ELAC Concentro: podlahové High-End reproduktory [test]

20. května 2018
TWEET SDÍLET
Vizuálně elegantní a atypické reprobedny ELAC Concentro stojí více než 1,5 milionu korun a svůj styl přenáší i do svého zvukového charakteru. Nabízí důstojný přednes, který funguje bez ohledu na preferovanou hlasitost.

Severoněmecký ELAC patří k nejstarším značkám v audio oboru, ačkoliv po ne úplně nepodstatnou část své existence se firma věnovala výrobě sonarů nebo třeba šicích strojů. Poválečné období je nicméně charakterizováno nástupem výroby gramofonů a později také elektroniky a hlavně reprosoustav, jež provází ELAC po nejdelší část "kariéry". Dnes společnost sídlící v Kielu spolupracuje na nových modelech především s věhlasným Andrew Jonesem ve své kalifornské pobočce, ale některé reprosoustavy stále ještě v prostorách původního kielského domova. Třeba i vrcholný model Concentro.

Slovo "concentro" odkazuje na ohnisko, nebo soustředěnost (a soustřednost), jinými slovy na to, co je pro konstrukci ELAC typické - koncentrický měnič pro střední a nejvyšší frekvence. Model Concentro vznikl k 90. výročí existence značky a je vidět, že už na pohled chtěli být designéři jiní. Organické tvary připomínají tak trochu průřez vejcem, uloženým na mohutném podstavci a reprosoustavám nelze upřít eleganci a moderní čistotu, stejně jako zpracování hodné této extrémní cenové kategorie.

Vzhled a konstrukce

Na reprosoustavách byste hodně dlouho hledali nějakou ostrou hranu, obliny kralují každému kousku od základy, vyfrézované z jediného kusu hliníku a vážící solidních 25 kg, až po boční panely, ve kterých se ukrývají basové měniče. Tvar ozvučnice není náhodný - vejčitý tvar eliminuje vznik stojatého vlnění a navíc nabízí velmi dobrou pevnost a vysokou odolnost rezonancím. Aby skříň byla skutečně dokonale netečná, jsou v ní jak vertikální, tak horizontální rozpěry, reproduktory na přední stěně pak mají vlastní pracovní komory. Materiálem není žádný exotický kov, ale navzdory luxusní povrchové úpravě, která to dobře tají, jde o klasické MDF profily.

Beoplay H9i a H8i: inovovaná sluchátka z Dánska [test]

Beoplay H9i a H8i: inovovaná sluchátka z Dánska [test]

Ačkoli patří Bang & Olufsen mezi tradiční luxusní výrobce, v posledních letech se snaží svojí divizí Beoplay stále více přiblížit mladým aktivním uživatelům mobilního příslušenství. Mimo jiné i proto se nedávno objevila na trhu dvojice inovovaných modelů Bluetooth sluchátek.

Půjdeme-li odspodu, můžeme si popsat všechny zásadní konstrukční body reprosoustav - základna stojí na čtveřici masivních hrotů, v její zadní části se pak schovávají vertikálně orientované reproterminály, které ač tvoří opravdu velké a komfortní konektory, vypadají v poměru k tak velké ploše až legračně malé. Kousek nad nimi se na zadní ploše ozvučnice otevírá dvojice bassreflexových chřtánů (výdechy tomu nelze říkat), jejichž vnitřní dráha vede hluboko útrobami ozvučnice.

Boční plochy můžete mít ze dřeva, kůže nebo uhlíkových vláken (což dává spolu s prakticky libovolnou volitelnou barvou laku skříně velké množství výsledných kombinací) a v jejich horní a dolní části se nachází z obou stran místo pro basové měniče. Oválný tvar boků se opakuje i přímo uprostřed čelní stěny, kde jsou hned pod sebou usazeny měnič koncentrický pro středy a výšky a membrána pro středy a vyšší basy.

Všechny použité měniče jsou vlastním dílem ELAC - o nejhlubší tóny pečuje čtveřice měničů, zapojených v protilehlém páru formou push-push / pull-pull. Kónusy černých membrán jsou vyrobeny z hliníku a mají průměr 25 cm, pohání je silným magnetem rozhýbávaná cívka s průměrem 7,5 cm, závěs z poddajné gumy zase umožňuje dlouhou cestu membrány.

Magnat RV 4: hybridní elektronkový zesilovač s velkým zvukem [test]

Magnat RV 4: hybridní elektronkový zesilovač s velkým zvukem [test]

Zajímavý zesilovač Magnat RV 4 stojí za úvahu těm, kteří si více považují hudebnosti, barevné tonality a pohodového dlouhodobého soužití nad analytickou neutralitou.

Zepředu je pak osazený reproduktor s typickou "krystalovou" membránou s lomenými tvary, ta má průměr 17 cm. Materiálem je tu hliníkovo-papírový sendvič, kde hliník zajišťuje pevnost a papír tvar. Hned nad tímto středobasem je koncentrický středo-výškový měnič, kombinující 14 cm ring-radiator s membránou strukturovanou podle vzoru středobasu s 5. generací vysokotónového měniče JET. Tento tradiční firemní měnič pracuje se skládanou fólií a silným neodymovým magnetem, díky kterému lehoulinká fólie reaguje na signál extrémně rychle. Navíc lze pomocí otočného prvku na zadní straně celý koncentrický měnič posouvat dopředu a dozadu a tím upravovat bod "zaostření" zvuku podle místnosti či chuti.

ELAC Concentro měří na výšku působivých 168 cm, na šířku 46 cm a do hloubky 61 cm, takže jde o skutečné dominanty poslechového prostoru, navíc z nich jaksi cítíte jejich neskromnou hmotnost cca 150 kg. Rozhodně působivý je udávaný frekvenční rozsah 18 - 50 000 Hz, který frekvenční výhybka dělí na 120 Hz, 360 Hz a 2 700 Hz, tvoříc tím plnohodnotnou čtyřpásmovou koncepci. Concentro mají udávanou jmenovitou impedanci 4 ohmy a charakteristickou citlivost 90 dB / 2,83 V / m, takže lze věřit i výrobcem udávanému doporučenému výkonu zesilovače "alespoň 80 Wattů" - Concentro by neměl být problém rozehrát.

Jak to hraje

Vrcholné ELAC Concentro jsme poslouchali v pražském studiu AudioEgo v tamním novém ELAC Center. Hrálo se primárně ze služeb Qobuz a TIDAL, protože v AudioEgo jdou moderní cestou - tomu odpovídal i použitý streamer Linn Klimax a zesilovače Devialet v monofonním zapojení. Všechno bylo propojeno neskromně provedenými vlastními kabely AudioEgo. Poprvé jsme pak Concentro měli možnost slyšet ještě ve fázi těsně před vypuštěním v sídle ELAC ve vhodnější místnosti se systémem Burmester.

Tangent Spectrum X5 BT: aktivní regálové reprobedny s Bluetooth [test]

Tangent Spectrum X5 BT: aktivní regálové reprobedny s Bluetooth [test]

enově dostupné lifestyle reprosoustavy, o tom žádná - jejich primárním cílem je být zaplatitelné (což jsou), nabídnout všechno, co domácnost potřebuje z pohledu drátové i bezdrátové konektivity (což nabízí), vypadat dobře (což vypadají) a hrát

Od takhle velkých (o ceně nemluvě) reprosoustav jednoduše čekáte neomezenou sílu a - proč si to nepřiznat - i jednoduše velký a razantní bas. Mocně nahrané basové lince v "How deep is your love" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) Concentro trochu utáhly otěže, hluboké tóny byly velmi poklidné, ale zase kulaté, poddajné, byl to bas velmi dobře čitelný, tóny artikulované, dospělé, s lehoučkým dotykem hedvábí na okrajích. Concentro vám svým basovým podáním možná nenamasírují bránici, ale to napětí tlusté struny a ta velká energie, to brouknutí, to tu prostě je cítit. Ne tak dramaticky jako u jiných podobně velkých konstrukcí, ale pro ty, kteří nepotřebují efekt možná o to příjemněji.

Měniče na přední stěně dokázaly solidně zformovat hlas Ann Hampton Callaway v "Blue Moon" ("Blues in the night" | 2006 | Telarc | CD-83641). Vokál zní lehce, bez potíží a pocitu limitace si vychutnáte všechny důrazné špičky i jen lehoučké šeptání, cítíte tělo a přitom i tady je patrná celková uměřenost, uklidněnost a jemnost, kterou Concentrovyznávají. Žádná nervozita, žádné řízné sykavky (i když na nahrávce jich rozhodně pár najdete), navíc stejně snadná čitelnost už od opravdu minimální hlasitosti až po to, co vydržíte vy nebo sousedé. 

Concentro se nesnaží jít cestou technické bravury a dotaženosti i toho nejposlednějšího detailu, mnohem více je to až překvapivě intimní, jemný způsob přednesu. Concentro pak - pochopitelně pro svou cenovou třídu - umí prokreslit vokál tak, že působí přirozeně. Je to prezentace netechnická, přirozeně barevná, snad až trochu civilní a v dobrém slova smyslu jednoduchá.

Klipsch R-26PF: povedené velké, aktivní Hi-Fi reprobedny za dobrou cenu [test]

Klipsch R-26PF: povedené velké, aktivní Hi-Fi reprobedny za dobrou cenu [test]

Klipsch se ve 260W sloupcích R-26PF podařil zásah do černého - minimálně v segmentu "lifestyle" ozvučení. Za své rozhodně akceptovatelné peníze dostanete velký kus bedny, zejména pokud chcete dostupný "zvuk s koulemi".

Skládaný pásek v Concentro se stará o svižné, zaříznuté a konkrétně zaostřené výšky; když se roztančí nespočet cinkátek, chřestítek, ťukátek a břinkátek ve "Spirit of the Air" Pata Methenyho ("Orchestrion" | 2010 | Nonesuch | 7559-79847-3), pásek v nich naprosto v klidu udrží přehledné rozvrstvení, skvělé se pak popsuje i s podáním charakteru, naprosto snadno vnímáte odlišné charaktery každého činelu, dokonce i jejich rozdílné velikosti. Přesto ani tweeter nemá tendenci k nějaké techničnosti, naopak respektuje to poklidné, jemné celkové ladění. Concentro se nijak nepředvádí, není to exhibice, ale naopak velmi přirozený zvuk.

To vlastně platilo i pro Musorgského "Velkou bránu Kyjevskou", která přes svou rozmáchlost byla dynamicky nepřiškrcená, ale také neopulentní, spíš poklidná; zvuk jako celek nepostrádá objektivní dynamické kvality, nemáte pocit, že by se energie někde zadrhla, ale přesto je to velmi klidný, ne drtivý styl, není to strhující tlak, kdy občas prostě možná budete chtít o kousek víc autority, takový mohutnější, razantnější, pronikavější přednes.

Rozlišení je pak výtečné; kontury basové linky v Davisově "Pharaoh´s Dance" ("Bitches Brew" | 1999 | Columbia | C2K 65774) byly pevné a konkrétní, ani spletitost ostatních nástrojových linek Concentro nijak nezaskočila - hudba zůstává krásně rozpletená, informativní, ani stopa po chaosu či nejistotě. Tedy když se uvolníte a do hudby se vpijete, Concentro nejsou nutkavě naléhavé, necpou vám detaily pod nos a netlačí na vás, naopak spíše v klidu nechávají hudbu proplouvat, pohodovým, velmi relaxovaným způsobem.

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

QDC 8CS: vynikající čínské High-end špunty na zakázku [test]

Špuntová sluchátka na míru s cenou 40 000 Kč boří zažité předsudky o levných čínských sluchátkách. Svým referenčním laděním míří především na zvukové profesionály, ale nepochybně je ocení i velká skupina audiophilů.

Podání prostoru hudební scény ve Stingově "Englishman in New York" z desky "Symphonicities" bylo excelentní - sladění všech měničů funguje a vytváří i díky velikosti přesvědčivě velkou scénu, zasahující i ve velmi průměrných akustických podmínkách až za hmotu ozvučnic v pravolevém směru, Concentro skvěle zvládají tu celkovou vzdušnost a propojenost z nahrávky naservírovat do poslechové místnosti. Hudba vás obklopí, jemně, lehce a přesvědčivě, s velmi snadnou, nekomplikovanou přehledností, hloubkou a velmi blízko kýženému ideálu realistické trojdimenzionálnosti.

Přestože ELAC Concentro se zdály mít poněkud vlastní cestu k podání zvuku, jejich charakter pomohl upřednostnit hudbu jako takovou před její technickou úrovní - třeba Cashova "Ain´t No Grave" z desky "American Recordings IV" vám nenažene husí kůži, ale celkově poklidný, laskavý přednes reprosoustav s citem pro plynulost a lehkost zahladí i jisté nectnosti, plechovost nebo říznost v některých místech skladby. Hudba pak byla výtečně propracovaná, bez stresu, bez nucenosti, je to velmi snadno poslouchatelné a příjemné.

Verdikt

Vizuálně elegantní a atypické ELAC Concentro přenáší svůj styl i do svého zvukového charakteru. Tedy to, že jsou trochu jiné. Kladou důraz na jemnost, jistou dalo by se říci eleganci, lehkost a plynulost přednesu, třebaže ani ryze technické atributy jako je pěkné, přirozené rozlišení nebo dynamika nepřichází zkrátka. Zvuk Concentro je ale tak klidný, tak nevtíravý, že budete možná potřebovat něco času na "přeladění", abyste ocenili jeho celkovou kultivovanost.

Možná byste v této cenové hladině čekali instantní zážitek, ale ten Concentro rozhodně nenabízí. Pokud vás ale zajímá opravdu moc pěkný designový solitér s klidným a důstojným přednesem, který funguje bez ohledu na preferované hlasitosti a nahrávky, pak jsou ELAC Concentro zajímavou možností, i když by občas trocha nadšení a intenzity navrch přednesu prospěla.

Klady

+ působivý designový kousek!
+ klidný a důstojný přednes
+ možnost zaostřit si sweet spot
+ výtečné zpracování
+ drží se stylu ELAC, jen ve velkém

Zápory

- na poklidnost a neefektnost přednesu si musíte zvyknout

ELAC Concentro

Cena: 1 580 000 Kč

Zapůjčil: AudioEgo, www.audioego.com 

Výrobce: ELAC

Specifikace

 • Měniče: Tweeter JET 5, modifikovaný, 70/140 [mm]AS-XR Ring radiator, 220 [mm] AS-XR Cone
 • Bass reflex: 2 off 120×350 [mm] 
 • Woofer: 4 off 250 AS  [mm]
 • Crossover frekvence: 120 / 360 / 2700 [Hz]
 • Frekvenční rozsah ( IEC 268-5): 18 – 50 000 [Hz]
 • Citlivost: 90 [dB/2.83V/m]
 • Doporučený výkon zesilovače: 80 – 600 [W/kanál]
 • Výkon (kontïnuální): 400 [W]
 • Výkon (dynamický): 600 [W]
 • Impedance: 4 Ω
 • Hmotnost: 140 [kg]
 • Rozměry: 460 x 1680 x 610 mm

Poznámka redakce: Autor je šéfredaktor magazínu HiFi Voice, článek byl převzat z HiFi Voice

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Test, Reproduktory, High-End, Elac

Určitě si přečtěte

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

34 Tomáš Holčík

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

43 Marek Čech, Vojtěch Malý

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

13 Marek Čech