Nebaví vás čekat na naladění satelitních tunerů? Vadí vám neustálé změny pozic u televizních stanic? Řešení nabízí FastScan.
Jedná se o vlastnost (lépe řečeno systém), která v rámci ladícího procesu je schopna rychle a jednoduše naladit příslušný balík televizních a rozhlasových stanic konkrétního poskytovatele (kupříkladu v našem článku opakovaně zmíněného Skylinku) a tento list programů udržet v aktuální podobě.
K čemu slouží a jak funguje
Lidsky napsáno. Jestliže váš satelitní přijímač, či televizor s interním satelitním tunerem, obsahuje FastScan a umožňuje jeho využití, docílíte naladění programů během pár vteřin. Dále pak v budoucnu nemusíte řešit jakékoliv změny v nabídce stanic poskytovatele. Systém sám vše aktualizuje, doplní, smaže, anebo změní příslušné parametry satelitní stanice/transpondéru.
Celá záležitost stojí na příjmu informací z tzv. domácího transpondéru (12070 MHz – družice Astra 23,5° E), kde je získá a využije k požadovaným změnám v přijímači. Poskytovatel stanoví pevně dané pořadí stanic (u Skylinku existují dvě verze - pro ČR a SR). Tyto mají své přesné, číselné označení a jsou zařazeny do žánrových bloků pro navýšení přehlednosti. Mezi bloky jsou volné číselné pozice pro přidání případných nových.
A tak od čísla jedna vidíte českou základní nabídku, od čísla 45 nabídku slovenskou. Pokračuje filmový balík řazen od pozice 70, sportovní visí od 100. Číslovka 250 a vyšší byla vyčleněna pro volné stanice z družice Astra 19,2° E. SD verze mutací stanic ve vysokém rozlišení sedí od číslovky 501. Rozhlasovým stanicím vysílatel Skylink přiřadil pozici 2001 a vyšší. Případné manuálně naladěné stanice se usadí v přijímači od předvolby 4001. Zmíněné pořadí uvádíme pro příklad a lepší pochopení.
V minulosti již muselo dojít k přehodnocení řazení, kdy vzhledem k velkému nárůstu počtu kanálů, konkrétně Skylink změnil části z nich pozici v listu. Z webu poskytovatele si zájemci mohou stáhnout a vytisknout přesnou aktuální tabulku s pořadím a rozložení do bloků.
Nevýhody, aneb proč proklínaný
Jak vás zřejmě napadlo, pevný systém stanovení stanic na číselnou pozici, včetně pozic volných, má své nevýhody. Uživatelům často předem dané pořadí nevyhovuje, avšak změnu ve svém přístroji nejsou schopni provést – není hodně často umožněna. Jedinou vyskytující se variantou, jest zařazení kanálů do případně dostupného seznamu oblíbených. Tam stroje seřazení dovolí. Obdobně „díry“ mezi žánrovými skupinami udělají „mrtvý“ prostor. Ve chvíli přepnutí na neexistující/neobsazenou pozici přijímač samozřejmě adekvátně reaguje hláškou.
Řada lidí tak ladění nechá na plné automatice, anebo ladí ručně, po jednotlivých transpondérech. Druhou variantu zvolí pokročilejší uživatelé, kteří tímto způsobem přispějí k lepšímu výchozímu pořadí stanic, s následnou jednodušší editací. V té chvíli nedochází k blokacím uživatelsky prováděných změn. Obsluha jednoduše stanice seřadí dle svých preferencí.
Mírné rozdíly, neboli zamlčený FastScan
Nebudeme zabíhat do detailů. Jen zmíníme, že rozdíl se najde mezi jednotlivými přístroji, zvláště pak mezi externími set-top-boxy a interními satelitními tunery v televizorech. U těchto výrobci často přítomnost funkce vůbec nezmiňují. Uživatelstvo tápe, zda předem daná volba z výběru Skylink zablokuje následné řazení, anebo nikoliv. Vždy půjde o styl využití systému, nebo o jeho případnou náhražku podobným/upraveným řešením. Ideálně – vyhraďte si časový prostor a vše odzkoušejte. Alespoň získáte větší povědomí o možnostech zařízení.
Kategorie Skylinkem certifikovaných přístrojů obsahuje FastScan vždy. U některých zařízení na trhu se ale funkce rychlého naladění nemusí dát deaktivovat. Proto při výběru požadovaného modelu, si vše dopředu důkladně prověřte.
FastScan ano, či ne
Jestli mohu hovořit sám za sebe – systém rychlého dosažení stanic jsem dříve nesnášel. Jenže, jenže když postupně přicházíte k velkému množství zařízení a potřebujete je ladit a zkoušet, zjistíte, že byť má systém námi zmíněná omezení, stejně se vyplatí. Ano, musíte opustit léty preferované řazení programů a přistoupit na nové. Stejně tak si zvyknout na číselné rozestupy a prázdná místa. Přes tyto nevýhody vnímám systém, jakožto mimořádně přínosný. Přínosný všude tam, kde ho ale obsluha má možnost vypnout. Pevná varianta by mně nevyhovovala.
Čas je velmi cenný a je třeba s ním šetřit. Postupně si zapamatujete logiku řazení jednotlivých bloků a jejich prvotní číselnou pozici. A pak již tápat přestanete. V počátcích velmi dobře poslouží barevně hezky zpracovaný přehled kanálů.
A co vy - využíváte FastScan? Používáte seznamy tzv. oblíbených kanálů? Víte vůbec, že něco podobného existuje?