15
Fotogalerie

Duel: Sennheiser Urbanite vs Sennheiser Momentum On-Ear

Kapitoly článku:


Když oba nedělají totéž

Musím přiznat, že sluchátka Momentum mi jsou zvukově rozhodně bližší. Pokud znáte dost typický projev sluchátek Sennheiser, nečeká na vás žádné překvapení. V podstatě jde o téměř ideální poměr mezi analytičností a líbivostí. Sluchátka přesně ví, kde si mohou trochu více vymyslet, kde přidat a kde zamaskovat nedostatky. Výsledkem je velmi vyrovnaný projev, který neurazí ani ty nejnáročnější.

DSC08827.JPG DSC08832.JPG  
Sennheiser Momentum On-Ear

Přestože je basová složka hodně výrazná, není neúměrná. Třeba u rychlé dvojšlapky přesně rozlišíte jednotlivé údery, stejně jako rychlou basovou kytaru. Basy jsou přesné a mohutně dávkované, ale sluchátka se je nesnaží cpát všude a za každou cenu. Díky tomu mají středy dost místa, takže třeba mluvené slovo není problém. Ani u písničkářů a folku obecně nebudete mít dojem zahuhlaného projevu, basy jakoby zjemní a nepřekáží. V rockové a metalové hudbě mě mile překvapila síla podání kytar právě v kombinaci se silnými basami. 

Třeba u Red Hot Chilli Peppers nebo Korn, neztratily kytary svůj syrový a ostrý zvuk i přesto, že baskytaristé obou skupin o sobě dávají rádi vědět. Výšky disponují dostatkem detailů a jsou v zásadě jasné a přesné, nicméně až u vážné hudby narazíte na mírně agresivnější housle a občas také ostřejší sykavky, což odhalí spíše cvičené ucho a většině to možná ani nepřijde. Občas si tohoto neduhu všimnete i u mluveného slova. Jinak musím ocenit celkově dobře podaný prostor a také dobrou lokalizaci. Momentum jsou prostě sluchátka, které se od Sennheiserů dají čekat a nezklamou. Kdyby si vymýšlely trochu méně basů a netlačili tolik na pilu u výšek, bylo by to zvukově ještě zajímavější, ale v této cenové relaci se jedná o vynikající sluchátka, která doporučím i náročnému posluchači.

DSC08842.JPGDSC08845.JPGDSC08861.JPGSennheiser Urbanite

Posoudit Urbanite je velmi obtížné, ale nejsem správná krevní skupina. U rocku, metalu i jazzu je basová složka tak zdůrazněná, že pokud narazíte na skladbu s rychlými bicími, pak neuslyšíte kromě dunění skoro nic jiného. Ale cílová skupina takovéto žánry neposlouchá. Vesměs jde u hudbu se silnými syntetickými basy a tu umí bravurně. Urbanite přesně sedí právě tyto mohutné basové rázy. Elektronická hudba je oproti Momentům šťavnatá a zní prostě lépe, a to přesně mladé tolik na Urbanitech baví.

K telefonu

Oboje sluchátka Sennheiser jsou díky nižší impedanci vhodná i k používání s telefony – lépe řečeno jsou pro ně určena. Díky vyměnitelným kabelům můžete použít klasický třípolový jack bez mikrofonu, který je univerzální a funguje v zásadě všude. Majitelé iOS zařízení využijí čtyřpólový kabel s mikrofonem, regulací hlasitosti a akčním tlačítek pro pauzu, přeskakování skladem atd. U Androidu je to něco složitější, kvůli tomu, že si každý výrobce dělá čtyřpólový jack jinak. Buď vsadíte na jistotu a vyberete si kabel jen s mikrofonem a tlačítkem, nebo máte štěstí a váš telefon je na seznamu podporovaných zařízení a pak je možné použít také ovládací panel i s regulací hlasitosti.

Obecně je ale volba sluchátek velmi individuální, pokud máte raději analytičtější zvuk s trochou zábavy, pak jděte určitě do Momentů, jestli je vaší doménou elektronická hudba a chcete se duněním vytáhnout plomby z osmiček, zkuste Urbanite. Nicméně je třeba si uvědomit, že Momentum jsou univerzálnější (a levnější) … ale možná právě proto mladí dávali při testovacím poslechu jednoznačnou předost efektním sluchátkům Urbanite. V každém případě jde o velmi povedenou dvojici, ze které si vyberete právě podle vkusu. 

Sennheiser MOMENTUM On-Ear

Cena: 

  • Frekvenční rozsah: 16 - 22 000 Hz 
  • Harmonické zkreslení (THD): <0,5% 
  • Akustický tlak: 112 dB, (1 kHz, 1 Vrms) 
  • Jmenovitá impedance: 18 Ohm 
  • Délka kabelu: 1,4 m 
  • Konstrukce: uzavřená, dynamická 
  • Hmotnost: 160 g 

Sennheiser URBANITE

Cena: 

  • Frekvenční rozsah: 16 – 22 000 Hz 
  • Harmonické zkreslení (THD): < 0,5 % (1 kHz, 100 dB) 
  • Akustický tlak: 118 dB (1 kHz, 1 Vrms) 
  • Jmenovitá impedance: 18 Ω 
  • Délka kabelu: 1,2 m 
  • Konstrukce: uzavřená, dynamická 
  • Hmotnost: 260 g 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud