Emgeton M6 Cult Slim: test MP3 přehrávače

30. prosince 2008
TWEET SDÍLET
Inovovaný přehrávač u nás populární značky prodělal liposukci. I v odlehčené verzi má stále co nabídnout.

Rozměry přístroje nejsou na první pohled nijak miniaturní, ale stačí si jej vzít do ruky a hned oceníte to, co říká dodatek v jeho názvu. Emgeton M6 Cult Slim je nástupcem „starého“ a často vychvalovaného modelu M6 Cult, který prošel několika málo inovacemi, z nichž nejvýraznější je snížená tloušťka z 10 mm na pouhých 7,3 mm. A tu vám jen tak nějaký přehrávač nenabídne, z přímé testované konkurence jej předběhl jen nový iPod nano. Bez problémů jej tak můžete nosit po kapsách bez toho, aby vám výrazněji překážel nebo vás tlačil. Provedení má vcelku odolné díky kovové spodní částí. Nicméně jej nepřeceňujte, takové přisednutí displejové části by nemuselo dopadnout dobře.

Většinu plochy zabírá displej s rozměry 48×36 mm a rozlišením 320×240 pixelů. Může se rovněž pochlubit jemným rastrem, velmi dobrou intenzitou podsvícení a možností zobrazení až 260 tisíc barev.

O výstředním, zajímavém nebo líbivém provedení se u tohoto modelu snad ani příliš hovořit nedá. Je to zkrátka normální přehrávač, který můžete mít barevně laděný do černé nebo bílé barvy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Paměťové karty tento model bohužel nepodporuje a musíte si vystačit s kapacitami interních pamětí. Dostupné by měly být 4, 8 a 16 GB varianty, nicméně v prodeji jsou spíše jen modely s 4 a 8 GB pamětí. U moha prodejců narazíte i na 2 GB varianty, nicméně při bližším ohledání zjistíte, že se v těchto případech jedná o starý a „tlustší“ model.

Na hudbu ze široka

Podpora hudebních formátů je takřka ukázková. Je snad někdo, komu nebude stačit MP3, WMA, OGG, WAV a dokonce ani FLAC? Hudební obsah (ale nejen ten) lze procházet v klasickém stylu stromové struktury, ale také jej třídit dle mnoha způsobů podle interní hudební knihovny, která se aktualizuje vždy po nahrání skladeb. Pro tento způsob je samozřejmě vhodné mít správně nastavené popisky. České znaky v nich, ale i samotných názvů souborů jsou zobrazeny korektně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příliš tlačítek pro ovládání přehrávač nemá a nelze říci, že by to bylo snad na škodu. Vše zajišťuje jednolitá dotyková plocha s čtyřmi tlačítkovými plochami na okrajích. Vertikální pohyb v nabídce či změnu hlasitosti tak lze provádět velmi snadno pouhým pohybem prstu po dotykové ploše. Tento způsob zcela postačuje k dobrému a rychlému ovládání, kterému lze vytýkat jen málo. Snad jen možná až příliš citlivou ovládací plochu, je to však otázkou cviku a zvyku. Vzhledem k dotykové ploše nemůže být přehrávač nevybaven tlačítkem Hold pro zamykání ovládání (ve vrchní částí).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vcelku logicky a přehledně je provedena vlastní nabídka a jistě oceníte velmi svižnou odezvu a dobré možnosti nastavení včetně částečné úpravy základní nabídky, změny barvy písma, pozadí apod. I tak by ale grafické zpracování nabídky mohlo být lepší, působí zkrátka trochu lacině. S češtinou, jak vidno, opět žádný problém není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na prcka solidní výdrž

S výdrží se tento přehrávač pochlapil, tedy minimálně vzhledem k jeho malé tloušťce. Přehrávat hudbu by mu dle výrobce nemělo dělat potíže až 26 hodin a v případě videa 5 hodin. V praktickém testu si nevede zle a hrát nám dokázal více než 22 hodin.

Co se týče přenosových protokolů, lze jej považovat za univerzál pro obě skupiny příznivců. Sami si můžete zvolit, zda má podporovat režim USB Mass Storage či MTP. A ač se rozhodnete pro ten či onen, přenosové rychlosti se budou pohybovat okolo necelých 6 MB/s při čtení a 4,7 MB/s při zápisu, což je v cenově podobné konkurenci nadprůměrný výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Videa pro středně náročné

Rozměry, rozlišení i rastr displeje jsou dostatečné na to, aby bylo u tohoto modelu možné uvažovat o přehrávání videí. Nicméně obvykle se nevyhnete konverze videí do požadovaného rozlišení (shodné s rozlišením displeje, eventuelně nižšího) a požadované snímkovací frekvence, která je v tomto případě 18 FPS. Není příliš vysoká ale nutno dodat, že pro běžné sledování seriálů je vcelku dostatečná a nižší snímkování i omezený datový tok pocítíte jen v málo případech. Použít můžete buď dodaný softwarový konvertor, nebo celou řadu alternativních s více možnostmi.

Klepněte pro větší obrázek 

Velice slušná je podporou obrázků. Nečiní mu problémy formáty BMP, JPEG ani GIF, které můžete různými způsoby prohlížet či je nastavit jako pozadí, ale například zvětšovat vám je neumožní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nezapomněl na hravé

Přehrávače vám mimo již uvedené nabídne i jednoduchý prohlížeč textových souborů (s korektním zobrazením českých znaků), stejně jednoduchý kalendář, stopky, kalkulačku a malý bonus pro hravé v podobě dvojice her.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Některé z vás jistě potěší integrovaný diktafon i FM rádio s velmi dobrou citlivostí a prakticky neobsaditelnou pamětí pro 50 stanic. Z obou zdrojů je možné i nahrávat, a to praktického formátu MP3 s možností nastavení 3 úrovní datového toku – 32, 64 a 128 kb/s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka nadstandardní rozměrem

Dodaná sluchátka jsou téměř tradiční, tedy shodná se špunty, která se dodávají k většině jiných modelů téže značky. Zvukově se jedná o středně kvalitní modely s dobrými středy, ucházejícími výškami a spíše okrajovou reprodukcí basového spektra. Nevýhodou mohou být jejich větší rozměry a pro pevnější držení například při chůzi je bude nutné do ucha více zatlačit. U tohoto modelu najdete dva druhy gumových nástavců, které výrazně zvýší šanci pro pohodlnější nošení. Většina náročnějších posluchačů ale jistě ráda sáhne po jiných oblíbenějších a kvalitnějších sluchátkách, s kterými může být poslech ještě o mnoho lepší. Zvukový výstup na to kvalitou i kvantitou rozhodně má.

Klepněte pro větší obrázek 

Upravovat zvuk lze pomocí šesti přednastavených ekvalizérů a jednoho vlastního, který se může pochlubit deseti frekvenčními pásmy. Mimo to si můžete doslova hrát s mnoha nastaveními ovlivňujícími simulaci 3D zvuku a také regulovat basy a výšky.

Klepněte pro větší obrázek 

Integrovaný reproduktorek pro hromadný nebo poslech bez sluchátek u tohoto modelu bohužel chybí, ale je jen na vašich požadavcích, zda jeho absenci budete považovat za nevýhodu.

Verdikt

Přestože model M6 Cult Slim prošel spíše jen velmi příznivými konstrukčními změnami, dokáže i na dnešní dobu stále nabídnout zajímavé funkce a celkově vyvážený chod s dobrým ovládáním. Pokud by nabídka působila moderněji a pokud by byla podpora přehrávání videí ještě lepší, vychvalovali bychom o poznání déle. I přes nepříliš vysokou pořizovací cenu se můžete těšit na zajímavé příslušenství, z něhož za zmínku stojí minimálně síťový adaptér, poutko a vcelku kvalitní textilní pouzdro.

klady

+ tenké provedení
+ dobrý displej
+ dobrá výdrž
+ příslušenství
+ dobré ovládání
+ možnost přepínání UMS/MTP režimu
+ záznam do MP3

zápory

- grafické provedení nabídky
- citlivější dotykový plocha
- podpora paměťových karet
- častá konverze videa

Emgeton M6 Cult Slim

Cena (na internetu) od 2 150 Kč (4 GB), od 2 500 Kč (8 GB), 16 GB nezjištěno

 • příslušenství český návod, USB kabel, sluchátka (špunty), AC adaptér, náhradní náušníky, poutko, textilní pouzdro, programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, LRC text
 • podporované formáty videa AVI, do 320×240, 18 fps; (obvykle nutná konverze dodaným SW)
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG, GIF
 • displej 48 × 36 mm / 320 × 240 pixelů (LCD TFT)/kvalitní s jemným rastrem
 • podsvícení displeje/počet barev velmi dobré/260 000
 • časovač vypnutí 30 min–3 h a při neaktivitě
 • testovaná verze firmwaru 2.004.6
 • výkon zvukového výstupu 2× 15 mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 5,93/4,68 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) až 26 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 22 hodin 30 minut
 • udávaná doba přehrávání (video) až 5 hodin
 • nastavení zvuku 6 profilů + vlastní ekvalizér (10 pásem), 3D (mnoho nastavení), basy, výšky
 • tlačítko hold ano
 • mazání souborů/složek ano/ne
 • napájení Li-Ion akumulátor (520 mAh)
 • možnost dobíjení přes nabíječku i USB
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ne
 • diktafon/formát záznamu ano/MP3 (3 kvality)
 • FM rádio/počet pozic ano/50
 • nahrávání zvuku/formát záznamu FM rádio/MP3 (3 kvality)
 • doplňky obrázky, video, text (TXT), 2 hry, kalendář, stopky, kalkulačka
 • rozměry (š × v × h) 78 × 47 × 7,3 mm
 • hmotnost 48 g
 • provedení matné + lesklé
 • materiál plast + kov
 • náchylnost na poškrábání střední
 • vnitřní paměť 2/4/8/16 GB/flash

Hodnocení
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

 

 

Témata článku: Test, Přenosné, MP3 a MP4


OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

OnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby

Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice

Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze mobilu Honor 50. Google na palubě, Huawei přes palubu

Recenze mobilu Honor 50. Google na palubě, Huawei přes palubu

** Honor 50 hraje na designovou notu ** Vrací se služby Googlu, čipset od Qualcommu poskytne i 5G ** Chybí voděodolnost, 3,5mm jack a slot na paměťovky

Jan Láska
Střední třídaRecenze
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček Batmanových her a Dead by Daylight zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hororový Scorn se oficiálně odkládá na příští rok

Hororový Scorn se oficiálně odkládá na příští rok

Do tohoto světa plného nočních můr jsme se měli podívat ještě do konce roku 2021. Plány se ale s novým updatem od vývojářů mění.

Martin Nahodil
OdkladScorn