Filmové hity roku 2010

10. ledna 2010
TWEET SDÍLET
Nabízíme vám filmový výhled do roku 2010. Jaké budou největší filmové hity? Vybrali jsme také zajímavé upoutávky na filmy, které nás letos čekají.

Rok 2009, kdy nejčastěji skloňovaná slovní spojení měla co do činění s úvahami o finanční, ekonomické nebo hospodářské krizi, máme zdárně za sebou. Filmovému světu, který v dobách recese rád přináší celuloidové náplasti na naše trápení, se ale díky tomu vedlo překvapivě dobře. Zámořské výdělky filmových studií přesáhly desítku miliard dolarů, jež se rovnoměrně rozložily mezi takové trháky jako druzí Transformeři, třetí Doba ledová nebo Harry Potter a Princ dvojí krve.

Závěr minulého roku pak byl plně v režii modré ekologické pohádky Jamese Camerona, která přitáhla díky 3D formátu do kin i ty, co už si filmy raději užívají v teple u vybaveného domácího kina. Celkové tržby přes miliardu dolarů jistě nejsou zdaleka konečné a my můžeme jen sledovat, jak se budou opět přepisovat žebříčky nejvýdělečnějších filmů historie. Funkci černého koně sezóny dokonale splnila opilecká komedie Pařba ve Vegas, jež s celosvětovými tržbami kolem půl miliardy dolarů při rozpočtu 35 milionů jistě nejen studiu Warner Bros naznačila, že i odrostlí teenageři na prahu středního věku se rádi baví. Nekorektně, s prostitutkami a tygrem Mikea Tysona v koupelně hotelového pokoje, ale po svém.

Čeští distributoři nám většinu taháků odplynuvší sezóny představili nebo tak ještě učiní v počátku roku letošního. U některých zaváhali a první zveřejňované výsledky různých výročních cen je před nadcházející oscarovou sezónou usvědčují z malé odvahy přijít s něčím, co neklouže po hladkém povrchu mainstreamového vkusu. Příkladem budiž syrové válečné drama Kathryn Bigelowové Smrt čeká všude (jež se u nás objevilo alespoň na DVD) s tématem iráckého konfliktu nebo originální romantická komedie 500 dní se Summer, kterou by měli vidět všichni ti, jež si tento žánr dosud spojují jen s bezzubými výstupy Jennifer Lopezové nebo Julie Robertsové v recyklacích stále stejných vyprávěcích schémat.

I v roce 2010 na nás čeká spousta zajímavých titulů, na které se těšíme už od doby zveřejnění prvních zpráv o jejich přípravě. Pokusili jsme se proto pro vás připravit malého průvodce po těch, které už jsou v distribučních plánech domácích společností nebo tam zajisté brzy přibudou. Odhadnout dopředu, který ze snímků vzbudí všeobecné nadšení jak divácké, tak kritické obce, je obtížné.

Přiřadí se po bok Temného rytíře nebo Avataru, ať jmenujeme příklady z posledních dvou let, remake Souboje titánů, disneyovský Princ z Persie nebo Nolanův tajemný Počátek? Kratičké a efektně střižené trailery vzbuzují očekávání, ale při absenci znalosti obsahu pečlivě střežených dějových synopsí, můžeme v odhadu toho co zabere spoléhat jen na profesní zdatnost a nápaditost tvůrců, kteří se dané látky chopili. A zároveň doufat, že ty nejprestižnější vlajkové lodě své produkce si jednotlivá studia neschovají tradičně na závěr sezóny, kdy se snaží před Oscary v konkurenci ostatních vytahovat trumfy z rukávu, ale budou je umisťovat vyváženě během celého roku.

Mayským kalendářem předpovězený konec světa se sice blíží, ale nevěšte hlavu, neboť na palubě zábavního průmyslu se tančí jak na Titanicu do posledních chvil. Roland Emmerich má ještě tři zimy na to, aby vystavil lidstvo dalším destrukčním orgiím. To se může do té doby nerušeně radovat z pestré palety žánrů a témat, s nimiž budou letos filmaři před našimi zraky operovat. Výběr z těch letošních, jež by nemusely uniknout vaší pozornosti, máte právě před sebou.

Zima 2010

Prokletý ostrov

Martin Scorsese se v adaptaci látky Dennise Lehaneho (Tajemná řeka, Gone, Baby, Gone) vydává na osamělý ostrov Shutter Island, sloužící jako nápravné zařízení pro duševně nemocné zločince.

Útěk vražedkyně sem v roce 1954 přijíždí vyšetřit dvojice federálních agentů (Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo). Ta se vlivem mocného hurikánu, odříznuvšího ostrov od civilizace, ocitne ve spáru mysteriózních sil, nahlodávajících v hororově laděném dramatu jejích schopnost rozeznat pravdu od lži.

 

Invictus: Neporažený

Clint Eastwood obsadil svého osvědčeného parťáka z Nesmiřitelných nebo Million Dollar Baby Morgana Freemana do role jihoafrického prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely. Po třech desítkách let ve vězení se tento muž ujímá po pádu apartheidu nejvyšší funkce v zemi. Ví, že rasově a sociálně rozdělené obyvatelstvo je třeba spojit za pomoci nějaké významné události, zvyšující jeho národní hrdost. Za tímto účelem se obrací na kapitána ragbyového týmu (Matt Damon) s úkolem dovést své svěřence v roce 1995 na Světovém poháru k historickému „Naganu“.

 

Alenka v říši divů

Klasický a v mnoha variacích napodobovaný román Lewise Carolla se v rukách morbidního kouzelníka Tima Burtona proměňuje v další zasvěcující jízdu do hlubin jeho tvůrčí imaginace. Pro tento účel si původní děj trochu přizpůsobil.

Hlavní hrdince Alence není devět, ale o deset víc a výlet do fantaskní krajiny za zrcadlem již má za sebou. Jen si na něj už tolik nepamatuje. Nyní před ní stojí jiné a mnohem dospělejší výzvy. Nanicovatý mladý lord ji požádá na zahradní slavnosti o ruku. Odpovědí je mu ale její útěk, při němž následuje Bílého králíka v saku do nory, otevírající před ní setkání s prazvláštními bytostmi, mezi nimiž nechybí vyšinutý Kloboučník Johnny Depp nebo Červená královna v podání režisérovy partnerky Helen Bonham Carterové.

 

Nine

V přepisu úspěšného broadwayského muzikálu, inspirovaného slavnou filmovou předlohou Federica Felliniho Osm a půl, choreograf a režisér Rob Marshall podruhé zkouší štěstí s žánrem, jež je mu blízký a za nějž již sklidil oscarové vavříny (Chicago).

Uznávaný režisér Guido v charismatickém podání Daniela Day-Lewise se snaží dokončit svůj „nejzásadnější“ film. Jeho koncentraci narušuje nejen sílící krize středního věku, ale především množství žen, vstupujících a zasahujících do jeho života. Kdo by ale odolal, když tváře maminky, manželky, milenky, celoživotní múzy, módní redaktorky nebo kostýmní výtvarnice nosí výkvět ženské krásy napříč věky. Sophií Lorenovou počínaje, přes Marion Cotillardovou, Penélope Cruzovou, Nicol Kidmanovou, Kate Hudsonovou, a jízlivě sarkastickou „M“ Judi Denchovou konče.

 

Cesta

Postapokalyptická vize, vycházející z Pulitzerovou cenou vyznamenané novely Cormaca McCarthyho (Tahle země není pro starý), se v rukou Johna Hillcoata (Proposition) proměňuje v tísnivou road movie z neutěšené budoucnosti.

V zpustošené krajině, nesoucí stopy globální katastrofy, se snaží otec (Viggo Mortensen) při cestě na jih ochránit svého syna před zvlčilými ostatky lidské civilizace a pevně doufá v nalezení jejich důstojnějších pokračovatelů.

 

Cop Out

Kevin Smith nechává své losery na prahu středního věku dál zevlovat před výlohami videopůjčoven a obchodů s rychlým občerstvením a obrací svou pozornost k populárnímu a v současnosti notně opomíjenému žánru 80. let buddy movies.

Nesourodou, rasově smíšenou dvojici poldů, zastoupenou „posledním skautem“ Brucem Willisem a jeho upovídaným parťákem Tracy Morganem, doplňuje na trio „sexuchtivý Stifler“ z prcičkové série Seann William Scott. Zápletka s kradenými baseballovými lístky, záchranou unesené ženy a obchodováním s gangstery slibuje notnou porci odlehčené zábavy. A určitě dojde i na debaty o Hvězdných válkách…

 

Pevné pouto

Oscarový režisér Peter Jackson po Pánovi prstenů a King Kongovi obrací svou pozornost ke knižnímu bestselleru Alice Seboldové, zasazenému do sedmdesátých let minulého století.

Čtrnáctiletá dívka Suzie Salmonová (Saoirse Ronanová) byla zvlášť brutálním způsobem sprovozena ze světa. Ze svého nepozemského útočiště má nyní možnost sledovat události, odehrávající se po její smrti. Snaží se přitom pomoci svým truchlícím rodičům (Mark Wahlberg, Rachel Weiszová) vyrovnat se s její ztrátou i zabránit vrahovi v konání dalších ohavných zločinů.

Ve vizuálně podmanivé podívané, blízké Aronofského Fontáně, vychází tvůrci vstříc všem, kteří věří v život po smrti.

 

I Love You Phillip Morris

Jima Carreyho a Ewana McGregora svedla dohromady homosexuální romance dvou vězňů, inspirovaná skutečnými událostmi, jež zaznamenal reportér Steve McVicker. Snímek údajně obsahuje natolik odvážné erotické scény obou hlavních protagonistů, že jiskření mezi novodobými kovboji ve Zkrocené hoře bude rázem zapomenuto.

 

Témata článku: