Erato Muse 5 a Apollo 7s – miniaturní bezdrátové špunty [test]

7. února 2018
TWEET SDÍLET
Bezdrátová sluchátka mají různorodou konstrukci, stále častěji se však objevují modely, které jsou opravdu bez jakýchkoli drátů i v kategorii malých špuntů. Vyzkoušeli jsme hned dva zástupce taiwanského startupu Erato.

Při používání bezdrátových sluchátek, především v kombinaci s mobilním telefonem, je obvykle požadována relativně dlouhá výdrž na baterii a většinou také minimální rozměry, vzhledem k tomu, že se předpokládá časté odkládání sluchátek v průběhu dne.

Ačkoli bezdrátová, každý výrobce konstruuje sluchátka odlišně, a tak se můžeme setkat s několika způsoby nošení a konstrukce. Nejčastějším je propojení dvojice špuntů signálovým kabelem, který obvykle nese i ovládací panel a v něm ukrytou baterii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Alternativou jsou sluchátka, která však nemají žádní kabely a většinou vypadají jako špunty s odtrženým drátem. Právě do této kategorie spadají sluchátka Erato, za kterými stojí taiwanský startup. Podle některých vyjádření je konkrétně model Apollo 7s jedním z nejmenších na světě.

Konstrukce

Oba dva modely sluchátek jsou kompletně bezdrátové a součástí balení je také krabička určená jednak pro přenášení a jednak pro nabíjení. U obou sluchátek je totiž výdrž baterie někdy mezi 2 až 3 hodinami poslechu a transportní obal je dokáže nabít.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Shodně přistupuje k nabíjení většina výrobců malých bezdrátových špuntů podobné konstrukce, jelikož je tělo sluchátka poměrně malé, je třeba zajistit přísun energie jiným způsobem – s pomocí krabičky byste měli zvládnout sluchátka nabít hned dvakrát, takže maximální doba používání se prodlouží na teoretických 9 hodin – počítat však musíte s nějakou pauzou na nabití.

Obal je v případě modelu Apollo 7s malý plastový s vysouvací vnitřní částí, na níž najdeme dvě diody – jedna informuje o nabíjení vložených sluchátek a druhá pak o nabíjení baterie vestavěné v obalu. Vnitřní část je plastovým výliskem se zabudovanými kontakty a prostorem pro sluchátka, která do něj zacvaknete a začnou se tak nabíjet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U modelu Muse 5 je obal o něco větší a tvoří jej základna a samostatné víko (vyšší riziko jeho ztráty) Také v tomto případě je uvnitř plastový výlisek, do kterého se sluchátka usadí a zároveň se nabíjejí. Na krajní části výlisku jsou dvě indikační diody, které signalizují nabíjení sluchátek nebo nabíjení baterie v obalu. Vedle microUSB konektoru na jedné z delších stran je také tlačítko pro zjištění kapacity baterie v obalu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce samotných sluchátek je mírně diskutabilní. Apollo 7s jsou opravdu miniaturním modelem, který má zajímavý prvek v podobě odhalených kontaktů pro nabíjení v podobě soustředných kružnic. Sluchátka jsou celoplastová a podle výrobce odolná vůči potu (certifikace IPX5).

Tělo je pravděpodobně slepeno ze dvou kusů – nejširší část má o něco menší průměr než zbytek a na předělu je zabudovaný mikrofon a stavová LED dioda. Pravé i levé sluchátko je totožné, takže jejich orientaci poznáte pouze podle malého popisku. Nejproblematičtějším místem konstrukce je podle mého názoru ovládací tlačítko, které najdete na obou špuntech a jedná se o malý výstupek, který se tiskne jakoby dovnitř sluchátka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Upřímně řečeno mi nepřijde toto řešení jako ideální, protože tlačítko je velmi malé a když máte sluchátka v uších, tak se poměrně špatně hledá. Nemluvě o jeho nepříliš důvěryhodném provedení.

Druhý model – Muse 5 – je na tom konstrukčně, respektive zpracováním o řád hůře – lesklé plasty a pastelové barvy v kombinaci s nepřesným odlitkem a slícováním jednotlivých dílů působí dojmem hračky (zvlášť v růžovém provedení). 

Na druhou stranu je třeba vypíchnout fakt, že díky většímu tělu má tento model o něco delší výdrž na baterii a také velké tlačítko s názvem výrobce je mnohem lepším řešením, už jen proto, že tvoří největší plochu vnější strany sluchátka, i když je třeba více síly k jeho stisknutí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Komfort nošení je mírně nadprůměrný u modelu Muse 5 který lépe drží v uchu – po usazení do zvukovodu je třeba sluchátko mírně pootočit směrem vzad a jeho tělo se zapře o ušní boltec. Stejného způsobu využívají i špunty Beoplay. Eratu Muse má navíc dva kusy silikonu – jednak špunt na konci sluchátka a jednak větší silikonový „potah“ těla sluchátka – obojí v několika velikostech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U Apollo 7s může být pro někoho problematická jejich „malost“, nicméně v balení najdete mimo silikonových špuntů také malé vzpěry, které lépe stabilizují pozici sluchátka v uchu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Funkce a ovládání

Podobně, jako u jiných kompletně bezdrátových modelů i v případě Erato je jedno sluchátko hlavní a druhé se připojuje k němu. Od toho se také odvíjí práce s nimi. Hlavním sluchátkem je u Muse 5 levé a u Apollo 7s to, které zapnete jako první.

Po zapnutí je třeba nejprve spárovat jedno (řídící) sluchátko s telefonem a poté zapnete druhé sluchátko, které se s prvním automaticky spojí. V případě potřeby můžete používat například jen jedno sluchátko, jako handsfree. Každý špunt je totiž vybaven tlačítkem i mikrofonem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Nabídka funkcí je standardní a obsluhuje se kombinací krátkých a dlouhých stisknutí tlačítka na levém nebo pravém sluchátku. Standardem je změna hlasitosti, posun mezi skladbami, přijetí či odmítnutí hovoru, pozastavení přehrávání nebo aktivace hlasového ovládání telefonu (Siri a Google).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Specialitou obou modelů je režim| Eratosurround, který se aktivuje poměrně složitě čtyřnásobným stisknutím tlačítka na levém špuntu, ale pouze v okamžiku, kdy není přehrávána hudba a sluchátka jsou v režimu stand-by. Při přehrávání hudby je třeba jeden stisk na řídícím sluchátku a poté čtyři rychlé na tomtéž. V praxi poměrně složité a efekt mírně řečeno nulový.

Zvukový projev

Zvukově sluchátka bohužel – s přihlédnutím k ceně – příliš nepřekvapí. Model Muse 5 je naladěn pro zábavnější projev, nicméně basová složka je velmi dominantní, a tak vás čeká při poslechu popu silně dunivý projev. Střední pásmo je ještě poslouchatelné, ale výšky chybí úplně, o nějaké krystalické čistotě si můžete nechat zdát, vše je jakoby pod tlustou dekou.

Menší model Apollo 7s je na tom zvukově o dost lépe, celkový projev je mnohem čistší a relativně vyvážený ve všech pásmech. Velmi dobře je na tom střední pásmo a výšky, projev je srozumitelný bez zásadních propadů, i když u výše si všimnete jisté zrnitosti. Basů je tak akorát, nikde nepřebývají ani nescházejí. Bohužel ale je i u tohoto modelu znatelná „deka“, která činí celkový projev zastřenější, než bychom čekali a chtěli.

Co u obou modelů potěší, je poměrně dobrá izolace okolních zvuků, při nošení jste tedy velmi dobře odtlumeni. Při pozastaveném přehrávání kupodivu sluchátka nešumí, respektive je šum natolik minimální, že jej prakticky neuslyšíte.

Verdikt

Erato Muse 5 a Erato Apollo 7s jsou dvojice bezdrátových špuntů, které se snaží zaujmout jak velikostí (malostí), tak i relativně zajímavým designem a možností nabíjet je v transportním obalu. To vše jsou vlastnosti a parametry, které se velmi dobře čtou na papíře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovšem při poslechu obou modelů a zvláště pak při pohledu na jejich cenovku je zkrátka nemůžeme doporučit. Cena je příliš vysoká a sluchátka ji nekompenzují ani svým zvukovým projevem, ani nijak precizní konstrukcí, jak jsme na to zvyklí u konkurenčních a zavedených značek. V případě, že by se cena snížila minimálně na polovinu, pak má smysl o těchto modelech přemýšlet. Do té doby raději hledejte jinde.

Erato Muse 5

cena: od 3 999 Kč

 • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka
 • odolnost: IPX5
 • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
 • citlivost: 101 dB  
 • přenos signálu: Bluetooth 4.1, AptX, SBC, AAC
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
 • hmotnost: 2× 8,5 g
 • baterie: 4 hodiny používání / cca 2 hodiny nabíjení 
 • příslušenství: cestovní pouzdro s nabíječkou, USB kabel pro nabíjení sluchátek, sada vyměnitelných špuntů
AVmania.cz
Erato Muse 5   5

Erato Apollo 7S

cena: od 7 399 Kč

 • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka
 • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
 • citlivost: 100 dB  
 • přenos signálu: Bluetooth 4.1, AptX, SBC, AAC
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů
 • hmotnost: 2× 4 g
 • baterie: 3 hodiny používání / cca 2 hodiny nabíjení 
 • příslušenství: cestovní pouzdro s nabíječkou, USB kabel pro nabíjení sluchátek, sada vyměnitelných špuntů
AVmania.cz
Erato Apollo 7S   7

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět