Fischer Audio Tandem: Jsou dva měniče lepší než jeden? (test)

12. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Mají dva měniče v špuntech význam? Na tuto otázku hledá odpověď ruský výrobce dvoupásmovým modelem za velmi zajímavou cenu.

Dvoupásmová sluchátka nejsou úplná rarita. V případě dynamických měničů se s nimi setkáváme v náhlavních modelech, co se týče špuntů, tam je více pásem běžných při použití miniaturních tlakových měničů. U špuntů na zakázku (custom) je ve vyšších třídách najdete i 6 či více měničů. Rovněž se můžeme setkat s hybridními řešeními, kombinující jeden klasický a jeden nebo více tlakových měničů.

Vícepásmové, čistě dynamické špunty jsou však velmi neobvyklé. Jeden z mála takových modelů je Fischer Audio Tandem. Novinka na našem trhu se nabízí za 1 990 Kč, dočasně za 1 490 Kč. V této třídě mají všechny ostatní sluchátka pouze jeden dynamický nebo tlakový měnič.

Tandem jsou dvoupásmové špunty - jeden měnič se stará o basy, další o středy a výšky, přičemž ten druhý je umístěn dále od zvukovodu, dělicí frekvenci se ale z vyobrazení na balení nedozvíme. Jaké přinese takové zdvojení výhody?

Klepněte pro větší obrázek 
Zobrazení konfigurace měničů na balení

Černý Tic-Tac

Tandem patří do série Fundamentals, stejně jako již testovány Consonance a Enigma. Rodinná příslušnost je jasná i z balení. V „trhacím“ kartonovém obalu kromě sluchátek najdeme 10 párů silikonových náušníků v různých velikostech, včetně dvojitých a trojitých, a měkká kapsa na přenášení. Je to tedy rozumný standard, ale raději bych viděl tvrdé pouzdro na zip, které má lepší ochranné schopnosti.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Dvoupásmové dynamické špunty bývají často velké a přizpůsobené nošení na vnějšku zvukovodu. Tandem proto celkem překvapí – nejsou o nic větší než jednopásmová konkurence a usázejí se přímo do zvukovodu jako jiné běžné špunty.

Těla jsou oválné, natažené do tvaru Tic-Tac a vyrobené z běžného černého plastu. Nepůsobí příliš exkluzivně, ale ani mu nedá nic vyčítat a celkový design působí mimořádně nenápadně a decentně. Přední část, blíže k uchu, je mírně zdrsněná. Výstup zvuku realizuje typický 5,5 mm průměr, chráněný kovovou mřížkou.

Klepněte pro větší obrázek

Na boční straně se vyjímá výrazné označení kanálu ve formě červeného, ​​resp. modrého kolečka, které vystupuje nad povrch a představuje v podstatě jediný designový prvek. Trochu připomíná oko chobotnice.

Kabel je totožný jako u modelu Consonance – textilní, měkký, zakončený 45° jackem. Při vstupu do sluchátek je chráněn pouze krátkým plastovým pouzdrem, což uživatele láká táhnout přímo za kabel. Zpracování je celkově kvalitní, ale pokud vám jde o design, určitě nezaujme. Připomíná spíše plastovou éru 70. let.

Že těla tandem nejsou zas až tak malé, poznáte při založení do ucha. Rozměry jsou opravdu tak na hraně pohodlnosti, hlavně pro lidi s úzkým zvukovodem. Avšak díky oblému tvaru jsou celkově pohodlnější a dají se zasadit hlouběji než Consonance, ucho je celkově toleruje lépe. Překážely mi barevné výstupky po stranách, které dokážou tlačit do vnitřní stěny zvukovodu. Celý problém se však dá eliminovat zkoušením vhodné polohy. Například při nošení kabelem směrem nahoru už netlačilo nic a pohodlí dosáhlo velmi dobré úrovně.

Klepněte pro větší obrázek

Typický pro textilní kabely je silný mikrofonový efekt s nepříjemným škrábavý zvukem. Při nošení směrem nahoru (obtočením kolem uší) však není problém. Slabší je na tom izolace – ta je vždy pouze průměrná a v hlučném prostředí je potřeba zvyšovat hlasitost.

Něco pro chvíle pohody

Tandem mají zcela netradiční projev, do kterého se někteří posluchači zamilují, a jiným bude připadat nezajímavý. Rozhodně je však třeba poslouchat déle, své kvality neukážou na první poslech.

Frekvenční charakteristika je celkem vyrovnaná, s výjimkou vyšších výšek, které jsou poměrně utlumené - jako ostatně ukazuje i oficiální graf. Právě proto je zvukový projev nenápadný, uhlazený – zkrátka ne ostrý. A protože právě ve výškách se schovává nejvíce detailů, může se zdát, že je jejich nedostatek.

Klepněte pro větší obrázek
Vyšší frekvence jsou poněkud potlačeny

To je však klam. Tandem dokážou zahrát celkem ohromné množství detailů a také dynamiky, není to však automatické. Vysoké nároky kladou hlavně na kvalitu nahrávky. S typickou přebasovanou nahrávkou, s omezenou dynamikou budou hrát nemastně a neslaně. A na méně kvalitních MP3 souborech je doslova bolestivě slyšet opravdu každý kompresní artefakt.

Naopak, čím dynamičtější a komplexnější hudba je, tím více se oba měniče probudí a začnou pořádně hrát. Hlavně akustické nástroje jim dělají vysloveně dobře, ideálně pokud je jich ve scéně co nejvíce a hrají všechny přes sebe. Tehdy se dá ocenit výborná separace, detailnost a rozlišení. Pravda je, že výšky by opravdu mohli hrát výrazněji, celkovému přehledu by to pomohlo. Rovněž je třeba vybírat i zdroj zvuku – citlivost je sice dobrá, ale ne každý přenosný přehrávač poskytne tolik zvukové energie, aby zvuk vynikl.

 Klepněte pro větší obrázek

Celkově ze zvuku srší maximální pohodovost. Obzvlášť pozoruhodné je podání prostoru. Zvuk Tandem mnohem více připomíná náhlavní otevřená sluchátka – zvuk je všude kolem, ne koncentruje se pouze do hlavy. Rovněž třeba vyzdvihnout přesný bas. Je cítit, že basové pásmo má vlastní měnič a nezasahuje do zbytku pásma.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud hledáte něco s výrazným zvukem pro disko či hip-hop, Tandem není to pravé ořechové. Naopak, kvalitně nahrané Dead Can Dance, keltská hudba nebo komplikované kytarové komba je dokážou vybudit tak, že daleko nezaostávají za špičkovou třídou. Diskvalifikuje je hlavně jistá „přitupěnosť“ a mírný plastový nádech, taky může vadit tendence zvýrazňovat sykavky. Ale to všechno pouze v porovnání s mnohem dražšími modely, často také vícepásmovými.

Hodnocení

Ve své cenové kategorii patří Tandem k nejlepším a jejich poslech je velice příjemný zážitek. Nejsou vhodné pro každého a každou situaci – více než na poslech venku se hodí na domácí poslech po těžkém dni. Doporučujeme vyzkoušet.

Fischer Audio Tandem

Cena: 1 990 KČ (dočasně 1 490 KČ)

  • Konstrukce: Intraaurální
  • Impedance: 36 Ohm
  • Citlivost: 105 dB
  • Kabel: 120 cm, symetrický, textilní
  • Konektor: 3,5 mm 45°
AVmania hodnotí
konstrukce 8
komfort 6
izolace 5
zvuk 9

 

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Testy, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line