Divergence: recenze filmu

4. května 2014
TWEET SDÍLET
Po Hunger Games přichází další sci-fi variace na Orwella, jejímž největším trumfem je jeho hlavní hrdinka, která má šanci do budoucna utáhnout celou sérii.

Po skončení harrypotterovské a Twilight ságy se filmová studia snažila na tyto komerčně mimořádně úspěšné série navázat. Základ byl vždy stejný. Populární knižní bestseller pro teenagery, s výrazným hrdinou či častěji hrdinkou v hlavní roli. A pilotní film, který měl položit základ případným pokračováním.

Většina těchto počinů ale v kinech propadla, takže na jejich další pokračování to zatím nevypadá. Čestnou výjimku tvoří dvojice filmů, vzniklých podle knižní trilogie Suzanne Collins. První díl vydělal v kinech 690 milionů dolarů, ten druhý s podtitulem Vražedná pomsta ho v tržbách ještě o skoro dvě stě milionů překonal a stal se třetím komerčně nejúspěšnějším filmem roku 2013.

Ve stopách Hunger Games série

Ukázalo se, že dystopické sci-fi se sympatickou, emancipovanou a kurážnou hrdinkou, která se pohybuje v jakémsi orwellovském totalitním světě, jehož pravidla jsou uzpůsobena na míru čtenářkám časopisu Bravo, zabírají.

Nelze se proto divit, že na Suzanne Collins (1962) navázala její mladší kolegyně spisovatelka Veronica Roth (1988) se svou povstaleckou Divergence trilogií. Ta vycházela v letech 2011-2013 a zaznamenala velký ohlas jak u nás, tak ve světě. Celosvětově se prodalo přes 73 mil. výtisků knih této série.

V zámoří totéž platí o prvním dílu její filmové adaptace, který si po druhém týdnu promítání v amerických kinech připsal na konto tržby ve výši více než 100 milionů dolarů. Ty zřejmě přesvědčily i váhavého českého distributora, který zvažoval, zda film uvést v kinech, aby se tak opravdu stalo.

Kastovní systém

Vyprávění nás přenáší do blíže nespecifikované postapokalyptické budoucnosti, na jejíž podobě a fungování se podepsalo to, že předtím došlo k (opět blíže nepopsanému) válečnému konfliktu. Ve snaze předejít dalším ničivým střetům, musela společnost přijmout pravidla, aby mohla jako celek v míru fungovat.

Proto je lidstvo rozděleno do pěti frakcí, do nichž jsou občané přiřazováni na základě svých vlastností a zájmů. Najdeme zde kastu Sečtělých (vědci, lékaři, učitelé a zkrátka ti, co nejlépe vědí, co je dobré pro ty druhé), Mírumilovných (farmáři), Upřímných (právníci, hlídající dodržování zákonů), Neohrožených (strážci a udržovatelé pořádku) a Odevzdaných, kteří konají dobré a potřebné skutky ve prospěch druhých. Tedy něco na způsob dobročinné charity.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Právě do společenství Odevzdaných, kteří tomuto systému momentálně vládnou, se narodila i Beatrice (Shailene Woodley). Se svými rodiči (Ashley Judd, Tony Goldwyn) a bratrem se připravuje na velkou událost. Je jí šestnáct let a má proto právo si vybrat, do které frakce chce patřit.

Frakce znamená víc než krev

Jedinec v jejím věku totiž má v takto fungujícím systému právo volby. Buď zůstane v jednom z pěti společenství, kde až dosud vyrůstal, nebo si vybere jiné. Pokud zvolí druhou možnost, odstřihne se od své původní biologické rodiny a stane se součástí skupiny nové. Protože příslušnost k frakci je v tomto systému chápána jako víc než krev.

Před samotným rozhodnutím každý dospívající absolvuje testy (obdoba psychotestů), které mu poradí, kam by se měl uchýlit. Ty Beatriciny ukážou, že se vyhraněně nehodí do žádné z kast, nebo z druhého pohledu, že by mohla být součástí všech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Těmto jedincům se říká divergentní a představují pro systém ohrožení, kterého je třeba se zbavit. Zkoušející u testů proto Beatrice poradí, ať tento fakt zamlčí a vybere si frakci dle svého přesvědčení. K překvapení svých rodičů zvolí Neohrožené. Nejvíc asi proto, aby se naučila překonávat sama sebe.

Divergentní ohrožení systému

Beatrice přijme v novém a pro dívku značně agresivním společenství jméno Tris a pod dozorem dvou instruktorů se začne zocelovat. Naskakování a vyskakování z jedoucího vlaku, pád do neznáma z velké výšky nebo boxování se soupeři. To vše je součástí tvrdého tréninku, který je bodován.

Na základě výsledků se pak rozhodne, kdo ve skupině zůstane a kdo z ní vypadne a stane se tak občanem třetí kategorie, který nepatří nikam a nezbývá mu než jako bezdomovci přebývat na ulici. V lepším případě, v tom horším bude rovnou zlikvidován. Tris v testech zprvu zaostává, ale pak postupně v sobě objevuje sílu a vlastnosti, které se jeví jako výjimečné.

Pod vlivem přitažlivého instruktora, který si nechá říkat Čtyřka (Theo James), se naučí testy klamat, aby systém nepřišel na to, že je divergentní. Neboť se chystá spiknutí, vedené představitelkou frakce Sečtělých Jeanine (Kate Winslet), k jejímuž uskutečnění má být frakce Neohrožených zneužita.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po vymytí mozků za pomocí implantovaného séra se mají Neohrožení postavit proti dosud vládnoucím Odevzdaným. Tris tento plán odhalí a ocitá se tak ve velkém nebezpečí.

Problematické nastínění orwellovského světa

Svět, který Veronica Roth v knize vytvořila, nese všechny znaky orwellovských zřízení. Odlišnost je nežádoucí a občany je třeba udržovat v manipulativním područí, které vyhovuje úzké skupině vyvolených. Při bližším prozkoumání fungování tohoto světa v něm ale najdeme poměrně dost vad na kráse, které vám znemožní ho brát až tak vážně.

Děj se odehrává v Chicagu, tedy městě, kde se autorka předlohy narodila. Potud vše v pořádku. Chicago je ukázáno jako město, obehnané hradbami, za nimiž se nachází pozůstatky starého zničeného města. Zda existuje nějaký život mimo Chicago nebo zda jsou na tom ostatní města či státy jako ono, se nedozvíme.

Stejně tak není vysvětleno, kdo určil podobu daného kastovního systému a jak dlouho funguje. Z filmu se dozvíme pouze to, že zasáhl už Beatriciny rodiče. Vzhledem k jeho podobě a totalitnímu charakteru se zdá být trochu nelogické, že vládci by byla zrovna vrstva Odevzdaných, jimiž ostatní skupiny pro jejich sociální status spíše opovrhují. A ne třeba Neohrožení, kteří mají moc ozbrojených složek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když přijmeme, že pravidla fungování systému se mění účelově, tak aby to vyhovovalo těm, jež usilují o převzetí moci, je rovněž divné, že se nedodržují ty zákony, na nichž by tento systém za daných okolností určitě lpěl. Tím, že se Tris přidala k Neohroženým, vzdala se své rodiny. Přesto jde navštívit svého bratra Caleba (Ansel Elgort), který se přidal k Sečtělým. A občas a tajně se vídá i se svou matkou.

Možná je v knize, kterou jsem nečetl (nepřipadám si jako ideální cílová skupina) nebo v jejích následujících dvou dílech (Resistence, Aliance) fungování i historie daného společenského systému nějak lépe rozvinuta, ale ve filmu mě přišlo, že je vykreslen dost zběžně a povrchně. Nebo si informace o něm podávané rovnou protiřečí.

Cudná romance

Člověk se pak neubrání pocitu, že ono orwellovské pozadí je zde spíš jen kulisou povinnou kulisou pro romantické sbližování ústředního páru, v němž divergentní není jen Tris.

Představitel Čtyřky mi hodně připomínal zpěváka a herce Pierra Cossa (ano, ten co s Bonnie Bianco nazpíval slaďák Stay z filmu Cindy) a divačky jistě ocení, že nezapomene ukázat, kolik času před natáčením strávil v posilovně.

Cudná romance se klube na pozadí tréninkového drilu, který se Tris snaží znepříjemnit druhý instruktor Eric (Jai Courtney). Dívka během něho objevuje nejen sama sebe, své schopnosti a předurčenosti, ale i lásku a odvahu postavit se svému otrockému postavení ve společnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konec prvního dílu pak napovídá, že v tom příštím bychom se měli dočkat větší porce akce. Ten úvodní spíš sloužil jako seznamovací, který nám všechny postavy představil a naznačil nám jejich motivace. Pokračování už by se mělo zřejmě zabývat více jejich údělem psanců, který vyplývá z jejich divergentního nastavení.

Cit pro atmosféru

Zásluhu na tom, že stočtyřicetiminutové vyprávění i přes spíše skromný výskyt nějaké spektakulárnější akce nenudí, má režisér filmu Neil Burger. Ten už v Iluzionistovi nebo Všemocném dokázal, že má cit pro atmosféru a daří se mu ji za pomocí velmi zdařilé hudby Junkieho XL vykouzlit i zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Děj oživují nejen snové sekvence, při nichž jsou nováčci nuceni při testech čelit svým strachům, ale i náladotvorná scéna, při níž v rámci zasvěcovacího rituálu nových kadetů prolétávají městem, zavěšení na lanech.

Výprava je poměrně střídmá, ale to u sci-fi typu Gattacy, v níž jde spíš o vykreslení daného řádu, nevadí. Problém nastává ale v tom, že tento řád není dostatečně vysvětlen. Nejprve jsme značně obsáhle a nenásilně seznamováni s Tris a dalšími kadety, aby pak závěr s průběhem povstání působil trochu překotně.

Hrdinka, která má šanci utáhnout celou sérii

Dvě největší hvězdy, Kate Winslet jako představená Sečtělých a Ashley Judd v roli matky Tris, tu mají spíš větší cameo role, byť pro vývoj děje důležitější. Zatímco u Čtyřky chvíli váháme, komu vlastně straní, Eric je saďour už od pohledu. Z kadetů zaujme ještě Zoë Kravitz coby Trisina přítelkyně Christina, ale hlavní pozornost je upnuta právě na Tris

Ta je jako postava dobře napsaná. Za všech okolností jedná racionálně, ale nezapomíná ani na to, že člověk není jen rozum, ale i cit. Její představitelka Shailene Woodley zaujala už jako divoce pubertální dcera George Clooneyho v oscarovém filmu Děti moje a zde potvrzuje, že jde o herečku, na níž se dá postavit celý film a předpokládaně i návazná série.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jde o ideální hrdinku, s níž se mohou dívky v pubertálním věku snadno ztotožnit. Je křehká i nebojácná. Svůj osud bere pevně do svých rukou, zkoumá jeho povahu a svými rozhodnutími ovlivňuje chod celé společnosti, pro niž se stala osobou nežádoucí a tedy rebelskou. Jde navíc o rebelku více než sympatickou, protože se bouří proti systému, který je zavrženíhodný. A nikoliv takovou tu zhýčkanou, která protestuje jen proto, aby se něco v jejím nudném životě dělo.

V rámci kategorie sci-fi podívaných pro teenagery, kde dystopický svět budoucnosti ovládá autoritářský orwellovský řád, patří Divergence k těm lepším. Fungování totalitního systému sice mohlo být lépe objasněno, ale série podle populární knižní trilogie, jež bude chtít být do budoucna určitě vytěžena celá, se zas může spolehnout na trumf v podobě hlavní hrdinky. Ta dokazuje, že ji hravě a přirozeně utáhne. Což není pro tento typ podívané zrovna málo.

Divergence
 

 • Žánr: teenagerská sci-fi
 • Původní název: Divergent
 • www.divergentthemovie.com/
 • USA 2014
 • Scénář: Vanessa Taylor, Evan Daugherty (podle knihy Veronicy Rothové)
 • Režie: Neil Burger
 • Hrají: Shailene Woodley, Kate Winslet, Miles Teller, Ray Stevenson, Ansel Elgort, Theo James, Jai Courtney, Ashley Judd, Maggie Q, Tony Goldwyn, Zoë Kravitz
 • Distribuce: Bontonfilm CZ
 • Distribuční premiéra v ČR: 01. 05. 2014
   

AVmania.cz hodnotí
Film 6

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Playstation VR2 dorazí začátkem roku 2023, potvrzuje Sony

Playstation VR2 dorazí začátkem roku 2023, potvrzuje Sony

Nové brýle mají přibližné okno pro vydání přímo od vydavatele.

Michal Maliarov
PlayStation VR2Virtuální realita
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Huawei Mate 50 Pro zkusí navázat na fotografický um předchůdce. S touto cenou to ale bude mít těžké

Huawei Mate 50 Pro zkusí navázat na fotografický um předchůdce. S touto cenou to ale bude mít těžké

** Nový vlajkový model od Huawei jde na český trh ** Má inovovaný fotoaparát Xmage s proměnlivou clonou ** Startovací cena je opravdu vysoká

Jan Láska
Vlajková loďPreviewVideo