Jelikož se v minulé recenzi ukázalo, že se po roční pauze prostě nedá vstoupit do stejné řeky, aniž by se mnoho čtenářů v řadě pojmů, které, si buď již nepamatovali, nebo slyšeli poprvé, nezačalo topit. Proto recenzi Epsona EH-TW3200 zkusíme pojmout jinak a zároveň ji zneužít k vysvětlení některých základních pojmů, které se v recenzi projektoru prostě objevit musí (respektive by měly, pokud ji autor myslel vážně).
Jestliže v oblasti DLP projektorů se za posledních 4 roky změnilo jen rozlišení, které si za stejný peníz koupíte, u LCD konkurence dostanete kompletně celý špičkový projektor z před pár let za čtvrtinu tehdejší ceny. Jen s jiným názvem a v trochu jiném plastovém oblečku. Přesně takový je Epson EH-TW3200. Slibuje kvalitní domácí promítání za (na projektorové poměry) malou cenu a slib také do poslední tečky dodrží.
Důraz kladu na slovo domácí, protože do veřejných prostor se určitě nehodí. Na větší plochy nestačí jeho jas a LCD technologie (u které obraz vytváří světlo z lampy procházející červeným, zeleným a modrým panelem) je celkově ze 3 dnes používaných projektorových technologií nejcitlivější na vlivy okolního prostředí. Pro běžné domácí kino je ale TW3200 ideální.
Flexibilita posunu
Ve srovnání s levnými DLP poskytuje TW3200 díky rozsáhlému vertikálnímu a horizontálnímu posunu čočky ohromnou flexibilitu umístnění.
I tak ale doporučuji snažit se o pevnou instalaci s co nejmenším posunem čočky, což je u Epsonu poměrně jednoduché, protože svítí obraz rovně před sebe a výška čočky odpovídá prostředku promítaného obrazu. Z tří metrů od čočky objektivu promítnete s maximálním zoomem 224 cm široký obraz. Mimochodem do větších šířek než 2 a půl metru bych se s TW3200 nepouštěl.
Přípojná místa jsou vybavená standardně, ale v této cenové skupině oceníte 2 HDMI vstupy.
Chutné menu
Dalším plusem Epsonu je dokonale přehledné a logické menu. Na lepší jsem zatím snad mezi projektory nenarazil. TW3200 nabízí 5 obrazových režimů a dostatečný výběr přednastavených hodnot barevné teploty šedé škály a křivky gamma korekce. Jejich skutečně naměřené hodnoty sice ne zcela odpovídají popiskám (víz níže), ale poskytují velmi použitelné výsledky. Kromě toho zde najdete všechny ovladače potřebné ke kompletní kalibraci všech složek obrazu.
Pro toho komu se nechce číst odbornější rozbor: nejlepších výsledku při promítání filmů dosáhnete s režimem přirozený (nebo kino), s barevnou teplotou 7000 K a gammou na hodnotě 2.3. Pokud potřebujete více světla, můžete použít režimy dynamický a obývací pokoj, ale jen na hry nebo sportovní přenosy, filmy na nich budou barevně zkreslené.
Clonění dynamiky
Větráček TW3200 je velice tichý (oproti DLP konkurenci téměř nesrovnatelně), v Eko režimu neslyšitelný a normálním jen trochu. Pokud jde o samotnou kvalitu obrazu, je třeba brát potaz, že co by byl špičkový projektor ještě před pár lety, už dnes trochu pokulhává. Prostě za co zaplatíte, to budete mít. TW3200 vyniká hlavně ve světlých scénách, těm nemám skoro co vytknout, ale jeho Achillovou patou jsou (u LCD tradičně) ty tmavé. Černá je i v nejlepším případě vždy jen tmavě šedá a ani triky dynamické clony to nedokážou plně zamaskovat.
Navíc použitá clona nepatří k aktuální špičce, a při vyhodnocování obsahu obrazu, ve kterém byla zároveň například bílá písmena na černém pozadí, si nebyla úplně jistá, zda se má divákovi otevřít, nebo se před ním uzavřít. To občas vedlo k znatelnému pulzování obrazu. Také jsem i v režimech obrazu nejbližších optimu kino a přirozený stále viděl lehký namodralý nádech typický pro starší Full HD modely Epsonu a který (jak mohu konstatovat po delší zkušenosti s 1. full HD modelem Epsonu-TW1000) nezmizí ani po kalibraci.
Ve všech ostatních ohledech (s výhradou, že Epsony nikdy nepatřily k nejostřejším projektorům) ale TW3200 za svoji cenu poskytuje výbornou kvalitu. Na LCD velmi homogenní a přirozeně vyhlížející obraz s minimem pohybových artefaktů a s příjemnými barvami. Rozhodně ale nepatří ani s čerstvou lampou k příliš svítivým projektorům.
Úvod do vylepšování obrazu
Dále už se v článku neobejdu bez toho, abych každého zájemce o pomoc s alespoň základním nastavením projektoru neposlal někam. Totiž na adresu: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496. Zde si mohou zdarma stáhnout vynikající výběr testovacích obrazců.
Úvodní Basic Settings (základní nastavení) lze výborně využít na nastavení jasu, kontrastu a ostrosti. Pokud nemáte technické vybavení (měřící sonda/ vyhodnocovací program), měnit nastavení čehokoliv jiného vřele nedoporučuji. Jas nastavíte v 1. obrazci podle šedých sloupců na černém pozadí (tak, aby byl 17. sloupec na hraně viditelnosti), kontrast v 3. podle těch na bílém (tak, aby byl sloupek 234 ještě vidět),a ostrost podle posledního obrazce tak, aby se vám netvořily „duchy“ okolo hran (u většiny zařízení to znamená stáhnout ji nejméně na 0). Na stejném obrazci si zároveň můžete zkontrolovat, na kolik vaše zobrazovací zařízení ořezává obraz.
EH-TW3200 je již z výroby nastavený velmi dobře, stačilo pouze snížit jas na –1.
Po zapojení měřící sondy Eye1 a spuštění vyhodnocovacího softwaru HCFR jsem se pokusil najít nejoptimálnější kombinaci režimu obrazu a jeho nastavení pro uživatele, kteří nemají možnost se s obrazem projektoru takto poměřit.
Rozvedení vylepšování obrazu a (ne)přirozené barevné prostory
Na vysvětlenou: obraz Blu-Ray disků je zpracováván na profesionálně monitorech kalibrovaných podle určitých norem a pokud chcete filmy nebo jiné programy vidět v podobě v jaké je jejich tvůrci zamýšleli, je třeba, aby se i vaše zařízení těmto standardům co nejvíce blížilo. Tyto normy vznikly právě proto, aby bylo možné obraz zobrazovacích zařízení (nebo dříve reprodukcí) právě takto ujednotit a například normy barevného prostoru (ve zkratce jde o předepsané maximální hodnoty nasycení, zabarvení a jasu základních 3 barev:červené, modré a zelené a 3 z nich odvozených/sekundárních:zelenomodré, purpurové a žluté) mají původ už v počátcích barevné fotografie.
Jak názorně vidíte na tomto grafu (křížky vyznačují místa, kde by se podle HD normy známé jako Rec 709, měly jednotlivé barvy nacházet a kolečka, kde doopravdy jsou)
barevnému prostoru TW3200 především utíká přesaturovaná zelená. Zvlášť záběry přírody pak můžou vypadat nepřirozeně. Svého času se snažili prodejci přesaturovaný barevný prostor obhajovat, což dodnes nechápu, protože i subjektivně přirozené barvy podle normy působí na oko mnohem příjemnějším dojmem. Naštěstí je TW3200 vybavený všemi ovladači potřebnými k dokonalé korekci barev (včetně jasu barev, který bývá často výrobci opomíjen). Jde ale o proces poměrně náročný a pracný, pokud ale chcete ze svého projektoru (nebo jiného zobrazovacího zařízení vytáhnout maximum, měli byste se o uživatelskou kalibraci začít zajímat. Zde najdete alespoň stručný úvod do problematiky
Zdravá teplota
Obraz tvoří nejen barvy, ale i jasová složka, na kterou se barvy navlékají jako rukavice. Proto je tak důležitou položkou správného obrazu barevná teplota šedé škály (jasová stupnice od černé po bílou). Filmy se kalibrují na teplotu bílé 6500 Kelvinů, což odpovídá hodnotě naměřené za letního dne.
Zároveň vedle celkové teploty je důležité, aby barvy červená, zelená a modrá (tvořící světlo) byly na všech stupních šedé v rovnováze. Pokud bude nějaká barva v kterémkoliv stupni šedé mezi černou a bílou dominovat, zkreslí se tím vzhled obrazu.
Z obrazových režimů TW3200 jsou ty nejjasnější dynamický (strašidelně zelený) a obývací pokoj (naopak do modra) v tomto směru nejméně vyhovující. Pro projekci filmů se nejlépe hodí režimy (ovšem o něco méně jasné) kino a přirozený. Kupodivu 6500K dosáhnete s v menu volitelným přednastavením barevné teploty 7000K. Zde celková barevná teplota:
Zde vzájemný poměr červené, zelené a modré:
Přirozené křivky
I když režim kino měl rovnoměrnější výsledek (a v praxi vypadá obraz v režimu kino trochu plastičtěji), doporučím režim přirozený, protože ten dosahuje nejlepší výsledky v poslední základní položce korektního obrazu: korekci gamma křivky. Ta řídí stoupání jasu od černé do bílé v každé jednotlivé scéně. Filmy se kalibrují na hodnotě 2.2, ten je ideálním kompromisem mezi čerností černé a jasem bílé a zároveň zachováním prokreslení detailů v nejtmavších a nejsvětlejších scénách. Podle vkusu je možné jít až do hodnoty 2.5, čím vyšší číslo, tím „dramatičtější obraz“, ovšem za cenu ztrát detailů v černé i bílé.Režim přirozený v kombinaci s volitelným přednastavením gammy 2.3 poskytuje téměř dokonalou křivku 2.2
Zde vyjádřená jako rovná linie:
A zde názorněji jako křivka (stoupající od černé do bílé):
Epson také umožňuje vytvořit si vlastní uživatelskou gamma křivku, ale po zkušenostech s Epsonem TW1000, které ho jsem před lety rok vlastnil, tuto bolestivou zkušenost nikomu nepřeji a neradím.
Shrnutí
Za to co dnes Epson TW3200 nabízí už od 23 tisíc korun, byste ještě před 4 lety zaplatili čtyřnásobek. Za špičkou dneška v některých ohledech pokulhává, ale svou cenu nabízí skoro neporazitelný poměr: výkon/cena. Je ideální do menšího pokoje a na plátno do 2, 5 metru šířky. Větším plátnem ho rozhodně netrapte.
Pokud chcete projektor na domácí kino, který už je obrazově opravdu výrazně lepší zaplatíte nejméně 2násobek ceny TW3200. Spíše až 2 a půl násobek, protože kvalitní střední třída stále začíná až kolem 60ti tisíc korun.
Epson EH-TW3200
- technologie Epson 3LCD 0.74" s MLA (x3), polykřemíková aktivní matice TFT 1920 x 1080
- svítivost 1800 lm
- kontrast 25000:1
- hlučnost (normální/tichý režim) 28/22 dB
- projekční vzdálenost 2.98 - 6.36 m
- optika s ručním přiblížením a zaostřováním, posunu čočky H+V, ohnisková vzdálenost 22.5 - 47.2 mm, optický zoom 2.1x, světelnost objektivu f/2.0 - 3.17
- výkon lampy 200 W, životnost v ECO provozu 4000 hodin
- lichoběžníková korekce (digitální): ± 96° (vertikál.) ± 47 ° (horizontál.)
- vstupy 1x D-Sub 15-pin, 2x HDMI vstup, komponentní vstup 3x RCA (Y/Pb/Pr), kompozitní
- 1x RCA, S-Video vstup 1x Mini Din 4-pin
- vzdálené ovládání 1x RS-232C (D-sub 9-pin)
- režimy obrazu dynamický, obývací pokoj, přirozený, kino, x.v.Color
- rozměry (V x Š x H)136 x 450 x 360 mm
- hmotnost 7.3 kg
- spotřeba 272 W
- příslušenství napájecí kabel, dálkový ovladač + baterie, sada uživatelských příruček
AVmania hodnotí |
---|
obraz | | 7 |
výýbava | | 9 |
ovládání | | 9 |