13
Fotogalerie

Emgeton X1Cult: test MP3 přehrávače

Nemáte neomezený rozpočet? Nechcete však investovat do toho nejlevnějšího, co je k mání? X1Cult by vás mohl zaujmout.

Emgeton X1 není žádným designovým skvostem a jeho vzezření je decentní až nenápadné. Zpracování je kvalitní, a i přes plastové šasi působí přehrávač velmi odolně. O zobrazení se stará dvoubarevný čtyřřádkový OLED displej, který sice šetří energii, ale je velmi špatně čitelný na přímém slunci.

DSC00294.jpg

Ovládání zajišťuje především pětisměrný ovladač vedle displeje a boční tlačítko MODE. Opět se zde setkáte s drobnou nelogičností, kdy prostřední tlačítko v pětisměrném ovladači neslouží pro potvrzování, ale naopak. Potvrzování (vyjma spuštění a pozastavení přehrávání) řeší ono boční tlačítko MODE. Výčet všech tlačítek uzavírá jedno pro zapnutí a vypnutí a tlačítko HOLD pro uzamykání tlačítek ostatních.

DSC00295.jpgDSC00296.jpgDSC00297.jpgDSC00298.jpg
 
Nové formáty mají útrum

Od tohoto modelu nelze čekat žádné významné funkce a jeho úkolem je především přehrávání hudby. Podpora formátů je bohužel jen základní, blízké jsou mu pouze MP3, WMA a WAV. Samozřejmě mu nechybí zobrazování ID3 tagů první i druhé verze. Zachce-li se vám doplnit skladby o texty, můžete – pro tento případ je podporován formát LRC. Bohužel ale nemá ideální synchronizaci a v mnoha případech se právě hraná pasáž zobrazuje až za delší dobu.

Příjemnému ovládání příliš nepomáhá prodleva při přepínání mezi skladbami, která činí 1,2 sekundy. Čas je to zdánlivě krátký, ale pokud se z jedné skladby chcete přepnout na vzdálenější, může vám tento neduh začít vadit.

Naměřená výdrž přehrávače není ve srovnání s konkurencí nejvyšší, i tak by ale mělo 10 a půl hodiny většině uživatelů stačit. Zrovna tak není nejvyšší rychlost zápisu dat do přehrávače, která průměrně činí 1,7 MB/s. O poznání lépe je na tom čtení s téměř 6 MB/s.

Čeština se nám roztahuje

Už to, že jazyková nabídka přehrávače disponuje mnoha jazyky včetně češtiny, je pro mnohé velkým plusem. Problém mu ale nedělá ani zobrazování českých znaků v názvech souborů a u ID3 tagů. Prozatím si však myslí, že za většinou znaků s diakritikou má dělat mezery. České názvy jsou pak o poznání delší, než by bylo vhodné.

DSC00284.jpg

Funkce navíc

Emgeton X1 přinese svým majitelům i funkci diktafonu a ač by to do něj málokdo řekl, tak i linkový vstup. Praktická využitelnost je ale omezena tím, že lze nahrávat z obou vstupů jen do formátu WAV, ač s volbou čtyř úrovní kvalit.

Pro snadnější procházení mezi složkami a případné mazání jednotlivých souborů má přehrávač k dispozici funkci příznačně nazvanou „Složky“.

DSC00289.jpg

V podstatě standardem většiny MP3 přehrávačů je i FM rádio a ani zde tomu není jinak. Citlivost je dobrá, příjem kvalitní, nechybí ani automatické skenování a pro předvolené stanice je tu celých 30 pozic v paměti.

Zvuk odpovídá ceně

Zvuková stránka není hlavním lákadlem na zákazníky, ale taky není žádným propadákem. Udávaný výkon přehrávače je 10 mW na kanál (tedy stejně, jako u modelu X5), přesto hraje tento prcek o poznání slaběji. V běžných podmínkách i tak výkon bohatě postačuje, problém ale může nastat v prostředí s rušným okolím (MHD, vlaky apod.), kdy nemusí být některé skladby příliš zřetelné.

Sluchátka jsou v provedení klasických pecek a současně plní i funkci poutka. Poměrně dobře zvládají vyšší frekvence, ale basů se od nich nedočkáte. Malou kompenzací může být nastavení ekvalizéru na některý z pěti přednastavených režimů (nejlépe asi rock). Náročnější posluchači si ale jistě pořídí sluchátka kvalitnější.

Včetně dobré výbavy?

Spolu s přehrávačem vám výrobce dodává i adaptér s kabelovým zakončením miniUSB, USB kabel, linkový kabel, poutko sloučené se sluchátky, podrobný český návod a instalační CD. Na něm najdete téměř totéž, co u modelu X5Cult, tedy ovladače pro Windows 98, manuály (CZ, PL,SK, HU), software Adobe Reader 8, SAPI, Exact Audio Copy (0.95b4), K-Lie Mega Codec Pack (2.1.5), LAME a sharewarové programy Nero Burning ROM 6.6.1.15a CZ, Total Commander 7.01 a WinRAR 3.62. Shodná je i výborně provedená a počeštěná úvodní nabídka na CD.

DSC00299.jpg 

Verdikt

Emgeton X1Cult je zástupcem levnějších přehrávačů, od kterého lze čekat spíše jen základní funkce a prakticky sporně využitelný linkový vstup. V každém případě ale nabízí dobrý poměr ceny k výkonu a v případě 4 GB modelu i ceny k úložnému prostoru. Rozhodně ale stojí za zvážení, zda si nepřiplatit zhruba 1 200 Kč a dopřát si pokročilejší model X5 s podporou přehrávání videa.

Emgeton X1Cult: klady a zápory

+ rozměry
+ čeština
+ diktafon i linkový vstup
+ FM rádio

- podpora OGG
- slabší výdrž
- nečitelnost na přímém slunci
- méně nastavení

Emgeton X1Cult

Cena (orientační) 1 891 Kč (4 GB), 1 391 Kč (2 GB), 1 094 (1 GB)

 • podporované formáty MP3, WMA (DRM 10), WAV, LRC
 • displej OLED, 4 řádky, 128x64 pixelů, 2 barvy
 • výstupní výkon 2×10 mW
 • frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
 • odstup signálu od šumu >86 dB
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 5,9/1,7 MB
 • vnitřní paměť 1 GB/2 GB/4 GB (flash)
 • paměťové karty ne
 • konektivita USB 2.0, sluchátkový výstup, linkový vstup (2,5 mm Jack)
 • ekvalizér 5 přednastavených režimů
 • režimy opakování 1×, vše, náhodně vše, složku, všechny složky, náhodně všechny složky, neopakovat, náhledy, A-B
 • automatické vypnutí 30/60/90 minut
 • zobrazení času a data ne
 • jazyk mnohovčetně češtiny
 • operační systém Windows 2000/XP/Vista
 • doba přehrávání udávána (až 12 hodin), naměřená (10 hodin 30 minut)
 • hmotnost 25 g vč. akumulátoru
 • rozměry (v × š × h) 73 × 30 × 12mm
 • FM tuner 87,5 – 108 MHz, 30 předvoleb
 • hlasový záznamník 4 úrovně kvality, WAV (IMA ADPCM 32 kHz, 4 bit, mono)
 • záznam z linkového vstupu 4 úrovně kvality, WAV (32/64//88/128 kbps, IMA ADPCM, 16 kHz, 4 bity, Stereo)
 • akumulátor Li-Pol
 • další upgrade firmwaru, ID3v1, ID3v2, Lyrics
 • příslušenství AC adaptér s miniUSB výstupem 5,5V/0,8A, USB kabel, instalační CD, návod

Zapůjčil

Bell Technology s.r.o.
kontakt 724 368 428, www.bell-technology.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
vybavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud