Fatman: Mel Gibson jako Santa Claus, kterému jde po krku nájemný zabiják? Dobrý, ale nedotažený nápad [recenze]

25. prosince 2020
TWEET SDÍLET
Slibný námět s nájemným zabijákem, který jde po krku Santa Clausovi, se nedočkal zajímavého rozvedení. Pomsta Santovi tak přes dobré obsazení bohužel zůstala v žánrově nedotaženém tvaru. Škoda.

Plusy

 • Představitelé hlavních rolí, horské prostředí, kde se děj odehrává a vztahová linie mezi Chrisem a Ruth.

Minusy

 • Slibný námět se nepodařilo naplnit a to jak po stránce jeho scenáristického rozvedení, tak té realizační.
3/10
Hodnocení

Diváky vždy potěší, když některý z tvůrců obrátí naruby tradiční vzorce vyprávění vánočních rodinných snímků. Tak jako režisér Terry Zwigoff v černé kriminální komedii Santa je úchyl!, v níž Santa Clause představoval oplzlý notorický alkoholik, využívající vánoční svátky v obchodních domech k obhlídce terénu před loupeží.

Nekorektní komedii o proměně cynického kasaře produkovali bratři Coenové, k jejichž tvorbě se svým novým titulem hlásí i bratrská scenáristicko-režijní dvojice Ian a Eshom Nelmsové (Lekce života, Small Town Crime). Scénář k němu napsali už v roce 2006, k jeho realizaci došlo až letos. Natáčelo se v kanadských provinciích Ontario a Québec, jež posloužily pro vznik farmy blízko města North Peak na Aljašce.

Pomsta Santa Clausovi

Právě tam žije se svou ženou Ruth (Marianne Jean-Baptiste) Chris Cringle (Mel Gibson). Ten provozuje s početnou skupinou elfích spolupracovníků jakousi podzemní dílnu na výrobu vánočních hraček. Na jeho podnikání se podílí americká vláda, ale protože jsou děti čím dál víc neposlušné, klesá i počet rozdaných dárků na Vánoce, od jejichž počtu je Chris jako Santa Claus placen.

Klepněte pro větší obrázek

Jeho byznys nevzkvétá, nezaplacené pohledávky se hromadí a Chris hořekuje na špatné časy, lépe řečeno v baru vzpomíná na ty lepší, kdy děti bývaly hodnější a celý svět lepší. Chris je na tom finančně špatně, musí živit své spolupracovníky a tak, ač nerad, souhlasí s tím, že svou utajenou továrnu a elfy v ní propůjčí do služeb armády. S ní uzavře dvouměsíční kontrakt na výrobu součástek pro zbraňový systém nové stíhačky.

Mezitím dárek od něj na Štědrý den v podobě kusu uhlí určitě nepotěšil bohatého chlapce Billyho Wenana (Chance Hurstfield). Dostal ho za své sobecké a egoistické chování, které se projevuje například i neochotou přijmout porážku ve školní soutěži inovativních nápadů.

Billy, který žije v domě s babičkou a jenž marně čeká, že za ním na Vánoce přijede otec, se chce za tento dárek pomstít a pověří proto svého osobního zabijáka Jonathana Millera (Walton Goggins), aby vypátral Santa Clause, který mu doručil takový dárek a zlikvidoval ho.

Jonathan vlastní mimo ochočeného křečka i rozsáhlou sbírku vánočních hraček a je chodícím traumatem svého dětství. Když zjistí, že právě tento Santa Claus ho v jeho nešťastném dětství zklamal tím, že mu nedonesl to, co očekával, dostane jeho mise i výrazně osobní motiv.

Zůstalo jen u slibného námětu

Nápad s tím, že si uražené, rozmazlené dospívající dítě, které není zvyklé, že by někdo odmítl vyhovět jeho přáním nebo požadavkům, najme zabijáka na Santa Clause, který je chováním přesně takových dětí a svou rolí při nadělování dárků jim znechucený, je určitě nosný. Z perspektivy těchto tří postav, tedy Santa Clause, zabijáka Skinny Mana a onoho chlapce je i příběh vyprávěn.

Bohužel se ale tento slibný námět nepodařilo naplnit a to jak po stránce jeho scenáristického rozvedení, tak té realizační. A tak zůstává vlastně jen u té slibné premisy. Všechny podzápletky, které film obsahuje, jako je ta s desítkami elfů, kteří jsou využiti jako levná pracovní síla pro armádu, zůstávají u náčrtu. Mohl se z toho vytěžit nějaký konflikt nebo alespoň pocit jedněch vůči druhým, ale zůstalo jen u toho, že vojáci i elfové jsou zapojeni do závěrečného střetu Santa Clause se zabijákem.

Zabiják se ho snaží vypátrat, ale opět mu nedá příliš práce zjistit, kde on i jeho továrna sídlí. Vyprávění je takové kodrcavé, nezáživné, ztrácí tempo a nemáte při něm dojem, že by bylo dějově nabité. A když přijde velké finále, spočívající v infiltraci zabijáka do továrny a potom střetu muže proti muži, nedostavuje se znovu pocit něčeho zapamatovatelného. S příslušníky armády si poradí Skinny Man až příliš snadno a osobní střet má ještě svůj dovětek v domě.

Filmu tak chybí akce, humor a především nápady, kromě toho nosného prvotního, který ale bratři Nelmsové scenáristicky ani režijně neumí rozvinout. Výsledek je proto matný, nudný a zachraňují ho jen představitelé hlavních rolí, horské prostředí, kde se děj odehrává a vztahová linie mezi Chrisem a Ruth. U ní jsem se ale zároveň nemohl zbavit dojmu, zda není napsána tak, aby zbavila Mela Gibsona některých nálepek, které se s ním ať už oprávněně nebo neoprávněně pojí.

Nejasné žánrové směřování

Každopádně zarostlý Mel Gibson s šedým plnovousem působí pořád charismaticky a pohled jeho modrých očí je stále pronikavý. Jeho role životem, vývojem okolního světa a santovskou úlohou otráveného bručouna, který je v baru schopen slovně zabránit potenciálnímu mimomanželskému poměru, mu sedla. Marianne Jean-Baptiste coby jeho manželka pak slouží jako konejšivý protipól všech jeho vznětů. Walton Goggins pochopil míru černohumorné nadsázky, která se s jeho postavou psychopatického zabijáka pojí a po celou dobu se jí drží.

Škoda že se to nedaří i filmu samotnému, který žánrově lavíruje mezi černohumornou komedií, satirickým pomrkáváním na vánoční klišé, akčním thrillerem, vztahovým filmem a výchovnou moralitou. Jenomže režijně-scenáristické dvojici se nepovedlo ani jednu z těchto žánrových rovin pojmout tak, abychom měli dojem, že byl její koncept naplněn. Ty žánrové roviny se o sobě otírají nebo se doplňují, ale bez jasného směřování, jaké má být celkové vyznění filmu.

U Fatmana si tak říkáte, jaká je škoda, že se tohoto námětu nechopil nějaký zkušenější tvůrce s jasnou vizí, kam ho dovést. Takto zůstává pocit zmarněného potenciálu, vedoucího k těžkopádnému a nedotaženému výsledku. Za ten si tvůrci na Vánoce nezaslouží o moc víc než to uhlí v punčoše.

Fatman

 • Žánr: černohumorná komedie
 • Původní název: Fatman
 • www.nelmsbros.com/fatman
 • USA, 2020
 • Scénář: Eshom Nelms, Ian Nelms
 • Režie: Eshom Nelms, Ian Nelms
 • Hrají: Mel Gibson, Walton Goggins, Marianne Jean-Baptiste, Chance Hurstfield, Shaun Benson, Paulino Nunes, Deborah Grover
 • Distribuce: Apple TV
 • Distribuční premiéra v ČR: 17. 11. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Co nového v aplikaci WhatsApp. Aktualizace Stavů může mít i hlasovou podobu, přibyly rychlé reakce

Co nového v aplikaci WhatsApp. Aktualizace Stavů může mít i hlasovou podobu, přibyly rychlé reakce

** Poslední verze aplikace WhatsApp přinesla hned několik novinek ** Všechny se týkají funkce Můj stav ** Může mít i zvukovou podobu, přibyly i rychlé reakce

Martin Chroust
KomunikátoryWhatsAppMobilní aplikace
Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

Nejlepší aplikace pro tento týden. Jak se zbavit akné, čtenářský deník a kurz typografie

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v únoru 2023: Kraluje Wednesday, Na nože i Jan Žižka

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v únoru 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

To nejlepší z únorového Nintendo Direct: Legend of Zelda, hry pro Game Boy v NSO, návrat Metroid Prime a další

Tenhle Direct byl poměrně výživný. Došlo na velké i malé hry a konečně si na Switchi můžeme zahrát i hry z kapesního Game Boye.

Martin Nahodil
OznámeníNintendo