Univerzální společník pro středné náročné, který za příjemnou cenu zvládá hudební MP3 a video formáty MP4
Značka Emgeton si u nás získává na popularitě díky dobrému poměru kvality svých přehrávačů a solidní nabídkou funkcí vůči pořizovací ceně.
Jaké základní funkce a možnosti vám tedy X-pětka nabídne? Samozřejmě je to přehrávání hudebních souborů (MP3, WMA a WAV), sledování filmů (AVI XviD), prohlížení obrázků (JPEG), prohlížení textů (TXT), FM rádio, diktafon a slot na paměťové karty (SD/MMC).
Největší část plochy přehrávače zabere kvalitní LCD displej s úhlopříčkou 2,2 palce (5,5 cm) a na rozdíl od některých pochybnějších MP4 přehrávačů se tento může pochlubit i poměrně jemným rastrem.
Konstrukční provedení je kvalitní a bytelné a nikde nic nevrže. Tělo je složeno z vrchní plastové a spodní kovové části. Obě jsou však vyleštěné a počítat tak musíte se škrábanci, které časem rozhodně přijdou.
Ovládání chce trochu cviku
Ovládacích prvků není mnoho. Téměř všechny funkce obsloužíte čtyřsměrovým kruhovým tlačítkem s dvojicí postraních. Ty slouží většinou pro potvrzování a opouštění funkce, případně ve složkové struktuře vycházení o úroveň výš. Více logické mi ale přijde, aby tím potvrzovacím bylo právě pravé tlačítko PLAY a nikoli levé označené M. I na tento způsob si však lze časem zvyknout.

Boční strany skýtají vrchní tlačítko pro vypnutí a boční pro aktivaci nahrávání z mikrofonu, funkci A-B opakování a případné další. Trochu nám zde schází tlačítko HOLD pro deaktivaci tlačítek.

V těle přehrávače je ukrytý i 300 mW reproduktor, který se může hodit při nenáročném hromadnějším poslechu hudby či sledování filmů.


Samozřejmě nesmí chybět výstup na sluchátka a miniUSB konektor – oba najdete na spodní straně
Hudební základ
Podpora hudebních souborů není sice tak rozsáhlá, jako u některých jiných (a dražších) přehrávačů a třeba na takové OGG nebo nebo formáty playlistů (M3U, WPL) tak můžete zapomenout. Většině uživatelů ale bude MP3, WMA a WAV patrně dostačovat. Podporovány jsou také texty písní ve formátu LRC.

Prostor displeje je při přehrávání hudby využit vcelku dobře, nicméně zrovna pro název skladby by toho místa mohlo být ještě více. Při přehrávání nejsou standardně zobrazeny názvy z ID3 tagů, ale přednost má název souboru. Tagy se načtou až po dlouhém stisku tlačítka na boční straně (nutno pro každou skladbu zvlášť)
Přehrávat hudbu s vypnutým displejem by měla X5 podle výrobce zvládat až 10 hodin, my jsme naměřili téměř 8 hodin.
Seriály na cesty
Nejen velikost displeje předurčuje X5 k podpoře přehrávání filmů. Podpora kodeků a rozlišení není nijak rozsáhlá a v podstatě přehrajete pouze soubory AVI ve formátu XviD MPEG-4, s rozlišením 224×176. Jiná konfigurace, než tato, podporování není. O převod do správné podoby se tak logicky stará dodaný software, konkrétně AVIConverter. Přehrávač v praxi pracuje s videi velmi svižně, nechybí možnost pozastavení a zrychleného přetáčení. Přehrávání probíhá kvůli lepšímu využití místa na šířku. Na pokročilejší funkce, jako změna poměru stran ale možná není.
Výdrž je při přehrávání videa samozřejmě nižší než u hudby, ale překonvertovaný film shlédnete celý. Nám vydržel bez dvou minut tři hodiny.


AVIConverter nabízí jednoduché prostředí s možnostmi základních nastavení a podporou mnoha vstupních formátů. Bohužel chybí podpora titulků nebo jejich překódování přímo do obrazu, kterou vám v případě nutnosti musí zajistit jiný software.

AVIConverter si poradí s velkou škálou video formátů. V seznamu je dokonce i formát VOB.
Okno pro načtení souborů ke konverzi a základní možnosti nastavení. Pro tento přehrávač ale musíte vždy zvolit rozlišení 220×176 pixelů. Kvalitu výstupu lze volit pouze ve třech krocích.

Pro zahájení konverze připravených souborů stačí jediné – kliknout na tlačítko Convert Now.

Podrobnosti o již převedených souborech (nalevo nejnižší kvalita, vpravo nejvyšší)
Fotky ano, fotobanka ne
Přehrávač dokáže prohlížet obrázky pouze ve formátu JPG, a to jak z interní paměti, tak samozřejmě i z paměťových karet SD/MMC (jen do kapacity 2 GB). Jediným možným nastavením při prohlížení je jen spuštění slideshow. Hodilo by se i přetáčení fotek a hlavně možnost kopírovat fotky do vnitřní paměti. Fotobanku si tak z toho přehrávače neuděláte, a to je škoda. Soubory z karet (ale i vnitřní paměti) lze pouze po jednom smazat.

Snímky jsou vždy zobrazeny naležato, aby co nejvíce využili místa displeje. Přehrávač je obecně svižný, ale při prohlížení fotek se svižnost trochu ztrácí. 5 Megapixelový (2,7 MB) JPG snímek se kompletně zobrazí až po 12 sekundách. Menší snímky s vyšší úrovní komprese naštěstí načítá podstatně rychleji (3 Mpix - 350 kB přibližně 2 sekundy)