Emgeton X7 Cult: test MP3/MP4 přehrávače

10. března 2009
TWEET SDÍLET
Emgetony jsou u nás populární a novinka X7 patří mezi levnější přehrávače. Bude platit pravilo, že za málo peněz je málo muziky?

Značnou část plochy přehrávače zabírá displej s rozměry 48×36 mm, 262 tisíci zobrazitelnými barvami a rozlišením 320×240 pixelů, které zajistí poměrně jemný rastr. Zaujme také svou nízkou tloušťkou 8 mm, a pokud si zvolíte barevnou kombinaci graphite/black, tak i elegantním vzezřením. Lesklá čelní strana sice neodolá otiskům, případným škrábancům však chvíli ano. Zadní stěna z velmi tenkého hliníku je na tom s odolností trochu hůře a ve spojích má větší vůli. I tak působí přehrávač stabilním a poměrně pevným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek 

Model X7 se prodává kapacitami 2, 4 nebo 8 GB, vzhledem k cenovým rozdílům se ale vyplatí (pokud vůbec) pořizovat tu nejvyšší. Pokud by vám i tak nestačila, lze si ji rozšířit kartami microSD, bohužel jen o 2 GB.

Klepněte pro větší obrázek 

Škála podporovaných hudebních formátů není zrovna dvakrát široká a nespustíte nic jiného než MP3, WMA, APE a takřka bezvýznamný WAV. Hudbu lze roztřídit podle žánru, interpreta, alba či titulu nebo si vybírat ne úplně nejrychlejším způsobem v adresářové struktuře. Chválíme podporu českých znaků nejen v názvech souborů, ale bezchybně jsou zobrazeny i tagy.

Velkou zvláštností tohoto modelu je ovládání. Na první pohled může působit zajímavě a moderně, za praktické jej ale považovat příliš nelze. Fyzické tlačítko je zde jen jedno na horní boční straně a slouží pro zapínání nebo uzamykání, zbytek je řešen dotykovými plochami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nenechte se „upípat“

Plošky označené „+“ a „–„ obvykle slouží pro změnu hlasitosti (mínus případně i pro mazání souborů nebo celých složek) a prostřední prodloužená plocha pro listování, přetáčení nebo přeskakování skladeb. Ještě by to ale chtělo jedno tlačítko pro potvrzování a druhé pro pozastavení přehrávání, případně pro vystupování z některých nabídek. I ta tu jsou, ale lišácky ukrytá pod horním nápisem Emgeton a spodním Cult.

Ovládání je velmi citlivé a většinou se úkon, který chcete, podaří hned na poprvé. Jen mezi dvěma spodními tlačítky je minimální přechod a prst musíte mít o něco přesnější. Nepotěšilo nás pomalejší přetáčení a krátké nevypnutelné pípnutí jako odezva na stisk kteréhokoliv tlačítka. Samo o sobě by to nebylo nic špatného, ale při každém stisku tlačítka a tedy i pípnutí dojde ke chvilkovému utlumení přehrávaní, což při změně hlasitosti zcela zbytečně narušuje poslech. Bohužel se pípnutí nevypne ani při zamknutí tlačítek a velmi citlivá dotyková plocha reaguje i na přítlak například v kapse. Při chůzi přehrávač nejen hraje, ale zároveň vám do kroku i pípá.

Pochvalu si zaslouží příjemně graficky provedená základní nabídka, avšak naprosté minimum nastavení nás opět trochu zklamalo.

Chtělo by to přisvítit

Žádnému přehrávači dnes nesmí chybět přehrávání videa a takovou ostudu nemohl dopustit ani Emgeton. Videa mohou mít rozlišení až 320×240 pixelů (tedy totéž co displej) a maximálně 23,9 snímků za sekundu. To samo už je zárukou slušné kvality, dostatečné hbitosti a dobrého filmového prožitku, ovšem s několika ale. Prvním je stále ještě poměrně obvyklá vlastnost přehrávačů, že si s videi poradí teprve až po nezbytné konverzi. Dodaný nástroj Video Converter se obsluhuje snadno, umí konvertovat do různých rozlišení i kvalit, ale převod zkrátka trvá.

Videa musí být převedena do Motion JPEG, který není příliš úsporný - hodinové video zabere mírně přes 1 GB. Přehrávač neumožňuje jakékoliv nastavení videa, skok na pozici nebo jen změnu poměru stran a videa s nižším rozlišením zvětšit také nedokáže. Dalším nedostatkem při sledování videa může být i poměrně nízká úroveň maximálního jasu. Lze jej sice nastavit ve 4 úrovních, ale zdejší maximum se vyrovná zhruba polovičnímu jasu u těch lepších přehrávačů (ne nutně výrazně dražších). Mnohé scény jsou tak více tmavé a sledování za denního světla je spíše vyloučeno.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nepodařilo se zoptimalizovat ani pozorovací úhly. Ve svislém směru jsou bez problémů, ale v horizontální rovině se paradoxně vyplatí displej sledovat výrazně zprava, kdy je i více jasnější. Přímý čelní pohled už je trochu zkreslen změnou barev a i malé vychýlení pohledu doleva už mění barvy do extrémních nekoukatelných stavů.

Nic než standard

S doplňkovými funkcemi se v tomto případě pytel neroztrhl a nabídnuty jsou jen ty nejběžnější. Tedy prohlížení obrázků ve formátech BMP, JPEG a GIF (bez možnosti jakéhokoliv nastavení, úpravy nebo jen zvětšení) či textových souborů. Samozřejmě se jedná o obyčejný formát TXT, ale za to s bezchybným zobrazováním českých znaků. Za klasiku lze považovat FM rádio a diktafon. V obou případech je možné vytvářet záznamy ve třech úrovních kvalit, byť jen do formátu WAV. Rádio má vcelku spolehlivé vyhledávání, ale citlivost tuneru není příliš dobrá a málokterá stanice zní čistě a příjem se při změně polohy zhoršuje více než je zvykem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Ani zvukem neuchvátí

Žádný velký zázrak nečekejte ani po zvukové stránce. Při dané ceně nelze příliš čekat, že by dodaná sluchátka představovala něco lepšího než absolutní základ. Nic, co by se podobalo basům nebo nižším středům, z nich nevyloudíte ani omylem a budete muset vzít za vděk přednes, kterému chybí jakákoliv mohutnost. Mnoho nezachrání ani pětice zvukových profilů a šestipásmový ekvalizér. Nečekejte ani potlačení okolních zvuků. Velmi nenáročný posluchač může jen ocenit, že v uších nikterak netlačí, a přesto vcelku stabilně drží. Všichni ostatní tato sluchátka nemusí ani rozbalovat a rychle je nahradit kvalitnějšími. Výstup na to má a kvalita zvuku bezesporu naroste.

Klepněte pro větší obrázek 

Bohužel ale výrazně neporoste výkon. Udávaným hodnotám nevěřím, protože většinu skladeb si slušně poslechnete až na maximální zesílení, a to pozor, v tichém prostředí. V MHD či podobných hlučných místech pomohou jen sluchátka, která velmi dobře těsní a i tak bude výkon doslova na hraně. Na některé skladby výkon stačit může, u jiných vám bude velmi pravděpodobně chybět.

Chabá výdrž a velký loudal

Podprůměrné výsledky podal i v oblasti výdrže. Udávaných 10 hodin na hudbu není nic moc, ale 5 hodin pro přehrávání videa bychom už skousli. Reálné výsledky však zní ještě méně optimisticky a s hudbou nám i při zcela vypnutém displeji vydržel osm a půl hodiny a s videem dokázal přežít 3 hodiny a 40 minut. Nabíjení trvá necelé dvě a půl hodiny.

Příjemně naopak překvapil rychlostí čtení přes 7 MB/s, avšak téměř tragická byla podstatně důležitější rychlost zápisu. U velkého souboru se dostane „až“ na 2,4 MB/s, ale sadu hudebních souborů nezvládá v průměru rychleji než ubohých 1,27 MB/s. Než touto rychlostí zaplníte vnitřní paměť, stihnete v klidu dva obědy i s aperitivem.

Je pravda, že X7 Cult není kdovíjaký přehrávač. Nabízí tytéž funkce a možnosti, co přehrávače před několika lety, jen s větším a částečně kvalitnějším displejem. I tak ale trpí celou řadou nedostatků a problémů, z nichž některé rozhodně nejsou zanedbatelné. Na druhou stranu jej lze sehnat za velmi příznivou cenu, při které mu mnozí leccos prominou. V každém případě je více než na místě zvážit, zda si nepřiplatit zhruba 600 až 1 000 Kč a mít celkově povedenější přehrávač, případně takový, který si bez problémů poradí i s nekonvertovaným videem (Eu3c Core Cinema a VERSZO CuBe).

klady

+ bezchybná čeština
+ zpracování nabídky
+ microSD karty
+ dobrý vzhled

zápory

- slabší výstupní výkon
- nízká kvalita sluchátek
- špatné vodorovné pozorovací úhly
- velmi pomalý zápis
- nízký jas
- slabší výdrž
- zvuky při stisku tlačítek

Emgeton X7 Cult

Cena (na internetu) od 1 200 Kč (2 GB), od 1 200 Kč (4 GB), od 1 660 Kč (8 GB)

 • příslušenství návod, USB kabel, sluchátka (špunty), AC adaptér, poutko na krk, programové vybavení
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, WAV, APE, LRC text
 • podporované formáty videa MTV/AVI, do 320×240, max. 23,9 fps (nutná konverze dodaným SW na MJPEG ADPCM)
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG, GIF
 • displej 48 × 36mm/320 × 240 pixelů (LCD TFT)/kvalitní s jemným rastrem
 • podsvícení displeje/počet barev slabší/262 000
 • přenosový režim USB Mass Storage
 • časovač vypnutí 15 min–2 h a při neaktivitě
 • testovaná verze firmwaru 01.20.10
 • výkon zvukového výstupu 2× 17 mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 7,35/1,27 MB
 • doba přehrávání (hudba) udávaná/naměřená 10 hod/8 hod 30 min
 • doba přehrávání (video) udávaná/naměřená 5 hod /3 hod 40 min
 • nastavení zvuku 5 profilů + vlastní ekvalizér (6 pásem)
 • tlačítko hold ano
 • mazání souborů/složek ano/ano
 • napájení Li-Pol akumulátor (450 mAh)
 • možnost dobíjení přes nabíječku i USB
 • integrovaný reproduktor ne
 • slot paměťových karet ano (microSD do 2GB)
 • FM rádio/počet pozic ano/30
 • nahrávání zvuku/formát diktafon+FM rádio/WAV IMA ADPCM 8-32 KHz/4b (3 kvality)
 • doplňky obrázky, video, text (TXT)
 • rozměry (š × v × h) 86 × 50 × 7,8 mm
 • hmotnost 40 g
 • provedení matné + lesklá čelní strana
 • materiál plast + hliník
 • náchylnost na poškrábání vyšší
 • poměr signál/šum > 85 dB
 • vnitřní paměť 2/4/8 GB/flash
 • barevné variace graphite/black, black/red, black/pink

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek3/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10

Témata článku: Novinky, Přenosné, Test, MP3 a MP4

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify