Deset zlatých pravidel: Jak zacházet s optickými disky

Pokud chcete, aby vám filmy, hudba, fotky či jiná data uložená na DVD, CD či Blu-ray disku dlouho vydržela a byla bez problému čitelná, vyplatí se chovat k optickým diskům šetrně. Desatero správného zacházení pro vás přichystal Verbatim. 

 1. Pozor na otisky prstů. Disků CD, DVD či Blu-ray se dotýkejte pouze v jejich středu nebo při okraji. Škrábance, otisky prstů a prach zkracuje životnost těchto médií. 
  foto1.jpg foto2.jpg
   
   
 2. K čištění povrchu média používejte suchý a jemný kus látky.
 3. Chraňte svá CD a DVD média před slunečním zářením, kouřem a všemi agresivními látkami. Disky jsou velmi citlivé na UV záření. CD, DVD a Blu-Ray média Verbatim však mají speciální vrstvu AZO, která je chrání proti UV světlu, a proto bývají velmi spolehlivá. Tato média jsou tudíž vhodná pro dlouhodobou archivaci dat.
  obr2.jpg 
 4. Chraňte své CD a DVD disky před horkem, které může zdeformovat jejich tvar. Skladujte tyto disky při teplotě 20 až 25 °C a 55% relativní vlhkosti vzduchu.
 5. Uchovávejte svá CD a DVD média ve stojaté poloze v plastové krabičce. Nepokládejte disky na sebe, mohly by se prohnout. K čištění nepoužívejte rukávy oblečení, které zanechávají na povrchu média škrábance i chemikálie.
 6. Nezanechávejte CD a DVD disky ve čtecí mechanice ani v automobilu, kde bývá teplota příliš vysoká nebo naopak nízká.
 7. Nepoužívejte lepící štítky s popiskem. Tyto štítky mohou způsobit deformaci disku, protože mají tendenci se smršťovat v horkém prostředí (např. ve čtecí mechanice) a v důsledku toho mohou způsobit nestabilitu disku během rotace.
 8. Neodstraňujte štítky s popiskem z povrchu disku, datová vrstva by se mohla poškodit.
 9. Pro popis médií používejte pouze jemné CD/DVD popisovače. Nepoužívejte nevhodné psací náčiní jako jsou pera obsahující rozpouštědla či kuličková pera, která mohou poškodit záznamovou vrstvu. Média typu Printable jsou vhodná k barevnému potisku na inkoustové tiskárně po celém povrchu potisknutelné strany disku. Lightscribe média mohou být použita pro popis disku na opačné straně, kam lze umístit další speciální popisky.
 10. Dbejte na neporušenost vnitřního okruží disku. Škody nejčastěji vznikají během vyjmutí disku z levných plastových krabiček nebo videoboxů.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud