Jsou tomu čtyři roky, co Sylvester Stallone ve vlastní režii uspořádal první abiturientský večírek akčních dinosaurů osmdesátých let (Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Dolph Lundgren), k němuž přizval i jejich následníky z let pozdějších (Jet Li, Jason Statham). Tuto sestavu ještě doplnil wrestlingovými zápasníky a hráči amerického fotbalu (Terry Crews, Steve Austin, Randy Couture) a společně rozpoutali nekompromisní R-kovou jízdu, připomínající zlaté časy Komanda.
Dvojka v režii Simona Westa (Con Air) přišla o dva roky později s přehlednějším vizuálem akčních scén a s takřka všudypřítomným sebeironickým pošťuchováním ústředních protagonistů, jež nabralo takových obrátek, že se jejich účinkování místy proměnilo v parodickou osobnostní exhibici.
Trojka tak stála před rozhodnutím, jak pokračovat dál. Zda v dvojkou nastoleném sebeironickém duchu, který ale nenabídl víc než trochu předvídatelnou recyklaci nejslavnějších hlášek z filmů zlaté éry ústředních hrdinů. Nebo cestou mnohem ambicióznější, která by se pokusila najít způsob, jak to nejlepší z vyprávěcích schémat osmdesátých a devadesátých let propojit s moderním pojetím akčního filmu, jak ho definoval dejme tomu Paul Greengrass v bourneovské sáze.
Oživování hereckých kariér
Výsledek je kompromis. Sylvester Stallone se jako jeden ze spoluscenáristů celé série nechce ani nadále vzdát pocty akčňákům osmdesátých a devadesátých let, protože dobře ví, že by mu to fanoušci prvních dvou dílů neodpustili. Je to i pochopitelné, protože právě na tomto konceptu byla série založena a kdyby ho opustila, vzdala by se své jedinečnosti.
Stallone tedy i ve trojce pokračuje v oživování stagnujících kariér svých kolegů, kteří by dnes samostatně áčkový film už jen stěží utáhli. Možná tak nějaké béčko či céčko, natáčené v Bulharsku či Rumunsku. Což je příklad především Wesleyho Snipese, který se zde objevuje v úloze trochu pošahaného bývalého člena Expendabes, kterému říkají Doktor.
Je specialistou na nože a boj zblízka (tušíte jistě macho přetahovanou s Jasonem Stathahem) a ve vězení seděl za daňové úniky. Kdo zná trochu biografii tohoto černošského herce, ironickou narážku jistě ocení. Se Stallonem se naposledy potkali před jednadvaceti lety v Demolition Manovi. Tehdy stáli proti sobě jako ústřední protivníci, zde jsou parťáky. Bývalými i přítomnými, o což se postará efektní, bondovsky laděný prolog, během něhož dochází k osvobození Doca z obrněného vlakového transportu za pomocí helikoptéry.
Kontroverzní hlavní host letošního karlovarského festivalu Mel Gibson na utáhnutí áčkového bijáku stále má, ale díky jeho pověsti v Hollywoodu, kterou si zapříčinil svým násilnickým chováním vůči jeho ex-partnerce a antisemitským a rasistickým výrokům v opilosti, mu ho málokdo nabídne. Zkusila to jeho herecká kolegyně z Mavericka Jodie Foster v Panu Bobrovi, což byla jakási výzva politické korektnosti, neboť ona sama se dlouhá léta profiluje jako feministka a lesbička.
V Mexiku natáčené Moje letní prázdniny s Gibsonem v hlavní roli by za blockbuster nepovažoval ani ten největší jeho fanoušek, takže až třetí Expendables je možno považovat za Melův pozvolný návrat do první herecké ligy. Tam se ho Sly snaží z mediální nemilosti opět vyzvednout. Vzhledem k jeho pověsti myslím není náhodné, že si k tomu zvolil postavu vyhroceně zápornou.
Jak Wesley Snipes, tak Mel Gibson v roli Conrada Stonebankse jsou původní a zakládající členové Expendables, kteří jsou součástí jejich mytologie, jež se pro potřeby jednotlivých pokračování libovolně vynořuje. To byl minule příklad Chucka Norrise, který přispěchal s pár vtipy, jež na jeho adresu éterem kolují a to je i příklad pánů Snipse a Gibsona.
Střídání pozic v týmu
Zestárlý Indy Harrison Ford v úloze agenta CIA Maxe Drummera k Expendables nepatří, ale v tomto dílu je úkoluje. Přebírá tak na sebe úlohu, jež měl v předešlých dílech Bruce Willis jako Kostelník. Ten si údajně ve trojce řekl o tak velký honorář, že se ho ostatní Expendables rozhodli radši postrádat a ještě si právě Fordovými ústy na stranu jeho chamtivosti neodpustili jedovatou poznámku.
Harrison Ford zde přebírá šarži Bruce Willise a v závěrečné akci si podobně jako on vzpomene na to, že nebyl vždy jen ouřadou, ale také válečným veteránem s leteckým výcvikem. Antonio Banderas v rámci střídání pozic v týmu Expendables zas po Dolphu Lundgrenovi ve dvojce nebo Jet Lim v jedničce přebírá komediální otěže.
Pro někoho zábavným, pro jiného značně otravným způsobem, protože jeho postava horkokrevného Španěla Galga se pohybuje přesně na této dělící čáře diváckého přijetí. Někoho bude tato ukecaná varianta na hrabalovského strýce Pepina či Eddieho Murphyho bavit, jinému přijde snesitelná hůř. Přiznám se, že patřím spíš k druhé skupině, i když zároveň oceňuji akční akrobacii, jíž se dopouští v závěrečné třetině vyprávění.
Opravdu postradatelní?
Nové postavy z řad hereckých hvězd tedy nejsou využity špatně, horší už je to s původními členy týmu, které se Barney Ross po zpackané akci s Conradem Stonebanksem v somálském Mogadišu rozhodne nevystavovat dalšímu nebezpečí. Protože je vnímá jako tak trochu členy své rodiny, najme radši na nebezpečnou operaci s dopadením Stonebankse nové a mladé Postradatelné, jejichž případné ztráty nebude tak želet.
Stonebanks je ale liška podšitá, o čemž svědčí i to, že měl už pár let ležet několik sáhů pod zemí, kam ho poslal právě jeho přítel Barney, když zradil a přešel k temné straně síly, zabývající se nelegálním obchodem se zbraněmi.
Dovedete si proto představit, jaké to bylo pro Barneyho překvapení, když právě Stonebankse, obklopeného suitou hrdlořezů, spatřil při rutinní akci v Mogadišu. Zareagoval při tom tak, aby se stíny minulosti už nemohly znovu vynořovat, což odnesl při zpětné reakci protivníka jeden z jeho chlapů.
Caesar (Terry Crews) leží v nemocnici v komatu a Barney začíná brát misi na dopadení Conrada opět osobně. Tak jako minule, kdy v úvodu zařval Liam Hemsworth. Nechce ale už vystavovat riziku své spolubojovníky a přátele ze staré party, kterou rozpustí a najme novou. K té vzhledem k nebezpečnosti úkolu nebude mít určitě šanci přilnout, domnívá se. Vždyť jde jen o žoldáky.
S jejich výběrem a naverbováním mu pomůže parťák Bonaparte (Kelsey Grammer). Ukáže se ale, že na mladá ucha, která nemají co ztratit, Stonebanks stále stačí a že jeho doprava do Haagu, jak to po Barneyho novém týmu požaduje CIA, se bude muset ještě odložit.
Mezinárodně hledaný zločinec vyvázne ze zajetí, do něhož naopak uvrhne nové rekruty Expendables, aby k jejich osudu přilákal pozornost toho, o jehož krk mu doopravdy jde. Neboť ví, že Barney, jemuž se podařilo uprchnout, je kvůli svému svědomí v rejži nenechá.
Nevyužitý starý tým
Jak už jistě tušíte, Barneymu při tom bude muset píchnout tým, který poslal na odpočinek, spolu se všemi starými známými z minulých dílů. Jejich účinkování je zde ale redukováno na značné minimum a uplatní se vlastně až při závěrečné akci ve fiktivní post-sovětské zemi Azmenistán (schválně, kterou z hlediska světové bezpečnosti problematickou zemi její název připomíná?).
Právě zde je rozpoutána menší bojová operace, kde přijdou ke slovu auta, vrtulníky, motorky i tanky. Po osvobození rukojmích se jí účastní jak staří, tak noví členové týmu, kteří mají tentokrát jen velmi malý prostor ke špičkování na téma tekoucí mléko po bradě kontra pomalé zvažování výhod penzijního připojištění.
Do akce se zapojí všichni, včetně Arnolda Schwarzeneggera a Jet Liho, který tu ale trochu nepochopitelně v tandemu s Terminátorem střílí a nekope. Oba dva mi tady přišli spíš do počtu nebo za účast, což bohužel platí i pro ostatní členy starého týmu. Díky tomu nefunguje i přátelské popichování mezi Stathamem a Stallonem, jež bylo kořením předchozích dvou dílů.
Mládeži přístupné
Sylvester Stallone od minule shodil fešáčky knír a i nadále je takovým moudrým taťkou Šmoulou celého týmu, za jehož osud bere odpovědnost. Tentokrát se nemusí o své věrné i ty, jež by do něho rádi zapadli, až tak bát, protože veškeré drastické momenty zabíjeni jsou kvůli přístupnosti PG-13 potlačeny.
Hrdinové neumírají, ani jim z ran nestříká krev, to ale neznamená, že by akce byla nějaká nezáživná. Naopak, z hlediska choreografie má velice přitažlivé (vlakový úvod, finále v opuštěných prostorách), byť již párkrát viděné aranžmá. Nedostatkem je tak snad jen příliš roztřesený způsob jejího snímání a taky závěrečný duel mezi Slyem a Melem, který mi přišel značně klišovitý a odbytý.
Klišovitý proto, že jeden z protivníků může toho druhého snadno zabít, ale radši oba odhodí zbraně a rozdají si to na chlapskou pěstní férovku. No a odbytý proto, že na vítěze fightu už čeká helikoptéra s ostatními Expendables, budova se pomalu pod detonačními náložemi hroutí a on musí soupeře rychle vyřídit, aby se ještě stačil chytit hozeného lana z helikoptéry.
Dva zakládající členové týmu si zkrátka zasloužili epičtější závěrečný střet a film větší porci humoru, který zde problematickým způsobem obstarává pouze Antonio Banderas. I ostatní se snaží, ale dopadá to značně vyčichle, jako v případě dvojky Statham-Stallone, nebo rovnou křečovitě u dvojice Arnie a Jet Li. Pokud Schwaznegger v Konečné přesvědčoval, že na akční žánr stále má, tady jsem měl zcela opačný dojem.
Kdo si návrat do první herecké ligy akčních dinosaurů užívá je Wesley Snipes, i když i on spíš baví (holení vousů nožem) než zaujme nějakými akčními kousky. Mel Gibson byl jako chladný a zákeřný záporák vybrán dobře, bezskrupulóznost z něj čiší, i když je zřejmé, že mladým rekrutům i jejich staršímu dozoru zatápí jen tak, aby byl film přístupný i pro dospívající.
Sérii opět zachraňují staří pardálové
Zaměření na ně je patrné v omlazení celého týmu. Scenáristé Pádu Bílého domu nechtěli potřetí opakovat ten samý model, ale jejich snaha vyjít vstříc mladým divákům nedopadla vinou nevýraznosti nováčků na úrodnou půdu.
Mladá krev se znalostí moderních technologií ve složení Kellan Lutz, Glen Powell, boxer Victor Ortiz a olympijská medailistka v judu a zápasnice smíšených bojových umění Ronda Rousey je zřejmě potřeba, aby série přežila i do budoucnosti, jen si nemohu pomoci v tom, že tvůrci vsadili na nepříliš výrazné koně. Dwayne „The Rock“ Johnson by mě v této partě bavil o mnoho víc, i když už to není žádný mladík.
Takže nakonec vyznění třetího dílu v režii nepříliš zkušeného, ale talentovaného režiséra Patricka Hughese (moderní western Red Hill: Krvavý zapadákov) musí opět zachraňovat staří pardálové, bez nichž se série ukazuje jako dokonale postradatelná. Zda s nimi ano, o tom trojka nepřesvědčila až tak výrazně. Propadák to není, ale akčňák, který jsme čekali, také ne.
Expendables: Postradatelní 3
- Žánr: akční
- Původní název: The Expendables 3
- www.theexpendables3film.com
- USA 2014
- Scénář: Sylvester Stallone, Katrin Benedikt, Creighton Rothenberger
- Režie: Patrick Hughes
- Hrají: Sylvester Stallone, Jason Statham, Wesley Snipes, Antonio Banderas, Dolph Lundgren, Mel Gibson, Kellan Lutz, Harrison Ford, Randy Couture, Arnold Schwarzenegger, Jet Li
- Distribuce: Bontonfilm CZ
- Distribuční premiéra v ČR: 14. 08. 2014
Expendables: Postradatelní 3 |
Film | | 6 |