Ferguson AV-660: test AV receiveru

13. září 2007
TWEET SDÍLET
Otestovali jsme nenápadný šestikanálový AV přijímač. Výsledek? Tak dobrý zvuk jsme u levného přístroje nečekali.

Receiver AV 660 je 6.1 kanálová verze AV přijímače z dostupné modelové řady, která zahrnuje i modely Ferguson AV 560 (5.1 kanálový) a AV 770 (7.1 kanálový). Testovaný AV má dosti poctivou konstrukci a vzhledem tak trochu připomínající starší receivery Sony. Ovšem už hmotnost 11 kilogramů je v téhle kategorii naprosto výjimkou a při rychlém pohledu do nitra přístroje se není ani čemu divit. Velký toroidní napájecí transformátor a neobvyklý „stromečkový“ profil mohutného hliníkového chladiče koncových stupňů budou nejspíše pár chvil zaslouženě budit vaši pozornost.

 Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý přístroj, ale složitý ovladač

Čelnímu panelu dominují odklopná dvířka, ukrývající nemnoho spínačů provozních módů a display, který velmi rozumně zobrazuje jen důležité parametry. Ocenil jsem přímý přístup ke korekcím basů a výšek v rozmezí ±8 dB pomocí separátních tlačítek. Dále mne zaujal snad jen nedůležitý (nebo důležitý?) detail pod kovovým knoflíkem ovladače hlasitosti. Miniaturní tlačítko reset je zde k dispozici v případě nesnází, či potřeby. Můžete jím okamžitě uvést přístroj do továrního nastavení. Vzhledem k umístění však doufejme, že výrobce nepředpokládá příliš časté užití.

Nelogická mi zde připadne běžně užívaná kombinace spínačů, velký „Standby“ a malý „Power“. Ale zde je to naopak. „Standby“, tlačítko pro vypnutí do pohotovostního režimu, je zde tak titěrné, že zaručeně pokaždé sáhnete po tom větším a přístroj "natvrdo" vypnete.

Klepněte pro větší obrázek
Pod odklopným panelem jsou především tlačítka pro nastavení zvuku
Klepněte pro větší obrázek 
K ovládání se sluší dodat, že z čelního panelu je absolutně bezproblémové, ne už tak z dálkového ovladače. Neznačkové přístroje mají mimo jiné jednoho společného jmenovatele – v drtivé většině celkově špatný a neergonomický ovladač. Na něm naleznete titěrné tlačítko snad pro každou funkci, zato však velmi špatně hmatatelné a v našem případě navíc ještě sesypané do dvou třetin využitelné plochy „tatranky“
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velký chladič má dost prostoru. Pokud by při větším výkonu nestačil chladit, zapne se větrák umístěný u předního čela. U testovaného přístroje bylo chlazení příkladně tiché

Co se nastavení prostorového zvuku týče, přístroj nenabízí nastavení pomocí mikrofonu, takže musíme ručně a s pomocí vlastního ucha nastavit jak zpoždění, tak poměr hlasitostí jednotlivých kanálů; to je však v této cenové hladině běžné.

Velmi překvapující zvuk

Co nám tedy v konkurenci s ostatními „značkovými“ výrobky vlastně může nabídnout? Výše zmíněné trafo a chladič možná trochu napoví a tak nebudeme chodit kolem horké kaše a radši si ho hned poslechneme.

Papírové ambice příliš vysoké nejsou, ale hraje to prosím na svou třídu velmi, velmi dobře! Letmý a nedočkavý stereo poslech na kvalitním setu reproduktorů AQ řady Labrador přinesl malé překvapení. Nejlevnější značkové receivery jsem takhle razantně ve stereu hrát neslyšel. Pravda, po přepnutí ze stereofonního režimu do prostorového, výkon okamžitě spadl, ale i tak byl zvukový projev kina docela působivý. Mírně zarazí snad jen výrobcem uváděný odstup signál/šum 75 dB na linkových vstupech, nicméně na námi testovaném vzorku se žádný větší problém se šumem neprojevoval.

Pokud se dále budeme ve zvuku trochu šťourat náročnějším uchem, tak basy jsou mírně měkčí a ve středech jsem slýchal trochu agresivní nádech, což byla např. výborná kombinace pro elektronickou a rockovou muziku. Na vážnou hudbu to (ostatně stejně jako konkurence) nebylo, avšak drtivou většinu popíku či rocku zvládá bez nejmenšího zakuckání – o kinu nemluvě.

Testovací scény typu Zachraňte vojína Ryana nebo Válka světů nás plně přesvědčily o zvukových kvalitách a dostatečné výkonové rezervě. Zkoušeli jsme na celé plejádě běžně dostupných beden od levného setu Pure Acoustics XTI, přes AQ Kentaury až po AQ Labrador či B&W řady 600. Ty poslední dvoje hlavně kvůli stereu. Dost se tu potvrdilo, že silné podceňování levným receiverů při výběru beden není namístě - ty mají mnohdy tzv. navíc.

Nechci tu zde nějak prorokovat budoucnost testovaného přístroje FERGUSON AV – 660. Pravděpodobně zde ale nejspíše nastane onen výše zmíněný klasický problém ve výběru vhodného akustického komponentu, tedy porušení pravidla „reproduktorové sestavy jsou nejdůležitější článek AV sestavy“. Kupující bohužel mívá často tendenci k takovým „neznačkovým“ a cenově zajímavým receiverům volit spíše bedny z levnější, ne-li nejlevnější části cenového spektra. Tím se ovšem často spolehlivě pohřbí nejeden takový, alespoň trochu povedený, AV přijímač.

Pozor na vstupy

Zaujala mne kombinace docela pěkného odklopného hliníkového panelu v kombinaci s čelním plastem. Z designového hlediska jistě velmi estetické, nicméně vzhledem k malému počtu takto skrytých tlačítek, až skoro zbytečný přepych. Drobnost, ale možná zbytečně zvyšující cenu tohoto receiveru, který již tak nebude s doporučenou cenou 7 490 Kč mít na růžích ustláno. Za tyhle peníze lze sehnat i přístroj od renomovanějšího výrobce (např. Denon, Yamaha) a tak nejeden koupěchtivý zájemce dá raději přednost známému jménu před lepším zvukem.

Klepněte pro větší obrázek 
Škoda menšího počtu vstupů a výstupů. Pokud chcete připojit několik zdrojů signálu, raději je spočítejte předem

Dostupné jsou všechny běžné zvukové formáty jako DPL IIx, DolbyDigital EX, DTS-ES Discrete 6.1, Matrix 6.1 a DTS Neo 6. Relativní (ne)dostatek je všech vstupů. To je bohužel navíc umocněno pevným přiřazením dvou koaxiálních digitálních a jediného optického vstupu. To lze, s výhledem do digitálního budoucna, považovat za největší slabinu jinak povedeného AV receiveru. Naopak opravdu potěší příjemné cvaknutí relátka při zasunutí sluchátkového konektoru, které spolehlivě a bez jakéhokoli rušení a lupanců bezpečně odpojí reprosoustavy.

Celkově hodnotíme FERGUSON AV 660 velmi kladně – především díky zvuku, a to jak ve stereu, tak v režimu domácího kina. Nezbývá než doporučit k tomuto nenápadnému AV receiveru přiměřeně kvalitní reprosoustavy a neskončit jen u „efekťáků“.

FERGUSON AV – 660

Cena 7 490 Kč

 • integrované dekodéry Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-ES, DTS NEO:6
 • výkon 100 W RMS na kanál (8 ohmů, 1 % THD)
 • kmitočtový rozsah 22 Hz–25 000 Hz (linkové vstupy, +0,5/-1 dB)
 • odstup signál/šum 75 dB
 • videovstupy/výstupy-zadní panel 2×/1× komponentní, 2×/1× S-video, kompozitní 3×/1×
 • audiovstupy/výstupy 5×/1× stereo, 6.1 kanálový vstup, subwoofer pre out
 • digitální vstup/výstup optický 1×, koaxiální 2×/1×
 • přední AV vstup 1× kompozitní, 1× stereo
 • tuner RDS, po 20 FM/AM stanic
 • příkon280 W
 • rozměry (š × v × h) 430 × 150 × 350 mm
 • hmotnost 11kg
 • příslušenství dálkový ovladač, AM a FM anténa, originální a český návod

Zapůjčil

Acomp, Ostrava
kontakt 603 741 509, www.ferguson-digital.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
připojeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, Test, AV přijímače, Receiver, Domácí kina na Heureka.cz

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Před prázdninami je koupíte za lepší ceny

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

Už víme, co bude po Windows 11 22H2. V říjnu panelový Průzkumník a za rok další velká aktualizace

**V říjnu pro Windows 11 verze 22H2 vyjde další balík nových funkcí. **Automatická distribuce začne až v listopadu. **Velké aktualizace pro Windows budou nadále vycházet jednou ročně.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Dva měsíce je moc. Samsung zrychlí updaty, všechny aktuální modely dostanou Android 13 ještě letos

Dva měsíce je moc. Samsung zrychlí updaty, všechny aktuální modely dostanou Android 13 ještě letos

** Samsung už teď v rychlosti updatů na Android 13 vede ** Do konce roku mají být aktualizovány všechny telefony ** A příští rok chce mít Samsung „hotovo“ ještě rychleji

Martin Chroust
Android 13GalaxyAktualizace softwaru
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače