stále nemohu zvyknout, nicméně nesporným přínosem je přehlednost a absence složitých dvojhmatů, méně používané funkce jsou prostě „odklizeny“ pod odklopné víčko. Vlastní ovladač má i receiver, ten je již vzhledem k jednoduché koncepci klasického jednostranného provedení.

Zvuk téměř na jedničku

Přesto, že jsou vyráběny i originální kvalitní reprosoustavy kolem pěti tisíc, námi testovaný set se dodává v základu bez reproduktorů, zřejmě se vzhledem ke kvalitám receiveru přímo počítá s výběrem i dalších výrobců. Nám byly k dispozici k testu kvalitní dvoupásmové regálovky AQ Labrador 29 a B&W 686. 

Na čem jsme testovali

K otestování analogových vstupů receiveru a ověření kvalit integrovaného přehrávače CD byl přizván náš referenční Denon DCD 1500AE (cca 21 000 Kč). K receiveru byly připojovány střídavě dvoupásmovky AQ labrador 29 (cca 10 000 Kč) a malé B&W 686 (cca 12 000 Kč), vše kontrolně porovnáno s referenčním Denonem PMA 1500AE (cca 25 000 Kč). Poslouchaly se CD se skladbami Toto, Stinga a Yello, doplněné vzhledem k zaměření přístrojů totožným obsahem na disku s MP3 v kvalitě 192 kbps. Jako přenosné audiozařízení pro otestování čelního vstupu posloužil přehrávač iPod nano.

Testovací sestavu a prostory pro test poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Při porovnání s referencí (viz. na čem se testovalo) je i bez korekcí cítit jisté zvýraznění basového pásma, což ale v tomhle případě evidentně není na škodu, zřejmě se nejspíše s připojením malých estetických reprosoustav přímo počítá (a většinou správně). Výkon 35W na kanál do 4 ohmů jistě nikoho neomráčí, ale během poslechu jsem zaznamenal na tuto kategorii velmi slušný dynamický rozsah a razanci srovnatelnou s velkými komponenty. Líbí se mi, že výrobce uvádí výkonové a kvalitativní parametry tradičně velmi věrohodně.

Suma sumárum?

Mé doporučení je dosti odvislé od použitých reprosoustav. Systém sám o sobě je vysoce kvalitní produkt, který uspokojí i náročnějšího posluchače. Například k testu námi použité reproduktory mi připadly jako jedny z lepších řešení. Jinak jako velmi kvalitní zde doporučuji použít kompresi HQ, ovšem pro fajnšmekry, kteří připojí špičkové reprosoustavy, bych zvolil plný formát. Ono i 900 skladeb představuje v průměru dobrých 80 až 90 CD placek – a to mnozí z nás stejně ani nevlastní.

Klepněte pro větší obrázek

Přičteme-li široký výběr internetových rádií, čelní USB a u receiveru Phono vstup pro snad nesmrtelný gramofon, kvalitní RDS tuner AM/FM čítající 40 předvoleb nebo vstup pro iPod či jiné přenosné zařízení, vychází mi, že tyhle kombinace hudebních kombajnů a Hi-Fi techniky se rozhodně o budoucnost bát nemusí.

Závěrem mi nezbývá vytknout jen poněkud vyšší cenu setu a možná by nebylo špatné, kdyby v ceně byly i reproduktory, ale kvalita přeci jen něco stojí. Reproduktory jsou nabízeny výrobcem jako volitelné příslušenství, čímžto je na druhé straně otevřena cesta k reprosoustavám dle vlastního vkusu a výběru. 

Denon D-F103 PS CD/HDD hudební mini systém 

 

Cena setu 31 980 Kč

 

Denon CHR-F103 – CD/HDD audio přehrávač

 • produkt stereo CD a HDD hudební systém  
 • přehrávané média/formáty
  - přehrávač CD  CD, CD-R, CD-RW / CD-DA, WMA (64 – 192 kbps), MP3 (32 – 320 kbps)
  - harddisk  WMA, MP3, AAC (.M4A), LPCM
 • formát záznamu WMA, LPCM 
 • bitrate (WMA)   128 kbps (Normal), 192kbps (HQ)
 • kapacita skladeb (HDD 40 GB) cca 10 000 (Normal), cca 7 000 (HQ), cca 900 (LPCM)
 • převodníky D/A Burr-Brown 192 kHz / 24 bit 
 • kmitočtový rozsah 2 Hz – 20 kHz
 • odstup signál / šum 108 dB
 • dynamický rozsah   100 dB
 • analogové audio vstupy / výstupy - / 2x stereo
 • digitální vstup / výstup - / 2 optický
 • USB čelní   pro přímé přehrání souborů WMA, MP3, WAV z USB paměťových zařízení
 • PC control (USB)     propojení s PC (import skladeb, zálohování, editace playlistů)
 • Ethernet   síťové propojení (internetové rádio, přehráváná skladeb z PC v síti, upgrade)
 • příkon / standby 22 W / 0.1 W 
 • rozměry (š × v × h) 250 × 110 × 268 mm  
 • hmotnost 3,9 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, CD se softwarem Denon Music Manager, originální a český návod

Denon DRA-F102 – stereo receiver

 • produkt stereo receiver  
 • výstupní výkon  2× 35 W (4 ohmy, 1kHz, 0,7 % THD)
 • kmitočtový rozsah 5 Hz – 80 kHz / +0.5 /- 3 dB  (vstup CD)
 • odstup signál / šum 90 dB  
 • analogové audio vstupy/výstupy 5× (včetně 1× Phono) / 2× stereo, Subwoofer Pre Out 
 • digitální vstup/výstup - / -
 • čelní vstup 1x 3.5 mm stereo jack
 • sluchátkový výstup 3.5 mm stereo jack
 • tuner RDS, 40 FM/AM stanic
 • příkon/standby 85 W/0,1 W 
 • rozměry (š × v × h) 250 × 82 × 285 mm  
 • hmotnost 4 kg  
 • příslušenství dálkový ovladač, FM a AM anténa, originální a český návod, systémový kabel jack - jack

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvuk audioKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, Test, Mikrosystémy, Kazetový magnetofon, Domácí kina na Heureka.cz

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line