Focal Sopra No.1: regálové High-End reprobedny pro náročné [test]

5. března 2017
TWEET SDÍLET
Skvělé, výborné, báječné, zábavné bedny. Je radost je poslouchat a pokud se vám ještě vizuálně líbí, není na nich vlastně co řešit. Jen cenu.

Francouzský Focal je obrovská firma, dnes patří minimálně na evropském kontinentu k největším výrobcům audio techniky a rozhodně ani z globálního pohledu není zanedbatelný, byť high end tvoří z těchto produktů jen zlomek a většina připadá na ozvučení aut nebo multimediální zařízení či sluchátka. V Saint-Etienne sídlí firma už od roku 1979, kdy ji založil Jacques Mahul (odtud dříve používaná součást názvu JMLab).

Focal je také jednou ze značek, která poměrně výrazně polarizuje veřejnost - buď jejich trochu specifický zvuk rádi máte, nebo ne, rozhodně to není něco, co by kolem vás jen tak proplulo. Jedním z nejaktuálnějších přírůstků do výrobního katalogu je série Sopra, která navazuje svým pojetím na ty nejvyšší modely z řady Utopia, ale rozměrově i finančně je přenáší do světa blíže běžným lidem.

Řada Sopra má prozatím tři zástupce, dnes si povíme o základním modelu, označeném prostě No 1. Jde spíše o větší regálovku, dodávanou včetně mohutného a super stabilního stojanu, s nímž po utažení šroubů vytvoří rigidní a navíc ještě i estetický celek.

Design a konstrukce

Sopra No.1 jsou krásné, byť tak trošku v technickém slova smyslu; jejich kabinet vychází z přístupu vyšší řady Utopia, je tedy "zlomený" tak, aby se vyzařování tweeteru a středobasu zaostřilo do jednoho optimálního poslechového bodu. Zezadu pak najdete krycí mřížku, za níž se skrývá hornový zvukovod pro tweeter a dole u paty pod jedním párem mohutných terminálů decentní bassreflex.

Kabinet samotný je nádherně zpracovaný a akusticky příkladně netečný, ostatně MDF skříň má velmi bohaté vnitřní výztuhy a čelní stěna má kupříkladu tloušťku skoro 7 cm, které spolu s celkovou hmotností 19 kg (připočítejte ještě jednou tolik na stojan) při rozměrech 42,5 x 27,9 x 39,6 cm (v x š x h) zajišťují potřebnou rigiditu. Díky zaoblení zadní strany i boků pak ve skříni nejsou souběžné stěny, čímž uvnitř nevzniká nežádoucí stojaté vlnění. Horní hrana je ozdobená skleněnou deskou, podtrhujícími celkovou "technickou" estetiku.

Klepněte pro větší obrázek

Kabinety se vyrábí v továrně Focal v Burgundsku společně s těmi od vyšší řady Utopia, podobně pak i měniče pochází z kapacit ve firemní centrále v Saint-Etienne, kde se Sopry také kompletují.

O nejvyšší frekvence se stará pro Focal charakteristická obrácená kalota z beryllia o průměru 2,7 cm, skrytá za hustou ochrannou mřížkou. Focal měniči nadělil vlastní komoru, respektive dozadu se rozšiřující horn IHL (Infinite Horn Loading) - vzadu za komorou tweeteru je maličký otvor, který se táhne přes celou ozvučnici, kde už také zabírá celou šířku kabinetu. Zvukové vlny ze zadní strany tweeteru jsou cestou skrze tento zvukovod téměř úplně pohlceny a tweeter díky tomuto řešení pracuje podobně jako kdyby byl v mnohem větší komoře. Ve Focalu tvrdí, že IHL systém snižuje zkreslení tweeteru o zřetelných 30%.

Středobasová membrána s průměrem 16,5 cm je vytvořena ze sendviče materiálů "W"; tvar membráně udává lehounká pěnová forma, která je z obou stran obložená pevnými vrstvami skelných vláken. Proměnlivá tloušťka pěny slouží k vyztužení nejvíce namáhaných míst v membráně. Závěs pak používá technologii TMD (Tuned Mass Damper), což není nic jiného, než dva dodatečné kroužky, které pohlcují nadbytečnou energii při kmitání membrány a opět snižují zkreslení. V magnetickém "motoru" je použit ještě systém NIC (Neutral Inductance Circuit), který využívá pečlivě spočítaných (co do velikosti i umístění) Faradayových kroužků a stabilizuje magnetické pole, které se bez něj mění podle pohybu cívky.

Měření

Focal Sopra No.1 mají udávanou frekvenční odezvu 45 - 40 000 Hz (+/- 3 dB), v toleranci -6 dB jdou dokonce až na 41 Hz. Díky 89 dB / 2,83 V / m patří k těm citlivějším, nominální impedance 8 Ohm přiznává propad na 3,9 Ohm. Dělící frekvenci mezi měniči výrobce nastavil na 2 200 Hz.

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 30 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech, vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

I přes svou relativní skladnost nabízí Sopra No 1 v běžné místnosti bas od zhruba 40 - 45 Hz, propad na 170 Hz lze mnohem spíše připsat vlivu neupravené místnosti, než reprosoustavám. Od 200 do 10 000 Hz je pásmo vynikajícně vyrovnané, je znát trochu živější podání nejvyššího pásma nad 10 kHz. Naměřené hodnoty jsou s ohledem na umístění v běžném prostoru excelentní.

Impedanční křivka je poměrně klidná, přesto se kolem 200 Hz dotýká úrovně 3 Ohm, takže Sopry nebudou pro zesilovač úplně nenáročnou zátěží. V kombinaci s klidným průběhem elektrické fáze ale lze konstatovat, že nebudou ani nijak dramaticky komplikované.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Reproduktory, Test, High-End, Dali, Focal, Hi-Fi systémy na Heureka.cz