Elac Debut Reference: nová řada reproduktorů slibuje skvělý zvuk i vzhled za zajímavou cenu

26. června 2020
TWEET SDÍLET
Už první generace reprosoustav ELAC Debut získala ocenění EISA 2016/2017 v kategorii „evropské reproduktory roku“. Vylepšená generace Debut 2.0. posbírala řadu ocenění v individuálních recenzích. Letos přichází na trh třetí, nejvyšší řada ELAC Debut Reference, která se má prodávat souběžně s repro Debut 2.0. Má zachovat vynikajícího poměru cena/výkon a přidat lepší zvuk a vytříbený design.

Nové reprosoustavy Elec Debut Reference jsou osazeny basovými reproduktory s pevnějšími kónickými membránami z aramidových vláken s odlévanými hliníkovými koši. To má přinést velmi přesné, rychlé a dynamické basy s minimálním zkreslením.

Výšková textilní kalota, která má průměr 25 mm, je vsazena do přepracovaného zvukovodu a otvory ochranné mřížky tvarované do struktury voštin umožňují účinnější rozptyl a vyzařování zvuku do prostoru. Ozvučnice reprosoustav obsahuje basreflexový port se štěrbinovým výdechem orientovaným vpřed do poslechového prostoru.

Klepněte pro větší obrázek

Nové obvodové vyztužení spojující horní a boční panely všech stěn kabinetů má dle výrobce "tlumit vibrace skříně a eliminuje nežádoucí zvukové projevy". Výsledkem má dle ELACu být "vynikající zvuk v rozsahu celého frekvenčního spektra".

Řada Elac Debut Reference má navíc přidat elegantní design, který jak sám Elac přiznává, dosavadním generacím těchto reprosoustav přeci jen chyběl. K dispozici jsou dvě povrchové úpravy. První kombinuje matnou bílou čelní desku a vinylovou folii připomínající strukturu běleného dubu. Druhé provedení tvoří imitace tmavě mořeného ořechového dřeva s matně černou přední deskou. Ochranná mřížka potažená průzvučnou tkaninou připomínající šedý tvíd je společná. Při všech vylepšeních si nové reprosoustavy mají zachovat vynikající poměr cena / výkon, čímž mimo jiné také zabodovaly první dvě generace.

Klepněte pro větší obrázek

Stereo sady i kompletní řešení domácího kina

Řada Debut Reference zahrnuje regálovou i podlahovou stereo soustavu a také centrální reproduktor. Kombinace všech tří variant ve spojení s adekvátním zesilovačem nabízí možnost vytvoření komplexního systému domácího kina.

Dvoupásmové regálové soustavy s rozměry 359 x 208 x 275 mm jsou osazeny basovým reproduktorem o průměru 165 mm a 25 mm výškovou kalotou. Jeho frekvenční rozsah sahá od 44 Hz do 35 000 Hz. Nejvyšší vstupní výkon je 120 W na každý kanál.

Podlahová varianta se třemi 130 mm basovými a jednou stejně velkou středo-pásmovou membránou doplněnou výškovým reproduktorem shodným s regálovou soustavou má rozměry 1016 x 185 x 242 mm a umožňuje zatížení až 140 W na kanál. Podlahový model je pro větší stabilitu opatřen sadou hliníkových vysutých nožek s odhmotňovacími hroty na koncích.

Klepněte pro větší obrázek

Centrální reproduktor pro sestavu domácího kina s rozměry 185 x 527 x 242 mm obsahuje kromě 25 mm výškové kaloty také dva basové měniče o průměru 130 mm.

Řada Elec Debut Reference se prodává souběžně s modely Debut 2.0. Pár regálových reprosoustavy ELAC Debut Reference DB R 62 má oficiální cenu 13 600 Kč. Podlahové sloupové repro DF R 52 (pár) má stát 32 800 Kč a centrální reproduktor DC R 52 má oficiální cenu 10 900 Kč.

Zdroj: BaSys

Témata článku: Hi-Fi, Novinky, Elac

Určitě si přečtěte

Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Nové Xavian Stella Esclusiva jsou ambiciózní sloupky, které mají s původními jmenovci společnou jen podobu na první pohled. Tak pěkné, tak čistě hrající, tak v konečném důsledku přirozené a snadno poslouchatelné reprosoustavy za dané peníze aby jeden pohledal.

29 Daniel Březina

Daniel Březina
Reproduktory
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

95 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

47 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor