Escobar: recenze filmu

17. června 2018
TWEET SDÍLET
Tenkrát v Kolumbii. Portrét narkobarona Pabla Escobara, který po dobrém či po zlém hledá ve veřejném životě respekt druhých. Javier Bardem a Penélope Cruz ožívají ve vzpomínkách zločincovy milenky.

V roce 1989 ho časopis Forbes zařadil na sedmé místo v žebříčku nejbohatších lidí planety. Příjmy Medellínského kartelu, jemuž šéfoval a který v té době kontroloval zhruba 80 procent celosvětového obchodu s kokainem, dosahovaly výše 23 miliard ročně.

Disponoval přitom rozsáhlou flotilou lodí, letadel a drahých aut, za pomocí nichž se mu dařilo úspěšně pašovat kokain přes Bahamy do Spojených států, které jej vnímaly jako svého nepřítele. Naproti tomu v Medellínu jej oslavovali jako národního hrdinu alá Robin Hood.

Chudými lidmi v tomto druhém největším kolumbijském městě byl milován, hájen, podporován a kryt před úřady, protože se stavěl do role jejich ochránce. Stavěl pro ně domy, rozdával jim peníze a podporoval místní malé fotbalové kluby.

Největší a nejslavnější kolumbijský narkobaron Pablo Escobar (1949 - 1993) byl brutální zločinec a vládce kokainového impéria, který v době svého vrcholu vydělával až 60 miliónů amerických dolarů denně. Svou kriminální kariéru začal už jako náctiletý, ale až díky obchodu s kokainem získal miliardy a politický vliv. Pracovali pro něj zkorumpovaní úředníci, politici, soudci i policie, ty které si koupit nemohl, nemilosrdně a často sám brutálně likvidoval.

Escobarovské filmy a seriály

Že nejlepší příběhy píše sám život, o tom není třeba v případě Pabla Escobara pochybovat. V posledních letech se proto objevilo hned několik filmů a seriálů s touto postavou. Ten kolumbijský s názvem Pablo Escobar: El Patrón del Mal (2012) tady známý není, na rozdíl od skvělého seriálu z produkce Netflixu Narcos (2015).

Ve filmu se escobarovské téma objevuje v britském Infiltrátorovi (2016) s Bryanem Cranstonem v hlavní roli i v akční biografické komedii Barry Seal: Nebeský gauner. Ve francouzsko-španělském romantickém thrilleru Escobar: Paraíso perdido (2014) drogového barona ztvárnil Benicio Del Toro, ale jeho postava tu nebyla ta hlavní.

Na rozdíl od nejnovějšího zpracování, které má opět romantický nebo až telenovelový nádech. Vychází totiž z knihy populární kolumbijské televizní moderátorky a novinářky Virginie Vallejo (Penélope Cruz), která měla s Escobarem (Javier Bardem) v letech 1983 - 1987 milostný poměr.

Stylizace do naivky

O jejich vztahu, zasazenému do historického rámce tehdejších událostí v kolumbijské společnosti se vší politickou korupcí, jíž byl Escobar strůjcem, napsala memoárovou knihu Milovala jsem Pabla, nenáviděla Escobara, která vyšla v roce 2007 a u nás v překladu loni.

Už název knihy napovídá, že se v ní její autorka stylizuje do role naivky, kterou okouzlil muž, který staví domy pro chudinu, miluje svou rodinu a umí být galantní a pozorný milenec. Poznali se v roce 1983, kdy už vládnul obrovským bohatstvím, pocházejícím z drogového byznysu a ona s ním jako první televizní novinářka natáčela rozhovor na skládce odpadů v Medellínu.

Escobar se v rozhovoru prezentoval jako vizionář, kterého bolí, když vidí lidi hladovět a trpět v chudobě a popsal jí svůj sociální projekt města bez slumů. A ji, jak v komentáři ve filmu říká, přestalo zajímat, odkud bere peníze na financování těchto charitativních projektů, ale to, na co je použije.

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém

Z muže, zapáleného pro věc, se ale postupně i v jejích očích proměnil v to, čím ve skutečnosti byl. Brutálním, cynickým, mocichtivým člověkem a tvrdým byznysmenem, který filantropii a s ní spojenou oblibu u lidí použil jen jako výtah k moci a upevnění svých pozic.

Escobar se stal senátorem a měl ambici stát se i kolumbijským prezidentem. Sám přitom nechal během volební kampaně tři kandidáty na prezidenta zabít a podílel se spolu s levicovými teroristy i na útoku na Kolumbijský nejvyšší soud v roce 1985, během něhož byla polovina těchto soudců usmrcena.

Jistý si před ním nemohl být nikdo. Členové konkurenčního kartelu z Cali, uniformovaní policisté, soudci, nejvyšší politici, civilisté. Díky kokainovému byznysu měl obrovský majetek, ale chyběla mu úcta, respekt druhých. Což poznal právě se vstupem do politiky.

Chtěl v ní získat vážnost, uznání, ale když se mu ho nedostávalo, rozhodl se ho vynutit silou. Za pomocí své soukromé armády rozpoutal v ulicích teror, jehož cílem mělo být jediné. Co nejvyšší částka na mezinárodním zatykači.

Luxusní vězení

Virginia nás jako vypravěčka provází všemi důležitými milníky jeho života od jejich seznámení po Escobarovu smrt v důsledku úspěšného zátahu kolumbijských speciálních jednotek, spolupracujících s Američany. Virginia k dopadení svého ex-milence přispěje, když tajné služby a amerického agenta Sheparda (Peter Sarsgaard) upozorní na jeho slabé místo v podobě jeho rodiny, na níž velmi lpí.

Dlouho se zdá, že Escobarovo řádění, mající na kontě stovky nebo možná až tisíce mrtvých, zůstane nepotrestáno. Nebo potrestáno způsobem, kdy si nechá po dohodě s kolumbijskou vládou postavit vlastní luxusní, opulentní vězení s fotbalovým hřištěm a nočním klubem, připomínající spíš hotel, odkud dál řídí své operace.

To se stalo v roce 1991, kdy s vládou uzavřel dohodu, že zde bude pobývat pět let výměnou za to, že ho nevydá do USA. Když ale pokračoval i odtud v odpravování svých obchodních partnerů, rozhodla se vláda, že si na něho došlápne. Před přemístěním do opravdového vězení se mu ale podařilo utéci.

Mohutné velikášství

V průběhu deseti let Escobarova života tak sledujeme klasický mafiánský příběh vzestupu a pádu, ozvláštněný jen tím, že jeho vypravěčka Virginia si v něm nárokuje větší podíl na zobrazených událostech, než tomu zřejmě ve skutečnosti bylo. U všech etap jeho života logicky být nemohla a i její podíl na Pablově dopadení je značně nadnesený.

K Virginii navíc jen těžko budete hledat nějaké sympatie, i když se je snaží svým voiceoverem vzbudit. Působí jako naivka, mající ráda luxus, která se zamilovala do nesprávného muže. V jeho společnosti si dlouho zahrává s ohněm, až zjistí, že se od něho může sama spálit. Tehdy se začíná bát a propadat hysterické panice. Přichází o kariéru i pevnou půdu pod nohama.

To Escobar je mnohem plastičtější figura, kterou Javier Bardem buduje zevnitř i vnějškově. Zevnitř tím, jak se snaží ukázat, že nejde jen o nevyzpytatelného psychopata, ale i milujícího otce a respektovaného šéfa. Vnějškově pak držením těla, oblými zády a vysunutým břichem a hlavou, chůzí, mimikou s těkavýma očima, zahuhlanou „kmotrovskou“ mluvou.

Španělský herec a manžel Penélope Cruz přibral pro roli 12 kilogramů, jeho břicho, oplácaná tvář i podbradek tomu odpovídají a celá tato fyzická proměna má postavě přidat na živočišnosti, neomalenosti, fyzické mohutnosti, která koresponduje s jeho velikášskými sklony.

Film doplácí na srovnání s komplexnějším Narcosem

Španělští herci jako Javier Bardem a Penélope Cruz, hrající Kolumbijce, mluví anglicky s jihoamerickým či španělským akcentem, což je u španělského filmu, natočeného španělským režisérem, zřejmě úlitba mezinárodnímu publiku.

Padesátiletý režisér Fernando León de Aranoa u nás není neznámý. V kinech běžel jeho film Princezny (2005), oceněný Velkou cenou poroty na festivalu Sundance, v němž sledoval sny, obavy i naděje dvou zprvu konkurentek a pak přítelkyň prostitutek. A také sarkastický pohled na práci humanitárních pracovníků ve válečné oblasti bývalé Jugoslávie pod názvem Perfektní den (2015).

S Javierem Bardemem natočil hořce tragikomický snímek Pondělky na slunci (2002) o kamarádech, kteří se po propuštění z loděnice snaží najít nové pracovní uplatnění. Bardem produkoval i jeho dokument Neviditelní (2007), který vznikl na pomoc organizaci Lékaři bez hranic a teď jeho sedmý celovečerní film Escobar.

Ten je silnější v zobrazení vzestupu a pádu Medellínského kartelu a snaze o podchycení dobových politických souvislostí než v rozehrané romantické linii, která trpí tím, že vám její aktéři nebudou moc sympatičtí. Film má osmdesátkový retro styl, svižné tempo a akční scény jako vykládka drogové zásilky z letadla na dálnici za běžného provozu nepostrádají nápaditost. Brutální scény se v něm mísí s těmi černohumornými, jako když nahý Bardem běží s poloautomatickou puškou do lesa ve snaze se zachránit.

Tato lekce z kolumbijské historie ale doplácí na to, že výpravný seriál Narcos je co do líčení dobových souvislostí i těch osobních Escobarova života mnohem podrobnější. Mění se jen perspektiva vyprávění, kdy dění nesledujeme z pohledu agenta protidrogové agentury DEA, ale optikou zločincovy milenky.

Přesto jako portrét tvrdého byznysmena, který má obrovský majetek a prostřednictvím politiky chce získat po dobrém či po zlém i respekt a úctu, která mu není kvůli způsobu, jak k tomuto majetku přišel, prokazována, velmi poučné pro naši současnost.

AVmania.cz
Escobar   6

Escobar

  • Žánr: mafiánská biografie
  • Původní název: Loving Pablo
  • www.bontonfilm.cz/escobar/2080/
  • Španělsko / Bulharsko, 2017
  • Scénář: Fernando León de Aranoa (předloha Virginia Vallejo)
  • Režie: Fernando León de Aranoa
  • Hrají: Javier Bardem, Penélope Cruz, Peter Sarsgaard, David Valencia, Giselle Da Silva, Nathan Cooper, Lillian Blankenship, Julieth Restrepo
  • Distribuce: Bontonfilm CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 14. 06. 2018

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
10+1 tip pro anonymní pohyb na internetu. Od Toru přes VPN, šifrované komunikátory až po sociální sítě

10+1 tip pro anonymní pohyb na internetu. Od Toru přes VPN, šifrované komunikátory až po sociální sítě

Používat internet tak, abyste na něm nezanechali stopy, není vůbec jednoduché. I když nikde nebude figurovat vaše jméno, každá služba a webová společnost bude velmi dobře znát váš profil. Pokud se vám nelíbí ani to, řiďte se našimi tipy.

Stanislav Janů
Soukromí
Je tady první ukázka budoucí podoby systému. Android 14 zvýší bezpečnost, výdrž a zaměří se na detaily

Je tady první ukázka budoucí podoby systému. Android 14 zvýší bezpečnost, výdrž a zaměří se na detaily

** Máme únor a s ním i novou verzi systému Android ** Na finální Android 14 je ještě brzy, startuje se verzí pro vývojáře ** Konečné verze systému je v plánu na přelom července a srpna

Martin Chroust
Android 14Operační systémy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály