Drahokam: Adam Sandler v chaotickém víru špatných rozhodnutí [recenze filmu]

15. února 2020
TWEET SDÍLET
Bratři Safdieové pod křídly Netflixu přicházejí s intenzivní a dravou podívanou, která je iritující i podmanivá zároveň. Z chaosu tu přitom vzniká nevšední harmonie.

Plusy

 • Intenzivní a pohlcující atmosféra, která je odrazem chaotického světa, v jehož vleku se hlavní postava ocitá.

Minusy

 • Montáž obrazů a zvuků, která dovede navodit pocit úzkosti i těm, kteří panickými záchvaty netrpí.
7/10
Hodnocení

Po oscarových titulech IrčanManželská historie a Dva papežové přichází streamovací platforma Netflix s dalším výrazným titulem. Ten sice vznikl v nezávislé produkční a distribuční společnosti A24, ale Netflix zajišťuje jeho celosvětová distribuční práva.

Výraz stresového, chaotického světa

Snímek Drahokam natočila scénáristicko-režijní dvojice bratrů Safdieových (Dobrý časy), která se pro vyprávěný příběh inspirovala historkami jejich otce, který v Diamantové čtvrti na Manhattanu pracoval. Bratři Benny a Josh Safdieovi tady vyrostli a ruch zdejších ulic zprostředkovávají s realistickou věrností raných filmů Martina Scorseseho.

Atmosféra 47. ulice na Manhattanu se silným zastoupením židovské komunity v jejich příběhu, zasazenému do roku 2012, připomíná jeden velký chaos. Neřízený, do něhož nás bratrská dvojice uvrhá za pomocí vyprávěcího stylu, který je možno charakterizovat hned několika adjektivy. Zběsilý, nervní, uspěchaný.

Žádný dialog nebo scéna tu neprobíhá v klidu, ale v neustálém pohybu, který může být pro osoby, které trpí panickou atakou, až nepříjemný. Montáž obrazů a zvuků dovede navodit pocit úzkosti ale i těm, kteří žádnými panickými záchvaty netrpí. Je to totiž tvůrčí záměr. Vytvořit nesmírně intenzivní a pohlcující atmosféru, která je odrazem chaotického světa, v němž žije, nebo v jehož vleku se ocitá, hlavní postava.

Ta je nesmírně upovídaná, přičemž ne vše, co říká, dolehne k našemu sluchu. Protagonisté v tomto mikrosvětě nevedou klasické dialogy, při nichž by počkali na odpověď jejich partnera v hovoru, ale přes sebe se neustále a paralelně překrývající monology. Jeden druhého se snaží přervat, vzájemně se neposlouchají a dialogové scény tak svou živelnou kadencí opět zrcadlí nebo dokreslují stresovou situaci a tlak, pod nímž se hlavní hrdina ocitnul.

Zničující spirála špatných rozhodnutí

Jmenuje se Howard Ratner (Adam Sandler) a je to židovský majitel klenotnictví na Manhattanu. Jeho závislost na sportovním sázení ho dostala do obrovských dluhů, které se snaží umořit stylem vytloukání klínu klínem. Vždy když nějaké peníze vyhraje, tak je nepoužije na umoření dluhu, ale vsadí je na další zápas s nadějí, že se mu několikanásobně vrátí.

Podobně přistupuje i k cennému opálu z Etiopie, který získá a jenž chce výhodně prodat. Zájem o něj má Kevin Garnett, pověrčivá basketbalová hvězda, která tu hraje sebe sama. Howard ho chce vydražit na aukci, kombinuje různé možnosti, které mu ale nevychází tak, jak by si přál. A tlak věřitelů a jejich vymahačů dluhů na něho je čím dál silnější a nebezpečnější.

Do toho řeší rozvod s manželkou (Idina Menzel) a vztah s milenkou (Julia Fox). Všichni po něm něco chtějí, někam ho tlačí, něco očekávají a on zas očekává, jak mu dopadne jeho kšeft s drahokamem. Howard připomíná muže na pokraji nervového zhroucení, jemuž vzdoruje svou energičností a výřečností.

Jeho postava vám asi nebude sympatická, ale postupně s ní začnete soucítit. A to zásluhou Sandlerova výkonu, který tu po filmech Opilí láskou, Volání o pomoc nebo Meyerowitzovic historky (nový výběr) opět dokazuje, že se umí velmi dobře poprat i s dramatickými výzvami.

Howard v jeho podání je gambler, lhář a egoista, který k životu přistupuje jako ke hře. Když jedna nevyjde, je třeba přijít s další, která by pokryla ztráty té předchozí nebo poskytla prostředky pro ty další. Toto jeho uvažování, kdy vždy doufá, že příště už to vyjde, ho dostává do zničující spirály špatných rozhodnutí.

A my na něho přitom můžeme pohlížet jako na nemocného člověka, který není schopen vyhodnotit rizika operací, do nichž se pouští, nebo jako na někoho, komu přejeme, aby mu to vyšlo, protože by ho to mohlo vyvléci z dluhové spirály a dát mu šanci na jiný život. Uměl by ho ale se svou povahou naplnit jinak?

Orchestrace všech složek vyprávění

Howard je tak postavou, která vás bude iritovat, ale současně jí budete fandit. A podobně je tomu i s tímto filmem. Jeho uspěchaná atmosféra s překotnými dialogy vám ze začátku může vadit, ale postupně v tom chaosu, hluku a křiku začnete nacházet harmonii. Protože si uvědomíte, jak dobře režijní duo využívá všech složek vyprávění k orchestraci výsledného dojmu z něj.

Kamera Dariuse Khondjiho používá rámování záběrů, které je postavám velmi blízko a ukazuje tak v jejich tvářích zmatek a nejistotu, pod jejichž tlakem jednají. Střih je velmi rychlý a onen adrenalinový neklid zesiluje. Podobně tak hudba Daniela Lopatina, skladatele, známého pod uměleckým jménem Oneohtrix Point Never. Zahlcuje naše smysly, zezačátku rušivě, když přehlušuje dialogy, postupně ale v tom propojení náladotvorné elektronické hudby s ruchy a hluky velkoměsta nacházíme další z prostředků pro vyjádření Howardovy situace.

Frenetický rej, v němž se Howard ocitnul, prostupuje všemi složkami filmu, od kadence slov Adama Sandlera až po hudbu, v níž se ta slova ztrácí. Bratři Safdieové přicházejí s intenzivní a dravou podívanou, která je iritující i podmanivá zároveň. Vytváří tlak, který může být až nepříjemný, ale v tom těkavém chaosu se skrývá harmonie, sloužící k vyjádření toho, o čem film pojednává. A tím je situace člověka, který by rád vyklouzl ze spirály vlastních špatných rozhodnutí.

Drahokam

 • Žánr: drama
 • Původní název: Uncut Gems
 • www.a24films.com/films/uncut-gems
 • USA, 2019
 • Scénář: Benny Safdie, Josh Safdie, Ronald Bronstein
 • Režie: Benny Safdie, Josh Safdie
 • Hrají: Adam Sandler, Lakeith Stanfield, Idina Menzel, Julia Fox, Kevin Garnett, Keith Williams Richards, Eric Bogosian, Judd Hirsch
 • Distribuce: 31. 01. 2020
 • Distribuční premiéra v ČR: Netflix

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix