Duel hybridních špuntů: Fidue A83 vs. Dunu DN-2000

26. května 2015
TWEET SDÍLET
Duel hybridních špuntů: Fidue A83 vs. Dunu DN-2000
Dvojice sluchátek s unikátní technologií, špičkovou konstrukcí a vysokou cenou. Dokážou ale svým zvukem obstát proti konkurenci? A které z nich jsou lepší volbou?

Fidue A83 jako jedny z mála hybridů využívají ergonomické tvarování těla sluchátek, díky čemuž sedí v uchu velmi pohodlně a jistě i přes své větší rozměry. Nějaký čas zabere osvojení si správného postupu nasazování, ale po nějaké době se to stane otázkou pár vteřin. Sluchátka se dají nosit pouze s kabelem vedeným přes ucho, s čímž ale pomáhá dlouhá tvarovatelná část kabelu.

Oba modely nabízí pouze průměrnou izolaci, která ale bude dostatečná pro většinu hlučných prostředí. Od okolí ale nebudete nikdy zcela odstřiženi a budete ho alespoň částečně vnímat. Lépe jsou na tom kompletně uzavřené Dunu, protože u Fidue snižují izolaci malé větrací otvory. Ty se ale naštěstí nacházejí na vnitřní straně sluchátek a nepřenášejí tak hluk způsobený větrem.

Zvuk

Pro testování byl použit především vynikající Hi-res přenosný přehrávač Fiio X5. Sluchátka jsem vyzkoušel i s Ibassem DX50, Sony-A15, Xduoo X2 a klasikou v  podobě Sandisk Clip Zip. I když oba modely hrály velmi dobře i z obyčejného Clipu, každý upgrade přehrávače byl znatelný, více citlivé na změnu byly Fidue.

Hlavní předností hybridní konstrukce by teoreticky měla být kombinace mohutného a přirozeně znějícího basu dynamického měniče s čistými a detailními středy a výškami tlakových měničů. V praxi to bohužel tak jednoduché není a mnoho hybridů se v minulosti potýkalo s různými problémy. Často se nepovedlo vyladit střední pásmo, které pak až příliš ustoupilo do pozadí a ve zvuku znatelně chybělo, jindy se znatelně projevil rozdíl technologií měničů a bas tak zněl nepřirozeně a od celkového zvuku odtrženě. Po několika letech vývoje ale dokázali výrobci tyto počáteční problémy vyřešit a zde testované modely nabízí vynikající zvuk, který plně předvádí výhody hybridního systému.

  Klepněte pro větší obrázek

Jako většina ostatních hybridů, i dvojice Dunu a Fidue podávají zvuk se zvýrazněnými výškami a basem, takzvaně zvuk do V. Naštěstí to ani jedny z nich se zvýrazněním nepřehání a mezi hybridy patří mezi ty umírněnější a neutrálnější. I přes v základu podobné podání se mezi těmito dvěma modely dá najít velké množství drobných rozdílů, které velmi pomohou při rozhodování, které z nich zvolit.

O basové pásmo se u obou modelů stará 10 mm dynamický měnič a zde se naplno projeví výhoda hybridní konstrukce. V přímém porovnání s čistě dynamickými in-eary, které také nabízejí zvýrazněný bas (Sennheiser IE80, RHA T10), hrají testované hybridy bas výrazně přesnější, rychlejší a detailnější. Přitom si zachovávají plné a přirozené podání basu a nikdy nesklouznou k určité studenosti či nevýraznosti basu tlakových měničů. Ovšem tlakové měniče, minimálně u špičkových in-earů v podobné ceně, mají nadále technickou převahu a hybridy jim v přesnosti a detailnosti basu nestačí.

Klepněte pro větší obrázek

Podání basového pásma se mezi testovanými modely znatelně liší. Zatímco Dunu zvýrazňují hluboký bas pro celkově mohutnější a plnější zvuk, Fidue mají zvýrazněný jen středo-bas, čímž docílí ještě o něco přesnějšího basu, ale trochu ztrácejí na důraznosti a plnosti nejnižších tónů. Já osobně jsem velkým fanouškem filmových soundtracků a klasické hudby a tak mi výrazně více vyhovovalo mohutné burácení hlubokého basu z Dunu. Musím podotknout, že hluboký bas u Dunu je opravdu velmi unikátní a jednoduše skvělý, jeden z nejlepších jaký jsem kdy u in-earů slyšel, pokud nepočítám mnohaměničové customy.

Střední pásmo u obou modelů ustupuje mírně do pozadí, ale nadále tvoří plnohodnotnou součást zvuku. Podání hlasů i nástrojů působí trochu chladnějším a tenčím dojmem, ale naštěstí to sluchátka vynahrazují skvělou čistotou a detailností, v čemž překonávají většinu dynamických i mnohé tlakové in-eary. Z těchto dvou nabízí Dunu plnější a reálnější středy, Fidue naopak hrají vzdušněji a o trochu čistěji, ale bohužel se u nich lze občas setkat s nepříjemnými sykavkami.

Sluchátka se příliš neliší ani ve výškách. Ty jsou lehce zvýrazněné, nabízejí skvělý rozsah, velmi čisté podání a do zvuku přinášejí požadovanou energii. Přitom ani v jednom případě nejsou přehnaně ostré, agresivní či uměle znějící. Pokud ale může být problémem i sebemenší ostrost, jsou umírněnější Dunu tou lepší volbou.

Klepněte pro větší obrázek

Dunu mají velmi povedené podání prostoru, pěkně otevřená a rozsáhlá hudební scéna, nástroje přesně lokalizovatelné a jasně oddělené. Fidue jsou ale ještě o úroveň výše, nabízejí opravdu velký prostor a přitom nástroje jsou lépe lokalizovatelné, což vede ke skvělé přehlednosti hudební scény za každé situace.

Verdikt

Dunu DN-2000 i Fidue A83 jsou opravdu špičkově provedenými a skvěle hrajícími in-eary, které ve své ceně těžko hledají rozumnou konkurenci. Především jde ale o perfektní ukázku schopností hybridní technologie, která nabízí nový a unikátní přístup k reprodukci zvuku.

A které z nich zvolit? Dunu mají na své straně bohatší příslušenství, lepší izolaci a kvalitnější provedení, Fidue naopak lákají na znatelně pohodlnější usazení a hlavně na velmi důležitý výměnný kabel. Po zvukové stránce osobně upřednostňuji Dunu, ale sluchátka se liší spíše v drobnostech a tak velkou roli budou hrát konkrétní preference posluchače.

Fidue A83

Cena 9990 Kč

 • konstrukce intra-aurální
 • 10 mm dynamický měnič + 2x tlakový měnič
 • frekvenční rozsah 9 – 31 000 Hz
 • impedance 11 Ohm
 • citlivost 104 dB
 • konektor 3,5 mm jack rovný, MMCX
 • zapůjčil http://headphones.cz/

Dunu DN-2000

Cena 300 USD (cca 9100 Kč s daní)

 • konstrukce intra-aurální
 • 10 mm dynamický měnič + 2x tlakový měnič
 • frekvenční rozsah 10 – 30 000 Hz
 • impedance 16 Ohm
 • citlivost 102 dB
 • konektor 3,5 mm jack do L

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Fidue

Určitě si přečtěte

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

97 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech