DVD/HDD rekordéry Panasonic pro rok 2008

19. února 2008
TWEET SDÍLET
Jaké modely nachystal Panasonic pro tento rok? Které nové funkce či vylepšení můžete u DVD/HDD rekordérů očekávat?

Digitalizace českých domácností je v plném proudu – obstarožní VHS rekordéry mizí pomalu ale jistě v propadlišti dějin a pod skříňkami na civění je stále častěji nahrazují jejich moderní, daleko praktičtější, digitální bratříčkové.

Již několikátý rok se objevují nové modely – více funkcí doplňuje větší stále kapacita pevného disku a z původní mašinky na nahrávání televizních pořadů se stále více stává multimediální centrum domácnosti. To nejenže umožní rodiči odložit sledování oblíbeného seriálu na pozdější hodinu, kdy ratolest již bohudík dřímá ve své postýlce, ale také díky velkému pevnému disku umožňuje hezky a přehledně uložit oblíbenou hudbu, rodinné fotografie či videozáznamy na jedno jediné místo.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi v Evropě nejprodávanější DVD/HDD rekordéry se jednoznačně řadí Panasonic. Za minulý rok si Panasonic pořídilo celkem 25 % kupujících, na druhém místě s konečnými 18 % je Sony následováno Samsungem se 13 procenty. Jaké modely a změny ve své velmi úspěšné řadě můžeme čekat od Panasonicu?

Méně šumu, více barev

Všechny rekodéry mají především vylepšenou funkci Viera Link. Pro propojení s firemním televizorem (disponujícím stejnou verzí) si rekordér z televizoru nahraje vaše naladěné programy a vše nastaví přesně tak, jak na televizoru. Novinkou je též funkce Direct TV Rec., kdy při sledování libovolného televizního pořadu stačí stisknout jediné tlačítko a DVD/HDD rekordér se automaticky spustí, nastaví stejnou předvolbu a začne okamžitě nahrávat vámi sledovaný pořad. Podobným způsobem funguje i funkce Pause Live TV, kdy po stisknutí tlačítka pořad kdykoliv zastavíte, stejně jako kdybyste sledovali film z DVD.
 
Protože digitalizace vysílání postupuje ani tuner pro příjem digitálního pozemního vysílání nezůstal stejný; je přidána adaptivní redukce šumu. Majitelé nejnovějších plochých televizorů zase uvítají vylepšený přepočet na vysoké rozlišení 1080p a 12-bitové zpracování barev, které oproti standardnímu 8-bitovému s 256 odstíny barev nabízí již 4 096 odstínů barev.
 
Všechny letošní modely (mimo DMR-EX768) budou již vybaveny USB konektorem a tři nejvyšší také dostaly do výbavy SD slot pro jednoduché přehrávání videozáznamů ze stále populárnějších digitálních kamer, jenž jako paměťové médium používají SD kartu. Modely DMR-EX98/EX88/EH68 by navíc měli poskytovat inteligentní archivování fotografií, kdy po vložení karty se automaticky na pevný disk (dle data i do nového adresáře) zkopírují pouze nové fotografie.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zajímavou funkcí některých modelů, již uvítají majitelé se záznamem na SD kartu je také jednoduché automatické nahrávání natočených filmů na pevný disk přímo z kamery
Důležitou drobností, na niž výrobce bohudík nezapomněl, je ztišení přístrojů. U nových modelů by mělo být použito uložení pevných disků jenž potlačuje vibrace doplněné teplotním senzorem. Nová technologie řízení otáček větráku dle teploty se postará, aby byly rekordéry co nejtišší – dle výrobce by nejvyšší hladina hluku neměla překročit 30 dB.
 
Všechny modely by měly nabídnou funkci Juke Box – z CD nebo z USB karty můžete zkopírovat na HDD hudbu. Uložit lze MP3 soubory, hudba z CD je zkopírována bez komprese, čili bez jakékoliv ztráty kvality.
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do rekordérů je zabudována databáze skladeb, takže ke skladbě či titulu bude automaticky vždy přiřazen název alba či skladby. Databáze by dle výrobce měla být každé tři měsíce doplňována a volně dostupná na internetových stránkách Panasonicu
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kopírování souborů z USB konektor na pevný disk je snadné. Po vložení USB disku se objeví nabídka a okamžitě lze zkopírovat či přehrát hudbu, fotky či DivX film

A jaké tedy můžete čekat modely? 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držitele ceny EISA za DVD/HDD rekordér roku 2007 nahradí model DMR-EX88. Kapacita disku je 400 GB, přístroj bude vybaven SD čtečkou a USB konektorem. Model DMR-EX78 nabídne nejen menší pevný disk (250GB), ale také postrádá SD slot. 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Panasonic DMR-EX98V – DVB-T tuner, USB konektor doplňuje SD slot, zajímavostí je především klasická VHS mechanika, pevný disk nabízí 250 GB. DMR-EX768 je nejjednodušším modelem s digitálním tunerem. Disk má kapacitu 160 GB – USB konektor, ani SD slot nenajdete 
Klepněte pro větší obrázek
Modely bez digitálního tuneru bude Panasonic nabízet dva. DMR-EH68 bude vybaven 320GB diskem a USB konektorem a SD slotem, zatímco DMR-EH58 má jen 250 GB disk a USB konektor 
Oficiální ceny jednotlivých modelů zatím nejsou známy, stejně jako přesný termín uvedení na trh. Doplníme je ale co nejdříve. Zajímavá je informace, že se Panasonic rozhodl prodávat u nás také DVD/HDD rekordér vybavený i digitálním satelitním tunerem – snaží se tak zjevně vyjít vstříc zákazníkům, kteří již chtějí přijímat digitální signál, ale bydlí ještě v oblasti, která není digitálním pozemním vysíláním pokryta.

Témata článku: Novinky, Panasonic