Emgeton M7 Cult: test MP3/MP4 přehrávače

6. února 2008
TWEET SDÍLET
Jeden z nejlépe vybavených přehrávačů na trhu s mnoha funkcemi, výbornou podporou hudebních formátů a dotykovým ovládáním.

Většinu plochy přehrávače zabírá LCD displej s rozměry 48 × 36 mm a rozlišením 320 × 240 pixelů. Vyzdvihnout zaslouží nejen jeho velikost, ale i jemný rastr a 262 000 zobrazitelných barev. Zlepšit by se však ještě mohly poměrně malé pozorovací úhly a podsvícení, které je trochu slabší.

Dílenské zpracování přehrávače je kvalitní, kovové tělo pevné a i při hrubším zacházení nikde nic nevrže. Vrchní i spodní část je leštěná, a tak musíte počítat se škrábanci, které se časem jistě nahromadí. Pokud by vám nevyhovovalo černo-stříbrné provedení, má Emgeton v nabídce i bílou variantu. 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Maximum hudby

U podpory hudebních formátů není prostor pro jakékoliv výtky. Mimo nejrozšířenějších formátů MP3 a WMA si hravě poradí i s OGG, FLAC, AAC, WAV. Podporovány jsou také texty písní ve formátu LRC.

Při přehrávání hudby je možné zobrazit ovládací prvky ve spodní části displeje pro rychlou změnu nastavení zvuku, způsobu přehrávání či vstup do stromové struktury složek. Dočasné velké ikony uprostřed slouží pro pozastavení, rychlé přetáčení a skok na další skladbu. Podobný styl ovládání vás potká i u dalších funkcí jako prohlížení obrázků nebo přehrávání videa.

Klepněte pro větší obrázek

M7 nemá žádný problém ani s výdrží, přehrávat hudbu při vypnutém displeji zvládne více než úctyhodných 29 hodin a dobré jsou i rychlosti přenosu (přibližně 4 MB/s při zápisu i čtení). Přenos je, k naší spokojenosti, řešen formou standardního USB Mass Storage. 

Ideál pro dotykové pero

Jak je patrné z obrázků, tlačítek je na přehrávači skutečně poskrovnu – jen jedno. A to slouží pro zapnutí/vypnutí a v případě krátkého stisku plní funkci hold (uzamykání ovládání). Veškeré ovládací úkony je pak nutné řešit pomocí dotykového displeje.

Klepněte pro větší obrázek

Moderní dotykové ovládání má logickou koncepci, je vcelku intuitivní a brzy si na něj zvyknete. Má však také jedno ale. Některé ovládací prvky jsou poměrně malé a jsou tak vyžadovány přesnější dotyky. Úplně nejlepší je ovládání dotykovým perem (lze dokoupit), ale co si budeme povídat...osobní multimediální přehrávač s dotykovým perem už není po stránce komfortu úplně to pravé ořechové.

Klepněte pro větší obrázek

Pětice základních ovládacích (dotekových) prvků je vždy přístupná z kterékoliv části nabídky a slouží pro změnu hlasitosti, vstup do základní nabídky, psaní poznámek a aktivaci nahrávání.

Klepněte pro větší obrázek

Samotná nabídka i její pohyb v ní je logický, nechybí možnost volby změny prostředí, písma i barev a samozřejmě máte k dispozici mnoho nastavení. Očekávat můžete i velmi rychlou odezvu.

České prostředí Emgetonu samozřejmě nechybí a bezchybně si poradí i s názvy souborů. Znaky v TXT souborech a ID3 Tagů zobrazuje naprosto správně až na ž, š a ť.

Funkcí až na půdu

Prohlížení obrázků je u současných přehrávačů již prakticky standardem, ale „em sedmička“ ji bere podstatně vážněji než mnohá konkurence. Jen málo přehrávačů si poradí s obrázky ve formátech JPEG, BMP, GIF a PNG, a to v libovolných velikostech i barvách. Emgeton se tímto údajem z neznámého důvodu „nechlubí“, možná o této podpoře ani neví. Fotografie je možné zoomovat, nastavovat jako pozadí, spouštět prezentaci nebo zobrazit náhledy. Ideálním doplňkem, a to nejen kvůli prohlížení obrázků, by byla snad ještě podpora paměťových karet. Tu však u tohoto modelu nehledejte.

Dalším přídavkem je čtení textů (TXT), budík, stopky s deseti mezičasy, kalendář a hry (smajlíci a piškvorky). Pozornost si zaslouží i možnost vytváření poznámek, zde už se ale bez dotykového pera neobejdete. Přehrávač poměrně úspěšně rozpoznává ručně psané písmo (tiskací), nicméně je třeba tento způsob psaní chvíli trénovat a počítejte i s menší rychlostí rozpoznávání. S psaním speciálních znaků se obtěžovat nemusíte, ty lze vybrat z nabídkové lišty. 

V přehrávači najdete i jednoduchý správce souborů, s nímž lze prohlížet složky, spouštět soubory a případně je také mazat (celé složky mazat nelze).

Klepněte pro větší obrázek 

Integrované FM rádio hraje velmi dobře, nabídne 30 pozic v paměti, ale kritická slova máme na velmi nepřesné automatické vyhledávání, které vám spolehlivě moc stanic nenaladí. Proto se budete muset spolehnout na ladění ruční.  

Pořizovat zvukové záznamy lze z integrovaného mikrofonu a FM rádia, ale dokonce i z linkového vstupu (shodný se sluchátkovým konektorem). O to příjemnější je, že záznam je možné pořizovat do formátu MP3 s nastavením 5 úrovní kvalit. 
Klepněte pro větší obrázek

Plynulá videa na cesty

Pro přehrávání videí se téměř neobejdete bez konverze dodaným programem AVIConverter. Ten si na vstupu poradí s mnoha video formáty a nabídne jednoduché prostředí se základním nastavením. Podpora titulků nebo možnost jejich překódování přímo do obrazu se, jako obvykle, nekoná. Výstupní videa mohou mít rozlišení až 320×240, tedy shodně s rozlišením displeje. Videa jsou i po konverzi velmi kvalitní a jejich přehrávání je na vysoké úrovni. Díky snímkové rychlosti až 30 fps je zaručena maximální plynulost i dobré detaily.

Ať vám neutrhne uši

Zvukový výstup není pravda úplné Hi-Fi, ale v této cenové relaci poskytuje zvuk kvalitní bez zkreslení a rušení. Výstupní výkon na každý z kanálů je velmi vysokých 30 mW, což zaručuje bezproblémový poslech (nejen) v hlučném prostředí. Nicméně výkon je natolik vysoký, že si neodpustíme varování o možném poškození sluchu a rozhodně tak nedoporučujeme poslech při maximálním zesílení. Ti opatrnější mohou využít nastavení pro omezení maximální hlasitosti. 

Dodávaná sluchátka jsou intraaurální konstrukce s gumovými návleky jednoho rozměru. Jsou také o něco větší, než na co jsme u přehrávačů běžně zvyklí a aby ve zvukovodu dobře držely a nevyskakovaly, je potřeba je do ucha více zatlačit. Sice nijak zásadě netlačí, ale dlouhodobější nošení úplně příjemné není.

Reprodukcí zvuku patří k těm lepším, středy hrají dobře, jen by k naší plné spokojenosti mohlo být více výšek, ale i basů. Nicméně pro poslech hudby představují solidní standard, který mnohým postačí (pokud si zvykne na jejich nošení). Při maximální hlasitosti mají projev zkreslený, ale to vzhledem k vysokému výkonu přehrávače není nic překvapivého, v „normálních“ úrovních hlasitosti si vedou dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Pomoci si můžete i bohatými možnostmi nastavení zvuku, mimo čtyř přednastavených ekvalizérů nechybí dva vlastní (pětipásmové), 3D zvuk a RBS.

Mnohé potěší, že se do těla přehrávače vešel i malý integrovaný reproduktor s dobrou zvukovou kvalitou. Pro poslech hudby samozřejmě ideální není, ale pro základní zvukový doprovod filmů či seriálů poslouží dobře. Výhodné je i jeho umístění v přední části a ne jako u některých jiných modelů na zadní ploše, čímž při položení přehrávače dochází k jeho zastínění.

Klepněte pro větší obrázek  

Verdikt

Emgeton M7 Cult je jeden z nejlépe funkčně vybavených přehrávačů na trhu s excelentní podporou formátů hudebních i obrazových. Displej je i přes uvedené neduhy kvalitní a byla by škoda jej nepoužít i na sledování filmů. Výrazným kladem je i dlouhá výdrž, linkový vstup a integrovaný reproduktor. Z praktického hlediska ale nemusí každému „sednout“ dotykové ovládání.
 

klady

+ velká podpora hudebních formátů a obrázků
+ mnoho funkcí a doplňků
+ linkový vstup
+ záznam do MP3
+ dlouhá výdrž
+ integrovaný reproduktor
+ vysoký výkon
 

zápory

- nutnost přesnějších doteků
- autoscan rádia
- slabší podsvícení a malé pozorovací úhly
- slot na paměťové karty
 

Emgeton M7 Cult

 
Cena (na internetu) od 2 350 Kč (2 GB), 3 600 Kč (4 GB), 4 400 Kč (8 GB), 6 000 Kč (16 GB)
 
 • podporované formáty MP3, WMA, OGG, FLAC, AAC, WAV, LRC text
 • displej LCD TFT, 36 × 48 mm (320 × 240 pixelů), 262 000 barev
 • výstupní výkon 2× 30 mW
 • frekvenční rozsah 20 Hz až 20 000 Hz
 • odstup signálu od šumu 90 dB
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 3,93/4,31 MB
 • vnitřní paměť 2/4/8/16 GB (flash)
 • paměťové karty ne
 • konektivita USB 2.0, sluchátkový výstup, linkový vstup (3,5 mm Jack)
 • ekvalizér 4 + RBS + 3D + 2 vlastní ekvalizéry (5 pásem)
 • integrovaný reproduktor ano
 • časovač vypnutí 10 min – 3 hod / při neaktivitě
 • zobrazení času/data ano/nepřímo
 • české prostředí ano
 • operační systém Windows 2000/XP/Vista
 • naměřená doba přehrávání 29 hodin 5 minut
 • hmotnost 63 g vč. akumulátoru
 • rozměry (v × š × h) 47 × 81 × 11 mm
 • FM tuner 87,5 – 108 MHz, 30 předvoleb
 • hlasový záznamník ano/MP3 (5 kvalit)
 • záznam z linkového vstupu MP3 (5 kvalit)
 • akumulátor Li-Ion 1000 mAh
 • upgrade firmwaru ano
 • testovaná verze firmwaru 1.29
 • příslušenství český návod, USB kabel, sluchátka (špunty), linkový kabel, textilní pouzdro, programové vybavení

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
vybavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

 

Témata článku: Test, Přenosné, MP3 a MP4