Drsný město: válka gangů i policejních složek proti sobě stírá hranici mezi stranou zákona a zločinci [recenze filmu]

21. listopadu 2020
TWEET SDÍLET
Drsný město: válka gangů i policejních složek proti sobě stírá hranici mezi stranou zákona a zločinci [recenze filmu]
Režisér Olivier Marchal opětovně zužitkovává v autentičnosti žánrového podání svou osobní zkušenost u policejního sboru.

Plusy

 • Olivier Marchal přesně ví, jak to napsat a natočit, aby výsledek byl působivý, atmosférický a autentický.

Minusy

 • Množství postav a zvratů, při nichž vám bude chvíli trvat, než se v nich zorientujete.
8/10
Hodnocení

Máte v oblibě drsné a temné francouzské kriminálky sedmdesátých a osmdesátých let? Pak vás určitě potěší novinka dvaašedesátiletého režiséra Oliviera Marchala, který je už takřka po dvě dekády pokračovatelem a mistrem tohoto žánru. Má ho ostatně pod kůží už ze své profesní praxe, kdy v roce 1980 nastoupil k pařížskému policejnímu sboru a setrval v něm na různých pozicích a místech, včetně zpravodajského oddělení protiteroristické sekce, čtrnáct let.

Zároveň při výkonu svého povolání začal navštěvovat různé kurzy herectví, které pak zužitkoval ve svém hereckém debutu v krimi Nebuďte policajta (1988) s Alainem Delonem v hlavní roli. Uplatnil se i jako scenárista, kdy do kriminálních seriálů jako Komisař Moulin nebo Zvláštní jednotka přenášel své zkušenosti z praxe policisty. K souběžné herecké a scenáristické dráze si přibral v roce 2002 i tu režijní, z níž je asi nejznámější jeho policejní drama Válka policajtů z roku 2004. S ním má jeho nový film společné to, že i v něm zdůrazňuje soupeření mezi policejními útvary BRI a BRB.

Ve dvojím ohni

Marchal si ke svým filmům píše scénáře a ty dýchají autenticitou policejní praxe. Tím drsným městem z názvu jeho posledního počinu, na nějž Gaumont prodal práva Netflixu, je francouzské přístavní město Marseille. V něm svádí boj o dominanci dva gangy překupníků drog a rozbuškou k jejich ostrému střetu se stane, když ten korsický se samopaly zaútočí na arabský bar.

Situaci se snaží zkrotit a zároveň využít ve svůj prospěch čtyřčlenná jednotka pod vedením kapitána Vronského (Lannick Gautry). Klíčový svědek útoku je ale zastřelen během policejního výslechu a je čím dál zřejmější, že mafie má uvnitř policejního sboru svého informátora. Do města přijíždí nový policejní šéf (Jean Reno), který má situaci ve speciální jednotce stabilizovat a Vronski se tak ocitá ve dvojím ohni, protože musí své muže ochránit jak před gangstery, tak před těmi, jež by s ním měli stát v jedné řadě.

Hraje se o moc a vliv a to jak na straně policistů, tak gangsterů. Špinavý obchod s drogami korumpuje ty, jež by měli stát na straně zákona, věřit se dá málokomu, mrtvých přibývá a policisté jsou nuceni používat stejně nekompromisní metody jako jejich protivníci. Při narušení drogové zásilky mezi Korsičany a Španěly zemře policista protidrogového v utajení a všem je jasné, že teď jde do tuhého.

Nelze se neušpinit

Marchal přivádí na scénu nečernobílé postavy, z nichž o žádné nelze říci, že je vyloženě kladná. I ti policisté, kteří to myslí dobře, používají k prosazení svých cílů metody, při nichž jsou nuceni si ušpinit ruce. Třeba dohodou s těmi, které by měli tvrdě potírat. Jak říká jedna z postav, mezi metodami zástupců obou stran, zločinci i policisty, je jediný rozdíl, že ta jedna strana nosí policejní odznak. I na ní probíhají frakční boje a jsou neseny zákonem nekompromisní odvety, jak ukazuje totálně deziluzivní finále vyprávění.

Postav a zvratů je v něm hodně. Nějaký čas vám proto bude trvat, než se v postavách a v tom, s kým jsou spolčeny a ke které policejní jednotce nebo gangu patří, zorientujete, ale postupně do sebe začne vše zapadat a vy jen trnete, zda se ti, jimž fandíte, dočkají konce. Protože v této zkorumpované hře, kde se vynášejí informace a kde za sebou každý táhne nějaký škraloup, se můžete dočkat zrady z kterékoliv strany.

Marchalova kriminálka tak není prvotně postavena na drsné akci, ale její nekompromisnost pramení z řetězení činů více aktérů, které se sbíhají a jejichž osudovost spočívá právě v tom, že už nejdou vzít zpátky v momentě, když se ukáže, že ohrožují ty druhé.

Žánrový mistr

Olivier Marchal přesně ví, jak to napsat a natočit, aby výsledek byl působivý, atmosférický a autentický. Z herců vyzařuje mužné charisma chlápků s pár denním strništěm a vlasy ulíznutými dozadu, kteří vykonávají nebezpečné povolání, s jehož dopady se vyrovnávají za pomocí alkoholu, nevěr nebo ochranné hráze cynismu. A podobně i jejich ženské protějšky.

Na vzájemné vztahy mezi policisty se scénář hodně zaměřuje, stejně jako na morální dilemata, vyplývající z pohybu v prostředí, které v použití metod boje proti zločinu stírá hranici mezi těmi dobrými a špatnými. Tragédie těch, co stojí na straně zákona, pak spočívá navíc v tom, že i na ní vládnou konkurenční tlaky, zájmy, antagonismy a vlivové operace jednotlivých složek policie, které staví pěšáky těchto her víc proti sobě, než aby je vedla ke kooperaci.

Marchal do fungování policejních složek během své služební praxe nahlédl a nejednoznačné charaktery postav mu slouží k postihnutí mechanismů toho, co u nich viděl. Jeho Drsný město není převratné, ale velice poctivé policejní drama, kterým potvrzuje, že minimálně ve Francii stále zůstává mistrem tohoto žánru.

Drsný město

 • Žánr: policejní thriller
 • Původní název: Bronx 
 • www.netflix.com/cz/title/81115400
 • Francie, 2020
 • Scénář: Olivier Marchal
 • Režie: Olivier Marchal
 • Hrají: Lannick Gautry, Stanislas Merhar, Kaaris, Patrick Catalifo, David Belle, Moussa Maaskri, Jean Reno, Gérard Lanvin, Eriq Ebouaney, Catherine Marchal, Claudia Cardinale
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 30. 10. 2020

Hodnocení filmu: 8/10

Marek Čech

Trailer: 


 

Plusy: Olivier Marchal přesně ví, jak to napsat a natočit, aby výsledek byl působivý, atmosférický a autentický.

Minusy: Množství postav a zvratů, při nichž vám bude chvíli trvat, než se v nich zorientujete.


 

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Určitě si přečtěte

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

33 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

82 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Nový přehrávač Googlu trochu budí nejistotu novou podobou operačního systému, ale obavy nejsou na místě. Dostanete dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu z internetu.

23 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Android TVHD přehrávačeVideo