Fiio E1: sluchátkový zesilovač (test)

Máte iPod? Chcete k němu ovládání na kabelu sluchátek? Chcete lepší zvuk? Potřebujete větší výkon? Pak je tu pro vás Fiio E1.

Čínská společnost Fiio vstoupila na trh s přenosnými zesilovači v roce 2007 se svým miniaturním, tužkovou baterkou poháněným a ultra levným (asi 200 Kč) zesilovačem Fiio E3, ovšem v praxi to byl spíše jen šumící ekvalizér přidávající basy. Později byl na trh uveden model E5, který byl výrazným skokem oproti předchozímu modelu. Proti E3 novější E5 nabídl ovládání hlasitosti, kvalitnější zvuk, možnost vypnout přidané basy a vestavěný akumulátor se slušnou výdrží, přitom si stále udržel dobrou cenu (600 Kč).

Dnes se podíváme na nejnovější zesilovač E1, který je určený výhradně k iPodům a iPhonům.

Zpracování na jedničku

Zesilovač se skládá ze dvou částí propojených 80 centimetrů dlouhým, poněkud tužším a vzpurným, ale dostatečně kvalitně působícím kabelem. První částí kabelu je samotný konektor, který obsahuje hlavní obvody zesilovače. Díky tomu poněkud nabyl do všech rozměrů – je výrazně větší než konektor použitý kupříkladu na napájecím kabelu dodávaném k iPodům. Na druhé části najdeme ovládání hlasitosti, tlačítko na spuštění/pozastavení přehrávání a tlačítka na posouvání skladeb. A samozřejmě i 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek. Na zadní straně ovládacího prvku najdeme klip, kterým ho můžeme připevnit k oděvu a díky tomu mít ovládání vždy na dosah.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celek působí velmi dobře, vše je vyrobeno z kvalitně vypadajícího plastu, pěkně lícuje a nic nevrže. Ještě doplním, že zesilovač je možné koupit v bílé či černé barvě. Můžete si tak vybrat, která vám lépe pasuje k vašemu zařízení.

Pro iPod stvořený

Zesilovač připojíte přímo do systémového konektoru iPodu – to přináší několik výhod. Například zesilovač bude napájen samotným iPodem, nemusí mít tedy vlastní akumulátor a vy se nemusíte starat o jeho nabíjení. Samozřejmě se tím sníží výdrž iPodu, u mého iPhonu šlo asi o 2–3 hodiny. Druhým faktem je, že signál z iPodu jde přes konektor a ne přes výstup na sluchátka, čímž se do zesilovače dostává o trochu kvalitnější signál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po připojení zesilovače se vypne ovládání hlasitosti přehrávání na iPodu a automaticky se nastaví na minimum. Hlasitost ovládáte pouze na Fiiu, které nabízí 62 stupňů hlasitosti, díky čemuž můžete nastavit optimální hlasitost. Nestane se vám, že na jednom stupni bude hudba příliš tichá a na druhém zase moc hlasitá.

Pozor ale na uši. Při každém novém připojení se Fiio vždy přenastaví na hlasitost 15/62 !

Ovládáním můžete přeskakovat na další/předchozí skladbu, posouvat se ve skladbě a samozřejmě přehrávání zastavit a spustit. Osobně mi trochu chybělo nějaké tlačítko na zablokování ovládání (jako najdeme na přehrávačích), protože tlačítka jsou dost citlivá a občas se mi podařilo některé omylem zmáčknout.

Přínos ve zvuku

Měl jsem už zkušenosti s předchozím modelem E5, který mě příliš nezaujal, takže i k modelu E1 jsem přistupoval s malými očekáváními, zvlášť když podle výrobce má být zvuk totožný. Ovšem při přímém porovnání proti E5, který byl propojen LOD kabelem, byl mezi nimi znatelně slyšitelný rozdíl. Zvuk E1 není tak hutný jako u E5, E1 nabízí lepší detailnost, větší rozsah (výšky jdou výš, basy hlouběji), E1 má výraznější výšky a jeho středy nejsou zastřené jako u E5. E5 nabízí větší objem basů, E1 zase lepší přesnost. Při zapnutém Bass Boostu na modelu E5 jsou rozdíly ještě výraznější.

Klepněte pro větší obrázek

Fiio E1 jsem zkoušel s různými sluchátky, protože ne všechny reagují stejně na použití zesilovače. Obecně by se dalo říci, že na zesilovač jsou nejnáročnější víceměničové modely in-earů. Ale kupříkladu in-eary Phonak Audeo, které mají pouze jeden tlakový měnič, přímo zbožňují, když je podpoříte zesilovačem. Naopak u dynamických měničů je rozdíl méně patrný, nicméně stále slyšitelný.

Fiio jsem nejprve vyzkoušel v kombinaci s iPhonem 3G, jehož sluchátkový výstup patří k jedněm z nejlepších mezi mp3 přehrávači, proto jsem od Fiia ani moc velké zlepšení neočekával. Ovšem byl jsem překvapen, protože při použití sluchátek Jh13 a UE Triple fi byl poslech přes Fiio dokonce horší než při poslechu ze sluchátkového výstupu iPhonu. Při použití Fiia se zvuk stal zahuhlanějším (méně čitelným, zvuk byl jakoby pod dekou), ubyly detaily, zvuk byl pomalejší, středy zastřené. Prostě k vyšším, citlivějším in-earům není levné Fiio moc dobrým partnerem.

Další na řadě byly sluchátka Etymotic Research HF5, zástupce střední třídy in-earů. Zde už to bylo něco jiného, Fiio dodalo trochu teplejší nádech do přednesu Etymoticů, bas se zpřesnil, přibylo i trochu detailů. Celkově Etymoticy s Fiiem získaly na hutnosti, bez něj mi jejich zvuk přišel poněkud ,,tenký“. Zde už vidím přínos.

Nakonec jsem vyzkoušel i zástupce nižší třídy a to oblíbené Koss Porta Pro. Překvapivě s těmito sluchátky Fiio nejvíce vyniklo, což jsem neočekával, protože tyto sluchátka nepatří mezi ty nejcitlivější na rozdíly ve zdroji. Ovšem Fiio jim pomohlo ukočírovat bas, který se stal rychlejším a přesnějším, zvuk se trochu pročistil a zvýraznily se výšky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vyzkoušel jsem i kombinaci s iPodem Nano čtvrté generace, jehož sluchátkový výstup je horší než ten u iPhonu. Navíc Nano 4G má i výrazně světlejší zvuk, takže zde může pomoci i mírně teplejší nádech Fiia. Zkoušel jsem pouze s Jh13 a Kossami.

U Kossů byl opět slyšitelný výrazný posun oproti výstupu iPodu, (snad i větší než u iPhonu ). Navíc mne překvapilo, že i Jh13 s Fiiem hrály lépe než samotný výstup iPodu, díky přidání Fiia se zvuk stal plnějším a přesnějším.

Neměl jsem možnost vyzkoušet Fiio s jinými iPody, ale předpokládám, že i u starších iPodů Classic a Nano bude Fiio přínosem. Ještě doplním, že oproti sluchátkovým výstupům přehrávačů, Fiio šumí, což je u některých sluchátek slyšet více, u jiných méně. Šum není moc výrazný, někdo si ho nemusí všimnout vůbec.

Výkonově je Fiio výrazně nad výkonem iPodu. Jestli vám nestačí hlasitost iPodu, Fiio je pro vás skvělé řešení. Nepočítejte však s tím, že na Fiiu ,,utáhnete“ sluchátka, jako jsou AKG K701 nebo Sennheisery HD600.

Koupit či ne?

Chcete-li ze svých sluchátek opravdu dostat maximum, doporučil bych vám spíše nějaký přenosný zesilovač vyšší třídy, oproti Fiiu s nimi dosáhnete výraznějšího zlepšení zvuku. Doporučuji se podívat na čínské Ibasso nebo německé Meier audio. Ale to až spíše u vyšších modelů sluchátek, počínaje modely okolo tří tisíc (Phonak Audeo, Q-Jays).

Jsem rád, že se Fiio postupně zlepšuje. Uvidíme jak na tom budou nové modely, ale myslím, že za chvíli bude z Fiia značka, se kterou se bude muset počítat jako s plnohodnotným hráčem na trhu přenosných zesilovačů.

Fiio je velmi dobré dálkové ovládání. Jestli požadujete právě toto, je Fiio ideální volbou.

Přínos ve zvuku záleží na použitém iPodu a ještě více na použitých sluchátkách. Osobně můžu doporučit Fiio k Portám, ale i u ostatních levnějších sluchátek očekávám přínos. Není špatné ani pro příliš světlá sluchátka (méně důrazné basy, spíše zaměřené na vyšší středy/nižší výšky), jako jsou kupříkladu modely od Etymoticu nebo oblíbené Head-Directy RE0. S ostatními sluchátky bych doporučil vyzkoušet, zda uslyšíte nějaké zlepšení ve zvuku.

Specifikace Fiio E1

Cena internet: cca 620 Kč

  • kmitočtový rozsah: 0 - 80.000 Hz
  • impedance sluchátek: 16 - 300 Ω
  • výstupní výkon: 100 mW (16 Ω), 12 mW (300 Ω)
  • odstup signál/šum: > 98 dB(A)
  • zkreslení: 0,009 % (10 mW)

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
zpracováníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Na čem se poslouchalo

Klepněte pro větší obrázek 

  • Přehrávače – Iphone 3G, Ipod Nano 4G
  • Zesilovače – Fiio E5, E1
  • Sluchátka – JH audio 13 Pro ( cca 23 000 Kč), Ultimate ears Triple Fi 10 ( cca 7 000 Kč), Etymotic Research HF5 ( cca 4000 Kč), Koss Porta Pro ( cca 700 Kč)

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Test, Sluchátkový zesilovač, Přenosné, Zesilovače, Fiio, iBasso, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejen houbičky a smrtící infekce dokážou rychle vyhubit lidstvo. Vybrali jsme nejlepší a nejznámější filmy, které ukazují, jak si lidé poradí (nebo taky neporadí) se zhroucením společnosti a různými katastrofami. Některé jsou smrtelně vážné, některé akční a některé... velmi odlehčené.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Lukáš Václavík
Filmy on-lineNetflix
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix