Evolve Solaris a spol.: Android v HD přehrávači, je to dobrá volba?

28. září 2011
TWEET SDÍLET
Po mobilech a tabletech se Android začíná objevovat v externích mutimediálních přehrávačích. Má smysl stolní přístroj s Androidem nyní pořizovat?

Nedávno na AVmánii vyšly videorecenze dvou nových HD přehrávačů: Evolve Solaris a Ellion T1. Oba se chlubí přítomností Androidu, oba fungují jako HD přehrávače a pokouší se nabízet něco navíc. Podívejme se, k čemu vlastně Android ve stolních přístrojích je dobrý, zda tyto produkty zaručují bezvadnou fukčnost a předznamenávají záplavu skvělých HD přehrávačů, na které si budete moci doinstalovat mraky aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 

Aplikace bez Androidu již máme

Předně shrneme aktuální stav. HD přehrávače už tu nějaký rok jsou. Za cenu od 2 500 Kč se dají takové „krabičky“ pořídit bez problémů. Počáteční problémy s kompatibilitou a schopností přehrávat především Full HD video jsou vyřešeny, MKV soubory a HD video, zvládají bez problémů, podobně jako přehrávání z lokání sítě, spíše se rozšiřuje podpora o HD dekodéry, možnost přehrávat přímo obraz Blu-ray disku. Některé nabízí nahrávání z vestavěných digitálních HD tunerů, zpravidla rozšiřuje se množství těch, které z internetu přehrají video z YouTube, nechybí internetová rádia, rozšiřuje se množství on-line aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně už třetím rokem se do tohoto segmentu trhu „derou“ i tradiční výrobci televizorů. V televizorech najdete multimediální přehrávače a on-line aplikace, které z televizoru dělají „Smart TV“. Pro majitele starších televizorů, firmy jako Samsung, LG, atd. začínají nabízet samostatné „krabičky“, které vám z hloupého televizoru udělá chytrý. Aplikace a možnosti jsou zpravidla shodné se Smart TV, Net TV, Viera Conect, zkrátka s multimediálními přehrávači a on-line aplikacemi, se kterými se můžete setkat v lepších televizorech.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně tak, když si pořídíte Blu-ray přehrávač, či BD domácí kino Panasonic, LG, Samsung či jiný, počítejte s přítomností těchto „chytrých“ nadstaveb. Samsung už nějaký čas nabízí možnost instalace aplikací, které si vyberete, od září 2011 se s tím můžete setkat i u produktů dalších velkých výrobců.Twiter, Facebook, Skype, Picassa jsou základem, doplňují je už desítky dalších služeb, nechybí ani internetový prohlížeč.

Zkrátka a dobře, když chcete HD přehrávač či „chytrý“ televizor, nabídka je nyní bohatá. Vše je funkční ověřené. Problémem je jen vzájemná nekompatibilita (zde teprve začíná fungovat spolupráce více výrobců TV). Aplikace ze Samsungu nenainstalujete na Panasonic či LG, podobně u HD přehrávačů (fungují obvykle na Linuxu, o kterém ale nevíte) jste obvykle odkázaní na software výrobce.

Android: magické reklamní slůvko?

V oblasti Smart TV, tj. tam, kde chcete doplnit televizor HD přehrávačem a aplikacemi, tam vidí šanci výrobci přístrojů s Androidem. Pro volný Android jsou tisíce aplikací, stačí tedy teoreticky přehrávač vybavit tímto systémem, a tak můžete na svůj HD přehrávač nainstalovat stejné aplikace, jako například na mobil či tablet. Bohužel, je v tom háček. Vlastně pár háčků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Předně aplikace jsou obvykle laděné pro dotekové mobilní telefony. A u TV nemáte k dispozici dotekovou obrazovku. Ovládání dálkovým ovladačem je pomalé, nepohodlné a někde nemožné, takže nakonec skončíte u klávesnice a myši. Druhým problémem je výkon. U námi recenzovaných produktů byl výkon pouze zlomkem toho, jaký nabízejí tablety a nové mobilní telefony. Zkrátka čip zaměřený na přehrávání HD videa velmi brzo ukáže, kde končí jeho síly. A to nemluvíme o problémech při běžných úkonech, které u "neAndroidích" přehrávačů fungují spolehlivě. 

Klepněte pro větší obrázek

Abychom nebyli přísní, musíme konstatovat, že se vyrábí přehrávače, které jsou vybaveny nejen Androidem, ale také dostatečně výkonným procesorem. Pokud navštívíte web www.alibaba.com zjistíte, že v Číně přehrávačů s operačním systémem Android se nabízí přes 1 500 modelů v různých konfiguracích, nechybí ani modely s HD tunerem a možností nahrávat na vestavěný pevný disk. Dají se samozřejmě najít přehrávač vybavené ARM Cotex A9 procesorem, Androidem 2.2/2.3, případně 1,2 GHz procesorem Samsung a jiné výkonnější stroje. Vše samozřejmě v čínštině, v lepším případě v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Vyplatí se ovšem někomu k nám tyto přehrávače dovážet a prodávat? Nabídka je obrovská, že by o ně nebyl zájem? Pomiňme problémy s lokalizací, nutností poskytnout dvouletou záruku, servisem atd. Co získáte proti osvědčeným modelům bez Androida? Jen možnost instalovat další aplikace.

Pro fanoušky Androidu především

Pokud máte telefon či tablet s Androidem a myslíte, že stejnou aplikaci zkrátka budete mít v přehrávači u televizoru, tak budete asi zklamáni. V současné „krabičkové“ verzi vás malý výkon těžko uspokojí, budete pravděpodobně rozčarováni. Audio a video soubory (většinou) přehrajete, tím nadšení asi skončí. Patříte-li mezi nadšence, kteří si pro Android chtějí něco naprogramovat, pak ano, tato platforma je určena právě pro vás.

Nápis Android na krabičce neznamená, že přehrávač umí vše a stejně rychle, jako váš nejnovější smartphone. Podobně jako počítač nekupujete jen podle nálepky Windows na krabici, i zde je třeba přistupovat k výběru s rozumem.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete-li HD přehrávač, na trhu je velké množství dobrých a ověřených přístrojů, které nabídnou spolehlivější funkčnost a vyšší komfort, než nové přístroje s Androidem. A pravděpodobně ve stejném, nebo lepším rozsahu funkcí, které využijete. Modely s Androidem kromě možností nainstalovat pár aplikací moc nenabídnou, doporučit je můžeme zatím jen nadšencům.

Zkrátka samotný Android chytrý televizor a spokojenost nezaručí. Evolve Solaris určitě ale naznačil cestu, kudy se mohou HD přehrávače a přístroje přetvářející hloupou televizi ve Smart TV ubírat.

Témata článku: Průvodce nákupem

Určitě si přečtěte

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

92 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino