Odolné sportovní kamery jako GoPro Hero nebo Contour mají zdatného konkurenta – Drift HD. Outdoorovou kamerou s displejem a dálkovým ovládáním v základní výbavě.
S rostoucí oblibou zážitkových sportů a sdílením videí roste i poptávka po malých odolných kamerách, které mohou nevšední zážitky zaznamenat. Nejznámější z tohoto oboru je bezpochyby škatule GoPro Hero, ale neforemná krabička bez náhledového displeje může i přes své obrazové kvality mnohé odradit právě zpracováním, chudší výbavou a vyšší cenou. A tak se tu otevřel prostor pro Drift HD, malou sportovní kameru, která zvládá Full HD záznam a má vše, co budete při řádění venku potřebovat.

Displej a dálkové ovládání ve standardu
Drift HD je kompaktní kamera podlouhlého tvaru vyrobená z odolného materiálu a všemožně chráněna pryží. Nárazy, prach či déšť kameře neublíží, nicméně i přes veškerá gumová těsnění není plně vodotěsná. Dle instrukcí v návodu snese jen déšť nebo krátkodobé ponoření, na hrátky pod vodou vyžaduje speciální pouzdro.

Ke kameře dostanete hromadu příslušenství zahrnující tři držáky a dálkové ovládání
Kamera má širokoúhlý otočný objektiv s úhlem záběru 170°, což je stejně jako u GoPro Hero 2. Pro snímání z akčních záběrů je to ideální, protože i z krátké vzdálenosti se do záběru vejde mnoho prostoru a umocňuje to také pocit z rychlosti. Možnost optického přiblížení chybí, to v této kategorii ovšem není žádné překvapení. Potěší možnost natočení objektivu podle náklonu těla kamery – nemusíte se pachtit s vyrovnáváním držáku.

Odolné tělo něco snese. Závit vespod umožňuje připevnění k jakémukoli stativu, nebo ke klipu, který se zasune do některého ze tří dodávaných držáků.
Hlavními výhodami kamery Drift HD oproti konkurenci je přítomnost náhledového displeje přímo na kameře (u GoPro Hero jen jako příplatkové externí příslušenství, u nejvyššího modelu kamery Contour možnost náhledu přes Bluetooth na displeji mobilu) a dálkového ovládání přímo v balení. Jsou to dvě velmi praktické vlastnosti.
Podrobný popis kamery na videu:
Na přilbu s ní!
V krabičce s kamerou dostanete USB kabel pro napájení a přenos dat do počítače (nabíječka chybí), jednu Li-Ion baterii s kapacitou 1100 mAh, dálkové ovládání, 2× zadní kryt (jeden zcela uzavřený, druhý s průchodkami na mikrofon či USB kabel), 1× zakřivený nalepovací držák, 1× plochý nalepovací držák, 1× univerzální držák s různými způsoby úchytu, klip pro připevnění kamery do držáků, univerzální pásek se suchým zipem a návod.

Objektiv můžete natáčet a záběr si přitom kontrolovat na displeji. Spuštění záznamu lze provést buď na kameře, nebo dálkovým ovladačem.
Připevnění kamery je celkem triviální. Na nejpoužívanější užití, tedy připevnění na přilbě, se hodí buď samolepící zaoblený držák, nebo univerzální se stahovacím páskem. Na své přilbě jsem nakonec užil samolepící držák, a přestože kvůli větracím otvorům nebyla styčná plocha zcela v kontaktu, kamera držela perfektně.

Zezadu je přístup k baterii a paměťové kartě
Ke kameře nedostanete paměťovou kartu, bude to tedy chtít ještě další drobnou investici do MicroSD karty. Při našem natáčení si minuta videa v plném rozlišení řekla o 111 MB paměti. To představuje 1 GB na 9 minut záznamu a 16GB karta tak vystačí přibližně na dvě a půl hodiny. Dříve vás ale omezí baterie, která při natáčení ve FullHD a zapnutém displeji udrží kameru v chodu něco přes hodinu. Výdrž lze prodloužit vypnutím displeje či snížením rozlišení.
Drift HD v praxi
Videozáznam je ukládán ve formátu MOV, uvnitř zabalené video má datový tok cca 15 000 kbps a pevné snímkování, zvuk má 128 kbps a vzorkovací frekvenci 48 kHz. Vzhledem k přítomnosti jen jediného mikrofonu je mono.
Subjektivní srovnání s konkurencí ukazuje, že Drift HD nabídne srovnatelnou kvalitu záznamu s GoPro Hero 2 a rozhodně podává lepší výsledky než Contour. Barvy jsou plné, komprese na přijatelné úrovni. Posuďte sami...
Ukázka 1 – Full HD záznam, jízda v lese na kole, záběr z přilby:
Ukázka 2 – Full HD záznam, dítě v parku, záběr z ruky:
Se zvukem je to docela špatné. Ani na nejvyšší nastavenou citlivost nepodává Drift HD co se týče zvuku dobré výkony. Ačkoli je mikrofon velmi chráněn, není ani nijak zvlášť odolný proti vlivu větru. Pokud chcete mít záběry například s mluveným komentářem, bude nutné si dokoupit externí mikrofon. Rozdíl je obrovský:

Externí mikrofon si už musíte dokoupit, vyjde na 369 Kč
Kromě videa umí kamera také fotit. Teprve u statických snímků pořádně vynikne efekt extrémně širokého objektivu. Rozlišení je pevně dané na 5 Mpx a kromě samostatných obrázků lze fotit i rychlé sekvence. Kvalita fotografií není oslnivá, ale zcela dostačující.

Ukázkové fotografie z kamery v plném rozlišení
Akční zážitky chtějí akční video
Co s takovou sportovní kamerou? Chce to vyrazit někam ven, a jakmile se schyluje k zajímavé akci, zapnout kameru. Nasbírané útržky pak doma na počítači slepíte, podkreslíte adekvátní hudbou a budete na YouTube za krále. Rychlé akce se přitom hodí natáčet ve sníženém rozlišení 720p, které umožní rychlejší snímkování 60 fps. Docílíte tak efektních zpomalených záběrů, které přitom zůstanou zcela plynulé.
Podívejte se na sportovní video vytvořené kamerou Drift HD v 720p:
Kamera Drift HD rozhodně potěšila. Za cenu do sedmi tisíc korun nabízí kvalitní záznam a plnou výbavu včetně displeje a dálkového ovládání. Samozřejmě by se nám líbilo, kdyby uměla například 60 fps v plném rozlišení, ale to zatím neumí ani žádný z cenově srovnatelných konkurentů. Chcete-li svá videa oživit o nevšední úhly záběru, můžeme Drift HD jedině doporučit.
K testu zapůjčil: Sportkamery.cz