Divergence: recenze filmu

4. května 2014
TWEET SDÍLET
Po Hunger Games přichází další sci-fi variace na Orwella, jejímž největším trumfem je jeho hlavní hrdinka, která má šanci do budoucna utáhnout celou sérii.

Po skončení harrypotterovské a Twilight ságy se filmová studia snažila na tyto komerčně mimořádně úspěšné série navázat. Základ byl vždy stejný. Populární knižní bestseller pro teenagery, s výrazným hrdinou či častěji hrdinkou v hlavní roli. A pilotní film, který měl položit základ případným pokračováním.

Většina těchto počinů ale v kinech propadla, takže na jejich další pokračování to zatím nevypadá. Čestnou výjimku tvoří dvojice filmů, vzniklých podle knižní trilogie Suzanne Collins. První díl vydělal v kinech 690 milionů dolarů, ten druhý s podtitulem Vražedná pomsta ho v tržbách ještě o skoro dvě stě milionů překonal a stal se třetím komerčně nejúspěšnějším filmem roku 2013.

Ve stopách Hunger Games série

Ukázalo se, že dystopické sci-fi se sympatickou, emancipovanou a kurážnou hrdinkou, která se pohybuje v jakémsi orwellovském totalitním světě, jehož pravidla jsou uzpůsobena na míru čtenářkám časopisu Bravo, zabírají.

Nelze se proto divit, že na Suzanne Collins (1962) navázala její mladší kolegyně spisovatelka Veronica Roth (1988) se svou povstaleckou Divergence trilogií. Ta vycházela v letech 2011-2013 a zaznamenala velký ohlas jak u nás, tak ve světě. Celosvětově se prodalo přes 73 mil. výtisků knih této série.

V zámoří totéž platí o prvním dílu její filmové adaptace, který si po druhém týdnu promítání v amerických kinech připsal na konto tržby ve výši více než 100 milionů dolarů. Ty zřejmě přesvědčily i váhavého českého distributora, který zvažoval, zda film uvést v kinech, aby se tak opravdu stalo.

Kastovní systém

Vyprávění nás přenáší do blíže nespecifikované postapokalyptické budoucnosti, na jejíž podobě a fungování se podepsalo to, že předtím došlo k (opět blíže nepopsanému) válečnému konfliktu. Ve snaze předejít dalším ničivým střetům, musela společnost přijmout pravidla, aby mohla jako celek v míru fungovat.

Proto je lidstvo rozděleno do pěti frakcí, do nichž jsou občané přiřazováni na základě svých vlastností a zájmů. Najdeme zde kastu Sečtělých (vědci, lékaři, učitelé a zkrátka ti, co nejlépe vědí, co je dobré pro ty druhé), Mírumilovných (farmáři), Upřímných (právníci, hlídající dodržování zákonů), Neohrožených (strážci a udržovatelé pořádku) a Odevzdaných, kteří konají dobré a potřebné skutky ve prospěch druhých. Tedy něco na způsob dobročinné charity.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Právě do společenství Odevzdaných, kteří tomuto systému momentálně vládnou, se narodila i Beatrice (Shailene Woodley). Se svými rodiči (Ashley Judd, Tony Goldwyn) a bratrem se připravuje na velkou událost. Je jí šestnáct let a má proto právo si vybrat, do které frakce chce patřit.

Frakce znamená víc než krev

Jedinec v jejím věku totiž má v takto fungujícím systému právo volby. Buď zůstane v jednom z pěti společenství, kde až dosud vyrůstal, nebo si vybere jiné. Pokud zvolí druhou možnost, odstřihne se od své původní biologické rodiny a stane se součástí skupiny nové. Protože příslušnost k frakci je v tomto systému chápána jako víc než krev.

Před samotným rozhodnutím každý dospívající absolvuje testy (obdoba psychotestů), které mu poradí, kam by se měl uchýlit. Ty Beatriciny ukážou, že se vyhraněně nehodí do žádné z kast, nebo z druhého pohledu, že by mohla být součástí všech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Těmto jedincům se říká divergentní a představují pro systém ohrožení, kterého je třeba se zbavit. Zkoušející u testů proto Beatrice poradí, ať tento fakt zamlčí a vybere si frakci dle svého přesvědčení. K překvapení svých rodičů zvolí Neohrožené. Nejvíc asi proto, aby se naučila překonávat sama sebe.

Divergentní ohrožení systému

Beatrice přijme v novém a pro dívku značně agresivním společenství jméno Tris a pod dozorem dvou instruktorů se začne zocelovat. Naskakování a vyskakování z jedoucího vlaku, pád do neznáma z velké výšky nebo boxování se soupeři. To vše je součástí tvrdého tréninku, který je bodován.

Na základě výsledků se pak rozhodne, kdo ve skupině zůstane a kdo z ní vypadne a stane se tak občanem třetí kategorie, který nepatří nikam a nezbývá mu než jako bezdomovci přebývat na ulici. V lepším případě, v tom horším bude rovnou zlikvidován. Tris v testech zprvu zaostává, ale pak postupně v sobě objevuje sílu a vlastnosti, které se jeví jako výjimečné.

Pod vlivem přitažlivého instruktora, který si nechá říkat Čtyřka (Theo James), se naučí testy klamat, aby systém nepřišel na to, že je divergentní. Neboť se chystá spiknutí, vedené představitelkou frakce Sečtělých Jeanine (Kate Winslet), k jejímuž uskutečnění má být frakce Neohrožených zneužita.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po vymytí mozků za pomocí implantovaného séra se mají Neohrožení postavit proti dosud vládnoucím Odevzdaným. Tris tento plán odhalí a ocitá se tak ve velkém nebezpečí.

Problematické nastínění orwellovského světa

Svět, který Veronica Roth v knize vytvořila, nese všechny znaky orwellovských zřízení. Odlišnost je nežádoucí a občany je třeba udržovat v manipulativním područí, které vyhovuje úzké skupině vyvolených. Při bližším prozkoumání fungování tohoto světa v něm ale najdeme poměrně dost vad na kráse, které vám znemožní ho brát až tak vážně.

Děj se odehrává v Chicagu, tedy městě, kde se autorka předlohy narodila. Potud vše v pořádku. Chicago je ukázáno jako město, obehnané hradbami, za nimiž se nachází pozůstatky starého zničeného města. Zda existuje nějaký život mimo Chicago nebo zda jsou na tom ostatní města či státy jako ono, se nedozvíme.

Stejně tak není vysvětleno, kdo určil podobu daného kastovního systému a jak dlouho funguje. Z filmu se dozvíme pouze to, že zasáhl už Beatriciny rodiče. Vzhledem k jeho podobě a totalitnímu charakteru se zdá být trochu nelogické, že vládci by byla zrovna vrstva Odevzdaných, jimiž ostatní skupiny pro jejich sociální status spíše opovrhují. A ne třeba Neohrožení, kteří mají moc ozbrojených složek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když přijmeme, že pravidla fungování systému se mění účelově, tak aby to vyhovovalo těm, jež usilují o převzetí moci, je rovněž divné, že se nedodržují ty zákony, na nichž by tento systém za daných okolností určitě lpěl. Tím, že se Tris přidala k Neohroženým, vzdala se své rodiny. Přesto jde navštívit svého bratra Caleba (Ansel Elgort), který se přidal k Sečtělým. A občas a tajně se vídá i se svou matkou.

Možná je v knize, kterou jsem nečetl (nepřipadám si jako ideální cílová skupina) nebo v jejích následujících dvou dílech (Resistence, Aliance) fungování i historie daného společenského systému nějak lépe rozvinuta, ale ve filmu mě přišlo, že je vykreslen dost zběžně a povrchně. Nebo si informace o něm podávané rovnou protiřečí.

Cudná romance

Člověk se pak neubrání pocitu, že ono orwellovské pozadí je zde spíš jen kulisou povinnou kulisou pro romantické sbližování ústředního páru, v němž divergentní není jen Tris.

Představitel Čtyřky mi hodně připomínal zpěváka a herce Pierra Cossa (ano, ten co s Bonnie Bianco nazpíval slaďák Stay z filmu Cindy) a divačky jistě ocení, že nezapomene ukázat, kolik času před natáčením strávil v posilovně.

Cudná romance se klube na pozadí tréninkového drilu, který se Tris snaží znepříjemnit druhý instruktor Eric (Jai Courtney). Dívka během něho objevuje nejen sama sebe, své schopnosti a předurčenosti, ale i lásku a odvahu postavit se svému otrockému postavení ve společnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konec prvního dílu pak napovídá, že v tom příštím bychom se měli dočkat větší porce akce. Ten úvodní spíš sloužil jako seznamovací, který nám všechny postavy představil a naznačil nám jejich motivace. Pokračování už by se mělo zřejmě zabývat více jejich údělem psanců, který vyplývá z jejich divergentního nastavení.

Cit pro atmosféru

Zásluhu na tom, že stočtyřicetiminutové vyprávění i přes spíše skromný výskyt nějaké spektakulárnější akce nenudí, má režisér filmu Neil Burger. Ten už v Iluzionistovi nebo Všemocném dokázal, že má cit pro atmosféru a daří se mu ji za pomocí velmi zdařilé hudby Junkieho XL vykouzlit i zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Děj oživují nejen snové sekvence, při nichž jsou nováčci nuceni při testech čelit svým strachům, ale i náladotvorná scéna, při níž v rámci zasvěcovacího rituálu nových kadetů prolétávají městem, zavěšení na lanech.

Výprava je poměrně střídmá, ale to u sci-fi typu Gattacy, v níž jde spíš o vykreslení daného řádu, nevadí. Problém nastává ale v tom, že tento řád není dostatečně vysvětlen. Nejprve jsme značně obsáhle a nenásilně seznamováni s Tris a dalšími kadety, aby pak závěr s průběhem povstání působil trochu překotně.

Hrdinka, která má šanci utáhnout celou sérii

Dvě největší hvězdy, Kate Winslet jako představená Sečtělých a Ashley Judd v roli matky Tris, tu mají spíš větší cameo role, byť pro vývoj děje důležitější. Zatímco u Čtyřky chvíli váháme, komu vlastně straní, Eric je saďour už od pohledu. Z kadetů zaujme ještě Zoë Kravitz coby Trisina přítelkyně Christina, ale hlavní pozornost je upnuta právě na Tris

Ta je jako postava dobře napsaná. Za všech okolností jedná racionálně, ale nezapomíná ani na to, že člověk není jen rozum, ale i cit. Její představitelka Shailene Woodley zaujala už jako divoce pubertální dcera George Clooneyho v oscarovém filmu Děti moje a zde potvrzuje, že jde o herečku, na níž se dá postavit celý film a předpokládaně i návazná série.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jde o ideální hrdinku, s níž se mohou dívky v pubertálním věku snadno ztotožnit. Je křehká i nebojácná. Svůj osud bere pevně do svých rukou, zkoumá jeho povahu a svými rozhodnutími ovlivňuje chod celé společnosti, pro niž se stala osobou nežádoucí a tedy rebelskou. Jde navíc o rebelku více než sympatickou, protože se bouří proti systému, který je zavrženíhodný. A nikoliv takovou tu zhýčkanou, která protestuje jen proto, aby se něco v jejím nudném životě dělo.

V rámci kategorie sci-fi podívaných pro teenagery, kde dystopický svět budoucnosti ovládá autoritářský orwellovský řád, patří Divergence k těm lepším. Fungování totalitního systému sice mohlo být lépe objasněno, ale série podle populární knižní trilogie, jež bude chtít být do budoucna určitě vytěžena celá, se zas může spolehnout na trumf v podobě hlavní hrdinky. Ta dokazuje, že ji hravě a přirozeně utáhne. Což není pro tento typ podívané zrovna málo.

Divergence
 

 • Žánr: teenagerská sci-fi
 • Původní název: Divergent
 • www.divergentthemovie.com/
 • USA 2014
 • Scénář: Vanessa Taylor, Evan Daugherty (podle knihy Veronicy Rothové)
 • Režie: Neil Burger
 • Hrají: Shailene Woodley, Kate Winslet, Miles Teller, Ray Stevenson, Ansel Elgort, Theo James, Jai Courtney, Ashley Judd, Maggie Q, Tony Goldwyn, Zoë Kravitz
 • Distribuce: Bontonfilm CZ
 • Distribuční premiéra v ČR: 01. 05. 2014
   

AVmania.cz hodnotí
Film 6

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze