Eu3c Core Cinema: test MP3/MP4 přehrávače

3. prosince 2008
TWEET SDÍLET
Schopné přehrávání videí bez nutnosti konverze za málo peněz zaujme vždy. Jak je na tom ale přehrávač s dalšími vlastnostmi?

Není tomu tak dlouho, co jsme vám představili přehrávač VERSZO CuBe. Nebyl sice žádným revolučním či extrémně kvalitním modelem, ale mohl se jako jeden z mála pochlubit nízkou cenou a současně velmi dobrou podporou pro přehrávání videí, kdy téměř odpadla nutnost konverze. Současně s ním se však na trhu vyskytl i velmi podobný model, který nyní podrobně otestujem. V čem se liší, v čem je horší nebo naopak lepší?

Odolnější konstrukce

I tento model se může pochlubit velmi kvalitním širokoúhlým displejem s rozměry 64×36 mm a rozlišením 420×240 pixelů, které se postará o dostatečně jemný rastr. Stejná je i výtka k nižším pozorovacím úhlům, a to především při pohledu zleva. Změna však nastala v dílenském zpracování, a to, nejen k naší spokojenosti, k lepšímu. V této cenové relaci samozřejmě nelze hovořit o kvalitních materiálech nebo kdovíjaké nadstandardní kvalitě. V porovnání s VERSZO CuBe je tento model odolnější a již netrpí nedostatky v podobě deformace displeje a následné změny barev a tvorby artefaktů při každém mírně větším přítlaku na kteroukoli část přehrávače.

Změnu doznalo konstrukční zpracování i použité materiály. Celý přehrávač již není z lesklého černého plastu velmi náchylného na zanechávání otisků, ale tentokrát je kompaktní tělo tvořeno kombinací plastu v displejové části a plechu. Možná toto provedení nepůsobí na první pohled tak elegantně, ale rozhodně je o něco praktičtější a odolnější. Samozřejmě je to věcí vkusu. Leštění zanechaných otisků se sice nezbavíte, ale plocha k čištění je již podstatně menší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání jinak, ne však dokonale

Eu3C má i odlišné ovládání, které zastupuje pětice tlačítek na vrchní straně a přepínač pro zapnutí/vypnutí a uzamykání na spodní straně. Právě tlačítko hold bylo tím, které u modelu VERSZO mnohým chybělo. Změna hlasitosti je bohužel i v tomto případě možná až po stisku dalšího tlačítka (označeného Vol), ale překvapila nás funkce pro pozastavení přehrávání, která je tentokrát kombinována s přepínačem na spodní straně. Krátký posun doprava hudbu či film pozastaví, dlouhý posun přehrávač vypne. Je to sice trochu nezvyklý způsob, ale nejedná se o žádnou tragédii, která by výrazně omezovala ovládání přehrávače.

Tlačítka jsou velmi malá, úzká a nenápadná, ale s jistým a slyšitelným stiskem a jejich přesné nahmatání nepředstavuje problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabídka je postavena na stejném základu, ale s odlišným grafickým zpracováním. Dá se označit za přehlednou, nicméně s méně možnostmi nastavení i trochu slabší ovladatelností.Ta je ale spíše otázkou zvyku. Nechybí zobrazení aktuálního času a nepřímo i data, ale nastavitelný časovač vypnutí bohužel schází i u tohoto modelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejné paměťové karty, stejná hudba

Přehrávač je běžně dodáván s kapacitami 4 a 8 GB s cenovým rozdílem necelých 500 Kč. V případě, že interní paměť stačit nebude, lze ji rozšiřovat paměťovými kartami microSD. Ty jsou, stejně jako u značky VERSZO, oficiálně podporovány do 2 GB, avšak na některých diskusních fórech jejich majitelé hlásají i podporu větších kapacit.

Klepněte pro větší obrázek

Podpora hudebních formátů je shodná a přehrávač nemá problém s přehráváním MP3, WMA, WAV, FLAC, APE a ani zobrazováním LRC textů skladeb. Ukládání do složek, procházení stromovou strukturou či mazání jednotlivých souborů je také možné. Rovněž lze třídit hudbu na základě popisků (viz. obrázek).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Není třeba sáhodlouze rozepisovat podporu obrazových souborů. I zde jsou akceptovány formáty BMP, JPEG a GIF s možností natočení a zvětšení maximálně o 1 krok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dočkáte se i funkce diktafonu spolu s FM rádiem. Citlivost příjmu je u obou modelů spíše průměrná a automaticky se podaří naladit spíše silnější stanice. Ty se slabším signálem lze ale přidat ručně. Oproti modelu VERSZO je zde malý pokrok v paletě formátu pro nahrávání z diktafonu. Jedná se sice stále jen o formát WAV (MS ADPCM), ale s možností volby ze dvou úrovní kvalit. Na druhou stranu byla EU3C odebrána možnost nahrávání z FM rádia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hry a správná čeština jen u konkurence

Aby si přehrávače nebyly až tak podobné, nastala změna i v doplňkových funkcích. Po vzoru kolegy je zde zastoupeno čtení textových dokumentů (TXT), stopky a kalendář, samozřejmě vše v trochu jiném designovém kabátku. Čtení i posouvání textů je na takto velkém displeji poměrně komfortní, ale u tohoto modelu bohužel bez podpory českých znaků s háčky. Oproti VERSZO už také nejsou zastoupeny žádné hry. Pokud si někdo myslí, že to bez Bojových letadel, Hada, Tetrisu a hry Slide nezvládne, bude muset sáhnout po konkurenci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejné je to s podporou českých znaků s háčky i u ID3 tagů, názvy souborů a složek jsou však zobrazovány správně a jak je patrné z uvedených obrázků, počeštěna je i nabídka.

Hurá na videa bez konvertování

V čem si jsou oba modely naprosto podobné, je to zásadní – tedy podpora přehrávání videa. Bez problémů lze přehrávat formáty AVI do rozlišení 800×480 a RM/RMBV do 720×576. Vyšší rozlišení opět není vyloučeno, ale již není zaručeno. Většinu dostupných a po internetu kolujících seriálů a filmů s kodeky DivX (včetně starší verze DivX 3) a XviD s kódováním zvuku MPEG Layer III (MP3) tak přehrávač skousne bez nutnosti jakékoliv konverze. Pokud je použit jiný zvukový kodek, je video bohužel němé nebo nelze vůbec přehrát. Takových případů ale naštěstí není mnoho. Pochopitelně nejsou podporovány externí titulky. Pokud je do videa chcete integrovat, konverzi se již nevyhnete. Posloužit vám k tomu může například program AVI ReComp, který je volně ke stažení.

Vydrží hrát méně

Oba modely používají stejný přenosový režim USB Mass Storage a víceméně podobné si jsou i co do přenosových rychlostí. Zapisovat lze rychlostí 2,7 MB/s a číst přibližně 6 MB/s. Rychlost zápisu by vskutku mohla být lepší, jelikož je zde reálný předpoklad, že do přehrávače budete kopírovat celé seriály a filmy v řádech stovek MB.

Oproti konkurentovi nám ale podal slabší výkon ve výdrži. Ač by měl vydržet přehrávat hudbu 20 hodin, poslední písničku si zahrál už po dvanácti hodinách. S přehráváním videa skončil po zhruba 3,5 hodinách. Obdobné hodny maximální výdrže udává i Verszo, jeho model ale reálně vydržel přehrávat hudbu výrazně lepších 17,5 hodin.

Naopak téměř stejných výsledků dosahují v oblasti zvuku. Oba modely se mohou pochlubit zabudovaným reproduktorkem, vlastním ekvalizérem a EU3C i režimy pro 3D zvuk, zvýraznění basů a Autovolume. Stejná jsou i dodaná sluchátka, což je ve výsledku pozitivní informace. Vzhledem k pořizovací ceně přehrávače hrají vcelku slušně s dobrými středy a s efekty se do jisté míry dočkáte i hloubek a výšek. Náročnějšího posluchače neuchvátí, ale mnoha uživatelům postačí.

Klepněte pro větší obrázek

U modelu VERSZO jsme chválili i výbavu, kde nechyběl například český návod či elegantní textilní pouzdro s šňůrkou na krk. S tím tentokrát počítat nelze, ale jsme rádi, že ani zde nechyběla síťová nabíječka s USB konektorem.

Verdikt

Tuto recenzi bereme spíše jako rozdílovou a pro ty, kteří chtějí levný přehrávač převážně na sledování videí. Tento je v porovnání s VERSZO CuBe o trochu hůře vybaven a má místy (prozatím) problémy s korektním zobrazováním českých znaků. To však nejsou až tak vážné nedostatky a významnějším proti může být spíše až nižší výdrž. Na druhou stranu je odolnější a po stránce konstrukční i o něco praktičtější. Je tedy na případných zájemcích, kterému řešení dají přednost.

klady

+ přehrávání videa
+ dobrý displej
+ nabíječka
+ podpora paměťových karet
+ česká nabídka
+ integrovaný reproduktor

zápory

- méně komfortní ovládání
- záznam jen do WAV
- nelze nahrávat z FM rádia
- zobrazování českých znaků
- zanechávání otisků
- podpora OGG

Eu3c Core Cinema

Cena (na internetu) od 2 250 Kč (4 GB), od 2 700 Kč (8 GB)

 • příslušenství anglický návod, sluchátka (špunty), USB kabel, AC adaptér
 • podporované formáty zvuku MP3, WMA, WAV, FLAC, APE, LRC text
 • podporované formáty videa AVI, RM/RMBV; DivX 3 - 6 , XviD, zvuk MP3/AC3, max. rozlišení 800 × 480/720 × 576
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG, GIF
 • displej LCD TFT, širokoúhlý 64 × 36 mm (420 × 240 pixelů), 16 milionů barev
 • testovaná verze firmwaru 2.19
 • výkon zvukového výstupu 2× 10mW
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 6,04/2,69 MB
 • udávaná doba přehrávání (hudba) 20 hodin
 • naměřená doba přehrávání (hudba) 12 hodin
 • nastavení zvuku MSPlayFX (3D, Bass, Autovolume), 5 profilů + vlastní ekvalizér (5 pásem)
 • tlačítko hold ano
 • napájení Li-Pol akumulátor (750 mAh)
 • možnost dobíjení přes nabíječku i USB
 • integrovaný reproduktor ano
 • slot paměťových karet ano (microSD, oficiálně do 2 GB)
 • diktafon/formát záznamu ano/WAV (2 kvality)
 • FM rádio/počet pozic v paměti ano/30
 • nahrávání zvuku/formát záznamu ne
 • doplňky obrázky, video, text (TXT), kalendář, stopky
 • rozměry (š × v × h) 84 × 47 × 10 mm
 • hmotnost 57 g
 • provedení matné + lesklé
 • materiál hliník + plast
 • náchylnost na poškrábání střední
 • vnitřní paměť 4/8 GB/flash

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek4/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Filmy, Test, MP3 a MP4, Přenosné

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

31 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

25 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk