EISA : Nejlepší audio/video přístroje pro rok 2011/12

26. srpna 2011
TWEET SDÍLET
Nejlepší reproduktory pro počítač i pro poslech hudby, domácí kina, přehrávače a spoustu dalších nejlepších AV produktů ocenila EISA i v tomto roce. Které to jsou?

V minulém článku jsme se dozvěděli, které televizory a videopřístroje jsou letos považovány odbornou porotou složenou z novinářů za nejlepší. Zástupcem za Českou republiku je časopis Stereo-Video. Bez kvalitního zvuku to nikdy není ono, tak dnes zabrousíme nejen do videa a zesilovačů, ale i do nejlepších reproduktorů.

Pro zajímavost uvádím ceny, za kolik oceněné produkty pořídíte, vždy také uvádím vyjádření poroty k oceněným výrobkům. Je vidět, že nemusíte vždy platit desetitisice, nicméně i ti, co jsou ochotni zaplatit za oceněný přístroj cokoliv, si přijdou na své.

Evropské stolní reproduktory 2011-2012 – Bowers & Wilkins MM-1

hce counter

Za cenu přes 14 000 Kč můžete čekat jednu z nejlepších malých aktivních dvoukanálových sestav, které se dají sehnat. Při malé velikosti se člověk diví, kde se ten zvuk v těch bedýnkách bere. Udávanývýkon je 4x 18 W, kmitočtový rozsah 38 až 22 000 Hz.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „Proměňte svůj počítač v hifi sestavu, stačí připojit tyto dynamické aktivní reprosoustavy MM-1, jež se stanou během práce či hry u PC vaším nejlepším společníkem. Ozvučnice z hliníkových desek vysoká pouhých 17 cm spolu černou textilní ochrannou mřížkou působí minimalistickým a zároveň luxusním dojmem. Dvoupásmová konstrukce nabízí vestavěný DAC převodník, digitální signálový procesor (DSP) řídí basové reproduktory, výškáče jsou vybaveny technologií z nejvyšších modelů reprosoustav B&W. Hlasitost nastavujete stylovým dálkovým ovladačem, zdroje signálu připojíte přes 3,5mm jack nebo USB konektor. Nejsou levné, ale zvuková kvalita náklady snadno ospravedlní.“

Evropská audio stanice 2011-2012 - Bowers & Wilkins Zeppelin Air

hce counter

Další generace populární exkluzivní iPod dokovací stanice vylepšená hlavně o bezdrátové připojení opět není levná. Známý americký výrobce špičkové hi-fitechniky za ni chce opět přes 14 000 Kč. Na druhou stranu, hraje to fakt dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „Nenechte se zmást známým vzhledem přístrojů Zeppelin, tato nová verze Air se chlubí dokonalejší kvalitou zvuku a zvýšenou flexibilitou. Uvnitř nekompromisně navržené ozvučnice máme pět nových reproduktorů – subwoofer, dva středové a dva výškové – každý ovládaný vlastním digitálním signálovým procesorem a napájený zesilovačem třídy D. Jak správně soudíte z názvu, Zeppelin také obsahuje přijímač bezdrátového signálu Apple AirPlay pro přímé přehrávání nahrávek z archivu iTunes. K hlavní jednotce nyní digitálně připojíte s iPhonem, iPodem a iPadem pro reprodukci vaší hudby s ještě vyšší kvalitou.“

Evropský univerzální AV přehrávač 2011-2012
Cambridge Audio Azur 751BD

hce counter

Nový univerzální přehrávač renomované britské firmy zvládá všechny disky, co do něj vložíte. K spoustě ocenění přidala EISA to své, za 26 990 Kč může být tato lahůdka vaše.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „Ne, nemýlíte se, tento obdivuhodně všestranný přehrávač si dokáže poradit s disky CD, DVD, SACD, DVD-Audio i Blu-ray, včetně 3D verzí. Jeho procesor rozkóduje formáty Dolby a DTS HD, přičemž samostatný obvod Marvell QDEO poskytne prostřednictvím HDMI výstupu mimořádně kvalitní obraz. Možnosti připojení jsou opravdu bohaté, na internet dosáhnete přes přiložený Wi-Fi přijímač (dongle), k dispozici je také ethernetové rozhraní a navíc konektor e-SATA pro přehrávání HD audio a video souborů, včetně FLAC a MKV formátů, z vnějších zdrojů. 7.1kanálová audio část vlastní konstrukce je osazena pečlivě vybíranými a testovanými součástkami, shodnými z firemních CD přehrávačů série 6, které slibují jedinečný zvuk doprovázený skvělou kvalitou obrazu.“

Evropský audio design 2011-2012 - DALI FAZON F5

hce counter

Hliníkový korpus, neobvyklé tvary, frekvenční rozsah 49 až 23 000 Hz v tolerančním pásmu 6 dB a váha 13,9 Kg, to je nová 2,5 pásmové reprobedna firmy Dali. Za 69 000 Kč ji můžete mít dokonce v červené barvě.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „Hifi reprosoustava už dávno není jen pravoúhlá dřevěná skříň, stylová Fazon F5 nás o tom přesvědčí nejpůsobivěji. Tradiční materiály nahradil dánský audio specialista hliníkovým odlitkem, aby dosáhl originálního a šviháckého tvaru. Takový útvar nemá potěšit jen oko, klenutá ozvučnice je také ideální pro snížení vnitřních odrazů a je i neobyčejně tuhá. Hezkou tvářičku provázejí pečlivě testované firemní membrány z dřevěných vláken a hedvábný výškový reproduktor. K mání je ve vysoce leštěných barvách rudé, černé a bílé a tuto 86 cm vysokou skulpturu můžete postavit na speciální stojan, jenž ze všech stran ukryje přívodní kabely.“

Evropské reproduktory 2011-2012 - JBL Studio 190

hce counter

3,5 pásmové bedny s rozsahem 40 až 22 000 Hz (-+ 3dB) a váhou 22 kg, to je novinka od JBL. Přes velké rozměry a povedený design nezaplatíte za ně velkou. Pár pro stereoposlech stojí 23 980 Kč, dá se také doplnit o další bedny stejné řady do kompletní sestavy domácího kina.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „Firemní koncept Weave zaručuje, že reprosoustavy Studio 190 nezůstanou nepovšimnuty v davu – jsou efektní na první pohled. Trojpásmová konstrukce s párem 165mm basových měničů hraje velmi působivě a intenzivně, dynamicky a detailně, zvládne všechny typy hudby, včetně filmového doprovodu. Rozhodující je také kompatibilita se zesilovači, Studio 190 jsou ideálním partnerem mnohých i levných zesilovačů a AV receiverů. Tolik reproduktorů a tak nízká cenovka – jak to jen ta firma dělá?“

Evropská sestava reproduktorů 5.1 2011-2012 - KEF T205

hce counter

Lehké a poměrně malé reproduktory se vlezu opravdu všude, kmitočtový rozsah uvádí výrobce 80 Hz až 30 000 Hz, subwoofer s měničem o průměru 25 cm zvládá basy od 30 Hz a zájemce o tuto povedenou sestavu domácí kina za ni zaplatí kolem 42 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „V závodech sestrojit tu nejštíhlejší reprosoustavu se na stupeň vítězů postavila značka KEF se svou řadou T, tenkou pouhých 3,7 cm. Nejde však o podměrečné „Lo-Fi“ modely – jsou vybaveny firemními dvouvrstvými měniči s velmi tuhou a mělkou membránou. Mohou viset na zdi nebo stát na stojanech, vybírat si můžete z několika modelů reprosoustav a vytvořit tak velice homogenní sestavu, která nevyžaduje žádné zvláštní úsilí na instalaci a nastavení. Subwoofer pohání 250wattový zesilovač třídy D, jeho slušivý profil nebude u zadní či postranní zdi nijak překážet.“

Evropské 5.1 kanálové domácí kino 2011-2012 - LG HX966TZ/TZW

hce counter

Sestavu jsme nedávno testovali, v režimu domácího kina excelovala. Když k tomu přičteme bezdrátové zadní reproduktory, celkový výkon 1 100 W, hliníkový přehrávač, který připevníte i na stěnu jedná se o výborné all-in-one řešení pro fanouška filmů. Zvládá i přehrávat internetový obsah, multimédia z domácí sítě a rovněž je možné jej ovládat smartphonem. Za cenu od 12 000 Kč není co řešit.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „Toužíte po vyhraněné a osobité sestavě domácího kina, aniž byste museli vyrabovat svou peněženku? 3D Blu-ray kino HX966TZ s 5.1kanálovým ozvučením, snadným připojením a nastavením a bezdrátovými zadními reprosoustavami by mohlo být to pravé. Hlavní jednotka je vybavena technologií Smart TV umožňující prohlížení webu, stahování aplikací, zkontaktuje vás s vašimi přáteli na sociálních sítích, poskytne vám předpověď počasí nebo umožní hrát hry. Funkce Wi-Fi Direct opravdu snadno propojí vaše bezdrátové domácí přístroje, k USB vstupu připojíte externí disky a základnu pro iPhone/iPod. Na trhu přeplněném většinou složitými sestavami nabízí LG ryzí a nefalšované řešení s přátelským ovládáním a chováním.“

Evropský síťový přehrávač hudby 2011-2012 - Musical Fidelity M1 CLiC

hce counter

Síťový hudební přehrávač za cenu přesahující 36 000 není určen běžným spotřebitelům, ale náročným majitelům kvalitních hi-fi sestav, kteří touží po kvalitním doplňku, který by vyřešil přehrávání hudby ze sítě i pevných disků.

Klepněte pro větší obrázek

Porota EISA: „Co je CLiC? Nazvat ho jen digitálním předzesilovačem nebo streamerem by nevystihlo celou podstatu. Přesnější je nejspíš komplexní komponent, jímž proudí internetová rádia a hudební soubory ze všemožných zdrojů včetně kabelové i bezdrátové sítě a USB externích úložišť, CD přehrávače a analogových zdrojů. CLiC je založený na firemním převodníku (DAC) s rozlišením 192 kHz/24 bitů; veškeré údaje zobrazuje rozměrný, jasný displej, jenž usnadňuje obsluhu. Máme tu celkem sedm digitálních vstupů, k nimž připojíme také iPod/iPhone/iPad, přední a zadní USB, dva koaxiální a jeden optický vstup. Musical Fidelity hraje báječně otevřeně, přehledně, živě a přes svou nízkou hmotnost vás dokáže až udeřit svou dynamikou a razantností.“

Témata článku: Novinky, EISA

Určitě si přečtěte

30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

74 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
Dokud vás smrt nerozdělí. Jak funguje doživotní záruka na sluchátka Koss?

Dokud vás smrt nerozdělí. Jak funguje doživotní záruka na sluchátka Koss?

76 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
SluchátkaKoss
Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

35 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Video
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů