Dva miliony Čechů si platí Netflix, HBO Go, nebo jinou streamovací službu

Dva miliony Čechů si platí Netflix, HBO Go, nebo jinou streamovací službu

Během pandemie vzrostl počet lidí, kteří využívají streamovací on-line (VOD) služby nejen celosvětově, ale také v ČR. V současnosti si alespoň jednu ze streamovacích služeb předplácí 28 % českých televizních diváků. Výsledky zveřejnila společnosti Atmedia.

Podle výzkumu celých 28 % diváků ve věku 15–69 sleduje vedle běžných pořadů z nabídky TV stanic také filmy, seriály, či dokumenty, které nabízí některá ze streamovacích služeb. Alespoň jednu z nich tak u nás využívají téměř 2 miliony lidí, přitom část diváků se předplácí služeb hned několik – v průměru je to 1,44 služby.

Nejoblíbenější jsou Netflix a HBO Go. Konkrétně Netflix si předplácí 3 ze 4 českých televizních diváků, kteří sledují streamovací služby, tedy celých 74 %. V případě HBO Go je to 34 %. Na dalších místech se umístily iPrima, Voyo a Apple TV+. Příští rok ale jistě další vývoj ovlivní příchod streamovacích služeb Disney+ a HBO Max.

grafika.JPG

V porovnání s jinými zeměmi není u nás diváků VOD služeb zas tak moc. „Například ve Velké Británii nebo ve státech severní Evropy platí za VOD služby až 80 % domácností, přičemž neváhají platit i za 2 nebo 3 VOD služby najednou,“ upřesňuje Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia. Zásadní rozdíl proti Anglii je však nejen v pozdějším spuštění on-line služeb u nás, ale také ve zvyku českého diváka na český dabing. A ten zejména u Neflixu přicházel postupně a ani nyní není samozřejmostí. 

Proč lidé platit za služby VOD platí?

Čeští televizní diváci oceňují především bohatou nabídku pořadů (17,6 %), možnost vybrat si pořad podle aktuální nálady (17,5 %) a také možnost sledovat pořady kdykoliv a kdekoliv (17,0 %). K dalším důvodům, proč si Češi předplácí streamovací služby, patří možnost sledovat pořady bez reklam (16,9 %). Někteří pak chtějí sledovat pořady, jež nejsou v nabídce televizních stanic (15,1 %), případně chtějí své oblíbené pořady sledovat na různých zařízeních (14,3 %). Více než desetina diváků vyhledává zahraniční obsah, který chce sledovat v originálním znění. 

A proč nejsou lidí ochotni za VOD služby platit?

Nejčastěji udávaným důvodem, proč si Netflix či HBO Go neplatit, je názor, že nabídka pořadů na TV stanicích je dostatečná (42,8 %). Důležitou roli samozřejmě hraje cena. Více než třetina diváků nechce za video obsah platit (35,9 %), případněže je měsíční poplatek příliš vysoký (18,4 %). Zbytek nemá dle svých slov jednoduše čas (21,3 %). 

I přes tyto výhrady má 2,5 % českých televizních diváků, kteří zatím VOD služby nesledují, v plánu začít je využívat. Dalších 16,9 % ještě není rozhodnuto. Celkově by za videa na vyžádání byli ochotni platit v průměru 148 Kč měsíčně. V zahraničí pak v poslední době se rozšiřuje varianta nižších měsíčních plateb, doplněných omezeným množstvím reklam.

Výzkum realizovala společnost Atmedia na základě dotazníkového šetření, kterého se účastnilo celkem 6 134 respondentů (internetová populace ve věku 15–69 let) z Českého národního panelu. Dotazování probíhalo ve třech vlnách od jara loňského roku do jara letošního roku. Sběr dat realizovala výzkumná agentura Nielsen Admosphere.

Zdroj: TS, Atmedia Czech s.r.o.

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud