Filmové hity roku 2010

10. ledna 2010
TWEET SDÍLET
Filmové hity roku 2010
Nabízíme vám filmový výhled do roku 2010. Jaké budou největší filmové hity? Vybrali jsme také zajímavé upoutávky na filmy, které nás letos čekají.

Podzim 2010

The Town

Oč je Ben Affleck topornější herec, o to je lepší scenárista (Dobrý Will Hunting) a jak jsme se mohli přesvědčit v jeho „bostonském“ debutu i režisér. Podaří se mu navázat na úspěch jeho kriminálního dramatu Gone, Baby, Gone?

Harry Potter a Relikvie smrti - 1.

Že se vítězný tým nemění, dokud vyhrává, je zkušenost, která má širší platnost než v oblasti sportu. Britskému režisérovi Davidu Yatesovi byla svěřena důvěra dotáhnout potterovskou ságu do finále a zaokrouhlit tak počet jeho čarodějnických příspěvků na čtyři.

Fanoušci filmové ekranizace zajisté tuší, že závěrečná kniha spisovatelky J. K. Rowlingové Harry Potter a Relikvie smrti se na filmovém plátně kvůli svému rozsahu rozlomí ve dvě části. Souběžné natáčení už se osvědčilo u jiných výdělečných sérií (Matrix, Pán prstenů) a tak buďme zvědavi na závěrečné dvoufázové účtování se zlem, do jehož spárů bradavickou školu čar a kouzel postupně vtahuje lord Voldemort. To první budeme mít možnost spatřit v půlce listopadu, na druhé si počkáme do dalšího roku na letní měsíce.

 

Zelený sršeň

Michel Gondry je nejen respektovaný tvůrce hudebních videoklipů (Björk, Daft Punk, Beck), ale i osobitý režisér hravých počinů, jež nezapřou své surrealistické vnímání reality (Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech).

Pro novou inspiraci se obrátil ke komiksové matérii a z ní vycházejícího legendárního televizního seriálu ze šedesátých let, který dávno před Knight Riderem učinil z auta jednoho z hrdinů vyprávění. Titulní postavu novináře-detektiva ztvární v nové verzi populární Seth Rogen z komediální stáje Judda Apatowa, úlohy jeho asijského pomocníka Kata se ujme Jay Chou. A my můžeme být zvědavi, jak se jeho následovníkovi podaří navázat na roli, jež znamenala první herecké ostruhy pro tragicky zesnulého Bruce Leeho.

The Expendables

Poslední zprávy sice hovoří o tom, že si třiašedesátiletý režisér a jeden z hlavních protagonistů Sylvester Stallone zlomil při natáčení náročné scény krční obratel a byl převezen do nemocnice, ale ani to zřejmě neohrozí skutečnost, že se letos setkáme s hvězdnou sestavou osmdesátkových idolů stříbrného plátna. Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Dolph Lundgren, Mickey Rourke plus Jet Li nebo Jason Statham se představí v příběhu, kde jsou námezdní žoldáci pověřeni úkolem svrhnout nebezpečného jihoamerického diktátora. Úkol to nebude jednoduchý, neboť v patách jim půjde nejen zkorumpovaný agent CIA, ale především armáda nebezpečného generála. Oldschoolová týmovka, v níž chybí snad jen Steven s culíkem a roznožkový Jean-Claude, by mohla potěšit všechny ty, kteří žehrají na fakt, že jejich oblíbené ranařské hrdiny vystřídali komiksoví psychotici v přilnavých trikotech.

 

You Will Meet a Tall Dark Stranger

Spojení se španělskými producenty se v případě půvabné exkurze po katalánských památkách Vicky Cristina Barcelona proměnilo v temperamentní romantickou komedii, všímající si odlišnosti národních mentalit. Ne jinak by tomu mohlo být i v dalším počinu mistra konverzačních vztahovek Woodyho Allena, kterému se podařilo dát dohromady opravdu hvězdnou sestavu protagonistů. Anthony Hopkinse, Antonia Banderase a Joshe Brolina doplní Naomi Wattsová nebo Freida Pinto, známá z Milionáře z chatrče.

Tron Legacy

V roce 1982 uvedla společnost Walt Disney vědeckofantastický film Tron. Hlavní roli programátora Kevina Flynna (programu Clu), vtaženého do virtuálního světa, si v něm zahrál Jeff Bridges. U kritiků snímek propadl, u publika zaznamenal průměrný úspěch a mezi fanoušky sci-fi se stal postupně kultovní legendou.

Po osmadvaceti letech přichází čas na reparát. Kevinův syn Sean (Garrett Hedlund) se ve snaze zjistit něco o svém otci ocitá ve vleku podobných událostí, jež už se jednou přihodily. Rovněž je vtažen do světa elektronické civilizace, kde se seznámí nejen s rodinnou historií, ale i novou počítačovou hrozbou.

 

Z domácích luhů a hájů

Habermannův mlýn

Po hororově laděném snímku T.M.A. se Juraj Herz vydává do česko-německého pohraničí v čase druhé světové války. Charaktery se mění v závislosti na dějinných událostech, která oběti mění ve vrahy a naopak. Na motivy románu Josefa Urbana se tvůrce Spalovače mrtvol vyrovnává s bolestným tématem vyhánění sudetských Němců a křivdami, vytvářejícími bílá místa v historické paměti našeho národa. V hlavní roli Karel Roden.

Kajínek

Zločin a trest v podání Petra Jákla ml. Na pozadí případu nejznámějšího doživotně odsouzeného vězně současnosti, kterému se podařilo utéci z věznice na Mírově, se rozplétají mechanismy, jimiž se řídí mafiánské podsvětí, soudní moc i činnost policejních orgánů. V hlavních rolích Konstantin Lavroněnko a Tatiana Vilhelmová.

Občanský průkaz

Z hřejivých pelíšků nadějného roku 1968 vstříc šedivému marasmu let následujících. Do časů nejtužší normalizace po vpádu „spřátelených“ vojsk nás zavede tragikomedie Ondřeje Trojana, kterou se scenárista Petr Jarchovský vrací k oblíbeným námětům z pera Petra Šabacha. Vzpomínkou na časy, kdy dlouhé vlasy a s nimi spojená rocková hudba představovaly rebelii proti husákovskému režimu, nás provede Aňa Geislerová, Jiří Macháček nebo Jaromír Dulava.

Mamas & Papas, Lidice

Alice Nellis, která při předávání Českých lvů zabodovala svými Tajnostmi, jimiž do českého filmu vrátila v hlavní roli zpěvačku Ivu Bittovou, by měla v letošním roce přijít hned s dvojicí filmů. Dramatem současným, sledujícím v mozaikovitém záběru osudy hned několika partnerských dvojic, řešících otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství. A pohledem do minulosti na vyhlazení vesnice, představující tragické memento naší válečné historie. Spojníkem obou filmů je účast herečky Zuzany Bydžovské.

Témata článku: Filmy

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

29 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík