Denon DRA-800H: stereo Hi-Fi receiver a síťový streamer [test]

13. února 2020
TWEET SDÍLET
Denon se svým prvním stereo receiverem nabízí svůj charakteristický zvuk a design, to vše za dobrou cenu a s výbavou, v níž nechybí prakticky nic z analogového ani digitálního světa. DRA-800H je solidní alternativou ke konkurentům obdobného ladění, hraje charakteristickým stylem Denonu a dá se snadno poslouchat.

Plusy

  • Výbava
  • Typický příjemný zvuk Denon
  • Stabilní ovládací platforma
  • Solidní výkon "uhraje" leckteré reprosoustavy
  • Ideální všestranné řešení pro dostupný stereo systém

Minusy

  • Zvuk je ve spodních oktávách měkčí a nemusí tak sedět ke každým reprosoustavám
  • Chybí kalibrace akustiky prostoru
8/10
Hodnocení

Japonský Denon lze bez zaváhání zařadit mezi ta nejznámější jména v oboru audio elektroniky - jak by také ne, když na získání pověsti měla značka bezmála 110 let. Nikdy pak neuhnula od původní ideje nabízet elektroniku dostupnou pro (skoro) každého audiofila a tak i dnes vyrábí celou plejádu přístrojů, jejichž škála sahá od přenosných bezdrátových reproduktorů po opravdu seriózně pojaté komponenty pro stereo i domácí kino.

Klepněte pro větší obrázek

Nejnověji pak Denon zareagoval na poptávku po stereo receiverech, které spojují snahu o co nejlepší zvuk, typickou pro hi-fi zesilovače s komfortem a výbavou A/V zařízení.

Vzhled a konstrukce

Právě z A/V receiverů pak DRA-800H vychází jak konceptem, tak vzhledem. Jde o bezmála devítikilový komponent s šířkou 43,4 cm, hloubkou 33,9 cm a výškou 15,1 cm a klasickou firemní estetikou. Čelní panel definují tři hlavní prvky - vpravo velký ovladač pro regulaci hlasitosti, vlevo jeho menší kopie pro přepínání vstupů a mezi nimi se nachází veliký displej, který vás stejně jako u receiverů informuje všem více i méně podstatném. A stejně jako u receiverů, i tady displej "podtrhuje" linka desítky tenkých tlačítek, jimiž lze ovládat nejdůležitější funkce přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Čelní panel doplňuje ještě trojice potenciometrů tónových korekcí, výstup na sluchátka a USB port typu B pro datové paměti a mobilní zařízení. Celkové zpracování je velmi vkusné. Zbytek šasi pak taktéž připomíná A/V receiver, zejména skladbou konektorů na zadní straně.

V dolním patře se vedle napájecí zásuvky nachází dvě sady výstupních terminálů, které můžete použít pro bi-wiring i pro distribuci zvuku do další aktivní zóny. O kousek výš je anténa pro příjem FM / DAB rádia a ještě o kousek výš v úhledné linii vyvedené vstupně-výstupní konektory.

Pro běžné domácí použití se bude hodit pětice vstupů a jeden HDMI výstup, vše s podporou 4K 60 Hz 4:4:4 / HDR10 / HLG / BT.2020 obrazu a HDCP2.3 standardu, pokud by vám nestačily funkce obsažené v receiveru samém, můžete využít tři digitální vstupy (koaxiální a dva optické) a tři analogové vstupy (dva linkové a jeden pro gramofony s MM přenoskami).

Klepněte pro větší obrázek

Receiver má také dvě sady pre-out výstupů - jedna je označená jako Zone 2 a má řídit koncový stupeň (nebo třeba aktivní reprosoustavy apod.) v nějakém odlehlejším koutě vaší domácnosti, další dva pre-out konektory jsou monofonní a určené subwooferům. Spojení s lokální i globální sítí zajišťuje buď ethernetový konektor (přes ten se dá receiver také řídit v instalacích chytrých systémů) nebo dvojice antének, která zajistí také propojení přes Bluetooth rozhraní. Konektivitu doplňuje 3,5 mm jack pro externí senzor dálkového ovládání, to třeba kdybyste přístroj chtěli zavřít do skříňky.

Uvnitř pak pracuje klasický stereofonní zesilovač Denon - postavený z diskrétních součástek, nabízející výstupní výkon poctivých 100 Wattů na kanál do 8 ohm a s odstupem signálu a šumu přes 98 dB či celkovým udávaným harmonickým zkreslením pod 0,01%.

Důležitou součástí je digitální rozhraní se streamingem. Jsou tu všechny populární služby jako Spotify nebo TIDAL, jsou tu i internetová rádia TuneIn a multiroomový systém HEOS, díky němuž se dá receiver i dobře ovládat přes pohodlnou aplikaci.

Součástí DRA-800H je D/A převodník postavený na 32 bitovém čipu AKM v duálně diferenciálním zapojení, díky němuž zvládá receiver streamovat a z disků v předním USB portu přehrávat PCM signál až 24 bit / 192 kHz a DSD až 5,6 MHz.

Jak to hraje

Denon DRA-800H jsme mohli poslouchat v showroomu dovozce, kde hrál primárně jako jednotka sama o sobě, ale také s CD přehrávačem McIntosh MCD600. Poslouchalo se přes Sonus faber Sonetto I, Sonetto III a Sonetto VIII, ale také třeba přes Bowers&Wilkins 603 nebo 606. Vše bylo propojeno kabeláží InAkustik základních řad. Ke srovnání jsme měli třeba PMA-800NE nebo DCD-800NE či DNP-800NE, ale i nepřeberné množství komponentů McIntosh a Rotel.

Na nejhlubších frekvencích, uvozujících "Way Down Deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) byla cítit charakteristická stopa "zvuku Denon" - měkčí ladění spolu s poměrně výrazným, nicméně nijak přebujelým objemem, basy nijak dramatické, spíše poklidně plynoucí a přesto velmi slušně zvládnuté. S ohledem na třídu je slušné i oddělení jednotlivých tónů, byť receiver dává přednost takové té houpavosti, uvolněnosti a vřelému doteku příjemnosti.

Příjemné ladění vládne také ve středním pásmu, hlas Eleanor McEvoy v "Leaves Me Wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) zněl s klidnou jemností i vřelostí, kterou ale třeba až překvapivě jadrná přítomnost sykavek posazuje někam mezi zvuk multikanálových receiverů firmy z obdobné cenové třídy a základní řadu stereo komponentů s číslem 800. Čistota je pak solidní, srozumitelnost vokálu je v kategorii "do dvaceti" bez připomínek.

Přes jistý pocitový akcent středního pásma se v nejvyšších tónech, třeba u kovového cinkání v "Sex without Bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10), DRA-800H vrací do klidných a jemných vod. Objemem jich je nicméně dost, nepůsobí nijak potlačeně. Denon se nesnaží o důkladnou analýzu nuancí, ale spíše o hladký, dobře integrovaný zvuk, z nějž nebudou čnít (a také neční) žádné nepříjemnosti. Je to zvukové ladění, které najdete i u dalších komponentů značky - je barevně bohaté a přitom kultivované.

Dynamika Guettovy "Love is Gone" ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) byla snaživě energická a navzdory měkčímu vyznění bylo cítit slušnou porci energie. Nečekejte, že by vám Denon rozvibroval podlahu pod nohama makrodynamickou okázalostí, ale v kontextu zařízení této kategorie je dynamika na dobrém standardu a vysoký výkon umí "nakrmit" i větší reprosoustavy.

Ani z pohledu rozlišení se Denon nemusí před konkurencí - ať už to bude Onkyo, Yamaha nebo Marantz - nijak stydět. "A Rose for Me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) přehrál DRA-800H v jemnějším a měkčím hávem a přesto s čitelností a oddělením jednotlivých nástrojových linek na úrovni, kterou lze bez uzardění zařadit mezi dobré základní hi-fi se vším všudy.

Podání prostoru hudební scény by zajisté pomohlo, kdyby Denon integroval plnohodnotnou kalibraci, tak jak ji známe z jeho A/V receiverů - ale ani tak nebyla scéna v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) nijak ostýchavá. Naopak, DRA-800H má poměrně velké proporce, oddělení a lokalizace jednotlivých nástrojů je dobrá, s pocitem pravolevého propojení scény bez nějakého zřetelného těžiště v prostředku stereo báze.

Na "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) bylo pěkné, že DRA-800H nijak nevytahuje do popředí zvukové limity nahrávky, ba naopak jako kdyby je dokázal aktivně potlačit a nechat vyznít jen hudbu s tím kouzlem jednoduchého poslechu Denon. Reprodukce je měkčí, kultivovaná, nikoliv ale jakkoliv strohá, plyne se svým tempem, s jemností a nenásilnou zábavností.

Verdikt

Denon se svým prvním stereo receiverem DRA-800H nabízí svůj charakteristický zvukový styl, nezaměnitelný design a to vše za dobrou cenu a s výbavou, v níž nechybí prakticky nic z analogového ani digitálního světa, takže Denon snadno pokryje každodenní nároky na poslech hudby i sledování filmů.

S lehce hutnějším, vřelejším basem, jasnými a maličko akcentovanými středy a klidnými, hladkými výškami se dobře poslouchá, aniž by sklouzl k přílišné opatrnosti - ba naopak si díky neúnavnému zvuku užijete stejně snadno hudbu (a to i tu se zvukovými limity, které DRA-800H s příjemnou lehkostí přechází) i filmy, u nichž možná nezažijete zemětřesení, ale přesto nebudete mít pocit chudého zážitku.

Celkově je DRA-800H solidní alternativou ke konkurentům obdobného ladění, hraje charakteristickým stylem Denonu a dá se snadno poslouchat.

Denon DRA-800H

Cena: 14 490 Kč


Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Internetové rádio, Receiver, Recenze, Test, Streamer, Spotify, Denon, HEOS, Sonus faber, Focal, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
JWST život ve vesmíru nenajde. Jeho nástupce možná

JWST život ve vesmíru nenajde. Jeho nástupce možná

** JWST se brzy pustí do pozorování exoplanet a to přímo i nepřímo ** JWST posune výzkum exoplanet na novou úroveň, ale nebude moci říct, zda se na některé z nadějných planet nachází podmínky k životu ** Vědci už pracují na jeho nástupci

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaExoplanetyMimozemský životVesmír
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jak dobře znáte iOS? Tyto tipy a triky možná zatím nepoužíváte, ale teď začnete

Jak dobře znáte iOS? Tyto tipy a triky možná zatím nepoužíváte, ale teď začnete

** Sytém iOS skrývá spoustu šikovných funkcí, o kterých možná nevíte ** Mnoho z nich však může zlepšit uživatelský zážitek ** Toto je výběr těch nejzajímavějších

Martin Miksa
Tipy a trikyiOSiPhone
Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Horizon Forbidden West vás v novém traileru hlouběji zavrtá do příběhu

Nechybí ani screenshoty od vývojářů.

Radek Wunderlich
Horizon: Forbidden WestVideo