Drákula: Neznámá legenda – recenze filmu

18. října 2014
TWEET SDÍLET
V až příliš rutinním fantasy balení dochází k rehabilitaci krvavého vladaře. Ta poslouží jako základ nové série, která místo Avengerů nabídne klasická monstra studia Universal.

V posledních letech se u zavedených filmových sérií čím dál častěji setkáváme s tzv. origin story, které nám známé komiksové nebo jiné ikonické postavy představují v časech, kdy jejich mýtus teprve vznikal. Restartu se dočkal Batman, Superman, Spider-Man nebo X-Meni. Sebereflexi neunikl ani agent 007 v podání Daniela Craiga.

Všechny tyto filmy ctí původní fikční mytologii, ale zároveň k ní přistupují revizionistickým způsobem. Dekonstruují ji, podrobují ji zkoumání a zjišťují přitom, co z ní je schopno oslovit dnešního diváka, který už odvykl osmdesátkové přímočarosti ve vykreslení hrdinů s výjimečnými nebo nadpřirozenými schopnostmi.

Proto působí tyto filmy mnohem realističtěji než jejich předchůdci, byť máme stále na vědomí, že jde o zábavné žánrové počiny. Postavy v nich mají psychologickou hloubku, perou se svými démony a vyprávění má díky tomu mnohem temnější nádech. Tvůrci se je snaží představit z nového, nečekaného nebo ozvláštňujícího úhlu pohledu, který má přímou souvislost s tím, s jakými výzvami se zrovna musí vypořádat.

Drákula začíná

Nejinak je tomu i v případě legendy o hraběti Drákulovi, kterou většina z vás asi zná z románu Brama Stokera nebo klasických filmů z Maxem Schreckem, Bélou Lugosim nebo Christopherem Lee. Stylisticky vytříbeně k ní přistoupil i Francis Ford Coppola, který Drákulu představil jako rozpolceného romantického rozervance, který vzbuzuje hrůzu i lítost.

Právě ve srovnání s Coppolovou postmoderní aktualizací této legendy, která díky množství popkulturních odkazů a současně věrnosti gotické předloze potěšila všechny poučené cinefily, se vyjevuje rutinní charakter nového zpracování. Nejde o to, že se debutující tvůrci odchylují od Stokerova románu a vycházejí víc z historických pramenů, jež se vážou k osobě knížete valašského Vlada III. To bych naopak bral jako přednost tohoto snímku.

Rehabilitace sadistického vladaře

Scenáristé Matt Sazama a Burk Sharpless se pokouší o jakousi rehabilitaci tohoto vladaře, jenž proslul svou krutostí. Jeho sadistické sklony a záliba v popravách narážením na kůl byly popsány už za jeho života ze strany jeho nepřátel. Scénář tyto skutečnosti nezamlčuje, ale ukazuje je jako důsledek nedobrovolné a kruté výchovy ve válečníka na tureckém dvoře. Tam byl dán svým otcem, který tím zabránil krveprolití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

V současnosti, tedy v patnáctém století, kdy se příběh odehrává, je ale představen především jako milující otec a manžel, který vládne malé zemičce Transylvánii. Tu se snaží spravovat ku prospěchu jejího lidu. S mocným sousedem, Osmanskou říší, udržuje křehké spojenectví, které je vykoupeno dodávkami stříbra. Teď chce ale sousední říše mnohem víc. Pro své plány na ovládnutí Evropy po něm žádá tisícovku dospívajících jinochů do své armády. Včetně jeho syna.

Vlad (Luke Evans) se rozhodne diktátu sultána Mehmeda (Dominic Cooper), jehož zná z dětství, kdy byli vychováváni takřka jako bratři, vzepřít. Nechce, aby jeho syna Ingerase (Art Parkinson) potkal stejný osud jako jeho. Je si ale zároveň vědom, že jeho království nemá proti obří armádě Osmanské říše šanci a vydává se proto do hor za někým, kdo by mu mohl pomoci.

Smlouva s ďáblem

Dle legendy by zde měl sídlit osamělý krvelačný vampýr (Charles Dance) s nímž uzavře osudovou smlouvu. Pro záchranu svých poddaných i vlastní rodiny se spřáhne se zlem ještě větším, než to, které ho ohrožuje. Zaprodává duši i vlastní svobodu ďáblu, jen aby získal výjimečné schopnosti, za pomocí nichž by mohl uchránit svůj národ před sultánovou odvetou.

Stává se hrabětem Drákulou, monstrem, které bojuje se sebou samým, chutí na lidskou krev i ohromnou armádou. Dle smlouvy by se mu mohla vrátit jeho dřívější lidská identita, ale to by musel po tři dny ovládnout svou žízeň po krvi. Propůjčené schopnosti může ale před rozhodující bitvou ztratit, od čehož se odvíjí i jeho morální dilema. Rodina nebo vlast. Jak dopadlo, jistě všichni tušíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příběh Vlada Napichovače či Narážeče je nám tedy představen jako vyprávění o někom, kdo se poučil z vlastní krvavé minulosti a nyní se snaží o to, aby ochránil rodinu a svůj lid. Vzhledem k tomu, že Transylvánie leží na strategicky významném místě mezi mocnými říšemi, mohl by jeho odpor zbrzdit i turecký vpád do Evropy.

Tragičnost tohoto jeho snažení spočívá v tom, že ty, které chtěl svým zoufalým činem nejvíce ochránit (rodina), tím vlastně ztratil. Jak známo, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly a jeho nesmrtelnost a síla se mu stala zároveň prokletím.

Rutinní fantasy balení

Proměna v krvelačnou stvůru v zájmu vyššího, nadosobního dobra, může jistě k rehabilitaci Drákuly jako historické postavy přispět. Tento film ale drákulovské filmové adaptace nebo variace o nic významného neobohatí.

Na to zůstává až příliš ve vleku nápodoby populárních televizních fantasy seriálů i celovečerních filmů z tohoto žánrového soudku. Debutující režisér Gary Shore, který si udělal jméno na reklamách, se snaží zavděčit především mladým divákům, kteří sledují seriály jako Spartakus: Krev a písek nebo Hra o trůny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rating PG-13 mu ale neumožňuje, aby byl jeho film podobně krvavý nebo obsahoval erotické scény, na jaké jsme zvyklí právě ze Spartaka. Ke Hře o trůny se tu odkazuje nejen skrze postavu Prvního upíra v podání Charlese Danceho, ale i skrze spolupráci s německým hudebním skladatelem Raminem Djawadim. Ten zde odvádí velmi dobrou práci, která podtrhuje epické vyznění jednotlivých scén.

Seriálové inspirace ale nejsou těmi jedinými. Vizuální ztvárnění má velmi blízko k Pánovi prstenů, Třístovce, Van Helsingovi nebo sérii Underworld. Šedomodré filtry, které mají zvýraznit ponurou a nehostinnou atmosféru středověku a CGI nálety netopýrů na tureckou armádu mi ale nepřijdou ničím originální. Působí spíš jakoby povinný výtvarný a digitální kabátek tohoto druhu filmů.

Mistr a žák

Režisér umí vykouzlit zajímavé záběry a Vladovo první setkání s vampýrským mistrem má tu správnou hororovou atmosféru. Akce je tu dost, ale trpí nejen nadužíváním digitálních triků, ale i menší přehledností v důsledku toho, že se odehrává většinou ve tmě.

O nějaké hloubce postav nebo charakterovém vývoji nelze v tomto béčku za sedmdesát milionů dolarů příliš hovořit. V Drákulovi se sváří nemilosrdný zabiják, starostlivý otec a manžel i obětavý vládce, který trpí tím, jak se stává monstrem. Luke Evans, který si udělal jméno v Rychle a zběsile 6 a druhém dílu Hobita, tuto rozpolcenost umí ve svém výrazu odstínit tak, aby výsledný dojem z jeho postavy byl ten kladný.

Charles Dance je jako upírský mistr potěšen, že našel svého nástupce. Po letech samoty ve Vladovi nachází někoho, s kým si může v patřičně démonickém aranžmá popovídat o základních ontologických tématech, jež se dotýkají každého člověka a jak se ukazuje i upírá. Dobro, zlo, prokletí, hrdinství, láska, věrnost, zrada. Jako na filozofickém semináři.

Monster Avengers

Jeho angažmá vyjeví svůj další smysl pak na konci filmu, který nás přenáší do současnosti. Závěrečná scéna připomíná ty potitulkové marvelovské, které nám naznačují, kam se v marvelovském vesmíru podíváme příště a kdo by u toho mohl také být.

Marvely zde nezmiňuji náhodou, protože i studio Universal plánuje podobný koncept, kdy nejprve představí svá jednotlivá klasická monstra, tedy Frankensteina, Mumii či Vlkodlaka v samostatných filmech, aby je pak spojila v crossoverovou obdobu Avengers. Kdo jim bude po vzoru Nicka Furyho šéfovat, asi není těžké odhadnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V Drákulovi je k tomuto konceptu dobře našlápnuto, jen by nebylo špatné, kdyby se recyklace dalšího monstra chopil nějaký osobitější režisér. Gary Shore totiž v případě Drákulova zrození nenabídl víc než akční fantasy se superhrdinskými prvky, která svůj potenciál víc promrhala, než naplnila.

Režisér měl k ruce dobrý námět, kterému ale podkopává nohy jeho rutinní provedení, inspirující se ve vizuální složce i skladbě vyprávění u svých podstatně zdařilejších seriálových a filmových vzorů. Tento restart tak až příliš připomíná hollywoodské nakládání s antickou mytologií. Což rozhodně nelze brát jako pochvalu.

Drákula: Neznámá legenda
 

  • Žánr: upírská fantasy
  • Původní název: Dracula Untold
  • www.draculauntold.com.au/
  • USA 2014
  • Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless
  • Režie: Gary Shore
  • Hrají: Luke Evans, Dominic Cooper, Sarah Gadon, Samantha Barks, Zach McGowan, Charlie Cox, Paul Kaye, Art Parkinson, Charles Dance, Dilan Gwyn, William Houston
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 16. 10. 2014

Drákula: Neznámá legenda
Film 5

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Recenze systému Audio Pro A48. Příjemné aktivní repro, které dokáže nahradit Hi-Fi sestavu

Tohle aktivní repro víceméně nahradí základní hi-fi sestavy a to s výrazně menším počtem kabelů a starostí, v balení, které je pro běžné domácnosti esteticky přijatelnější, než souprava klasického střihu. Z toho vychází zvukové ladění, měkčí, příjemnější a velmi tolerantní, což zaručuje univerzálnost a hlavně neúnavnost.

Daniel Březina
Reproduktory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify