Edith Piaf: recenze DVD

8. října 2007
TWEET SDÍLET
Na DVD vychází film, který zobrazuje výjimečným způsobem dramatický a tragicky jímavý osud ženy, jenž žila, milovala a trpěla stejně intenzivně jako zpívala.

Do konkurence biografických filmů o výjimečných osobnostech, jejichž život často připomínal sinusoidu vzestupů a pádů, vstupuje francouzský režisér Olivier Dahan se svým projektem o legendární šansoniérce Edith Piaf, přezdívané Vrabčák či Děvče (odtud originální název La Môme).

Formálně neotřelá pocitová mozaika

Film, nadšeně přijatý na zahájení letošního berlínského festivalu a natáčený zčásti v ateliérech v České republice, se Dahan jako režisér a scenárista v jedné osobě snaží formálně oživit, aby se nestal dalším z řady sterilně nudných a chronologicky vyprávěných pomníků, snažících se o pietní zakonzervování mnohdy dramatických osudů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 
Nepředkládá nám faktograficky výživný portrét umělce, ale jde spíše po impresi, kterou v něm život i tvorba Edith Piaf vyvolává. Klíčové milníky zpěvaččina osudu rozehrává pomocí emočně silných výjevů, které se sympatickou neuspořádaností a impulzivností a za pomoci dobově ilustrativních hitů připomínají pocitovou mozaiku z různých období i prostředí jejího života.

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Přes úvod, zachycující koncertní kolaps nemocemi sužované umělkyně, se skokem přenášíme do časů jejího dětství, které ze všeho nejvíc připomíná dickensovský román o děvčátku, jež se díky nezlomné vůli z chudoby nevěstinců a pouličního zpívání propracovalo k prvním úspěchům. Oproti jiným životopisným vyprávěním, kde bývá dětství a dospívání jen načrtnuto, zde dostává toto období mnohem větší prostor jako určující klíč k celoživotní potřebě lásky a citu obdivované divy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Život Edith Piaf byl plný extrémů a touto optikou na něj film také nazírá. Příběhová linie působí jako hlavou běžící vzpomínky, které se vynořují s různou intenzitou působení. Dahan si vybírá z pohnutého života umělkyně na přeskáčku epizody ze stěžejních období, které jsou pro divákovu orientaci vždy uvedeny příslušným titulkem a letopočtem. Přesto se s přibývající metráží neubráníme dojmu, že selhává dramaturgická koncepce, jednotlivé situace se nedoplňují ani se nesváří a mnoho motivů, jež bylo rozehráno, není dokončeno.

Režisérovi je naopak třeba přičíst k dobru, že u látky, která by k tomu mohla snadno svádět, se snaží vyhýbat patosu a sentimentu. Potvrzuje cit pro emoční gradaci a některé scény jsou výborně natočeny. Za všechny zmiňme Edithino první vystoupení v šantánu a hlavně několikaminutovou hotelovou scénu, v níž se zpěvačka dozví o smrti své životní lásky, boxera Marcela. Bolestná realita si zde podává ruku se šťastnou fantazií, vše střihově korunováno až surrealistickým prolnutím života privátního s tím veřejným v přechodu z ložnice pokoje na osvětlené jeviště.

Stejně dobře a citlivě se tvůrcům podařilo propojit písně plné smutku, bolesti, melancholie i drzé frivolity s obrazy ze života Edith Piaf. Nejen melodie, ale i texty zdůrazňují atmosféru jednotlivých životních období a přispívají k pochopení mytologizované umělkyně. Funkčně ozvláštněnou formální stránku podporuje šerosvitně laděná kamera Tetsuo Nagaty irozmáchlá výprava, v retro atmosféře dokonale evokující takřka půlstoletí zpěvaččina předčasně vyhaslého života.

Marion Cotillardová si v roli Vrabčáka říká o Oscara

Vedle písní, které se nám i po letech svou emocionalitou zadírají pod kůži, získává ale snímek největší devízu v představitelce hlavní role Marion Cotillardové, jež si svým výkonem s neochvějnou jistotou říká o Oskarovou nominaci. Cotillardová ztvárnila Piaf způsobem, který Dahanův snímek povyšuje o několik tříd nad běžná biografická díla a předvádí zde jeden z nejlepších a nejpůsobivějších ženských hereckých partů za posledních několik let.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Herečka, na jejíž křehce smyslný půvab nelze od Scottova Dobrého ročníku zapomenout, se v postavě Edith proměnila k nepoznání. Pod nánosy make-upu ubrala ze své fyzické přitažlivosti a o to víc přidala na energii, již role vyžaduje. Předvádí strhující sólo, které ale svou intenzitou nepřebíjí intuitivní radost z hraní. Je vidět, že má šansoniérku dokonale odpozorovanou, což přenáší do celkové stylizace postavy. Osvojuje si její způsob řeči, hlasové zabarvení, gesta, mimiku i pohyb celého těla, včetně drobné strnulosti způsobené artritidou v rukou, kterou Piaf trpěla.

Excentrickou ženu s rozporuplnou povahou neformuje jen vnějškově, ale doslova diváka pohlcuje a vtahuje do svého vnitřního světa jako na houpačce se měnících emocí. Sebestřednost a sobeckost se v ní sváří s oddanou láskou i tichým zoufalstvím, destrukce s nezlomnou touhou, rošťácká rozjívenost s hlubokým smutkem.

Marion Cotillardová dokázala zachytit lascivnost holky z ulice i nejistotu a vyděšenost rodící se hvězdy. Vystihla nesnesitelné manýry alkoholem a morfiem povzbuzované zpěvačky, její fyzické obtíže v důsledku zdevastovanosti těla, i její okouzlení boxerským mistrem Marcelem Cerdanem, kdy v zamilovanosti celá rozkvete.

Ostatní postavy zůstávají ve světle tohoto strhujícího výkonu trochu v pozadí, přesto ale utkví v paměti Sylvie Testudová v úloze Edithiny parťačky do nepohody Mômene, Emmanuelle Seignerová jako mateřsky ochranitelská prostitutka Titine nebo Gérard Depardieu v roli zpěvaččina prvního impresária.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Příběh Edith Piaf potvrzuje, že nejlepší scénáře píše sám život. Tvůrci se této rady drželi a během velkorysých 140 minut nás nechali sledovat dramatický a tragicky jímavý osud ženy, jenž žila, milovala a trpěla stejně intenzivně jako zpívala. Když v závěru filmu v pařížské Olympii zpěvačka na sklonku života zpívá svou nejslavnější píseň Ničeho nelituji, protne se stylizace filmová a hudební s osobní impresí každého z nás a uvědomujeme si, jak moc se v zpěvaččiných šansonech setřel rozdíl mezi životem a uměním.

DVD

Jak je u distributora častým zvykem, DVD vychází bez jakékoliv bonusové výbavy vztahující se k filmu (když pomineme nezbytný trailer), což je u životopisného portrétu světoznámé šansoniérky, jejíž písně okouzlují stále nové generace posluchačů, trestuhodná nedbalost. Rozhodně doporučuji shlédnout film v originále se zdařilými českými titulky, abyste si vychutnali hlasovou kreaci ústřední herecké představitelky Marion Cotillardové.

Český dabing je solidní, nakřáplý hlas Tatiany Vilhelmové se k postavě Edith hodí, ale divák neznalý francouzského jazyka, který si vedle dabingu nezvolí i titulkovou podporu, bude ochuzen o překlad zpěvaččiných textů do češtiny. Dál už DVD obsahuje jen distribuční upoutávky.

Edih Piaf

 • Žánr: Biografické melodrama
 • www. tfmdistribution. com/lamome/lamome. htm
 • Původní název: La Môme
 • Francie/VB/ČR2007
 • Režie: Olivier Dahan
 • Hrají: Marion Cotillardová, Sylvie Testudová, Emmanuelle Seignerová, Gérard Depardieu, Jean- Pierre Martins

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

 • Čas: 141 minut
 • Obraz: 16: 9
 • Zvuk: Česky DD 5.1, Francouzsky DD 5.1
 • Titulky: české
 • Bonusy: trailery, upoutávky
 • Distributor: Magic Box
 • Cena : 499 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek2/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze


Írán v tichosti buduje flotilu raketových katamaránů

Írán v tichosti buduje flotilu raketových katamaránů

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLodě
Slovenský Antik začne poskytovat 10Gb/s symetrický internet

Slovenský Antik začne poskytovat 10Gb/s symetrický internet

Lukáš Václavík
SlovenskoPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Pokračování The Legend of Zelda: Breath of the Wild se chlubí prvními záběry z hraní

Pokračování The Legend of Zelda: Breath of the Wild se chlubí prvními záběry z hraní

Druhý díl vynikající The Legend of Zelda: Breath of the Wild konečně ukazuje záběry z hraní. Hra vyjde někdy v průběhu příštího roku.

Vojtěch Matušinský
The Legend of Zelda: Breath of the WildVideo