FIFA a Sony: celosvětové 3D TV přenosy z mistrovství světa ve fotbale

19. dubna 2010
TWEET SDÍLET

Sportovní přenosy jsou pro přicházející 3D televizory ideální. Kromě toho, že jde o populární sport, při předběžných testech jsme zjistili, že právě u sportu je 3D efekt výrazný, tudíž je také ideální pro zpopularizování nové 3D technologie. Společnost Sony ve spolupráci s FIFA bude natáčet a přenášet celkem 25 zápasů ve 3D (seznam zápasů naleznete níže). Přenos bude dostupný ve vybraných obchodech a na vybraných místech. Pro popularizaci 3D obrazu Sony pronajme také 3D kina, kde budou zápasy promítány.

Co ale fotbalové (a technologické) fanoušky nadchne více je následovní vydání sestřihu zápasů v 3D filmu na Blu-ray disku. Minimálně obchody tak budou mít konečně něco, kde se 3D efekt bude dát bez problémů ukázat.


Celá tisková zpráva

FIFA a Sony připravují první
celosvětové 3D televizní
přenosy z mistrovství světa ve fotbale

 

  • Natáčeno a vysíláno ve 3D bude celkem 25 zápasů
  • Sony navíc vydá na Blu-ray disku v letošním roce 3D film o tomto mistrovství světa
  • Sony také vyrobí 25 výjimečných reklamních upoutávek na 3D film propojených s mistrovstvím světa a odvysílá je ve 4000 obchodech
  • Na vybraných místech světa budou zpřístupněny živé 3D přenosy pro veřejnost
  • Sony tím představí svoji technologií trojrozměrného obrazu
    a ukáže se jako poskytovatel 3D řešení nové generace

V návaznosti na dřívější společné oznámení o přípravě prvního 3D z mistrovství světa ve fotbalu FIFA a Sony Corporation odtajnily podrobnosti o tom, co mohou fanoušci čekat od této jedinečné akce, která dodá sledování fotbalu zcela nový rozměr. V době rychle narůstajícího zájmu zákazníků o 3D technologie, k němuž přispívá jak uvádění filmových trháků v trojrozměrném formátu tak i blížící se uvedení 3D televizorů pro domácí použití, se blíží unikátní vizuální lahůdka v podobě historicky prvního mistrovství světa ve fotbale vysílaného trojrozměrně.

Sony bude zaznamenávat každé utkání sedmi páry profesionálních HDC kamer (model HDC-1500), které zachytí dění na hřišti v úchvatné 3D kvalitě díky patentovanému obrazovému multiprocesoru (model MPE-200) a přenesou ho dále do světa ta pomoci 3D přenosového vozu. Supermoderní procesor Sony (v současnosti jediný, který je na trhu) se postará o kompletní produkční proces včetně automatického nastavování hloubky ostrosti pro zajištění optimálního sledování 3D obrazu na celém světě. Společnost Sony pracuje na zdokonalení 3D snímání rychlých fotbalových akcí již od loňského Poháru konfederací FIFA v Jihoafrické republice a do současnosti absolvovala celou řadu testovacích přenosů ve 3D formátu v Evropě.

Ve 3D se bude natáčet na pěti z deseti stadionů mistrovství světa a to v: Soccer City a Ellis Park v Johannesburgu, v Durbanu, v Kapském Městě a v Port Elizabeth. Celkem bude v trojrozměrném formátu zaznamenáno a odvysíláno 25 zápasů. Sestřihy z různých úhlů budou mapovat především ty zápasy, u kterých se předpokládá největší zájem veřejnosti – od zahajovacího ceremoniálu
a prvního vykopnutí 11. června na stadionu Soccer City (kde si to rozdá JAR proti Mexiku), až po finále 11. července odehrávající se rovněž v Johannesburgu. Další hry zaznamenané a vysílané ve formátu 3D budou:

1. 11. června 16:00 hod -RSA v MEX

2. 12. června 16:00 hod -ARG v NGA

3. 13. června 20:30 hod -GER v AUS

4. 14. června 13:30 hod -NED v DEN

5. 15. června 20:30 hod -BRA v PRK

6. 16. června 16:00 hod -ESP v SUI

7. 17. června 13:30 hod -ARG v KOR

8. 18. června 16:00 hod -SVN v USA

9. 19. června 13:30 hod -NED v JPN

10. 20. června 20:30 hod -BRA v CIV

11. 21. června 20:30 hod -ESP v HON

12. 22. června 20:30 hod -NGA v KOR

13. 23. června 20:30 hod -GHA v GER

14. 24. června 16:00 hod -SVK v ITA

15. 25. června 16:00 hod -POR v BRA

16. 27. června 20:30 hod -1. ze skupiny B v 2. ze skupiny A

17. 28. června 16:00 hod -1. ze skupiny E v 2. ze skupiny F

18. 28. června 20:30 hod -1. ze skupiny G v 2. ze skupiny H

19. 2. července 20:30 hod -čtvrtfinále

20. 3. července 16:00 hod -čtvrtfinále

21. 3. července 20:30 hod -čtvrtfinále

22. 6. července 20:30 hod -semifinále

23. 7. července 20:30 hod -semifinále

24. 10. července 20:30 hod -zápas o 3. místo

25. 11. července 20:30 hod -finále

 

„3D přenosy z těchto 25 zápasů budou k dispozici prostřednictvím televizních stanic vysílajících ve 3D a zákazníci je mohou sledovat z pohodlí svého domova na 3D kompatibilních televizorech, téměř jako by byli sami na stadionu,“ říká Niclas Ericson, ředitel FIFA TV, a dodává: „Diskuse s největšími vysílacími společnostmi stále probíhají, ale s potěšením mohu oznámit první potvrzená partnerství pro živé vysílání ve formátu 3D: a to s ESPN v USA a Sogecable ve Španělsku. Předpokládáme, že další podobná oznámení budou brzy následovat.“

Se snahou FIFA a Sony o umožnění nových vzrušujících zážitků sledováním trojrozměrného obrazu v co nejširšímu obecenstvu souvisí i speciální globální projekt veřejného sledování ve 3D, který letos poprvé doprovodí mistrovství světa. Osm zápasů bude živě přenášeno v 3D HD kvalitě do digitálních kinosálů a dalších vybraných prostor po celém světě. Za tímto účelem FIFA najala švýcarskou agenturu Aruna Media AG, která má na starosti správu exkluzívních vysílacích práv k živým přenosům pro 3D kina a další zábavní prostory. Aruna má v plánu vysílat živě ve formátu 3D do přibližně 26 zemí a na několika nejvýznamnějších trzích je již v pokročilém stádiu vyjednávání.

Sony, jako lídr na rodícím se 3D trhu, je klíčovým dodavatelem technologií pro tuto novou diváckou zkušenost, kterou zprostředkovává fotbalovým fanouškům jak živě přímo na stadionech, tak v podobě sledování zápasů na 3D televizích ních stanicích, případně při veřejném sledování na různých místech planety. „Sony má rozsáhlé zkušenosti s produkcí 3D techniky i záznamem takového obsahu pro filmový průmysl,“ říká Hiroko Saito, náměstek generálního ředitele divize Global Sponsorships společnosti Sony Corporation.

„Ve shodě s naší strategií ‘Od objektivu po obrazovku’ se aktivně podílíme na všech úrovních hodnotového řetězce 3D a využíváme předností programu ‘Svět ve 3D od Sony’, který je spojením zkušeností s profesionálními řešeními, spotřební elektronikou, filmovým průmyslem i oblastí počítačových her. Velmi nás těší, že můžeme našich silných stránek využít v oblasti trojrozměrného obrazu a díky partnerství s FIFA přinést světovému fotbalu zcela novu diváckou zkušenost,“ dodává Hiroko Saito.

Živé vysílání a veřejné sledování ve 3D doplní také exkluzívní reklamní upoutávky, které budou veřejnosti dostupné na 3D televizorech Sony BRAVIA. Budou se promítat ve 4000 obchodech s výrobky značky Sony na celém světě včetně 200 značkových prodejen Sony Store (celkový počet obchodů: 1500 v Severní Americe, 1300 v Evropě, 500 v Japonsku, 200 v Asii, 200 v Latinské Americe a 30 v Jihoafrické republice). Navíc společnost Sony Pictures Home Entertainment odhalila i plány na vydání oficiálního filmu o mistrovství světa ve 3D na Blu-ray disku a to ještě v letošním roce.

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Témata článku: 3D, Sony

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

** Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci ** Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund ** První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Martin Chroust
SatelitZvýšená odolnostMediaTek
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály