Jak si na domácím počítači rozjet DLNA server, který nám bude multimediální obsah streamovat do koncových zařízení – televize, smartphone, tablet a další.
V prvním díle jsme si obecně pověděli o DLNA, k čemu slouží a jak nám může být prospěšné. Nyní si ukážeme, jak si na domácím počítači rozjet DLNA server, který nám bude multimediální obsah (audio, obrázky a video) streamovat do koncových zařízení jakými je televize, smartphone, tablet a další.
Jak již to nejen na softwarovém, ale jakémkoli jiném, trhu chodí, na všechno existuje minimálně více alternativ a to jak zdarma dostupných nebo těch placených. Jelikož DLNA je otevřený standard nezatížený poplatky, jedná se nám o domácí použití a nechceme být omezeni platformou, nebudeme se zabývat komerčními produkty. Výběr mezi DLNA servery je poměrně široký, ale mezi špičku bez pochyby patří léty prověřený PS3 Media Server.
Jak již název napovídá, původně jej autor vyvinul pouze pro herní konzoli PlayStation 3. Ovšem jak šel čas, postupně se z ryze jednoúčelového nástroje stal multimediální server, který pracuje se všemi zařízení, které podporují UPnP. Jak již jsme si v minulém díle řekli, DLNA právě běží na protokolu UPnP.
PS3 Media Server
+ zdarma
+ široká podpora formátů
+ česká lokalizace
+ pokročilí uživatelé si vyhrají s nastavením
+ multiplatformost (Linux, Mac, Windows)
- nepřívětivé rozhraní
Pokud máte atypické koncové zařízení, které podporuje jen vybrané formáty, resp. si výrobce DLNA standard vyložil po svém, nemusíte si s tím dělat těžkou hlavu a hledat další aplikace pro převod. PS3 Media Server zvládá video transkódovat do jiného formátu. Mezi další přednosti patří multiplatformost, která vychází z faktu, že PS3 Media Server je napsán v programovacím jazyce Java.
Proto jej můžete používat nejen počítači s operačním systémem Windows, ale poběží také pod Linuxem a Mac OS. Za celé roky vývoje se kolem něj utvořila široká komunita, řešení problémů je tak mnohem snadnější, jelikož je k dispozici rozsáhlé FAQ a na diskuzním fóru zajisté najdete odpověď na váš problém.
Instalace
Nejnovější verzi PS3 Media Serveru si stáhněte na oficiálních stránkách kliknutím na odpovídající ikonku v závislosti na všem operačním systému. Po stažení zhruba 30 MB dat, v případě Windows, se nelekejte, když se objeví angličtina. To jen instalátor není lokalizovaný. Pokud si nepotřebujete měnit cestu, stačí vám jen několikrát potvrdit průběh instalace kliknutím na tlačítko „Next“.
Prvotní spuštění
V prvním kroku bude užitečné přepnout aplikaci do českého jazyka. Přepněte se na třetí záložku General configuration a z rozbalovacího seznamu vedle položky Language vyberte možnost Czech a potvrďte kliknutím na tlačítko Save. Následně aplikaci restartujte (tedy vypněte a znovu zapněte) a již máte rozhraní aplikace v českém jazyce.
Nyní potřebujete sdílet obsah z počítače. Od toho nám poslouží čtvrtá záložka „Navigace/Nastavení sdílení“, kde ve spodní části pomocí tlačítka + přidáte složky, které chcete sdílet.
Užitečné nastavení
Můžete jej zavést jako systémovou službu a spustí se vám tak automaticky při každém startu Windows.
Určitě byste nechtěli, aby došlo k situaci, kdy se díváte na film, a z důvodu neaktivity by počítač přešel do režimu spánku nebo se vypnul. Od toho je tu volba, která tomuto zabrání.
Pluginy
K dispozici je také řada pluginů, které rozšiřují samotnou funkcionalitu standardu DLNA o možnost sledování online videa nebo poslechu hudby. Nejen o tom, ale až v dalším díle.