Filmové hity roku 2010

10. ledna 2010
TWEET SDÍLET
Filmové hity roku 2010
Nabízíme vám filmový výhled do roku 2010. Jaké budou největší filmové hity? Vybrali jsme také zajímavé upoutávky na filmy, které nás letos čekají.

Jaro 2010

Souboj Titánů

Nejen dnešní post třicátníci, pro něž znamenal v dětství původní snímek z roku 1981 v socialistických kinech zjevení, funkčně kloubící fantasy žánr s antickou mytologií, budou asi zvědavi, jak dopadne jeho remake. Hvězdné herecké obsazení a dnes již zastaralé triky mistra Raye Harryhausena nahradí v režii Louise Leterriera, jak z řetězu utrženého kurýra z produkční stáje Luca Bessona, výpravná adrenalinové akce. Doufejme, že se v digitální záplavě jedniček a nul neztratí původní dobrodružně romantický motiv výpravy statečného Persea za záchranou princezny Andremody a že australskému rodákovi Samu Worthingtonovi budou po čtvrtém Terminátorovi a Avataru bohové i nadále nakloněni. Už bylo na čase, aby si kultovní větu „Vypusťte Krakena“ přivlastnila zas nová generace diváků.

 

Svítání

Ještě než první srpnový den zahalí srdce všech teenagerských emo romantiček třetí Stmívání podle populárního bestselleru Stephenie Meyerové, setkáme se v půli dubna s jiným upírským filmem.

Píše se rok 2019 a zemi ovládají upíři. Nákaza proměnila většinu lidí v krvežíznivé bestie, pořádající hony na ty nenakažené. Krve ubývá a upírský vědec Ed (Ethan Hawke) se snaží vytvořit její umělou náhražku. Za tímto účelem se spojí se zástupci lidské rasy, odmítajícími přihlížet jejich postupnému vymírání.

 

Zelená zóna

Britský režisér Paul Greengrass prokázal schopnost přijít s vizuálně přitažlivým zachycením skutečných událostí již v Krvavé neděli nebo Letu č. 93. Bourneovská série mu dala ve dvou částech možnost tento těkavě dokumentární styl dovést k dokonalosti, redefinující formální pojetí akčního žánru. Přinesla mu i setkání s Mattem Damonem, jehož v jejich třetí vzájemné spolupráci v postavě armádního důstojníka Roye Millera vsazuje doprostřed nedávného válečného konfliktu v Iráku.

Píše se rok 2006 a vláda USA se snaží v Bagdádu o nastolení prozatímní vlády. Miller dostane za úkol najít zbraně hromadného ničení, jejichž údajná přítomnost vedla posléze k útoku spojeneckých vojsk na režim Sadáma Husajna. Adaptace knihy bagdádského dopisovatele Washington Postu Rajiva Chandrasekarana, vycházející z vlastních zážitků autora, byla svěřena do péče zkušeného scenáristy Briana Helgelanda (L.A. Přísně tajné).

 

Kick-Ass

Také už vás napadlo, že superhrdiny nemusí být jen jedinci, jejichž nadpřirozené schopnosti jsou v přímé symbióze s psychickými symptomy, na něž by byli krátcí i psychoanalytici Woody Allena. Matthewa Vaughna (Po krk v extázi, Hvězdný prach) ano.

V adaptaci stejnojmenné grafické novely Marka Millara (Wanted) vyrukuje s partou nezletilých kamarádů, kteří se i přes absenci výjimečných vlastností rozhodnou účtovat s lotry, sužujícími ulice New Yorku. Pro sprosté slovo nejdou daleko a vy se můžete těšit na nekompromisní zábavu, plnou cákanců krve, černého humoru a absurdního nadhledu, díky němuž snadno přijmete fakt, že dospívající kluci i holčičky, spolu s Nicolasem Cagem, nakopávají pozadí těm dospělým.

 

Wall Street 2: Peníze nikdy nespí

Finanční žralok Gordon Gekko (Michael Douglas) bude v čase ekonomické krize dávat za vyučenou Shiovi LaBeoufovi. Jméno režiséra Olivera Stonea by mohlo být opětovnou zárukou společenské kritičnosti tématu, k němuž se již podruhé vrací.

Iron Man 2

Multimilionář, vynálezce a playboy Tony Stark v rozkošně zhýralém podání Roberta Downeyho, Jr., se v pokračování marvelovského komiksu rozhodne zjevit světu pravdu o svém alter-egu s nemocným srdcem.

Sekundovat mu přitom budou Scarlett Johanssonová jako Černá vdova, ruské vězení opustivší Ivan Vanko alias těžkotonážní Whiplash v podání potetovaného Mickeyho Rourkea a Starkův miliardářský rival Justin Hammer, ztvárněný Samem Rockwellem. Režie se opět ujal Jon Favreau.

 

Robin Hood

Ridley Scott se pokusí nově nasvítit legendu o Robinu Hoodovi. Několikrát přepisovaný scénář Briana Helgelanda by se měl víc držet historických záznamů a klást důraz na vykreslení taktiky partyzánského stylu boje, který legendárnímu zbojníkovi umožnil decimovat lépe vyzbrojené a početnější jednotky jeho protivníka.

V hlavní úloze se představí Russell Crowe, Cate Blanchettová ztvární lady Marianu a Matthew Macfadyen nottinghamského šerifa.

 

Princ z Persie: Písky času

Funkci zábavného blockbusteru na pokračování pro celou rodinu, již tak dobře plnil kapitán Jack Sparow a jeho Piráti z Karibiku, by v letošní sezóně mohl převzít další výrobek z dílny producenta Jerryho Bruckheimera. Inspiraci zábavní atrakcí jen protentokrát vystřídala veleúspěšná počítačová hra, jejíž kořeny sahají až do roku 1990.

Studio Walta Disneyho zaručí správně namíchaný koktejl exotického dobrodružství s příměsí romantiky, humorného odlehčení a akčních střetů, nad jejichž násilností nebudete muset vašim dětem při společné návštěvě kina zakrývat oči.

Jake Gyllenhaal v roli perského prince Dastana, který přivede království svého otce ke zkáze, by navíc s vyrýsovanými svaly mohl k plátnu přitáhnout i intelektuálky, přísahající na kultovnost Donnieho Darka. Prostořeká princezna Tamina v podání Gemmy Artertonové by obdobně mohla zapůsobit na mladíky, jež okouzlila v poslední bondovce Quantum of Solace. Třešničkou na dortu je účast sira Bena Kingsleyho v úloze urozeného zloducha Nizana.

Buďme proto napjati, zda režijní taktovka Mikea Newella napraví herním adaptacím jejich letitými průšvihy pošramocené jméno.

 

Sex ve městě 2

Carrie, která toho ví hodně o sexu a nebojí se zeptat, konečně dostala pana Božského před svatební oltář, byť skromnější než si původně představovala. V druhém pokračování se údajně Samantha vrátí k modelovi Smithovi Jerrodovi, jehož na konci prvního filmového dílu opustila. Stanford, homosexuální důvěrník plavovlasé Carrie, se bude ženit a úspěšná sloupkařka zažije ještě návrat do svého původního bytu.

V režii osvědčeného scenáristy, režiséra a producenta známé televizní série (jejíž opakování běží v pátečních večerních hodinách) Michaela Patricka Kinga se spolu s kamarádkami z newyorské high-society vydáme i mezi exotické duny marocké pouště. Snad u toho odrostlé panenky Barbie nebudou ječet stejně infantilně jako u minulého celovečerního setkání ve scénách, kdy se nadšeně vítaly nebo v butiku spatřily hadříky, chybějící v jejich šatníku.

 

The Ghost Writer

Šestasedmdesátiletý režisér Roman Polanski, který momentálně na své horské chatě ve švýcarském Gstaadu v režimu monitorovaného domácího vězení čeká na rozhodnutí o jeho vydání americké justici kvůli více jak třicet let staré kauze nezákonného sexuálního styku s nezletilou třináctiletou dívkou, na festivalu v Berlíně představí v hlavní soutěži svůj nejnovější počin.

Politický thriller Duch z pera Roberta Harrise je první Polanského film od Čínské čtvrti z roku 1974, který se odehrává na americké půdě. Jeho hrdinou je britský premiér (Pierce Brosnan), kterému novinář (Ewan McGregor) pomáhá psát paměti. Při jejichž sumarizaci ale začnou na povrch světa vylézat fakta, jež by mohly ohrozit jeho život. V úloze premiérovy spolupracovnice se představí představitelka náruživé Samanthy ze Sexu ve městě Kim Cattrallová.

Podobnost hlavní figury s Tony Blairem a lidmi z jeho okolí je prý čistě náhodná.

 

Léto 2010

A Serious Man

Herecká nominace na Zlatý glóbus (Michael Stuhlbarg) a cena za nejlepší scénář, udělená Národní společností filmových kritiků (NSFC), vyprovází do kin další cynicky černou komedii bratří Coenů. Děj, zasazený do roku 1967 na středozápadní univerzitu, přináší vyprávění o smolařském vysokoškolském profesorovi fyziky, jehož opouští nevěrná manželka a jemu se rozpadá existence. A v rádiu hrají Jefferson Airplane…

 

Počátek

Christopher Nolan, který si k jednomu z nejočekávanějších filmů roku sám napsal scénář, ho prozatím charakterizoval jako „detektivní příběh ze současnosti, odehrávající se v architektuře lidské mysli“.

Téma virtuální reality by mohlo svádět k povrchnímu srovnávání s Matrixem, ale na výsledek si budeme muset počkat do léta, kdy se hvězdná sestava Leonardo DiCaprio, Ellen Pageová, Marion Cotillardová nebo Michael Caine v sci-fi laděném bijáku za 200 milionů dolarů představí v našich kinech.

 

Toy Story: Příběh hraček 3D

Pravidelné setkání s vzývaným studiem Pixar obstará pokračování příhod kovboje Woodyho a kosmonauta Rakeťáka Buzze. První Příběh hraček odstartoval revoluci v animaci a zavdal na nehynoucí slávu inovativních mistrů svého řemesla. K patnáctému výročí pixarovského průniku do srdcí a peněženek každoročně netrpělivě vyhlížejících věrných příznivců jejich imaginativního umění připravili počítačoví mágové třetí dobrodružství důvěrně známých postaviček.

Malý Andy povyrostl a odchází se na vysokou školu. Své hračky svěřuje do péče dětské školky, s čímž se ovšem hrdinové jeho dospívání nehodlají smířit. Na konci léta a v trojrozměrném balení se tedy těšte nejen na novinkový film, ale i předchozí dvě části, převedené do 3D formátu.

 

Salt

Phillip Noyce se vrátil k thrillerovému žánru, který si dobře osahal ve dvou adaptacích příběhů agenta CIA Jacka Ryana (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí). Stárnoucího Harrisona Forda nahradil „profesionální matkou“ Angelinou Jolieovou, která se v další „uprchlické“ variaci snaží coby agentka CIA Evelyn Saltová dokázat svým bývalým kolegům, že nechystá atentát na prezidenta a že její označení za ruského spícího špiona je mylné.

 

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

46 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech