13
Fotogalerie

Evolve Trinity: test MP3/MP4 přehrávače

Funkčně nabobtnalý přehrávač zvládá mnohem víc, než byste od něj čekali. V jaké kvalitě a s jakým komfortem?

Evolve Trinity je zařízení, který přehrává opravdu mnoho a umí toho ještě více. Kolik přehrávačů má v sobě fotoaparát, kolik z nich nahrává video, do kolika z nich můžete stahovat hry? A to je jen slabý výčet jeho schopností. Při pohledu na jeho „papírové údaje“ možná budete mít pocit, že se téměř jedná o malý zázrak, který za necelé 3 000 prostě musíte mít.

Většina z nás už ale vyrostla z přesvědčení, že tvrzení výrobců jsou vždy úplná a můžeme jim bezmezně věřit. I pouhé porovnání pořizovací ceny a všech funkcí vyvolává otázky, jak kvalitní to vše vlastně bude. Je třeba brát funkce tohoto přehrávače s rezervami? Dopředu už můžeme prozradit, že mnohé ano. Případný zájemce by si tak rozhodně neměl následující text ujít, aby věděl, co ho čeká a nemine.

přehrávač.jpg

Hudba bez komfortu

Jak už tomu tak u levnějších přehrávačů bývá (vzhledem k velkému množství funkcí, tento opravdu patří mezi levnější) podpora hudebních formátů nesahá dále než na MP3, WMA a WAV. Takové OGG a další moderní formáty nečekejte, stejně tak podporu externích playlistů z Winampu či Windows Media Playeru.

Komfort při přehrávání hudby je bohužel podprůměrný, grafické zpracování ujde, ale po funkční stránce má mnoho co vylepšovat. Nicméně největším neduhem je zde ovládání, o kterém si povíme dále.

DSC01739.jpg

Ovládání na reparát

Jedním z největších (a dost možná i největším) záporů tohoto modelu je ovládání, které lze mírně řečeno označit za velmi nešťastné. Podílí se na něm celkově sedm tlačítek, jejichž rozložení rozhodně není ideální a většina z vás ho označí za hrubě nelogické. Přijatelně se s ním dá pohybovat v prostředí nabídky, ale taková obsluha přehrávání hudby je jen pro velmi trpělivé. Minimálně zpočátku, než si na tento chaos zvyknete – pokud vůbec.

Čelní tlačítka jsou označena symboly pro změnu hlasitosti a posun dopředu a dozadu. Bohužel ale nemají funkce, které by jim každý přisuzoval. Tlačítka pro změnu hlasitosti slouží pro přeskakování skladeb, a pokud s nimi chcete měnit hlasitost, musíte je do tohoto režimu přepnout vrchním tlačítkem, případně zase naopak. Těžko soudit, proč se k tomuto způsobu ovládání výrobce odhodlal. Že by mu ovládání hlasitosti přišlo jako vedlejší funkce? Stejně tak si „užijete“ při zjišťování, jakou záhadnou kombinací tlačítek se mění například režim přehrávání skladeb.

DSC01604.jpg

Obrázky má rád

Prohlížení fotografií je u většiny dnešních přehrávačů standardem. Otázkou jen bývá, který formát je tím podporovaným. Trinity si poradí s nadstandardně velkou škálou obrázků, konkrétně BMP, JPEG, GIF a PNG. Jediné omezení mají formáty BMP a GIF, které načítá jen tehdy, mají-li omezené rozměry. Nepodařily se nám sice zjistit přesné hranice, ale už takový obraz o 1,3 Mpix nenačte. Velká tragédie to však není. V drtivé většině případů prohlížíme obrázky JPEG, a ty nám zobrazoval za všech okolností.

Fotografie lze samozřejmě načítat přímo z karet miniSD a očekávat můžete i fungování v režimu běžné čtečky karet. Přímé kopírování obsahu z karet do vnitřní paměti přehrávače možné není.

Filmový kouzelník

Sledování filmů na displeji jemnějšího rastru s rozměry 65×35 mm a rozlišením 320×240 pixelů rozhodně není nudným zážitkem. Podstatně větší ocenění si ale zaslouží podpora formátů. U většiny přehrávačů je nutná konverze videa do specifického formátu nebo konkrétního rozlišení, zde se ale výrobce vyšvihl. Přehraje videa AVI a ASF ve formátu XviD MPEG-4 i DivX od verze 4, a to až do luxusního rozlišení 720×480. Do takového rozlišení se vejde většina dostupných filmů i seriálů a nemusíte se tak obtěžovat s žádnou konverzí. Jediné, co tak musíte řešit, je omezená kapacita vnitřní paměti nebo miniSD karet. Zřejmě to nikoho nepřekvapí, ale pro úplnost nutno dodat, že s externími titulky si Evolve samozřejmě neporadí. Přehrávač bohužel nemá žádný stojánek, který by se velmi hodil právě při sledování filmů.

Funkční otesánek

Oči až přechází z toho, jaké funkce se výrobci podařilo do tohoto zařízení (ani nevím, zda je vhodné jej stále nazývat pouhým přehrávačem) vměstnat. Jeho pořizovací cena však dává tušit, že mnohé z nich asi nebudou na špičkové úrovni.

Kromě již uvedené možnosti prohlížení obrázků a přehrávání videa je tu samozřejmě i čtení textů. Opět je tím vyvoleným formátem surový TXT a k naší spokojenosti s ideální podporou českých znaků.

Vyfoť, natoč, nahraj...

Chtěli byste mít v přehrávači i fotoaparát. Patrně po tom zas tolik toužit nebudete, ale s Triniti máte dvoumegapixelový. A proč jen fotit, když můžete pořizovat i video záznamy. A proč pořizovat záznamy jen z integrované kamery, když můžete dokonce nahrávat video z externího kompozitního vstupu do formátu XviD a ASF. Kdyby vám i tohle bylo málo, tak vás snad uchlácholí možnost pustit si vše přes dodaný kabel do televizního AV vstupu. Pochopitelně je tu i nahrávání prostého audia z linkového vstupu (i když jen do MP3/64kbps) a z integrovaného mikrofonu (jen WAV). Na první pohled takřka parádní nabídka, ale mnoho krás se vytratí kvalitou snímacího čipu, která je na úrovni čipu ve starším mobilním telefonu a tím pádem nejsou příliš slavná ani pořízená videa.

DSC01603.jpg
Kromě integrovaného fotoaparátu se do těla vešel i malý reproduktor, který není extra kvalitní, ale pro základní zvukový doprovod seriálů dostačovat bude. Pozor na pokládání přehrávače celou zadní plochou, malý reproduktorek tím prakticky zastíníte a ze zvuku nemáte téměř nic

Mini diář?

Evolve nabízí také funkce jako kalendář, kalkulačku, ochranu souborů nebo zápisník. Zvláště zápisník si ale příliš neoblíbíte, protože psát cokoliv po jednotlivých písmenkách, která musíte vždy lovit z velkého seznamu, je jen pro extrémně trpělivé.

Stahujeme hry

Kromě velmi neobvyklého přehrávače flash animací (swf 2.1) má Trinity jednu velmi příjemnou funkci, a tou jsou hry. Nikoli ale jen pár trapných deskovek, které vás po týdnu omrzí. Podpora se dostala až na standard NES (Nintendo Entertainment System) a není problém si tak celou řadu her stáhnout z internetu. K nám přehrávač dorazil se sedmi hrami, mezi nimiž nechyběl světově a historicky známý Mario Bross či Battle City. Samozřejmě nečekejte žádný Playstation Portable, podporované hry jsou staré, s průměrnou grafikou a podprůměrným zvukem, rozhodně ale mají stále své kouzlo.

784.jpg battle_city.jpg

Nějaké další nedostatky?

Bohužel ano. Mimo těch již uvedených má Trinity i mnohé další. Je jím kupříkladu nepodporování složek. Hudba, filmy, obrázky atd. musí být vždy umístěny v předem daných složkách bez dalších podsložek, které nelze procházet a ani přehrát jejich obsah. Veškerou setříděnou hudbu pro poslech tak chtě nechtě musíte nahrát do jediné složky. Mazání souborů nebo základních složek ale trochu paradoxně umožňuje.

Dalším problém nastal, pokud jsme chtěli přehrávat hudební soubory s více českými znaky. Co to v praxi znamená. Nenašli jsme přesný klíč, kdy k tomu dochází, ale pokud má soubor v názvu více českých znaků, než se přehrávači líbí, tak při pokusu o jejich přehrání jednoduše zatuhne a nezbývá než jej resetovat. Nevadil mu například název „Milionářž“, ale vždy zatuhl u souboru „Žluťoučký kůň“. Věříme však, že pokud výrobce projeví alespoň trochu snahy, nebude pro něj problém, opravit tuto chybu novým firmwarem.

Vadila nám i pomalejší odezva přehrávače. Pohyb v základní nabídce je sice poměrně svižný, ale všude jinde je odezva pomalejší.

DSC01740.jpg
Základní nabídka je zpracována solidně a animovanými ikonami. Po vstupu do jednotlivých funkcí už na vás ale ani náznak profesionality nedýchá

Doslova ostudná je rychlost zápisu, která činila v průměru ubohých 0,63 MB/s. Bohužel o mnoho lépe na tom není ani výdrž, ta se při přehrávání hudby dostala jen na velmi skromné čtyři a půl hodiny.

Extrémní zvuková kvalita ne, extrémní výkon ano

Po zvukové stránce vás nadchne možnost regulace úrovně výstupního výkonu, který může jít až na hranici extrému. Kvantita ale předběhla kvalitu, která není nikterak ohromující a spadá do oblasti průměru až mírně lepšího středu mezi nabízenými přehrávači.

sluchátka.jpg

V této kategorie je ale podstatné, že se do výstupu nepřenáší žádné rušení a s lepšími sluchátky může být poslech na slušné úrovni. Ta dodaná jsou samozřejmě naprostým průměrným základem pro nenáročné, od kterých nelze čekat basy ani trochu lepší výšky a čekat můžete spíše částečně plastový zvuk. 

A ještě nějaký ten věcný bonus

Na výbavě přehrávače výrobce až tak nešetřil. Kromě standardního návodu, CD s ovladačem a sluchátek u něj navíc najdete AV kabel, semišový vak pro bezpečnější transport a napájecí adaptér.

Verdikt

Evolve Trinity je skoro malý zázrak, ale také krásnou ukázkou toho, jak se dá funkčně úžasně vybavený přehrávač pokazit. A to v prvé řadě velmi špatným ovládáním, pak nekvalitním fotoaparátem a nedostatky v podobě nepodporování složek, zatuháváním u některých souborů s českými znaky a mizernou rychlostí zápisu i výdrží.

Zde tedy zvítězila kvantita nad kvalitou. Nicméně ač by naše slova mohla vyznít převážně kriticky, určitě nemůžeme tento přehrávač jednoznačně označit slovy „nedoporučujeme“. Jeho cena je vzhledem k možnostem skutečně příznivá, a ač některé funkce ztrácejí praktičnost a eleganci, stále má co nabídnout. Pokud se smíříte s uvedenými nedostatky, může být pro vás Trinity příjemným společníkem (nebo společnicí?). Otázkou také možná je, zda nenadchne více děti než dospělé, kterým mnohé z nedostatků vadit vůbec nemusí.

Klady

 • přehrávání DivX a XviD do 720×480
 • velmi mnoho funkcí
 • hry standardu NES
 • fotoaparát
 • AV vstup
 • slot pro miniSD karty
 • čeština

Zápory

 • špatné ovládání
 • nepodporuje složky
 • delší odezva
 • zatuhnutí u souborů s více českými znaky
 • velmi pomalý zápis
 • velmi slabá výdrž

Evolve Trinity

Cena (na internetu) 2 800 Kč (2 GB)

 • podporované formáty audia MP3, WMA, WAV, LRC text
 • podporované formáty videa AVI, ASF; XviD MPEG-4, DivX od verze 4 do rozlišení 720 × 480
 • podporované formáty obrazu BMP, JPEG, GIF, PNG; (BMP a GIF jen omezené velikosti)/24b barvy
 • ID3 tagy ID3v1, ID3v2
 • displej 65 × 35 mm TFT LCD, 320 × 240 pixelů, 262 tisíc barev
 • integrovaný reproduktoru ano
 • výstupní výkon 2×5 mW
 • frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
 • odstup signálu od šumu >80 dB
 • přenosové rychlosti (čtení/zápis) 2,4/0,6 MB
 • vnitřní paměť 2 GB (flash)
 • paměťové karty miniSD, včetně funkce čtečky
 • konektivita USB 2.0, sluchátkový výstup, linkový vstup, AV vstup, napájecí
 • ekvalizér 4 přednastavené režimy
 • časovač vypnutí pouze při neaktivitě
 • zobrazení času a data ano (datum nepřímo)
 • české prostředí ano
 • operační systém Windows 98SE/ME/2000/XP/Vista
 • doba přehrávání hudby 4h 25m
 • hmotnost 90 g vč. akumulátoru
 • rozměry (v × š × h) 55 × 95 × 13mm
 • FM tuner 87,5 – 108 MHz, 20 předvoleb, záznam nelze
 • hlasový záznamník 1 úroveň kvality, WAV
 • linkový vstup 1 úroveň kvality, MP3 (64 kbps)
 • další funkce čtení textů (TXT), fotoaparát a videokamera (2Mpix), záznam videa, kalendář, TV výstup, kalkulačka, zápisník, přehrávač flash animací (swf 2.1), ochana souborů, 7 her (standard NES), upgrade firmware
 • akumulátor neuvedeno
 • příslušenství návod, USB kabel, sluchátka (špunty), AV kabel, textilní vak, napájecí adaptér, programové vybavení

Zapůjčil

 • Abacus Computer
 • www.abacus.cz

AVmania.cz hodnotí
vybavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png1/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud