14
Fotogalerie

DENON DHT-FS3: test domácího kina

Prostorový zvuk DTS, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II z jedné reprosoustavy? Že to jde dokazuje Denon.

Hledáte kvalitní řešení prostorového zvuku a z jakéhokoli důvodu se vám nechce pouštět do přestavby interiéru, kterou většinou instalace domácího kina vyžaduje? Audiofilská firma Denon přichází na trh s uživatelsky velmi přívětivým a instalačně nenáročným řešením v podobě tzv. zvukového projektoru.

V jednoduchosti je krása

Dle specifikace výrobce se jedná o systém pro virtuální surround složený z jednoho reproduktoru a subwooferu, který obsahuje dekodéry Dolby Digital, DTS, Dolby Pro Logic II a v neposlední řadě Dolby Headphone pro poslech prostorového zvuku také ve sluchátkách. V centrální reprosoustavě jsou zabudovány zesilovače a taktéž dekodéry. Náš systém náleží k firemní výrobní řadě SMART, tedy výrobků nevelkých rozměrů a s naprosto jednoduchou instalací, kterou by měl zvládnout i naprostý technický „neznaboh“.

 celek1.jpgcelek.jpg

Systémy pro vytvoření prostorového zvuku pomocí jedné reprosoustavy nejsou ničím novým, jedním z průkopníků této technologie je např. Yamaha, jejichž produkty dokážou pomocí odrazů od stěn simulovat více reproduktorů a to vše z jedné soustavy skládající se z více měničů. Námi testovaný systém se však principem reprodukce liší. Denon DHT-FS3 totiž nevyužívá k vytvoření prostorového zvuku odrazy v místnosti a zvukově se tedy lépe vyrovná i s atypickým, nebo vytlumeným prostorem.

celek2.jpg

Celá problematika takového řešení je poměrně složitá a vydala by na několik kapitol, takže celý systém bych zjednodušeně popsal asi takto. Vstupní signál ( DVD, TV zvuk atp. ) přichází do 24-bit audio DSP procesoru, digitální přímo a analogový samozřejmě prve prochází A/D převodníkem. Zde se buď uživatelsky, nebo automaticky dle detekovaného signálu (DD, DTS, stereo) zvolí příslušný surround režim a procesor pomocí příslušného algoritmu vytváří dynamickou změnou fází a ekvalizace jednotlivých složek zvuku prostorový signál pro jednotlivé integrované reproduktory. Mezitím následují ještě ekvalizační a korekční obvody hlasitosti, řídící taktéž integrované digitální zesilovače. Výsledný zvuk díky použitému algoritmu X SPACE Surround vytváří široké poslechové pole a není jako u konkurence závislý na odrazu od stěn v daném poslechovém prostoru.

Černá vede

Označení černá technika poslední dobou nabývá svého původního významu a stává se opět opravdu černou. Většina produkce plazem a LCD televizí se v jiném provedení snad ani nevyrábí a tím pádem ani náš testovaný přístroj nemůže vypadat jinak. Jeho úkolem je totiž významně rozšířit nedostatečnou zvukovou paletu samotné TV a zároveň nebudit dojem něčeho cizorodého. Provedení systému v černém klavírním laku dnes parádně ladí prakticky s jakoukoli velkou „plackou“, takže design hodnotím na jedničku.

sw.jpgSW1.jpg
S umístěním plochého a elegantního subwooferu problémy nebudou

Korpus hlavní soustavy je z černého plastu, kovová je přední krycí průzvučná mřížka a zadní stěna. Design přední části není vlastně ničím výrazně narušen, vlevo jen hlavní vypínač a na pravé straně spínače input a surround doplněné dvěma tlačítky volume, vše černé a téměř neviditelné. Přední sluchátkový výstup je velmi kvalitní a technologie Dolby Headphone umožňuje vychutnat virtuální surround taktéž přes sluchátka.

hlasitost.jpgovládání1.jpg
Zelené diody svítí při změnách jen několik sekund, poté zhasnou aby nerušily

Nad nimi a ukryt za mřížkou dominuje 6-ti segmentový zeleně svítící display zobrazující nejnutnější informace jako zvolený vstup, nebo režim zvuku. Zajímavé a na první pohled úsporné řešení odhalí skutečnost, že jiný display by za mřížkou ani nebyl prakticky vidět a decentně svítící velké znaky jsou bez problémů čitelné z jakékoli „domácí“ vzdálenosti. Po chvíli používání zjistíte že vzhledem ke koncepci systému je to asi nejlepší řešení.

dálka.jpg
Dálkové ovládání se vyznačuje přehledností

Na zadní straně jsou jen nepatrné průduchy pro digitální zesilovač, zatím co všechny důležité přípojné prvky se z důvodu možné instalace na zeď nachází v prohlubni ze spodní části, kde se schová i veškerá příchozí kabeláž. Při troše dobré vůle při zapojování ve výsledku nejde nic vidět, stejně jako síťový přívod, který je ukryt v drážce k tomu určené. Bylo zde myšleno na všechny běžné situace při montáži. Co se instalace týče, nabízeny jsou dvě různě vysoké sady gumových nožiček a hlavní reproduktor je možno také upevnit na zeď pomocí dvou dodávaných konzolí.

zadek.jpg
Konzole po stranách umožňují jednoduché připevnění reproduktoru na zeď

Pasivní subwoofer s basreflexem je k hlavní jednotce připojen dvoulinkou s atypickými fialovými koncovkami nedovolující poplést zapojení. Materiál ozvučnice nešel díky perfektně zpracovaným hranám rozpoznat, ale podle poklepu to bych odhadoval na konstrukci z MDF desek. Ještě dodejme, že Denon k montáži zařízení dodává speciální AV stolek, do kterého lze upevnit jak subwoofer tak hlavní reprosoustavu a mít tak zobrazovač a připojené komponenty pohromadě.

Instalace dílem okamžiku

Nad všechna očekávání jsem byl mile překvapen výběrem přípojných konektorů. Najdete dva optické, jeden koaxiální a dva analogové stereovstupy. Připojit digitálně můžete tedy nejen DVD přehrávač, ale i např. HDD rekordér, satelit či DVB-T setobox. Do analogu například výstup zvuku z TV a pořád nám ještě jeden stereovstup zbývá třeba na připojení herní konzole atp. Ani zde se s 3.5 mm jackem nezapomnělo na připojení přehrávače iPod, současné ikony přenosných MP3 playerů.

konektory.jpg 
Tři digitální vstupy by měly stačit

Celý systém je vybaven plnohodnotným dálkovým ovladačem, nejen pro systém samotný, ale i pro připojené komponenty i jiných značek, iPod nevyjímaje. Je prakticky shodný s oboustrannými ovladači, které Denon dodává ke svým receiverům. I když je vše ohledně zapojení naprosto jasné, výrobce dodává pro technicky méně zdatné tabulku, kdy lze v šesti jednoduchých krocích přístroj zprovoznit během pár minut od vybalení!

Jak to hraje?

Vzhledem ke skutečnosti, že zvuk vychází pouze z jedné přední reprosoustavy doplněné subwooferem, jsem byl velmi překvapen čitelností zvukových efektů. Při „multikanálovém“ provozu vás zvuk vyloženě nutí otáčet hlavou do míst, kde žádné reproduktory evidentně nejsou. Mohu tedy potvrdit velmi kvalitní efekty zejména u filmů zakódovaných v Dolby Digital a DTS, jen režim Dolby Pro Logic II z analogových zdrojů je vytvářel trochu výrazněji. Překvapivě dobře vytvořil prostor Denon také u koncertu Eagles (DTS 5.1). U hudby jsme si také ověřili, že Denon poskytne velmi příjemný a poměrně vyrovnaný zvuk i při velmi tichém poslechu, což bývá obvyklá slabina všech systémů domácího kina s malými reproduktorky.

Stereo provoz odhalí díky kompaktnímu řešení mírné nepřesnosti ve stereobázi, avšak celkově je zvuk velmi věrný a líbí se mi, že není zbytečně zvýrazněno žádné frekvenční pásmo, zejména přehnaná basová složka typická u levnějších výrobků. Subwoofer totiž produkuje pevný, decentní bas a to přesto, že může budit dojem jen jakéhosi povinného doplňku.

Zvukový projektor Denon DHT-FS3 nedokáže samozřejmě naprosto nahradit plnohodnotný komponentní systém domácího kina vytvořený všemi pěti (nebo sedmi) reproduktory, to ovšem od něj nikdo ani neočekává. Úkolem stylového Denonu je vytvářet kvalitní prostorový zvuk tam, kde není možno (nebo nechcete) složitě instalovat další reproduktory. A to umí opravdu velmi dobře.

DENON DHT-FS3

cena 30 990 Kč

 • integrované dekodéry DTS, Dolby Digital, Dolby Pro-Logic II
 • typ reprosoustavy aktivní 1 pásmová, uzavřená se šesti měniči (6× 80 mm ), subwoofer – pasivní s jedním měničem (1× 16 cm) a basreflexem
 • výkon 5× 22 W (6 ohmů), subwoofer 1× 40 W / 80 W ve špičce (3 ohmy)
 • frekvenční rozsah přední repro 150 Hz – 20 kHz , subwoofer 45 Hz – 150 Hz
 • odstup signál/šum 100 dB
 • audiovstupy 2 x stereo, 2 x optický, 1 x koaxiální
 • příkon 32 W (digitální zesilovač)
 • control dock iPod 3.5 mm jack
 • rozměry (š × v × h) čelní repro 850 × 96 × 125 mm, subwoofer 106 × 380 × 360 mm
 • hmotnost čelní repro 4.6 kg, subwoofer 5.6 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, optický kabel, originální a český návod

Zapůjčil

Eurostar Ostrava, Praha
kontakt 261 112 901, www.eurostar-ostrava.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud