Doktor Spánek od Stephena Kinga: snaha navázat na Kinga i Kubricka [recenze filmu]

23. listopadu 2019
TWEET SDÍLET
Režisér Mike Flanagan se v pokračování Kingova Osvícení snaží skloubit psychologickou stránku vyprávění s tou žánrovou, která ale film tahá do mnohem spotřebnějších vod, než byla osobitost Kubrickova přístupu.

Plusy

 • Sázka na pomalé tempo vyprávění, kameru a hudbu, jež vytvářejí jeho znepokojivou atmosféru a dobrý herecký výkon Ewana McGregora, za pomocí něhož nás pouští do hlubin své traumatizované duše.

Minusy

 • Podoba tajemných záporných bytostí, jimž svítí oči, odkazuje k žánru teenagerských upírských fantasy typu Twilight ságy, vzájemné telekinetické souboje pak někam k X-Men sérii.
6/10
Hodnocení

Fanoušci tvorby Stephena Kinga museli být letos spokojeni, protože se v kinech a na streamovací platformě objevily hned čtyři filmové adaptace podle jeho knih, včetně této poslední. Nejprve to byl Řbitov zvířátek, potom dvojka To, pro Netflix vzniklý film Ve vysoké trávě a nakonec pokračování slavného Osvícení s názvem Doktor Spánek. 

Kingovy výtky proti Kubrickově adaptaci 

Stephen King vydal román Osvícení v roce 1977 a o tři roky později přišla do kin jeho neméně proslulá adaptace z dílny režiséra Stanleyho Kubricka. King ale s touto verzí nebyl spokojen a sám jako producent inicioval v roce 1997 třídílnou minisérii, která byla jeho předloze mnohem věrnější. 

King totiž Kubrickovi vyčítal nejen pozměněný závěr oproti knize, obsazení Jacka Nicholsona, který mu pro postavu spisovatele Jacka Torrance přišel příliš excentrický, ale i to, že se vzdálil od jejího ducha. I proto v doslovu k románu Doktor Spánek, který vyšel v roce 2013, čtenáře upozorňuje, že jeho kniha navazuje na románovou verzi Osvícení a ne tu filmovou. 

To vzdálení se od ducha předlohy silně pociťoval v tom, že zatímco on se prostřednictvím románu Osvícení vyrovnával s vlastní alkoholickou závislostí, tak Kubrick dle něj tento motiv potlačil. A namísto toho přišel se studií šílenství a potlačované agrese. King měl za to, že zatímco v jeho knize se Jack propadá do hlubin šílenství pod vlivem paměti místa, v němž se ocitá, a jeho vlastních slabostí, tak ve filmu je jeho šílenství dáno už dědičně a jen se v hotelu Overlook prohlubuje. 

Navázání na filmovou i literární podobu Osvícení

Před režisérem Mikem Flanaganem, který se ujal i scénáře filmové adaptace románu Doktor Spánek, tak stál nelehký úkol, jak navázat jak na románovou, tak filmovou verzi Osvícení, tak aby byl spokojený jak Stephen King, tak milovníci Kubrickova filmu. 

Musel se přitom vyrovnat hlavně s odlišným závěrem v knize a ve filmu. V knize hotelový kuchař Dick Hallorann, který pomáhal malému Dannymu, přežije a hotel Overlook po výbuchu shoří, ve filmu naopak Dick zemře a hotel zůstane stát. To, že zůstal stát, Flanaganovi přitom nahrálo k mnohem efektnějšímu finále než je v knize. Protože zatímco v ní se dospělý Danny vrací na místo ve Skalistých horách, kde hotel stál, aby tam spolu s jeho dospívající společnicí svedl souboj s „upíry“, vysávajícími z telepaticky nadaných lidí jejich energii či „osvícení“, tak ve filmu může tento střet proběhnout přímo v legendárním hotelu. 

Ale ani Flanagan se otrocky nedrží Kingovy předlohy, což je znát hlavně na samotném závěru filmu. V čem ji ale více ctí než Kubrick, je právě v tom ponoru do duše alkoholika, který má za sebou léta pití a teď se snaží abstinovat. 

Vyrovnávání se s vlastními schopnostmi i svou minulostí

Tím alkoholikem je Dan Torrance (Ewan McGregor), syn Jacka Torrance. V Osvícení mu bylo pět let, projížděl se po hotelu na tříkolce, viděl jeho bývalé mrtvé obyvatele a jeho otec ho snažil zabít sekerou. Teď je to dospělý muž, čtyřicátník, který se vyrovnává nejen se svými telepatickými schopnostmi, díky nimž je schopen vidět do budoucnosti i vyvolávat si události z minulosti, ale především s traumatickými vzpomínkami na události z jeho dětství, jež se odráží v jeho nespavosti a nočních můrách. 

To, čím si prošel od jeho pobytu s otcem a matkou v hotelu Overlook až doteď je obsahem poměrně obsáhlé expozice, která ukazuje jeho nelehké potýkání se s vlastními mimosmyslovými schopnostmi, označovanými jako „osvícení“. K jejich utlumení mu pomáhal právě alkohol, díky němuž se ale ocitl na úplném morálním dně. 

Když se od něho rozhodl odrazit, přestěhoval se kvůli tomu do jiného města a začal docházet na sezení Anonymních alkoholiků. Dan zároveň přijal místo v hospicu, kde jeho výjimečné schopnosti přispívají k útěše pacientů, jimž ulehčuje poslední chvíle života. Odtud jeho přezdívka, již nese tento film ve svém názvu. 

Moderní upíři

A to už se dostáváme ve vyprávění do současnosti, v níž se s Danem za pomocí telepatické komunikace spojí třináctiletá dívka Abra Stone (Kyliegh Curran), která je nadána mnohem větší schopností „záření“ než on. Díky tomu k sobě Abra zároveň přitáhne pozornost Rose (Rebecca Ferguson) a jejího kmene Pravý úhel, který se živí energií lidí, nadaných výjimečnými schopnostmi. Zejména těch mladých, kteří jí mají v sobě nejvíc.

Pravý úhel tyto osvícené děti a dospívající loví a vysává z nich jejich „páru“. Záhadné bytosti z Pravého úhlu byli původně také lidi, kteří se proměnili v jakési moderní upíry, kteří si svůj pobyt na zemi prodlužují o stovky, možná tisíce let tím, že vysávají z lidí jejich energii. Abra chce jejich řádění zastavit, Dan jí v tom pomáhá, díky čemuž je tak znovu nucen čelit svým démonům a minulosti, před kterou celý život utíká. 

Posun k teenagerským fantasy sériím

Návrat do hotelu Overlook se tak pro Dana stává způsobem, jak čelit démonům vnějším v podobě upírů, ale především těm vnitřním v podobě jeho traumatizujících vzpomínek. Doktor Spánek ostatně působí spíš jako psychologické drama s hororovými prvky než klasický horor, postavený na lekačkch. Děsivé je na něm to, co si neseme v sobě a ne to, co na nás někde vybafne. 

Podoba "upírských" bytostí, jimž svítí oči, odkazuje k žánru teenagerských upírských fantasy typu Twilight ságy, souboje pak někam k X-Men sérii. Tady se Mike Flanagan od Kubrickova Osvícení hodně vzdaluje a žánrově posouvá film Doktor Spánek do jiných vod. 

Protínání dvou linií a přístupů

V dvou a půl hodinovém minutovém filmu se tak protínají dvě linie. Jedna je psychologicky laděná a pojednává o boji s vlastními traumaty, ta druhá je žánrová a nabízí poměrně přímočarou upírskou historku, snažící se rozvíjet mytologii z předchozího filmu ohledně telepatických schopností postav. 

Tyto dva světy pak režisér propojuje s prostředím hotelu Overlook, což mu umožňuje nejen dohrát téma vyrovnání se s démonem alkoholu, který postihl jak Dana, tak jeho otce, ale i citovat nebo replikovat některé ikonické scény (obyvatelka pokoje č. 237, krev, valící se chodbami hotelu, zahradní bludiště) z Kubrickova filmu. 

Duchové Overlooku znovu ožívají a režisér Mike Flanagan (Oculus, Ouija: Zrození zla) po kingovské adaptaci Geraldovy hry a seriálu The Haunting - Dům na kopci ukazuje, který sice napsala Shirley Jackson, ale nese v sobě kingovské motivy, dokazuje, že mistrovi napětí rozumí. 

Flanagan ho přesvědčil o své vizi, jak se vyrovnat s dědictvím literární i filmové verze Osvícení, u diváků to ale tak snadné neměl, jak ukazují tržby okolo 50 milionů dolarů, které se vyrovnávají nákladům snímku. Režisér v něm vsadil na pomalé tempo vyprávění, kameru a hudbu, jež vytvářejí jeho znepokojivou atmosféru a dobrý herecký výkon Ewana McGregora, za pomocí něhož nás pouští do hlubin své traumatizované duše. 

Méně už se mu kromě Rebeccy Ferguson daří pracovat s tlupou záporáků, kteří spolu s třináctiletou hrdinkou posouvají žánrové vyznění filmu někam k upírským teenagerským fantasy. Tady se asi nejvíc ukazuje rozdíl mezi osobitostí Kubrickova přístupu ke Kingově předloze a tomu více řemeslnému od Flanagana. Přesto z letošních „kingovek“ mi tato připadá nejzdařilejší. 

Doktor Spánek od Stephena Kinga

 • Žánr: psychologické hororové drama
 • Původní název: Doctor Sleep
 • www.doctorsleepmovie.net/
 • USA, 2019
 • Scénář: Mike Flanagan (předloha Stephen King)
 • Režie: Mike Flanagan
 • Hrají: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Kyliegh Curran, Cliff Curtis, Carl Lumbly, Zahn McClarnon, Emily Alyn Lind, Bruce Greenwood, Jocelin Donahue
 • Distribuce: Vertical Ent.
 • Distribuční premiéra v ČR: 14. 11. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Na světě jsou první rendery Pixelu Fold. Záda mají unikátní styl, vnitřní displej zase obří rámečky

Na světě jsou první rendery Pixelu Fold. Záda mají unikátní styl, vnitřní displej zase obří rámečky

** Google na květen chystá svou první skládačku ** Její rendery vznikly podle prvních živých fotografií ** Skládačka má široké rámečky okolo displeje i známý pruh na zádech

Martin Chroust
Skládací konstrukceRendery
Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

** Přesně před 22 lety představila Nokia svůj legendární model 9210 ** Třetí generace komunikátorů přinesla mnohá vylepšení ** Jako první Nokia běžel na Symbianu (S80), uměl fungovat jako fax

Tomáš HolčíkFilip Kůžel
RetroLegendyVideo
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály