Festival pro židovskou čtvrť Boskovice láká na žánrovou pestrost a unikátní prostor v srdci města

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice láká na žánrovou pestrost a unikátní prostor v srdci města

Již 29. ročník hlásí, že je čas se konečně vrátit. Do Boskovic i do života.

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice neodmyslitelně patří k začátku léta. Koná se v historickém jádru města s unikátní židovskou čtvrtí, a na dalších místech v jeho okolí.

Během čtyř červencových dnů zde můžete nejen vstřebávat hudbu nejrůznějších žánrů v amfiteátru letního kina, zámeckém skleníku, synagoze či na UNI scéně v Panském dvoře, ale i navštívit divadelní představení v kulisách boskovického hradu nebo farské zahrady.

A i když to na jaře ještě tak nevypadalo, tak 29. ročník v termínu 8. -11. července proběhne v takřka nezměněné podobě od těch předešlých z před covidové doby. Samozřejmě v souladu s aktuálními nařízeními vlády.

Midi Lidi, Zvíře jménem Podzim a Monika Načeva headlinery festivalu

V rámci několika hudebních scén se návštěvníci mohou těšit na řadu domácích interpretů a kapel. Monika Načeva představí svůj projekt Zdivočelý koně, v němž zhudebnila verše autorů, kteří byli pronásledováni minulým režimem a k nimž má osobní vztah jako Pavel Zajíček, Ivan Martin Jirous nebo Vladimíra Čerepková.

Elektropopová kapela Midi Lidi, která patří k headlinerům už nejen alternativních festivalů, před nedávnem vydala hned dvojici alb, které budou tvořit páteř jejího vystoupení v pátek v letním kině. Tam se ten večer objeví i skupina Bert & Friends, která přináší mix barevného osmdesátkového dream popu a psychedelie, jenž podává zábavnou, ale přitom sofistikovanou formou. A také pražská čtveřice Kill the Dandies!, která v aktuální podobě mnohem více pracují se syntezátory, nebojí se ztěžklého dubu ani laciných osmdesátkových rejstříků. Z Maďarska dorazí duo Belau, které zaujalo na festivalech jako Primavera nebo Sziget.

V sobotu na největší scéně v letním kině vystoupí Zuby nehty, kteří na jaře vydali desku Srdce ven, o dechovou sekci rozšíření elektroničtí Mutanti hledají východisko nebo držitelé dvou cen Anděl za rok 2019 Zvíře jménem Podzim, což je „superskupina“ okolo Jakuba Königa, který své pochybnosti, pocity i přání formuluje za pomocí elektronického producenta Aid Kida, cellistky Terezie Kovalové, zpěvačky a klavíristky Marie Kieslowski a dalších zkušených muzikantů.


Boskovice, festival pro židovskou čtvrť

8. - 11. 7. 2021, Boskovice


Z dua Kieslowski se představí i jeho druhá polovina, křehký písničkář s duší rockera David Pomahač, moderní podobu folku nabídne i skupina Kolektivní halucinace nebo folk-countryové Severní nástupiště. Steskem jesenických Sudet nás ovane Aleš Macenauer s projektem Zapomělsem. A o rodné krajině kolem Stříbrné Skalice básní ve svých magicko-folkových skladbách básník a písničkář Jan Senft, který si říká Člověk krve a v Boskovicích vystoupí netradičně s kapelou. Poetický náboj mají i písně dua Tara Fuki, které oslavilo dvacáté výročí hudebního působení.

Emocemi nabité písničkářství nabízí slezská songwriterka Moonshye, z oblasti world music se můžeme těšit na formace Létající rabín nebo Sarraf. Připomenou se i Rány těla, post-punková kapela, která má v oblibě australsko-berlínskou scénu. A v programu nechybí ani vydatná porce čerstvých objevů poslední doby – sinks, Chorobopop, Bare Escape nebo Acid Row.

Scéna Palouk Potrvá bude nachystána nejen svým barem, ale také alternativní hudebně-divadelní scénou. Vystoupí zde např. Tomáš Palucha, Tygroo, Reverb Machine, Tamara, Aran Satan, Space Love, Prohra Praha nebo divadelní projekt 20.000 židů pod mořem.

Jazzová a bluesová scéna

V zámeckém skleníku se tradičně usadí jazzová a bluesová sekce. A rámci ní se podruhé do Boskovic vrací Günter „Baby“ Sommer, který nově spojil síly s flétnistkou Katharinou Hilpert a rock-popovým saxofonistou Antoniem Lucaciou. Vystoupení proběhne v rámci česko-německého jazzového setkávání, kterému je věnovaný páteční a sobotní program.

První den festivalu, čtvrtek, je ve skleníku věnován blues, vystoupí např. Foxy Mama, Jakub Noha Band nebo slovenští Kaschauer Klezmer Band, kteří do tradičního klezmeru vnáší prvky balkánského, slovenského nebo českého folklóru, Ti celý festival ve čtvrteční podvečer zahájí.

Divadelní scéna uvede mysteriózní operu nebo boskovického Kafku

Velký prostor bude patřit i divadelní scéně, kterou dramaturgicky poprvé připravila Ema Šlechtová. V průběhu čtyř dnů se v rámci ní na pěti scénách objeví HaDivadlo, Divadlo X10, Masobeton, Akolektiv Helmut nebo 20.000 židů pod mořem. Chybět nebude ani tradiční site-specific projekt, kterého se tentokrát ujal režisér Ludvík Píza.

Prostor v Panském dvoře hned ve čtvrtek představí inscenaci Zmrzačení podle díla „boskovického Kafky” Hermanna Ungara, kterou pro Divadlo X10 připravila Lenka Havlíková a režie se ujal Ondřej Štefaňák. V pátek v Prostoru vystoupí nezávislá divadelní skupina Masakr Elsinor s biografickým dramatem Honza, „nenasytnou retrospektivou” života Jany Krejcarové, jež tématizuje její divoký vztah s Egonem Bondym.

Na scéně vysoko nad městem ve zřícenině boskovického hradu v sobotu vystoupí kočovná divadelní družina Ductus Deferens se stejnojmennou inscenací, vzniklou čistou improvizací nebo cirkusový umělec Filip Zahradnický, který vystupuje s Cirkem La Putyka.

V místní sokolovně se pak v neděli odehraje mysteriózní opera Masopust: Deník zloděje, kterou režíroval Jan Nebeský. Inscenace, která propojuje zvláštním a odvážným způsobem deníky „prokletého” dramatika a spisovatele Jeana Geneta s významnou českou barokní básnickou skladbou Bedřicha Bridela, získala v roce 2017 tři Ceny divadelní kritiky. Za nejlepší inscenaci, hudbu Martina Dohnala a herecký výkon Miloslava Königa. Drsná, provokativní a intimně trýznivá zpověď, kde se herec postupně obnažuje fyzicky i duševně, je určena i pro nefestivalové diváky.

Výtvarná scéna představí díla Gebauera, Róny nebo Kittchena

Součást festivalového programu tvoří také výstavy a výtvarné projekty třeba Mileny Dopitové. Kurátorka Helena Musilová tentokrát oslovila pro samostatné výstavy například Jaroslava Rónu, jenž zde v synagoze představí své kresby, nebo Kurta Gebauera, který se bude prezentovat jako fotograf a povede zde i tvůrčí dílnu.

Překvapením pro návštěvníky může být výstava hudebníka a výtvarníka Jakuba Königa aka Kittchena, který před časem na výtvarnou scénu vstoupil jako suverénní autor komiksů a kreseb doprovázejících jeho hudební projekty. Během loňského lockdownu si dotvořil svůj specifický malířský projev, korelující s apokalyptickým charakterem řady jeho hudebních projektů.

Historické přednášky o vzniku, činnosti a proměnách KSČ povede Petr Blažek, Martin Reiner pohovoří o v Brně vznikajícím dokumentačním centru holokaustu na Moravě, filmy připomenou výročí Jana Zábrany a Jiřího Suchého. Nabitý program je zkrátka hodně lákavý a můžete se s ním blíže seznámit na stránkách festivalu. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud