Drákula: Neznámá legenda – recenze filmu

18. října 2014
TWEET SDÍLET
V až příliš rutinním fantasy balení dochází k rehabilitaci krvavého vladaře. Ta poslouží jako základ nové série, která místo Avengerů nabídne klasická monstra studia Universal.

V posledních letech se u zavedených filmových sérií čím dál častěji setkáváme s tzv. origin story, které nám známé komiksové nebo jiné ikonické postavy představují v časech, kdy jejich mýtus teprve vznikal. Restartu se dočkal Batman, Superman, Spider-Man nebo X-Meni. Sebereflexi neunikl ani agent 007 v podání Daniela Craiga.

Všechny tyto filmy ctí původní fikční mytologii, ale zároveň k ní přistupují revizionistickým způsobem. Dekonstruují ji, podrobují ji zkoumání a zjišťují přitom, co z ní je schopno oslovit dnešního diváka, který už odvykl osmdesátkové přímočarosti ve vykreslení hrdinů s výjimečnými nebo nadpřirozenými schopnostmi.

Proto působí tyto filmy mnohem realističtěji než jejich předchůdci, byť máme stále na vědomí, že jde o zábavné žánrové počiny. Postavy v nich mají psychologickou hloubku, perou se svými démony a vyprávění má díky tomu mnohem temnější nádech. Tvůrci se je snaží představit z nového, nečekaného nebo ozvláštňujícího úhlu pohledu, který má přímou souvislost s tím, s jakými výzvami se zrovna musí vypořádat.

Drákula začíná

Nejinak je tomu i v případě legendy o hraběti Drákulovi, kterou většina z vás asi zná z románu Brama Stokera nebo klasických filmů z Maxem Schreckem, Bélou Lugosim nebo Christopherem Lee. Stylisticky vytříbeně k ní přistoupil i Francis Ford Coppola, který Drákulu představil jako rozpolceného romantického rozervance, který vzbuzuje hrůzu i lítost.

Právě ve srovnání s Coppolovou postmoderní aktualizací této legendy, která díky množství popkulturních odkazů a současně věrnosti gotické předloze potěšila všechny poučené cinefily, se vyjevuje rutinní charakter nového zpracování. Nejde o to, že se debutující tvůrci odchylují od Stokerova románu a vycházejí víc z historických pramenů, jež se vážou k osobě knížete valašského Vlada III. To bych naopak bral jako přednost tohoto snímku.

Rehabilitace sadistického vladaře

Scenáristé Matt Sazama a Burk Sharpless se pokouší o jakousi rehabilitaci tohoto vladaře, jenž proslul svou krutostí. Jeho sadistické sklony a záliba v popravách narážením na kůl byly popsány už za jeho života ze strany jeho nepřátel. Scénář tyto skutečnosti nezamlčuje, ale ukazuje je jako důsledek nedobrovolné a kruté výchovy ve válečníka na tureckém dvoře. Tam byl dán svým otcem, který tím zabránil krveprolití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V současnosti, tedy v patnáctém století, kdy se příběh odehrává, je ale představen především jako milující otec a manžel, který vládne malé zemičce Transylvánii. Tu se snaží spravovat ku prospěchu jejího lidu. S mocným sousedem, Osmanskou říší, udržuje křehké spojenectví, které je vykoupeno dodávkami stříbra. Teď chce ale sousední říše mnohem víc. Pro své plány na ovládnutí Evropy po něm žádá tisícovku dospívajících jinochů do své armády. Včetně jeho syna.

Vlad (Luke Evans) se rozhodne diktátu sultána Mehmeda (Dominic Cooper), jehož zná z dětství, kdy byli vychováváni takřka jako bratři, vzepřít. Nechce, aby jeho syna Ingerase (Art Parkinson) potkal stejný osud jako jeho. Je si ale zároveň vědom, že jeho království nemá proti obří armádě Osmanské říše šanci a vydává se proto do hor za někým, kdo by mu mohl pomoci.

Smlouva s ďáblem

Dle legendy by zde měl sídlit osamělý krvelačný vampýr (Charles Dance) s nímž uzavře osudovou smlouvu. Pro záchranu svých poddaných i vlastní rodiny se spřáhne se zlem ještě větším, než to, které ho ohrožuje. Zaprodává duši i vlastní svobodu ďáblu, jen aby získal výjimečné schopnosti, za pomocí nichž by mohl uchránit svůj národ před sultánovou odvetou.

Stává se hrabětem Drákulou, monstrem, které bojuje se sebou samým, chutí na lidskou krev i ohromnou armádou. Dle smlouvy by se mu mohla vrátit jeho dřívější lidská identita, ale to by musel po tři dny ovládnout svou žízeň po krvi. Propůjčené schopnosti může ale před rozhodující bitvou ztratit, od čehož se odvíjí i jeho morální dilema. Rodina nebo vlast. Jak dopadlo, jistě všichni tušíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příběh Vlada Napichovače či Narážeče je nám tedy představen jako vyprávění o někom, kdo se poučil z vlastní krvavé minulosti a nyní se snaží o to, aby ochránil rodinu a svůj lid. Vzhledem k tomu, že Transylvánie leží na strategicky významném místě mezi mocnými říšemi, mohl by jeho odpor zbrzdit i turecký vpád do Evropy.

Tragičnost tohoto jeho snažení spočívá v tom, že ty, které chtěl svým zoufalým činem nejvíce ochránit (rodina), tím vlastně ztratil. Jak známo, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a jeho nesmrtelnost a síla se mu stala zároveň prokletím.

Rutinní fantasy balení

Proměna v krvelačnou stvůru v zájmu vyššího, nadosobního dobra, může jistě k rehabilitaci Drákuly jako historické postavy přispět. Tento film ale drákulovské filmové adaptace nebo variace o nic významného neobohatí.

Na to zůstává až příliš ve vleku nápodoby populárních televizních fantasy seriálů i celovečerních filmů z tohoto žánrového soudku. Debutující režisér Gary Shore, který si udělal jméno na reklamách, se snaží zavděčit především mladým divákům, kteří sledují seriály jako Spartakus: Krev a písek nebo Hra o trůny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rating PG-13 mu ale neumožňuje, aby byl jeho film podobně krvavý nebo obsahoval erotické scény, na jaké jsme zvyklí právě ze Spartaka. Ke Hře o trůny se tu odkazuje nejen skrze postavu Prvního upíra v podání Charlese Danceho, ale i skrze spolupráci s německým hudebním skladatelem Raminem Djawadim. Ten zde odvádí velmi dobrou práci, která podtrhuje epické vyznění jednotlivých scén.

Seriálové inspirace ale nejsou těmi jedinými. Vizuální ztvárnění má velmi blízko k Pánovi prstenů, Třístovce, Van Helsingovi nebo sérii Underworld. Šedomodré filtry, které mají zvýraznit ponurou a nehostinnou atmosféru středověku a CGI nálety netopýrů na tureckou armádu mi ale nepřijdou ničím originální. Působí spíš jakoby povinný výtvarný a digitální kabátek tohoto druhu filmů.

Mistr a žák

Režisér umí vykouzlit zajímavé záběry a Vladovo první setkání s vampýrským mistrem má tu správnou hororovou atmosféru. Akce je tu dost, ale trpí nejen nadužíváním digitálních triků, ale i menší přehledností v důsledku toho, že se odehrává většinou ve tmě.

O nějaké hloubce postav nebo charakterovém vývoji nelze v tomto béčku za sedmdesát milionů dolarů příliš hovořit. V Drákulovi se sváří nemilosrdný zabiják, starostlivý otec a manžel i obětavý vládce, který trpí tím, jak se stává monstrem. Luke Evans, který si udělal jméno v Rychle a zběsile 6 a druhém dílu Hobita, tuto rozpolcenost umí ve svém výrazu odstínit tak, aby výsledný dojem z jeho postavy byl ten kladný.

Charles Dance je jako upírský mistr potěšen, že našel svého nástupce. Po letech samoty ve Vladovi nachází někoho, s kým si může v patřičně démonickém aranžmá popovídat o základních ontologických tématech, jež se dotýkají každého člověka a jak se ukazuje i upírá. Dobro, zlo, prokletí, hrdinství, láska, věrnost, zrada. Jako na filozofickém semináři.

Monster Avengers

Jeho angažmá vyjeví svůj další smysl pak na konci filmu, který nás přenáší do současnosti. Závěrečná scéna připomíná ty potitulkové marvelovské, které nám naznačují, kam se v marvelovském vesmíru podíváme příště a kdo by u toho mohl také být.

Marvely zde nezmiňuji náhodou, protože i studio Universal plánuje podobný koncept, kdy nejprve představí svá jednotlivá klasická monstra, tedy Frankensteina, Mumii či Vlkodlaka v samostatných filmech, aby je pak spojila v crossoverovou obdobu Avengers. Kdo jim bude po vzoru Nicka Furyho šéfovat, asi není těžké odhadnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V Drákulovi je k tomuto konceptu dobře našlápnuto, jen by nebylo špatné, kdyby se recyklace dalšího monstra chopil nějaký osobitější režisér. Gary Shore totiž v případě Drákulova zrození nenabídl víc než akční fantasy se superhrdinskými prvky, která svůj potenciál víc promrhala, než naplnila.

Režisér měl k ruce dobrý námět, kterému ale podkopává nohy jeho rutinní provedení, inspirující se ve vizuální složce i skladbě vyprávění u svých podstatně zdařilejších seriálových a filmových vzorů. Tento restart tak až příliš připomíná hollywoodské nakládání s antickou mytologií. Což rozhodně nelze brát jako pochvalu.

Drákula: Neznámá legenda
 

  • Žánr: upírská fantasy
  • Původní název: Dracula Untold
  • www.draculauntold.com.au/
  • USA 2014
  • Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless
  • Režie: Gary Shore
  • Hrají: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon, Samantha Barks, Zach McGowan, Charlie Cox, Paul Kaye, Art Parkinson, Charles Dance, Dilan Gwyn, William Houston
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 16. 10. 2014

Drákula: Neznámá legenda
Film 5

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů


Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět