Duna: parádní trailer na nové filmové zpracování slavné sci-fi je tady

Duna od Franka Herberta patří mezi nelepší a neslavnější knihy žánru sci-fi. Tuto klasiku napsal Frank Herbert sice už v roce 1965, ale u nás byla poprvé vydána v roce 1988. Jde o první knihu z sci-fi románu, Frank Herbert nakonec napsal šest knih patřící do originální série, existuje ale dalších 15 knih, které "svět Duny" dále rozšiřují.

dune.jpg

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce. Ti uprchnou do pouště a Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině...

Knihu poprvé zfilmoval v roce 1984 slavný režisér David Lynch, dílo však neslavilo divácký úspěch. O nové zpracování Duny se postaral režisér Denis Villeneuve, který má za sebou skvělé sci-fi Příchozí, či Blade Runner 2049. Ve filmu si zahrají Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Zendaya, Oscar Isaac, Javier Bardem, ale také Dave Bautista, či Jason Momoa.

Premiéru film měl mít film v prosinci roku 2020, ale jako u mnoha dalších filmů i Duna byla odložena. Nový termín premiéry je 14.10.2021, to jde film do kin, on-line bude od 22.10. na HBO MAX.

Určitě si přečtěte

Články odjinud