Novinky eGreatu řeší časté výtky na adresu androidích minipočítačů, současně ale přidávají nějaké nové.
Pokud jsme doposud vytýkali miniaturním počítačům s Androidem mizernou kvalitu WiFi připojení, nový Egreat H6 to řeší. Krabička není o mnoho větší, ale už má externí WiFi anténu a kvalita příjmu je opravdu podstatně vyšší.
Počítač Egreat U1 pak vypadá tvarem i materiály stejně jako černý puk Apple TV, rozměry jsou na milimetr shodné. Obsahuje ale podstatně více konektorů a v kategorii Android počítačů oceníte zejména možnost připojení k drátové síti. Bezdrátová pochopitelně také nechybí.
Oba počítače mají stejnou hardwarovou výbavu. Tedy procesor Rockchip RK3066 1,6 GHz s čtyřjádrovou grafikou Mali-400. 1 GB RAM doplňuje 4 GB flash paměti. V obou případech jako operační systém slouží Android 4.1 Jellybean.
Rozdíly jsou tak v rozměrech a možnostech připojení. Levnější H6 (1 690 Kč) obsahuje dva USB porty a slot pro microSD kartu, dražší U1 (2 190 Kč) přidává microUSB pro připojení k počítači, drátovou síť a analogový výstup obrazu a zvuku. U1 navíc dostanete s dálkovým ovládáním, ale popravdě stejně budete potřebovat klávesnici a myš.
S přehrávači jsme si zapůjčili i doplňkovou klávesnici s gyromyší KP-810-16A (699 Kč). Popisky tlačítek více sedí na ovládání Windows než Androidu, ale spíš mi vadilo prohození levého a pravého tlačítka myši. Na to se zvyká těžko.
Kromě standardních aplikací je v počítačích nainstalován i XBMC. Bohužel v nějaké speciální verzi, která nepřehrává videa ze sítě - přehrává se přes externí aplikaci. Z lokálních disků to použitelné je, ale ani tam nemáte schopnosti XBMC v dohledávání titulků nebo ovládání přehrávání. Klasická oficiální verze XBMC nemá podporu hardwaru pro tento pčítač a pro přehrávání ji nejde použít. Našel jsem ještě jinou betaverzi XBMC s podporou akcelerace na tomto procesoru, kde funguje přehrávání ze sítě a z lokálního umístění až 720p videa. 1080p se přímo v XBMC nepřehrává plynule, byť hardware na to sílu má. MX Player to zvládá.
Výkon počítačů dosahuje v Antutu nad hranici 8100 bodů, což je řadí k těm lepším. Funčkní WiFi si také zaslouží pochválit. Současně ale musíme říci, že pokud hledáte bezproblémový přehrávač k televizoru, i tady budete muset ladit, hledat vhodné aplikace a konfigurovat nastavení.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: