FIFA a Sony: celosvětové 3D TV přenosy z mistrovství světa ve fotbale

19. dubna 2010
TWEET SDÍLET

Sportovní přenosy jsou pro přicházející 3D televizory ideální. Kromě toho, že jde o populární sport, při předběžných testech jsme zjistili, že právě u sportu je 3D efekt výrazný, tudíž je také ideální pro zpopularizování nové 3D technologie. Společnost Sony ve spolupráci s FIFA bude natáčet a přenášet celkem 25 zápasů ve 3D (seznam zápasů naleznete níže). Přenos bude dostupný ve vybraných obchodech a na vybraných místech. Pro popularizaci 3D obrazu Sony pronajme také 3D kina, kde budou zápasy promítány.

Co ale fotbalové (a technologické) fanoušky nadchne více je následovní vydání sestřihu zápasů v 3D filmu na Blu-ray disku. Minimálně obchody tak budou mít konečně něco, kde se 3D efekt bude dát bez problémů ukázat.


Celá tisková zpráva

FIFA a Sony připravují první
celosvětové 3D televizní
přenosy z mistrovství světa ve fotbale

 

  • Natáčeno a vysíláno ve 3D bude celkem 25 zápasů
  • Sony navíc vydá na Blu-ray disku v letošním roce 3D film o tomto mistrovství světa
  • Sony také vyrobí 25 výjimečných reklamních upoutávek na 3D film propojených s mistrovstvím světa a odvysílá je ve 4000 obchodech
  • Na vybraných místech světa budou zpřístupněny živé 3D přenosy pro veřejnost
  • Sony tím představí svoji technologií trojrozměrného obrazu
    a ukáže se jako poskytovatel 3D řešení nové generace

V návaznosti na dřívější společné oznámení o přípravě prvního 3D z mistrovství světa ve fotbalu FIFA a Sony Corporation odtajnily podrobnosti o tom, co mohou fanoušci čekat od této jedinečné akce, která dodá sledování fotbalu zcela nový rozměr. V době rychle narůstajícího zájmu zákazníků o 3D technologie, k němuž přispívá jak uvádění filmových trháků v trojrozměrném formátu tak i blížící se uvedení 3D televizorů pro domácí použití, se blíží unikátní vizuální lahůdka v podobě historicky prvního mistrovství světa ve fotbale vysílaného trojrozměrně.

Sony bude zaznamenávat každé utkání sedmi páry profesionálních HDC kamer (model HDC-1500), které zachytí dění na hřišti v úchvatné 3D kvalitě díky patentovanému obrazovému multiprocesoru (model MPE-200) a přenesou ho dále do světa ta pomoci 3D přenosového vozu. Supermoderní procesor Sony (v současnosti jediný, který je na trhu) se postará o kompletní produkční proces včetně automatického nastavování hloubky ostrosti pro zajištění optimálního sledování 3D obrazu na celém světě. Společnost Sony pracuje na zdokonalení 3D snímání rychlých fotbalových akcí již od loňského Poháru konfederací FIFA v Jihoafrické republice a do současnosti absolvovala celou řadu testovacích přenosů ve 3D formátu v Evropě.

Ve 3D se bude natáčet na pěti z deseti stadionů mistrovství světa a to v: Soccer City a Ellis Park v Johannesburgu, v Durbanu, v Kapském Městě a v Port Elizabeth. Celkem bude v trojrozměrném formátu zaznamenáno a odvysíláno 25 zápasů. Sestřihy z různých úhlů budou mapovat především ty zápasy, u kterých se předpokládá největší zájem veřejnosti – od zahajovacího ceremoniálu
a prvního vykopnutí 11. června na stadionu Soccer City (kde si to rozdá JAR proti Mexiku), až po finále 11. července odehrávající se rovněž v Johannesburgu. Další hry zaznamenané a vysílané ve formátu 3D budou:

1. 11. června 16:00 hod -RSA v MEX

2. 12. června 16:00 hod -ARG v NGA

3. 13. června 20:30 hod -GER v AUS

4. 14. června 13:30 hod -NED v DEN

5. 15. června 20:30 hod -BRA v PRK

6. 16. června 16:00 hod -ESP v SUI

7. 17. června 13:30 hod -ARG v KOR

8. 18. června 16:00 hod -SVN v USA

9. 19. června 13:30 hod -NED v JPN

10. 20. června 20:30 hod -BRA v CIV

11. 21. června 20:30 hod -ESP v HON

12. 22. června 20:30 hod -NGA v KOR

13. 23. června 20:30 hod -GHA v GER

14. 24. června 16:00 hod -SVK v ITA

15. 25. června 16:00 hod -POR v BRA

16. 27. června 20:30 hod -1. ze skupiny B v 2. ze skupiny A

17. 28. června 16:00 hod -1. ze skupiny E v 2. ze skupiny F

18. 28. června 20:30 hod -1. ze skupiny G v 2. ze skupiny H

19. 2. července 20:30 hod -čtvrtfinále

20. 3. července 16:00 hod -čtvrtfinále

21. 3. července 20:30 hod -čtvrtfinále

22. 6. července 20:30 hod -semifinále

23. 7. července 20:30 hod -semifinále

24. 10. července 20:30 hod -zápas o 3. místo

25. 11. července 20:30 hod -finále

 

„3D přenosy z těchto 25 zápasů budou k dispozici prostřednictvím televizních stanic vysílajících ve 3D a zákazníci je mohou sledovat z pohodlí svého domova na 3D kompatibilních televizorech, téměř jako by byli sami na stadionu,“ říká Niclas Ericson, ředitel FIFA TV, a dodává: „Diskuse s největšími vysílacími společnostmi stále probíhají, ale s potěšením mohu oznámit první potvrzená partnerství pro živé vysílání ve formátu 3D: a to s ESPN v USA a Sogecable ve Španělsku. Předpokládáme, že další podobná oznámení budou brzy následovat.“

Se snahou FIFA a Sony o umožnění nových vzrušujících zážitků sledováním trojrozměrného obrazu v co nejširšímu obecenstvu souvisí i speciální globální projekt veřejného sledování ve 3D, který letos poprvé doprovodí mistrovství světa. Osm zápasů bude živě přenášeno v 3D HD kvalitě do digitálních kinosálů a dalších vybraných prostor po celém světě. Za tímto účelem FIFA najala švýcarskou agenturu Aruna Media AG, která má na starosti správu exkluzívních vysílacích práv k živým přenosům pro 3D kina a další zábavní prostory. Aruna má v plánu vysílat živě ve formátu 3D do přibližně 26 zemí a na několika nejvýznamnějších trzích je již v pokročilém stádiu vyjednávání.

Sony, jako lídr na rodícím se 3D trhu, je klíčovým dodavatelem technologií pro tuto novou diváckou zkušenost, kterou zprostředkovává fotbalovým fanouškům jak živě přímo na stadionech, tak v podobě sledování zápasů na 3D televizích ních stanicích, případně při veřejném sledování na různých místech planety. „Sony má rozsáhlé zkušenosti s produkcí 3D techniky i záznamem takového obsahu pro filmový průmysl,“ říká Hiroko Saito, náměstek generálního ředitele divize Global Sponsorships společnosti Sony Corporation.

„Ve shodě s naší strategií ‘Od objektivu po obrazovku’ se aktivně podílíme na všech úrovních hodnotového řetězce 3D a využíváme předností programu ‘Svět ve 3D od Sony’, který je spojením zkušeností s profesionálními řešeními, spotřební elektronikou, filmovým průmyslem i oblastí počítačových her. Velmi nás těší, že můžeme našich silných stránek využít v oblasti trojrozměrného obrazu a díky partnerství s FIFA přinést světovému fotbalu zcela novu diváckou zkušenost,“ dodává Hiroko Saito.

Živé vysílání a veřejné sledování ve 3D doplní také exkluzívní reklamní upoutávky, které budou veřejnosti dostupné na 3D televizorech Sony BRAVIA. Budou se promítat ve 4000 obchodech s výrobky značky Sony na celém světě včetně 200 značkových prodejen Sony Store (celkový počet obchodů: 1500 v Severní Americe, 1300 v Evropě, 500 v Japonsku, 200 v Asii, 200 v Latinské Americe a 30 v Jihoafrické republice). Navíc společnost Sony Pictures Home Entertainment odhalila i plány na vydání oficiálního filmu o mistrovství světa ve 3D na Blu-ray disku a to ještě v letošním roce.

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Témata článku: 3D, Sony


Recenze deskovky Res Arcana: kterýžto mág v zemi zdejší je ze všech nejmocnější?

Recenze deskovky Res Arcana: kterýžto mág v zemi zdejší je ze všech nejmocnější?

Nekromant, alchymista, duelista, jasnovidka... všichni mágové z království soupeří o moc. Jen jeden z nich však může získat pomyslný titul krále mágů. S trochou štěstí a propracovanou strategií se jím můžete stát právě vy!

Kristýna Nováková
Deskové hry
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze NAS Asustor AS3302T. Uloží i přehraje a montáž zvládnete bez šroubováků

Recenze NAS Asustor AS3302T. Uloží i přehraje a montáž zvládnete bez šroubováků

Dvoudiskové úložiště si díky čtyřjádrovému procesoru poradí nejen s náročnějším domácím použitím, ale také s dobře funkčním překódováním videí v reálném čase.

Stanislav Janů
NASTesty
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna