Evolve Solaris a spol.: Android v HD přehrávači, je to dobrá volba?

28. září 2011
TWEET SDÍLET
Po mobilech a tabletech se Android začíná objevovat v externích mutimediálních přehrávačích. Má smysl stolní přístroj s Androidem nyní pořizovat?

Nedávno na AVmánii vyšly videorecenze dvou nových HD přehrávačů: Evolve Solaris a Ellion T1. Oba se chlubí přítomností Androidu, oba fungují jako HD přehrávače a pokouší se nabízet něco navíc. Podívejme se, k čemu vlastně Android ve stolních přístrojích je dobrý, zda tyto produkty zaručují bezvadnou fukčnost a předznamenávají záplavu skvělých HD přehrávačů, na které si budete moci doinstalovat mraky aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 

Aplikace bez Androidu již máme

Předně shrneme aktuální stav. HD přehrávače už tu nějaký rok jsou. Za cenu od 2 500 Kč se dají takové „krabičky“ pořídit bez problémů. Počáteční problémy s kompatibilitou a schopností přehrávat především Full HD video jsou vyřešeny, MKV soubory a HD video, zvládají bez problémů, podobně jako přehrávání z lokání sítě, spíše se rozšiřuje podpora o HD dekodéry, možnost přehrávat přímo obraz Blu-ray disku. Některé nabízí nahrávání z vestavěných digitálních HD tunerů, zpravidla rozšiřuje se množství těch, které z internetu přehrají video z YouTube, nechybí internetová rádia, rozšiřuje se množství on-line aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Podobně už třetím rokem se do tohoto segmentu trhu „derou“ i tradiční výrobci televizorů. V televizorech najdete multimediální přehrávače a on-line aplikace, které z televizoru dělají „Smart TV“. Pro majitele starších televizorů, firmy jako Samsung, LG, atd. začínají nabízet samostatné „krabičky“, které vám z hloupého televizoru udělá chytrý. Aplikace a možnosti jsou zpravidla shodné se Smart TV, Net TV, Viera Conect, zkrátka s multimediálními přehrávači a on-line aplikacemi, se kterými se můžete setkat v lepších televizorech.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně tak, když si pořídíte Blu-ray přehrávač, či BD domácí kino Panasonic, LG, Samsung či jiný, počítejte s přítomností těchto „chytrých“ nadstaveb. Samsung už nějaký čas nabízí možnost instalace aplikací, které si vyberete, od září 2011 se s tím můžete setkat i u produktů dalších velkých výrobců.Twiter, Facebook, Skype, Picassa jsou základem, doplňují je už desítky dalších služeb, nechybí ani internetový prohlížeč.

Zkrátka a dobře, když chcete HD přehrávač či „chytrý“ televizor, nabídka je nyní bohatá. Vše je funkční ověřené. Problémem je jen vzájemná nekompatibilita (zde teprve začíná fungovat spolupráce více výrobců TV). Aplikace ze Samsungu nenainstalujete na Panasonic či LG, podobně u HD přehrávačů (fungují obvykle na Linuxu, o kterém ale nevíte) jste obvykle odkázaní na software výrobce.

Android: magické reklamní slůvko?

V oblasti Smart TV, tj. tam, kde chcete doplnit televizor HD přehrávačem a aplikacemi, tam vidí šanci výrobci přístrojů s Androidem. Pro volný Android jsou tisíce aplikací, stačí tedy teoreticky přehrávač vybavit tímto systémem, a tak můžete na svůj HD přehrávač nainstalovat stejné aplikace, jako například na mobil či tablet. Bohužel, je v tom háček. Vlastně pár háčků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Předně aplikace jsou obvykle laděné pro dotekové mobilní telefony. A u TV nemáte k dispozici dotekovou obrazovku. Ovládání dálkovým ovladačem je pomalé, nepohodlné a někde nemožné, takže nakonec skončíte u klávesnice a myši. Druhým problémem je výkon. U námi recenzovaných produktů byl výkon pouze zlomkem toho, jaký nabízejí tablety a nové mobilní telefony. Zkrátka čip zaměřený na přehrávání HD videa velmi brzo ukáže, kde končí jeho síly. A to nemluvíme o problémech při běžných úkonech, které u "neAndroidích" přehrávačů fungují spolehlivě. 

Klepněte pro větší obrázek

Abychom nebyli přísní, musíme konstatovat, že se vyrábí přehrávače, které jsou vybaveny nejen Androidem, ale také dostatečně výkonným procesorem. Pokud navštívíte web www.alibaba.com zjistíte, že v Číně přehrávačů s operačním systémem Android se nabízí přes 1 500 modelů v různých konfiguracích, nechybí ani modely s HD tunerem a možností nahrávat na vestavěný pevný disk. Dají se samozřejmě najít přehrávač vybavené ARM Cotex A9 procesorem, Androidem 2.2/2.3, případně 1,2 GHz procesorem Samsung a jiné výkonnější stroje. Vše samozřejmě v čínštině, v lepším případě v angličtině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Vyplatí se ovšem někomu k nám tyto přehrávače dovážet a prodávat? Nabídka je obrovská, že by o ně nebyl zájem? Pomiňme problémy s lokalizací, nutností poskytnout dvouletou záruku, servisem atd. Co získáte proti osvědčeným modelům bez Androida? Jen možnost instalovat další aplikace.

Pro fanoušky Androidu především

Pokud máte telefon či tablet s Androidem a myslíte, že stejnou aplikaci zkrátka budete mít v přehrávači u televizoru, tak budete asi zklamáni. V současné „krabičkové“ verzi vás malý výkon těžko uspokojí, budete pravděpodobně rozčarováni. Audio a video soubory (většinou) přehrajete, tím nadšení asi skončí. Patříte-li mezi nadšence, kteří si pro Android chtějí něco naprogramovat, pak ano, tato platforma je určena právě pro vás.

Nápis Android na krabičce neznamená, že přehrávač umí vše a stejně rychle, jako váš nejnovější smartphone. Podobně jako počítač nekupujete jen podle nálepky Windows na krabici, i zde je třeba přistupovat k výběru s rozumem.

Klepněte pro větší obrázek

Potřebujete-li HD přehrávač, na trhu je velké množství dobrých a ověřených přístrojů, které nabídnou spolehlivější funkčnost a vyšší komfort, než nové přístroje s Androidem. A pravděpodobně ve stejném, nebo lepším rozsahu funkcí, které využijete. Modely s Androidem kromě možností nainstalovat pár aplikací moc nenabídnou, doporučit je můžeme zatím jen nadšencům.

Zkrátka samotný Android chytrý televizor a spokojenost nezaručí. Evolve Solaris určitě ale naznačil cestu, kudy se mohou HD přehrávače a přístroje přetvářející hloupou televizi ve Smart TV ubírat.

Témata článku: Průvodce nákupem

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory