Diktátor: recenze filmu

20. května 2012
TWEET SDÍLET
Ali G, Borat, Brüno a teď Aladin. Britský komik a mystifikátor Sacha Baron Cohen exceluje v politicky nekorektním filmu, který stihne urazit nejen světové vládce, ale každého, kdo se nechá.

Není jich už mnoho. Koho? Posledních zarputilých praktikantů tyranie a vlády tvrdé ruky, kteří se štítí slova demokracie. Po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila ztratili svého Velkého bratra a nyní je jen na nich, aby slovu diktatura znovu vrátili svou vážnost, které se dřív těšila.

Poslední mohykán

Jedním ze strážců a pokračovatelů Kimova odkazu je i admirál generál Aladeen, česky Aladin (Sacha Baron Cohen). Neomezený vládce subsaharské zemičky Wadiya, již chce za každou cenu ochránit před strašákem demokracie a parlamentarismu. V jeho ráji přeci platí jiná pravidla než ta, určovaná převažujícím zbytkem světa. Poslušnost poddaných se udržuje vynášením rozsudků smrti setnutím mečem jak na běžícím pásu, respekt okolního světa pak zprávami o vývoji jaderné bomby. Máme ropu, kdo má víc.

 

Pořád se ale najdou země, jimž přijde tento absolutistický způsob správy věcí veřejných zavrženíhodný. Ty se rozhodnou Aladina pozvat do budovy OSN na summit, kde by se mu pokusily vysvětlit, že je třeba otočit kormidlem dějin směrem k větší pluralitě názorů v jeho arabském království.

Sebevědomý mladý samovládce se k této výzvě postaví čelem. V doprovodu svého hlavního poradce a strýce Tamira (Ben Kingsley) se vypraví do New Yorku. Nezapomene ani na nezbytného dvojníka, neboť agenti imperialismu nikdy nespí a on moc dobře ví, jak dopadl dvojník muže, kterého schovává už nějaký čas ve svém sídle v koupelně. Jeho jméno vám bude asi povědomé. Zní Usáma bin Ládin.

Spiknutí

A v Americe záhy pochopí, jaká je pravá tvář svobody, demokracie a práva. Než se pořádně rozkouká, kde by se na Empire State Building našel vhodný prostor pro umístění bomby, už je vinou komplotu jeho strýce a vládní agentury zbaven své identity. Zabití sice unikne, ale ocitá se polonahý a bez mužného vousu na ulici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Ve městě, jehož hodnoty a konvence jsou značně odlišné od těch jeho. Zde ho nikdo nepoznává a on musí z povzdálí přihlížet, jak se za něho při jednání se světovými státníky vydává jeho dvojník Efawadh. Prostoduchý pasáček koz, s nímž Tamir manipuluje jako s loutkou, která by posloužila k vyhlášení demokracie a prodeji wadíjské ropy zahraničním zájemcům.

Za pár dní má být na mírovém zasedání podepsána smlouva, která kvůli obchodním transakcím se Západem promění jeho zemi v demokracii. Tím by bylo z jeho pohledu pošlapáno impérium, které budoval Aladinův otec a všichni jeho předci, výměnou za to, že jeho nastrčenému dvojníkovi po zádech poplácá Barack Obama nebo kamarád Kaddáfího a Mirka Topolánka Silvio Berlusconi či jiný prezident za to, jakého že v něm našli nového spojence a jak se jim ten vývoz demokracie daří.

Plán

Tomu přeci musí Aladin zabránit. Nečekaného spojence nachází v levicové aktivistce, vegetariánce a feministce Zoey (Anna Farisová). Dívce, na hony vzdálené všem těm hollywoodským herečkám, jež mu za rubíny nebo brilianty dělaly postelové společnice. Megan Foxová z Transformerů, Halle Berryová, Lindsay Lohanová nebo Kim Kardashianová by mohly vyprávět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Majitelce obchodu s biopotravinami, k níž zřejmě nedolehla žádná z reklam na hladce vyholené podpaží, se představí jako utlačovaný disident. Ta, ač nesnáší diktátory všeho druhu a slovo politická korektnost skloňuje ve všech pádech, se ho ujme a zaměstná ho ve svém krámu. Když Aladin zjistí, že její prodejna poskytuje konferenci OSN catering, v jeho hlavě se zrodí důmyslný plán, jak zpátky zaujmout své místo a zvrátit tak celé spiknutí vůči jeho osobě. Na pomoc si přizve ještě bývalého šéfa svého zbraňového programu, jaderného technika „Atomového Nadala“ (Jason Mantzoukas), jehož kdysi poslal na smrt. Ale znáte to. Láska dělá divy i autokratickými vůdci.

Mystifikační alter ego

Těm, kdo jsou obeznámeni s osobou a tvorbou britského komika Sachy Barona Cohena a jeho předešlými mystifikačními převtěleními (Ali G, Borat, Brüno) asi netřeba vysvětlovat, jakým způsobem pracuje s diváckými očekáváními a nejistotami ohledně míry autenticity toho, co se před našimi zraky na plátně odehrává.

Jeho první alter ego Ali G byl raper, který měl svou vlastní televizní show. Rádoby hustý gangsta raper, oblékající se do barevných tepláků a zlatých řetězů, parodoval všechny pózy, spjaté s touto původně subkulturou, jež se stala mainstreamem. Zpočátku diváci i hosté v jeho show věřili, že jde o autentickou osobnost a bylo snadnější je napálit. Postupně se ale mystifikace odhalila.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

S tím musel počítat při zrodu svého druhého nápadu s fiktivním kazašským reportérem Boratem, kde diváci už uměli jasně oddělit skutečné od nahraného a bavili se odhadováním toho, nakolik jsou s Boratovou identitou obeznámeni i ti, jež uvádí do konfrontace, pomocí níž poukazuje na předsudky běžných Američanů.

Pseudo nebo polodokumentární linii své tvorby završil herec jeho třetí metamorfózou v rakouského módního reportéra Brüna coby „největší rakouskou gay celebritu od doby Arnolda Schwarzeneggera“. Zde již asi málokdo věřil v prvky reality a o to víc si užíval show, která přehnaným vykreslením všech stereotypních představ o homosexuálech satiricky obnažovala předsudky vůči nim.

Reklamní trademark

V Diktátorovi už Cohen, spolu s tradičním režisérem a realizátorem jeho nápadů Larrym Charlesem, rozumně hodil mystifikace za hlavu a rozhodl se jít cestou přiznané fikce a ryzí hrané komedie. Správně usoudil, že metoda partyzánsky se tvářícího záznamu skryté kamery se již vyčerpala a okoukala a je třeba přijít s něčím novým a v tomto případě k dobru věci ozkoušeným.

To ale neznamená, že by se zbavil všech trademarků své tvorby. Naopak, zapojil je do své potměšile ironické hry, v níž při veřejné prezentaci svého projektu opět nevystupuje z role, kterou právě ztvárňuje. To vede k následným konsekvencím, kdy jako generál Aladin poskytuje rozhovory, v nichž uděluje rady politikům. Třeba Angele Merkelové, která by se dle něj měla přeoperovat na ženu.

Pokud sledujete dění na festivalu v Cannes, kde se projíždí Diktátor na velbloudovi nebo si nechá na luxusní jachtě při opalování mazat pozadí od bývalé přítelkyně George Clooneyho, víte už, jakým reklamním způsobem umí na sebe a svůj projekt přitáhnout Cohen pozornost.

 

Navazuje tím na své oscarové entrée, kam dorazil v uniformě a s pohlednými ochránkyněmi rozptýlit na červený koberec popel Kim Čong-ila, neboť ten jako velký milovník kinematografie si prý moc přál se po tomto koberci projít. Tak aspoň touto formou.

Na účet politiky západního světa

Tento způsob propagace dobře demonstruje, na jaký způsob humoru se máme ve filmu připravit. Cohen se projevuje jako bystrý pozorovatel politického dění a veřejného prostoru obecně, z čehož umí vytěžit kulometnou kanonádu bonmotů, fórů, gagů a situačních scének na téma USA a jejich nekonzistentní postoj ke změnám despotických režimů v politicky nestabilních oblastech. Vtipkuje se zde o terorismu, absolutistických diktaturách, osách dobra a zla, jaderném ozbrojování i odzbrojování i úrovni mezinárodních vztahů dneška.

Humor Diktátora z velké části těží ze strachu Američanů z teroristických útoků a reakcí na ně, což dokládá hodně černá scénka s letadlem nad New Yorkem, kde Aladin odhalí nálož, kterou má pod bundou. Není to asi legrace, kterou přijmou pozůstalí obětí útoků z 11. září, ale díky skvělému vygradování naopak všichni ti, kdo chápou jak pracovat s absurdní nadsázkou.

Ad absurdum

Postava Aladina americkou realitu nechápe a chová se i nadále, jako by byl ve své zemi. Z toho děj křeše spoustu výborně vypointovaných scének. Cohen si v nich bere na paškál vše rasistické, sexistické a netolerantní, ukryté v americké společnosti a vyhrocuje to ad absurdum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Tím, že mu chybí cit pro korektnost a tabu a že začíná tam, kde by jiní asi skončili u náznaku, se nevyhýbá ani takovým tématům jako jsou popravy, genocida, pedofilní znásilňování nebo dětská práce. Severoafrický diktátor občas kopne do nevychovaného chlapečka, v horším případě hledá odpadkové koše pro nenarozené holčičky.

V hodně černé nadsázce tak poukazuje na běžné praktiky v zemích, s jejichž představiteli světoví státníci v rámci obchodních vazeb jednají. Zaštiťují se navenek pomocí lidem jejich země, ale jako na potvoru jde většinou o území, kde se nacházejí naleziště ropy, které je třeba rozparcelovat.

Stejným metrem

Cohen netepe ale jen do vrcholných politiků, z jejichž řad zaznívají hlasy, zda je ještě potřeba ostrakizovat Čínu nebo Severní Koreu, ale doslova do všech stran. Schytávají to etnické menšiny, hlásící se o svá práva, muslimové, černoši a nejvíc snad židi, v jejichž víře je sám Cohen vychován. Nezapomíná ani na feministky, homosexuály, ekologická hnutí, aktivistické bojovníky za demokracii z řad hollywoodských hvězd (George Clooney), chovatele koz, kojící matky nebo různé humanistické organizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Cohen uráží všechny a zkouší, co prudérnější část diváků snese. Tím že měří všem stejným metrem a v nekorektnosti je spravedlivý, se ale jeho satiricko-kritickému ostnu trochu obrušují hrany. Možná by méně bylo více a svou komedii měl nechat více rozehrát v čistě politické rovině. A zatnout dráp i tam, kam se mu evidentně moc nechce, což je oblast islámu a zvyklostí arabského světa.

Protagonista zvolil ale jinou cestu a rozhodl se na ní předvést všechny kategorie humoru, jež má ve svém arzenálu. Humor buranský, prvosignální, vyměšovací, fyzický a předvídatelný střídá ten sofistikovaně hravý, dadaistický a originální. Nechutnosti se ocitají v těsné blízkosti jazykových hrátek a vypointovaných situačních gagů, jak vystřižených z grotesek bratří Marxů.

Přiznaná fikce

Ty umí dobře podat režisér Larry Charles, který invenčně posunuje vtipné momenty do nových dimenzí. Jako například v situaci, kdy se Aladin potuluje nočními ulicemi za zvuků písně Everybody Hurts, přezpívané do nějakého východního jazyka. A nejsem si jistý, zda skutečného nebo smyšleného. Na snímku je znát, že mezi režisérem a hercem panuje důvěra a mají jasně rozdělené role. Jeden vtipy vymýšlí, druhý je prodává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Oproti Boratovi a Brünovi se oba víc soustředí na odvyprávění příběhu, který je budován kolážovitým vršením jednotlivých gagů. Nepouští se do experimentů s pseudodokumentární formou, ale předkládají nám funkční konverzační, satirickou a crazy komedii, v níž se pod snůškou vulgarit a oplzlostí skrývá poměrně závažné sdělení.

Sžíravý komentář

Tyrani tady stále jsou a postoj světových velmocí vůči nim umožňuje jejich existenci. Sacha Baron Cohen stvořil ve své nejpolitičtější komedii v postavě Aladina obdobu plukovníka Kaddáfího, na níž může dobře demonstrovat, jak jsou postoje západních velmocí vrtkavé, co se týče přijímání nebo naopak odsuzování vládců tohoto typu. Vystavuje jim ironický účet a zesměšňuje nejen jejich patetické proslovy o stavu demokracie, ale i to, jak v obavě z hrozby terorismu překračují tenkou hranici mezi demokracií a totalitou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cohen názvem Diktátor odkazuje k filmu Charlese Chaplina z roku 1940, jehož prostřednictvím varoval slavný komik svět před Adolfem Hitlerem. One man show britského komika takto konkrétní zacílení postrádá, neboť se změnila doba i nebezpečí, v ní ukryté. Spíše nám nabízí svůj vlastní sžíravý politický komentář ke stavu mezinárodní politiky, který se neliší až tolik od kritických novinových sloupků, s nimiž se můžeme běžně seznámit. Jeho velkou předností ale je, že umí tyto názory převést do tvaru, který je možné označit za nejlepší dosavadní komedii roku a Cohenův dosud nejlepší samostatný snímek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Diktátor

  • Žánr: komedie
  • Původní název: The Dictator
  • www.republicofwadiya.com/
  • USA 2012
  • Scénář: Sacha Baron Cohen, Alec Berg, David Mandel, Jeff Schaffer
  • Režie: Larry Charles
  • Hrají: Sacha Baron Cohen, Ben Kingsley, Anna Farisová, Megan Foxová, B. J. Novak, John C. Reilly, Aasif Mandvi, Jason Mantzoukas, Kevin Corrigan, Fred Melamed, Bobby Lee, Olivia Dudleyová
  • Distribuce: Bontonfilm
  • Distribuční premiéra v ČR: 17. 05. 2012

AVmania.cz hodnotí
Film 9
 

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balík legendárních RPG a dvojice akčních plošinovek zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Ve vlaku si půjde i zavolat. ČD instalovaly opakovač mobilního signálu do soupravy Railjet

Ve vlaku si půjde i zavolat. ČD instalovaly opakovač mobilního signálu do soupravy Railjet

** Špatný signál uvnitř vlaků zbytečně snižuje komfort cestování ** Operátoři se k posílení pokrytí nemají, na řadu přicházejí opakovače ** České dráhy osadily první jednotku Railjetu novou technologií

Jan Láska
České dráhyPokrytíMobilní sítě
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Nové Need for Speed nese podtitul Unbound. Spolu s první ukázkou odhalilo rovnou i datum vydání

Pokračování arkádových závodů od EA zkombinuje realistickou grafiku s oživlým graffiti.

Martin Nahodil
Need for Speed UnboundDatum vydáníOznámení
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace říjen 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

T-Mobile zásadně překopal nabídku tarifů. Zdražil a na 5G donutí přejít každého

** T-Mobile představil zcela nové portfolio tarifů ** Všechny mají povinné 5G, mnoho z nich i vyšší cenu ** Příští rok musí na nové tarify přejít všichni

Martin Chroust
Neomezená dataTarify a mobilní službyT-Mobile
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy